Můžeš vysvětlit, co znamená očištěný fluor?

Ještě v minulé sezoně se mohlo závodit na voscích s vazbou C8, respektive obsahující vyšší množství PFOA (perfluorooktanová kyselina), což je ta nejvíce diskutovaná sloučenina, která ve vysokých koncentracích škodí zdraví a přírodě. Tyto vosky se od 4. července 2020 nesmějí vyrábět a prodávat, od letošního roku se nesmějí už ani používat. Všechno se to řídí směrnicemi a nařízeními EU, která se postupně snaží používání a výrobu fluoru omezit jen na to nezbytné. Důvod je jednoduchý, a to je zdraví a ekologie.

Očištěný fluor je laický název pro fluor s vazbou C6, tedy s šesti uhlíky v řetězci. V těchto voscích je nízký až nulový obsah PFOA.


Fluorové vosky měly být kompletně zakázané už od sezony 2020/2021. Pak byl jejich zákaz odsunut na sezonu 2021/22. Co vedlo FIS k dalšímu posunu?

Mezinárodní lyžařská federace stále nemá hotový přístroj, kterým by mohla použití fluoru validně kontrolovat. Určitý prototyp měli hotový v zimě a přijeli ho testovat na závody. Jenže výsledky byly nevyhovující. Museli začít téměř od začátku. Z mého pohledu je ta situace velmi nešťastná. Vzali to za špatný konec, nejdřív zakázali použití fluorových vosků a poté začali řešit, jak to vlastně budou kontrolovat, v té době bylo rozhodnutí FIS přísnější než nařízení EU.

Vývoj takového zařízení je náročná záležitost ve všech směrech. Momentálně se tyto měření/analýzy provádějí laboratorně a stojí několik stovek eur. A FIS se rozhodla vyvinout přenosné zařízení ve tvaru pistole, které detekuje přítomnost fluoru ve skluznici. Je to trochu science-fiction, ale věřme, že se to povede vyvinout. V současné době je zákaz používání fluorových vosků ohlášený na sezonu 2022/2023, tak uvidíme, jak to dopadne.


Jak bude FIS kontrolovat, zda servisní týmy používají očištěný nebo neočištěný fluor, který se sice nesmí prodávat, ale jeho zásoby existují?

V důsledku toho, že kontrolní zařízení zatím není, tak je možnost poslat vzorek z lyže do laboratoře a udělat test. Zatím nenasvědčuje nic tomu, že se toto bude dít ve velké míře a jestli vůbec. Výsledek je takový, že lyžařské svazy obdržely reglement, kde se zavazují k tomu, že tyto zakázané vosky nebudou používat. Kontroly budou prováděny místní autoritou dané země. To znamená, že nás může celní správa zkontrolovat a odebrat vzorky vosků. Můžou nás zastavit na hranicích, zkontrolovat na závodišti, na hotelu a podobně. Těžko ale říct, jak často k těmto kontrolám bude docházet. Vzniká tím prostor pro nedovolené používání zakázaných vosků a když vás nechytí celníci, tak FIS nejspíš také ne. V podstatě se z toho stal technologický doping. Otázkou samozřejmě zůstává, zdali někdo vůbec takovým způsobem bude riskovat, protože poté následuje vysoká pokuta a utrpí reputace týmu i svazu.


Máš informace o tom, jak se na to dívají jiné reprezentační týmy?

