Vítku, vsadím se, že když se vás zeptám na správný servis běžek, řeknete mi: Aby mohl být dobrý servis, musí být nejprve dobře vybraná lyže! Je to tak?

Přesně jste to uhodl. Správný výběr lyže je to nejpodstatnější.


Než se tedy dostaneme k servisu, jak vůbec běžky správně vybrat?

Nejdůležitější při výběru je, aby obchodník i zákazník byli k sobě maximálně upřímní a dobře zhodnotili schopnosti zákazníka. Zákazník musí říci, na jaké úrovni běhá. Prodavač pak musí být vstřícný a doporučit takovou lyži, která bude odpovídat jeho potřebě a schopnostem. Když budu chtít závodit, měl bych si vzít lyže na závody, když nebudu chtít závodit, ale jezdit sportovně ve stopě, vezmu si lyže nižší kategorie. A když na výlety, vyberu si z kategorie výletních běžek. Znovu jsme u správného výběru lyže. Když mi lidé říkají, že neumí namazat, je to až z 80% kvůli tomu, že si nevybrali správně běžku.


Ale i horší běžkař může jezdit na dobrých lyžích, je to tak?

Ano. Výhoda u běžek je, že i průměrný lyžař si může vzít velmi dobrou, kvalitní běžku, dokonce to může být určité plus. Jen si musí vybrat správnou tvrdost lyže, protože ji bude potřebovat měkčí než špičkový závodník.


Jak jsou dnes vůbec běžky dlouhé, zkrátily se?

Nepatrně se zkrátily. Dříve měly 210 i 215 cm, dnes jsou na klasiku nejdelší 207(8) cm a na bruslení 191(2) cm. Ale myslím, že dnes už délka není úplně rozhodující, spíš je klíčová tvrdost lyže.


Kdy chtít běžky na klasiku, kdy na skate? A co kombi lyže?

Kombi lyže je problém, protože se na ní dá průměrně bruslit, ale velmi mizerně jezdit klasika. V dnešní době jsou parametry klasiček a lyží na skate tak výrazně odlišné, že udělat dobré kombi lyže je velký problém. Pokud bych chtěl oba styly trochu kombinovat na jedněch lyžích, pak bych zvolil raději lyže na klasiku – na nich se dá obstojně i bruslit.


Výhody běžek s mohérem


Co běžky SKIN, které mají na stoupání mohérový pásek?

Jsou velkým trendem poslední doby. Nemusíte je mazat na stoupání a klasika se na nich dá jezdit velmi dobře. Bruslení ale moc ne. Je to jako se vším, za něco vždy zaplatíte.


Kdy mám SKIN lyže chtít?

Musíte vědět, že tato lyže je skvělá do stoupání, ale pojede o něco pomaleji, než běžka, která se voskuje. Čím vyšší řada, tím se nicméně rozdíl zmenšuje. Závisí to i na sněhových podmínkách. SKIN pásek má pořád stejné vlastnosti. Kdežto na mazacích lyžích si to běžec může podle stavu sněhu krásně zkorigovat druhem vosku nebo jeho vrstvou. Když chce někdo dostat z lyžování maximum, doporučuji mu raději lyži mazací. SKIN je pro ty, kteří nechtějí závodit, nebo jako tréninková lyže do horších podmínek. Jen pozor, není to úplně bezúdržbová lyže, jak si někdo chybně myslí. I tuto lyži musíte parafínovat a zároveň udržovat stoupací pásek – umývat ho a nanášet na něj vhodné přípravky, aby například nenamrzal.


(Přípravek na ošetření stoupacího SKIN pásku )


Na jakých běžkách jezdíte vy sám?

Mám i lyže. Ale já už se dnes hodnotím do kategorie rekreačního jezdce…


Bývalý závodník, testér lyží Lukáše Bauera?

To je právě důležité si přiznat. Já už bych se dnes nesvezl dobře na tvrdých lyžích Lukáše, když ještě závodil. Na běžkách SKIN oceňuji jednoduchost, přijdu z práce, chci se svézt, nemusím nic dlouho připravovat.


