Den 1.

Bez bodů, aspoň však s poloviční spokojeností vstoupili do sprintu, první etapy finské minitour v Ruce, čeští běžci na lyžích.

Lukáš Bauer při letošní premiéře obsadil 51. místo, na Northuga ztratil na 1,4 km dlouhé trati jen tři vteřiny. „Myslím, že to dobře rozjetý, teď je důležitý to potvrdit distančními závody a uvidíme,“ uvedl.
V první polovině výsledkové listiny nebyl zklamaný ani nováček 49. Ondřej Horyna. Zato Martin Jakš, nejlepší z Čechů, na 41. příčce myslel trochu výš. Jiří Magál v klasice a ještě ve sprintu neměl jinou ambici, než dojet, skončil 108. Zato elitní sprinter Dušan Kožíšek zůstal v posteli. „Týden bojuje s virózou, nakonec jsme se rozhodli ho nepostavit,“ vzkázali trenéři.

Bauer loni skončil až 104. A ztratil 18 vteřin na nejlepšího v kvalifikaci, teď jen 12, tentokrát tedy zaznamenal výrazný posun. „Nešel jsem s velkými nadějemi, spíš s otazníkem a chtěl jsem sám sebe překvapit. I přes nedávné zdravotní problémy jsem se cítil líp než loni,“ dodal. Do sobotních 10 km volně vyrazí po udělených bonifikacích se ztrátou 1:04,4 na vedoucího Rusa Krjukova (v součtu s prologem měl lepší čas než vítěz) a 18,5 vteřiny na Northuga.
Start je ve 12.30 českého času a přímo vysílá jako tradičně Eurosport.

„Hned první máza, první lyže které jsem dostal, jely pocitově velmi dobře. Výborně stoupaly, pomohlo mi to,“ pochválil ještě Lukáš Bauer servismana Víta Fouska „Od startu jsem se chvilku nemohl rozjet. Po úvodní rovince následoval sjezd, kterého jsem se docela bál. Je tam nepříjemná zatáčka a při rozjíždění se mi moc dobře nejela, takže jsem tam ztrácel. Až následující kopec jsem se srovnal a po otočce se mi jelo výborně. Snažil jsem se finišovat a pak jsem cítil, že ještě můžu. Jsem spokojen.“

Vítěz Teodor Peterson ze Švédska byl vůbec poprvé v kariéře na stupních vítězů. „Dvě rozjížďky mi daly rychlost. Byl to šťastný den, zítra už takové očekávání nemám,“ usmíval se. Mezi ženami kralovala Marit Björgenová a elitní trojka byla stejná jako na distančním startu minulý týden v Sjusjönu. Češky nestartovaly, do seriálu světového poháru vstoupí až příští víkend ve sprintech v Düssledorfu.


Den 2.

Lukáš Bauer v druhé ze tří etap pronikl do elitní desítky. Na vítěze Pettera Northuga ztratil na 10. příčce 41 vteřin, ale na třetího Maurice Manificata jen jedenáct.

„Umístění spokojenost, pocity můžou být jen lepší a lepší. Mám za sebou jen čtyři kvalitní dny tréninku z Muonia a zbytek se podřídil závodu. Jsem příjemně překvapený. Až zítra se ale bude lámat chleba. Hlavní motivace je hodně bodů do celkového pořadí,“ prohlásil. Vítěz jich bere 200.

Zpočátku sněžilo, jakmile vyrazil na trať, začalo pršet a taky se krátce po obědě už smrákat. „Všichni to měli plus mínus stejný. Snažil jsem se na nic nečekat a pelášit. Na desítce toho moc nevymyslíte. Jakákoliv ztráta se těžce dohání,“ vyprávěl Bauer.

„ Chvíli mi trvalo, než jsem se rozjel. Po kiláku jsem chytil rytmus a šlo to, jak by mělo. Lyže mi jely, ale v rozměklých prudkých kopcích jsem cítil, že to jsou odlišné podmínky od tvrdého Muonia. Technicky jsem se tedy trošku hledal.“ Zhruba v polovině začal zápolit s krizí. „Při průjezdu stadionem jsem se cítil strašně unavený, mezi pátým a šestým se hodně trápil, bojoval ze všech sil. Myslel si, že to ani nemůžu dojet. Dostal jsem informaci, že stahuju ztrátu, to mi nalilo novou krev do žil. Poslední dva kiláky jsem se snažil ještě nahnat,“ dodal.

Pro Jakše je 15. místo desátý nejlepší výsledek v individuálním závodě ve světovém poháru. Skvěle zajel i 20. Jiří Magál, který bodoval už minulý víkend ve Sjusjönu na 29. místě. „Pokud to takhle půjde, můžu být i do dvacítky,“ předvídal tehdy. A dokázal to! „Tři do dvaceti to je veliká spokojenost. Všichni odvedli velmi dobrý výkon, ani čtvrtý Horyna tolik nezaostal (62. -1:09 na Bauera, pozn. red.),“ radoval se trenér Miroslav Petrásek na webu czech-ski.com.

