Na trhu dnes naleznete opravdu široké spektrum modelů běžeckých lyží od závodních speciálek, přes sportovní a turistické běžky až třeba pro běžky určené pro pohyb v neupraveném sněhu mimo lyžařské trasy. Vybrat si může opravdu každý. Není přitom nutné chodit daleko – v novoměstské továrně se již několik dekád vyrábí kvalitní tuzemské lyže dnes prodávané pod značkou Sporten.

Poctivé české lyže sází kromě dlouholeté tradice výroby a vývoje na kvalitní dřevěná jádra u všech modelů. V kombinaci s rozumnou cenou tak dostáváte do rukou lyže, které vás nezklamou.

Do stopy

Je-li vašemu srdci bližší klasické lyžování ve stopě, zkuste řadu Sporten Perun, která nabízí skvěle ovladatelné stabilní lyže ve třech verzích. Pokud jste příznivci mazání lyží, sáhněte po verzi Perun Pro. Trefit správnou mázu však není leckdy jednoduché, a pokud promažete, může se pohodový výlet změnit v noční můru. Moderním řešením jsou tzv. „skin“ verze běžeckých lyží, které nabízí Sporten u lyží Perun Pro Skin. Do odrazové komory skluznice je implementován tulení pás (skin), díky kterému se do skluzu odrazíte za téměř jakýchkoliv podmínek.

Pokud jste výkonnostní lyžař, zkuste některý z modelů řady Performance. Pro klasiku jsou určeny lyže Super Classic a Super Classic Skin s 3D profilací těla, zesílenými boky a jádrem se speciální kombinací dřev. Verze skin je samozřejmě doplněna o stoupací tulení pás v oblasti odrazové plochy jinak vysokomolekulární grafitové skluznice.

A pokud preferujete bruslení? je pro vás v řadě Performance připravena lyže Super Skate.


Sporten Freewalk je specialita Sportenu. Něco mezi lyží a sněžnicí umožňuje snadnou chůzi zasněženým terénem a dokonce i možnost se trochu svézt


Backcountry Touring – na běžkách mimo upravené terény

Neradi bojujete o lyžařskou stopu na lyžařských magistrálách s běžkaři a rádi vyrážíte do neposkvrněné přírody? Pak by pro vás mohl být backcountry touring. Jde o fenomén pocházející ze Skandinávie – toulání na speciálně upravených běžkách ve volném terénu.

Backcountry lyže jsou na první pohled znatelně širší než klasické běžky. Většinou disponují dřevěným jádrem a jsou odolné. Oproti klasickým běžkám jsou navíc vykrojené podobně jako sjezdovky, a navíc jsou vybaveny hranami, což značně zjednodušuje pohyb na zledovatělém terénu a chování lyží ve sjezdu.

Protože v terénu potřebujete pevný odraz, je většina backcountry lyží navíc vyráběna s úpravou odrazové komory ve skluznici, díky které nemusíte lyže mazat stoupacím voskem. Arzenál Sportenu je v tomto segmentu opravdu široký. Širší model Explorer MGE vás doprovodí do jakéhokoliv terénu, užší Forester MGE jsou pak skvělými univerzálkami, se kterými se můžete toulat ve stopě i mimo ni. Pokud byste se však chtěli vydat do opravdu hlubokého sněhu, sáhněte po backcountry běžkách Sporten Ranger MGE. Jde o model do nejtvrdších podmínek, který úspěšně dobyl dokonce severní pól. Všechny tyto modely jsou vybaveny klasickými šupinami.

Alternativou k šupinám jsou pak lyže s tuleními pásy vloženými přímo do skluznice. U Sportenu jde o model Explorer SKIN.

A kam vyrazit? Naše hory a lesy jsou pro backcountry pohyb v přírodě jako dělané; samozřejmě s přihlédnutím k různým omezením pohybu mimo značené cesty v národních parcích. Skvělé je i Slovensko a samozřejmě blízké Alpy. Pro fajnšmekry pak Skandinávie se spoustou lesů, jezer a volně přístupných srubů, ve kterých lze při putování krajinou přespávat. Zkusíte to?