Lyže musí být pořád čistá


Jak tedy běžky servisovat, co je hlavní?

Absolutní alfou a omegou je, aby lyže byla vždy čistá. Po celé ploše nejen skluznice, ale i boky a vrchní plocha. Nikde nesmí nic lepit s výjimkou klasické běžky připravené do stopy. To je zákon. Když ho opomenete, můžete mazat těmi nejdražšími vosky, ale už to nikdy nedoženete. Když na lyžích hromadíte špínu, nikdy nemůže podat správný výkon. A ani drahé vosky to nespraví.


(Základní potřeby pro jednoduchou údržbu běžek – zleva tekutý parafín, sprej na ošetření SKIN pásku, silonový a měděný kartáč, odstraňovač vosku)


Musím lyži čistit hned po jízdě místo aperolu s kamarády nebo můžu počkat na druhý den?

Můžete počkat na druhý den. Důležité je, abyste to před jízdou udělal. A ať se toho nikdo nebojí. I když to udělá pečlivě, zabere to maximálně 15 minut.


Co tedy musím všechno udělat a jak?

Dobře smýt všechny vrstvy vosku, jak stoupacího, tak skluzného. Sníh ve stopě totiž není nikdy úplně čistý. Každá skluznice je porézní, aby sála vosk, aby se tam dobře udržel. Ale zároveň nevýhodou je, že sbírá i špínu. Takže musíte smýt zbytky starého vosku i tu špínu, která se na lyži nachytá. A potom znovu čistou lyži dobře namazat.


Musím stáhnout zbytky stoupacího vosku i skluzného. Jak správně postupovat, co udělat dřív?

Nejprve sundám stoupací vosk, třeba nějakou špachtlí. Pak to smyju, aby lyže pod botou byla skoro čistá, a potom stahovačem umyju celou lyži od špičky až po patu. Nikdy nezapomenu umýt i boky. Je to jak s nádobím. Nejprve hrubé nečistoty a pak to dočistím. Čistou lyži utřu suchým hadrem a nakonec ji můžu ještě měděným kartáčem vykartáčovat.


(Po nanesení tekutého parafínu se běžka vykartáčuje měděným a pak silonovým kartáčem)


Proč?

Dostanu ze skluznice všechny zbývající nečistoty včetně zaschlého stahovače. Na lepších skluznicích tím otevřu jejich póry a efektivněji se na to pak nanáší čerstvý vosk.


Nikdy benzín


Čím se nejlépe stahuje starý vosk?

Jsou dva druhy stahovačů, jeden na stoupací vosky a pak jemnější na parafínové zóny. Ten není tak agresivní a lyži tolik nevysušuje. Samozřejmě to je pro závoďáky a hobíky. Normálnímu člověku, který má obyčejné lyže, stačí jediný smývač. Ale je podstatné, aby to prostě smyl.


Co technický benzín?

Určitě ne, protože je moc agresivní, může poškodit skluznici, naleptat ji. U lyže SKIN je navíc pásek přilepen, technický benzín může lepidlo narušit a pásek se může odlepit.


Jak si mám určit správnou délku voskové komory na klasičkách, abych věděl, jak běžky správně mazat na stoupání i na sjezd?

Dříve se to měřilo různě po domácku, posouváním papíru pod běžkami na podlaze. Ale právě Endorphin Republic má dobrý měřící stroj, který voskovou komoru podle váhy změří. Servisman to na boku lyže označí, udělá kratší zónu na klistry, delší na tuhé vosky, a vy se už podle toho budete řídit.


(Speciální přístroj na měření stoupací voskové komory běžky na klasiku)


Mnoho lidí si myslí, že má běžku mazat od prostředka boty stejně oběma směry dopředu a dozadu. To není správné…

To je dobrá připomínka. Vosková komora se nachází od těžiště dopředu i dozadu, ale je zásada, že by lyžař neměl nikdy nanášet vosk dál za konec kramfleku boty. Vrstva stoupacího vosku musí být ukončena v místech, kde končí pata – bota. Pokud to tak neudělá, lyže prostě nepojede dobře z kopce. Ani ve stoupání to nepomůže, protože zadní část lyže je první, kterou lyžař začne odlehčovat. Vždycky se přidává vosk dopředu před botu, ale i tam opatrně. Já každému doporučuji, ještě než bude voskovou komoru prodlužovat, ať raději nejprve přidá jednu nebo dvě vrstvy vosku navíc.


