Signifikantním sloganem modro-bílého sportovního řetězce je Děláme sport dostupnější. Decathlon chce udržitelným způsobem přiblížit sport co nejvíce lidem, ale zároveň nabízet produkty pro velké množství sportů všech výkonnostních kategorií. Někteří zákazníci mají stále představu, že to, co je drahé, je kvalitní. Avšak nemusí tomu tak být vždy. Díky masivní celosvětové produkci získává Decathlon od průmyslových partnerů jinou nabídku cen za materiál a v rámci svého poslání „zpřístupnit sport co nejvíce lidem“ nechce dávat na produkty vysokou marži. Vybavení na běžky není výjimkou a za vývojem mimo jiné stojí špičkový tým vývojářů, který spolupracuje s řadou specializovaných výrobců, jakými jsou Fischer, Peltonen apod.

Jak to vše začalo?

Lyže na běžecké lyžování se v Decathlonu začaly vyrábět v roce 1996, kdy ve Francii vznikla jedna z největších značek Decathlonu – Quechua. Značka, kterou u nás dodnes doprovází jeden problém, a tím je výslovnost. Není to „kuechua“, „keša“ nebo „kvíča“, ale „Kešua“.

Běžky se značkou Quechua se pak prodávaly dalších téměř 11 let, až v roce 2017 se zrodila myšlenka založit samostatnou značku jen pro běžky, která ponese název Inovik. Jméno vzniklo ze spojení dvou slov: z pojmenování obyvatel severních arktických, převážně zaledněných, oblastí Grónska a Aljašky – Inuitů, a ze slova „innovation”, tedy inovace, což je jeden z cílů Decathlonu. Vývojáři se totiž neustále snaží inovovat a zlepšovat vybavení podle potřeb zákazníka.

A takto vznikl Inovik. Značka, která má svoji základnu, včetně vývojového i testovacího centra, na úpatí hory Mont Blanc ve francouzském Sallanches. Toto centrum, nazývané Mountain Store, má nejen nejmodernější laboratoře pro vývoj produktů, ale díky jeho umístění také poskytuje dokonalé prostředí pro samotné testování produktů i přímo na alpských tratích.

Samotný Inovik se v rámci hodnot Decathlonu snaží také reprezentovat motto Easy to Glide, které doprovází Easy to Use, Easy to Ski a Easy to Enjoy. Zkrátka a dobře, snahou je zákazníkovi co nejjednodušeji a nejdostupněji zprostředkovat maximální požitek z běžkování. V praxi si to můžete představit tak, že si v Decathlonu můžete koupit ve velmi dobrém poměru cena vs. výkon běžky, které jsou již plně připravené (naparafínované, s navrtaným vázáním apod.), a rovnou skočit do stopy.

Vývoj nezastavíš

Inovik se snaží zpřístupnit běžecké lyžování širokému spektru zákazníků – od začátečníků přes hobby jezdce, pokročilejší, ale také pro závodníky. Valná většina sportovních produktů z Decathlonu se rozděluje na tři řady, a to podle úrovně sportovce. Začátečník – řada 100, pokročilý – řada 500 a zkušený – řada 900. To samé platí i u běžek, kde se Inovik nebojí spolupracovat se světovými značkami, které udávají trendy ve světě běžeckého lyžování, a tím se každý rok posouvají v technické kvalitě.

Za zmínku stojí řady 550 pro pokročilejší a 900 pro závodní běžce. Tyto běžky pro Inovik vyrábí finský Peltonen. Nutno ale podotknout, že tým značky Inovik si vše vyvíjí a testuje sám, a to jak ve Francii, tak ve Finsku či Švédsku. Výsledky vývoje jsou pak předány do Peltonenu, který podle zadání vyrobí, co je potřeba.

Česká stopa

Každý zná rčení „zlaté české ručičky”. Proto vás snad nepřekvapí, že i v tomto francouzském vývojovém týmu máme českou stopu. Konkrétně výpomoc Františka Jakla z Liberce, současného národního lídra a bývalého závodníka na běžkách, který se podílel na vývoji a testování produktů. Výrobky tak prošly i pod našima českýma rukama.

Inovik a boty

Co se týče bot, značka u vyšších modelů spolupracuje se slovinskou firmou Alpina. To je jeden z příkladů, kdy spolupráce s jinými firmami může být pro dlouhodobý vývoj velkou výhodou. Takovéto firmy s mnohaletou zkušeností dokážou vývojářům při vytváření prototypů doporučit osvědčené materiály a konstrukce, které jsou pro daný výrobek ideální. S nimi se pak dále v samotném vývoji nového produktu pracuje. Inovik se zároveň snaží být maximálně autentický a předávat nadšení z vývoje nových výrobků prostřednictvím uvádění velmi pokročilých produktů na trh. Není to tedy tak, že by si pouze nechával u jiných značek přeznačkovávat jejich výrobky na své.

Produktová řada 900 – brána k brilantnímu výkonu za dostupnou cenu?

Pokud se blíže podíváme na nejvyšší řadu vybavení s označením 900, zjistíme, že je zaměřeno na pravidelné tréninkové a závodní zatížení. Lyže Inovik 900 jsou, stejně jako nižší řady, k dostání jak pro klasiku, tak pro bruslení. Na klasický styl jsou k dostání ve dvou variantách: ve verzích Skin a Wax. Verze „se skinem” má 100% mohérový pás, jádro Nomex® (vzduchové kanálky se strukturou včelí plástve) s příměsí karbonu, kvalitní sintrovanou skluznici a vázání Rottefella Xcelerator Classic, které je namontováno na NIS desce.

To samé najdete u skatové lyže a verze Wax se stoupací komorou na mazání, u které navíc dostanete vázání s otočným Move systémem, které vám dovoluje posunout vázání i při jízdě. Díky tomu si můžete pohodlně měnit těžiště podle toho, zda jedete zrovna z kopce, či do kopce, anebo podle toho, jestli vám vosk prokluzuje a nechcete už přimazávat.

U klasických bot už najdete prvky s karbonovou výztuží, která zajišťuje optimální tuhost a oporu. Karbonové díly navíc odlehčují botu, takže dosáhnou opravdu nízké hmotnosti. Tenká podešev optimalizuje kontakt lyže se sněhem a odraz. Sladkou tečkou je pohodlí, na kterém má značný podíl izolace Thinsulate®. Ta je velice tenká, ale poskytuje téměř dvakrát tak větší tepelný odpor než pěna, plsť nebo jiná vlákna a je jednou z nejlehčích syntetických izolací na trhu.

Skatové boty navíc mají i karbonový kloub a také dostatečně tvrdou podrážku. Celkovým zpracováním se jedná o velmi povedenou obuv, která se může měřit s botami o několik tisíc korun dražšími.

U nejtechničtějšího modelu holí 900 se nabízí z 80 % karbonový tubus a kvalitní, komfortně polstrovaná poutka, která jsou navíc rychloupínací.

Komě základního vybavení uvedla značka Inovik na trh i velmi propracované a praktické doplňky. Jde například o cestovní batoh s velkým množstvím inovativních vychytávek pro běžkaře, jako jsou odepínatelné popruhy pro pohodlnější cestování, samostatné nepropustné obaly na vosky, voděodolná oddělená kapsa na mokré boty či zabudovaná podložka na přezouvání na sněhu. Zajímavý je také vak na lyže a hole, který lze spojit s nastavitelným, robustním tubusem na hole.

V Inoviku jde zkrátka vývoj neustále kupředu a produktoví inženýři se snaží vymýšlet další výrobky, které by mohly zaujmout i velmi náročné vášnivé běžkaře.