Do nedělního finále, hromadného závodu na 15 km klasicky mají zejména Bauer s Jakšem velké šance, vždyť na třetího ztrácejí 15, resp. 19 vteřin.
„Je to málo i hodně, tlačí se tam spousta dobrých klasiků. Pole je hodně vyrovnané, ze začátku se asi pojede kromě dvou vpředu pohromadě. Ale pak by za to někdo měl vzít a pokusit se ujet. Je tam šest těžkých kopců a sjezdů,“ dodal kouč. Loni skončil Bauer v minitour 9. a Jakš 22.

„Bude mě honit 120 lyžařů, ale chci jet opět naplno jako celou sezonu. Po zítřku uvidíme, kdo má naději na světový pohár,“ řekl Petter Northug. „Dva závody, dvě pódia, to je neuvěřitelné. Pokusím se to udržet,“ dodal čerstvý ženáč, druhý Roland Clara. Mezi ženami kralovala opět Marit Björgenová z Norska, která vyhrála letos všechny tři závody světového poháru.


Den 3.

Čeští běžci v poslední den finské minitour nenaplnili optimistické předpoklady z výborné soboty. Přesto Lukáš Bauer pronikl na 15 km klasicky ve stíhacím závodě do elitní desítky, kde obsadil deváté místo, stejně jako loni. Martin Jakš se mírně propadl na 24. příčku, Jiří Magál zůstal bez bodů 37., a nováček Ondřej Horyna se protrápil do cíle na 91. pozici.

„Lukášova desítka ta se počítá, to je výborný. Ale dopadlo to hůř, než jsme očekávali. Včerejšek nás dostal nahoru, dnes jsme si zase sedli na zem,“ prohlásil trenér Miroslav Petrásek z Ruky pro web czech-ski.com.

Opravdu spokojený zůstal jen Lukáš Bauer. „Jsem příjemně překvapený, že se mi to takhle povedlo i po nemoci. Rád bych se dočkal lepších pocitů při závodě, že se mi pojede snáz, že se nebudu trápit. Po hodně dlouhé době jsem se dnes skoro doslova pozvracel, ale to k závodění patří,“ uvedl na twittru.
Jak se pro něj závod vyvíjel? „Startoval jsem s číslem 11 přesně minutu za vedoucím Northugem. Sliboval jsem si, že bych se mohl posunout hodně dopředu. Lyže mi už při rozjíždění jely výborně, stoupaly, těšil jsem se na start.“
Po startu se za chvíli se udělala velká skupina. „Držel jsem se tam. Jelo se na těžkých okruzích 2,5 km. Zdálo se mi, že ztrácím z kopce a snažil se to najet do kopce. Chvílemi se mi jelo líp, chvílemi hůř,“ popisoval Bauer.
Ve skupině ho dojeli a ujeli mu Rönning a Poltaranin, ale zase setřásl Claru. Ve čtvrtém kole skupina odtrhla, Bauer nastoupil a dojížděl závodníky před sebou. „Dva tři jsem předjel. V posledním kole jsem bojoval jen se Šedovem, Manificata už jsem nedojel.“

Martin Jakš vyrážel na trať s minimálním odstupem za Bauerem na 15. pozici. Ta byla jeho cílem. „Jel v balíku, pak mu došlo. Kdyby se pustil dřív, dojel by možná trochu líp. Ale my chceme závodit s nejlepšími, musí se s nimi držet, co to jde,“ komentoval jeho výkon Petrásek.
Z bodované třicítky vypadl v obrovsky vyrovnaném poli Jiří Magál. „Do včerejška to bylo dobrý, chtěl jsem se udržet. Ale přeci jen jsem se protrápil. Možná jsme zvolili měkčí lyže, byla tam už únava. Včera jsme měli výborně namazáno. Přitom pocitově jsem ani nepočítal, že by to takhle mohlo vyjít. Ale se severem na úvod celkově stopro spokojenost, vždyť jsem tady čtyři roky nebodoval,“ řekl.
Ondřej Horyna měl potíže ve sjezdech, kde ho nepodržely lyže. „Pak stačí málo a seš vzadu. Beru, že musí rok pořádně závodit a za tu dobu se posunout tam, kde bychom chtěli být, někde u třicítky,“ hodnotil jeho ostrý křest trenér Petrásek.

Běžci se teď rozdělí na dvě skupiny. S trenérem Korunkou vyrazí čtyři sprinteři Kožíšek, Razým, Máka a Bartoň o víkendu na pokračování SP do Düssledorfu. Petráskovi vytrvalci by měli ve středu podle podmínek zamířit za sněhem, nejlépe do vysokohorských podmínek. Za dva týdny je čeká pokračování světového poháru v Davosu.

Kompletní výsledky na www.fis-ski.com.