Je to velké téma. Všichni chápeme důvody, proč se používání fluorových vosků omezuje, respektive zakazuje. Problém je realizace tohoto přechodu. Je to nákladné hlavně pro jednotlivé svazy. Už tak jsou náklady na servis vysoké a tohle je vystřelí ještě výše. V podstatě nás v následujících dvou sezonách čeká dvoje přezbrojování vosků. Letos musíme nakoupit vosky s vazbou C6 a příští rok bezfluorové. Není to jen o tom, že si koupíte nové vosky a jede se dál. Musíte se s vosky naučit pracovat a v sezóně už je na to pozdě, takže musíte vosky nějakou dobu někde testovat, a to také stojí peníze. Řekl bych, že všichni jsou spíše naštvaní kvůli tomu, že se k nám nedostávají potřebné informace včas, aby se na to svazy mohly nějakým způsobem připravit. Nejasné informace, nedomyšlená rozhodnutí, posuny. Myslím si, že kdyby se na začátku udělal harmonogram plynulého přechodu, a nejen takové prvoplánové rozhodnutí od stolu, tak by to všechno probíhalo mnohem hladčeji.Můžeš prozradit, jaké velké náklady tím vznikají českému týmu?

Bavíme se v rozmezí 1,5–2 milionů korun což je na naše poměry vysoké číslo. Je to zhruba dvojnásobek toho, co nás stojí běžná sezona. Letos je olympiáda, příští sezonu se koná mistrovství světa. Ale musíme si s tím poradit.


Jak se ti pracuje s novými vosky s očištěným fluorem?

Mají drobné rozdílnosti při aplikaci, ale není to nic úplně zásadního. Spíše jde o jejich vlastnosti. Záleží také na výrobci, někdo přepracoval svoje kompletní řady, někdo jenom upravil. U některých došlo k zúžení portfolia.


Budete muset kvůli přechodům na nové vosky měnit lyže?

Určitě ne. Dokonce i když se přejde na bezfluor, tak kontaminační limit bude umožňovat použití starších lyží.


Bezfluorové vosky sis osahal už před rokem. Posunul se od té doby jejich vývoj?

Co se týče teplých podmínek s vodou a špínou, tak jsem přesvědčený o tom, že zatím nebudou dosahovat takových kvalit jako fluorové vosky. Tím ale netvrdím, že se během dalších let nemůže vývoj posunout. Na studených podmínkách se bezfluorové vosky přibližují fluorovým, ale i jejich vývoj stále probíhá. Některé firmy už deklarují, že se dostaly na úroveň fluorových nebo ji dokonce předčily. Tyto vosky jsme ještě v ruce neměli, tak jsem celkem zvědavý.


Jak k těm změnám přistupují samotní výrobci?

Rozhodnutí FIS na ně má velký dopad, protože vývoj vosků je drahá záležitost. Nejprve začali vyvíjet vosky s vazbou C6 a pomalu upouštět od vazby C8, protože postupovali dle směrnic EU. Pak museli reagovat na zákaz FIS, a začali vyvíjet takové bezfluorové vosky, které se dají používat pro závodní účely. Zákaz by přišel tak i tak, ale FIS to uměle urychlila a vytvořila tím tlak na výrobce vosků a také na některé výrobce lyží, kteří používali skluznice s obsahem fluoru. Takže firmy musejí zaplatit dva vývoje vosků v poměrné krátké době, a to je drahá záležitost.Máš už postavený servisní tým pro letošní sezonu?

V týmu pro Světový pohár k žádným změnám nedochází. Zůstáváme ve složení Martin Lopota, Dušan Augustiňák, Vojta Brynda, Štěpán Kaliba a já. V týmu pro OPA Cup došlo ke změnám v obsazení servisního týmu. Odpovědným servismanem bude Aleš Lejsek, který přichází od biatlonu, nově tam bude také bývalý závodník Míra Rypl a spolu s nimi zůstává Martin Newiak.


Závodníků se každý ptá, s jakými ambicemi jdou do nové sezony. Jaké cíle si dává servis?

Ve svěťákovém týmu nedošlo ke změnám, což se stalo poprvé po dlouhé době a slibuju si od toho, že budeme sehranější a tím zase o něco rychlejší. Díky tomu se budeme moci věnovat také nadstandardním věcem. Naším největším cílem je samozřejmě Olympiáda, kde budeme chtít závodníkům připravovat takové lyže, aby s nimi uspěli. Protože když chceš top výsledek, potřebuješ top lyže.Zdroj: Svaz lyžařů ČR