Pro české běžce na lyžích to byl velmi ostrý start Tour. Nádherné alpské údolí se totiž nachází ve vysoké výšce téměř 1500 metrů nad mořem, kde pořadatelé připravili trať o délce 1500 metrů.

Kateřina Janatová ukázala svou sílu už v kvalifikaci, kde obsadila skvělé 6. místo, když na nejrychlejší Faehndrichovou ze Švýcarska ztratila jen 1,7 vteřiny. Výborně rozjela také svou čtvrtfinálovou rozjížďku – po startu se dostala na první místo, které pak sice ve sjezdu ztratila, ale v krátkém strmém stoupání si ho vybojovala zpět. Do cílové rovinky ovšem najížděla jako třetí a ve velmi těsné a vyrovnané rozjížďce obsadila 4. místo. V celkovém pořadí jí patří 16. pozice.

„Konečně jsem se cítila velice dobře. Letos v sezoně zřejmě nejlépe. Samotný závod mě dost bavil, škoda jen toho finiše, což není moje silná stránka. Bylo to o kousek, ale každá zkušenost se počítá. Jinak jsem spokojená s tím, co jsem dnes předvedla. Nechala jsem tam všechno a snad už to semifinále v dalším skateovém sprintu prolomím,“ uvedla Janatová.

Další dvě české závodnice odděluje ve výsledkové listině jen jedna pozice – Petra Nováková vstoupila do Tour de Ski 45. místem, ze kterého ji od postupu dělily dvě vteřiny a patnáct setin. Petra Hynčicová zahájila prestižní klání 47. místem.


Hlavní úkol Novák splnil

Michal Novák proklouzl do hlavního závodu ze 27. místa v kvalifikaci, kterou ovládl Nor Klaebo. Ten proti němu nastoupil i ve čtvrtfinálové rozjížďce, kterou český reprezentant začal z prostředka závodního pole. Ve druhém okruhu se ve stoupání dostal do lehkého kontaktu se soupeři, kdy Američan Hanneman dokonce upadl. V té chvíli Novák ztratil kontakt s favority Klaebem a Chanavatem a nakonec si dojel v rozjížďce pro 4. místo. V prvním závodě Tour de Ski obsadil 19. příčku.

„Dnes jsem se necítil úplně nejlépe. Bylo znát, že mi v té nadmořské výšce chybí kyslík a energie. Musíme ty dva dny v Lenzerheide nějak přežít a v dalších závodech už to snad bude lepší. Jsem ale rád, že se mi podařilo splnit hlavní úkol a postoupit z kvalifikace. Jen mě trochu mrzí, že jsem se v rozjížďce v prvním okruhu nevešel do toho vláčku, dostal jsem se na poslední místo, což bylo špatné. Pak v tom výjezdu jsme se trochu šermovali lyžemi, naštěstí se mi to podařilo ustát, ale možná mě to stálo postup z pozice lucky looser, protože ta mezera už byla velká. Celkově ale myslím, že to nedopadlo špatně,“ zhodnotil závod Novák.

Adam Fellner obsadil v kvalifikaci 48. místo. Aby postoupil do čtvrtfinále, musel by trať projet o tři vteřiny a pět setin rychleji. První start na Tour de Ski se nevydařil Petru Knopovi, který obsadil 90. místo.

Tour de Ski se původně měli zúčastnit také Jan Pechoušek s Luďkem Šellerem, i když ten jen dnešního závodu v Lenzerheide, ale kvůli lehkému onemocnění nakonec do Švýcarska neodcestovali. Už zítra Tour de Ski v Lenzerheide pokračuje distančními závody na 10 a 15 kilometrů klasicky. Ženy odstartují ve 13:30, muži v 15:05. Přímé přenosy vysílá Eurosport.Výsledky

Tour de Ski, 1. etapa, sprint volně, Lenzerheide (Švýcarsko), 28. prosince 2021


Muži: 1. Johannes Klaebo (Nor.), 2. Richard Jouve (Fr.), 3. Lucas Chanavat (Fr.) … 19. Michal Novák, 48. Adam Fellner, 90. Petr Knop

Ženy: 1. Jessie Digginsová (USA), 2. Mathilde Myhrvoldová (Nor.), 3. Anamarija Lampičová (Slov.) … 16. Kateřina Janatová, 45. Petra Nováková, 47. Petra HynčicováZdroj: Svaz lyžařů ČR