(Bílé orientační značky pod patou boty ukazují přibližně, kam až se maže stoupací vosk)


Jak vybrat SKIN


Lyže SKIN nemají voskovou komoru, ale mohérový pásek. Jak vybíráme správnou tvrdost lyže, aby dobře stoupala?

Tady nám měřící stroj nepomůže, ale na lyži je štítek, kde je označeno váhové rozpětí, například 75 až 85 kg. Je důležité, aby prodavač dobře spolupracoval se zákazníkem a podle jeho váhy a běžeckých schopností vybral správnou tvrdost. Když to není závodník, raději doporučuji měkčí lyži, protože je lepší, když lyže pojede o něco pomaleji, ale do kopce nebude smekat.


(Štítek se všemi důležitými údaji běžky ukazuje mimo jiné, na jaké je běžka podmínky a jaké má váhové rozpětí)Servis je nutný


Co mám na mazání běžek mít?

Běžný běžkař si vystačí se dvěma kartáčky, měděným a silonovým. A se dvěma základními parafíny na teplé a na studené podmínky. Ale stačí i jeden univerzální. Ideální je dnes parafín tekutý, kdy nepotřebuji žehličku. K tomu smývač a špachtli na vosk. Kdo má běžky SKIN, pak přípravek „anti-ice“ na ošetření stoupacího pásku, aby nenamrzal. Ještě před jeho použitím, můžu pásek „oživit“ tak, že ho párkrát citlivě načechrám měděným kartáčem.


A stoupací vosky?

Měl bych mít podle teploty tři tuhé – jeden blízko nuly, jeden na trošku chladnější podmínky a třetí, když je větší mráz. Potom čtyři klistry – základový (říká se mu guma), univerzální, červený a fialový.


Na co ten základový?

Je to jakési lepidlo. Já ho dávám vždy jako základ a na něj teprve klistr odpovídající teplotním podmínkách. Hlavně proto, že základový vosk zabrání roztažení vrchního klistru během jízdy na další části lyže.


Blíží se sezona, mám si nějak běžky nachystat před tím, než pojedu na hory?

Je dobré lyže aspoň zkontrolovat. Přes léto by měly být ošetřené tuhým parafínem, aby skluznice zbytečně nevysychala a netrpěla. Je to i proti mechanickému poškození. Před zimou pak můžu lyže vyčistit, vykartáčovat a dát na ně čerstvý vosk, aby byly nachystané. Samozřejmě ideální je svěřit se dobrému servisu.


(Nanášení tekutého parafínu je velmi jednoduché)


Když nanesu na lyži parafín pro dobrý skluz, co potom?

Strhnu ho škrabkou a pak použiji nejdříve měděný a potom silonový kartáč. U tekutého parafínu škrabku nebudu potřebovat vůbec.


Co říci na závěr k důležitosti servisu?

Je to jednoduché. Když budu mít lyže za 10 000 a nebudu se o ně správně starat, neuvěřitelně rychle je degraduji klidně o 5 000 mínus. Stačí k tomu i jen dvě, tři jízdy a běžky budou úplně někde jinde, než měly být. Kdo si pořizuje nové lyže, měl by proto dobře zvážit minimální náklady na základní servisní potřeby.
Rozhovor s Vítkem Fouskem připravil Petr Pravda z Endorphin Republic - sítě prodejen a eshopu s prémiovým vybavením na běžky, kde si můžete vybrat běžky, boty na běžky nebo oblečení na běžky značek Kästle, Madshus, Sporten, Maloja, Odlo a dalších. Na prodejnách v Praze, Hradci Králové a Brně vám zkušení servismani provedou profesionální servis běžeckých lyží na německých strojích Reichmann.