Jizerské hory

Bedřichov: zde jsou trasy pravidelně udržovány Jizerskou o.p.s. Nastoupit do stop můžete nejen v Bedřichově, ale také na Smědavě nebo u vodní nádrže Souš. V nadmořských výškách pod 800 m je však třeba dávat pozor na kamínky nebo asfalt. Tam, kde je vrstva sněhu nízká, není stopa na klasiku. Dnes odpoledne panovalo v Jizerkách inverzní počasí a teploty se jak na Jizerce, tak na Rozmezí dostaly nad 0°C. Podle ČHMU leží na Rozmezí cca 25 cm sněhu, na Jizerce necelých 15 cm.

Jakuszyce ani na polské straně Jizerských hor nepřipadlo větší množství sněhu. Trasy se pravidelně upravují, nejnověji Dolny Dukt, Górny Dukt, Rozdroże pod Cichą Równią – kopalnia. I sem si ale raději vezměte starší lyže.
Kořenov – Příchovice- běžkařské kolečko ve skiareálu U Čápa bylo upraveno v pondělí rolbou bez stopovače. Na ostatních trasách je to se sněhem také horší, ve stopě se vyskytuje tráva nebo kamínky, ale na horších lyžích jsou sjízdné.

Krkonoše

Harrachov – přímo ve městě jsou v dobrém stavu okruhy jak na lyžařském stadionu, tak v biatlonovém areálu Nový Svět. Průběžně byly rolbou projety i další cesty jako Terex, dále na Voseckou, na Krakonošovu snídani, Kládová i Janova cesta. Na Janově cestě směr Studenov byla stopa poškozena od čtyřkolek s pásy, které místy vyhrabaly i kameny. Dnes ale rolba tento úsek znovu upravila.
Mísečky- i zde dnes panovala inverze a vyšší teploty. Sněhu je však dostatek, ze závodních okruhů je upravena pětka a sprinterské kolečko. V sobotu zde budou ale po celý den probíhat závody, takže pohyb pro tratích bude omezen. Jako náhradní variantu lze zvolit trasu na Vrbatovu boudu a Zlaté návrší.
Benecko – okruhy i trasa Rovinka – Mísečky je sjízdná. Sněhu však není dostatek na to, aby se strojově vyryla stopa. Takže na klasiku je jen vyšlápnuto.
Vrchlabí – Vejsplachy: okruh stále výborně funguje, díky mrazům přibyla i zásoba umělého sněhu a podařilo se i trochu prodloužit trasu až za potok.
Špindlerův Mlýn: začátkem týdne byly rolbou upraveny i trasy okolo Špindlerova Mlýna. Bohužel ale zpráva neupřesňuje, které trasy konkrétně byly projety a na žádných mapách se také nezobrazují.
Z minulého víkendu určitě vydržela stopa na trase Buď Fit Labským dolem.
Černá hora– stejně jako na Zlatém návrší i zde byly dnes teploty nad nulou a doprovázel je silný vítr. Strojová úprava na okruhu Světlá hora, Velký a Malý okruh a na Kolínskou boudu je sice staršího data, nicméně vzhledem k tomu, že během týdne již nesněžilo, budou v dobrém stavu. Na víkend se většinou upravuje.


Orlické hory

Dnes v Orlických horách mrzlo a mrholilo, takže se prakticky na všem vytváří ledová krusta. Hřebenová trasa je ve velmi dobré kondici od Šerlichu až po Mezivrší. Minulý týden v pátek upravila rolba z Říček právě trasu z Mezivrší až do sedla Pod Homolí. Občas se zde vyskytnou kamínky nebo tráva, ale jen na velmi málo místech. Kvalitní stopa jak na klasiku, tak na bruslení vydržela celý týden. V úterý vyrazila i rolba z Deštného od konečné stanice lanovek přes Luisino údolí – Jelenka – sedlo Pod Homolí – Šerlich – Vrchmezí – Šerlišský mlýn – Kamenný vrch. Sjezd po bunkrovce do Deštného upraven není, ale sjízdný je. Po 5 cm vrstvě sněhu se dá dojet až k Národnímu domu. Z výše uvedené trasy jsou kritická místa cestou na Vrchmezí, kde je hodně kamení, a začátek cesty z Luisina údolí. Tam, kde byla sněhová vrstva nízká je upraveno bez stopy na klasiku.
Okruh v Orlickém Záhoří je nesjízdný.

Rychlebské hory

Dolní Morava- situace se od minulého týdne nezlepšila. Nový sníh prakticky nepřipadl, takže strojová úprava není možná. Ve vyšších polohách se dá na starších běžkách vyrazit do vyšlápnuté stopy.
Paprsek – podle informace z Chaty Paprsek je zde do 10 cm tvrdého sněhu a na strojovou úpravu to není. Vyrazit se dá podél hranice na Šengeny a trasu Paprsek – Císařská bouda.
Podle záznamu na bilestopy.cz nebo na www.jdemenabezky.cz projela právě tuto cestu rolba i dále směr Petříkov. S největší pravděpodobností bez stopovače.

Jeseníky

Již bylo zmíněno, že na východ Česka nový sníh nedorazil. Situace se tedy od minulého týdne nijak nezlepšila. Špatné podmínky jsou jak na Skřítku, tak v oblasti Karlova – Nové Vsi.
Strojově upravované stopy jsou pouze mezi Švýcárnou, Ovčárnou a Pradědem. Avšak ani úsek mezi Pradědem a Ovčárnou není v dobré kondici. V dobrém stavu by měly být trasy v lyžařském areálu na Pradědu.

Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Vysočina

Nové Město n. Moravě – zde se dá momentálně lyžovat pouze ve Vysočina aréně, ale v sobotu zde bude probíhat první závod seriálu Stopy pro život a v neděli dopoledne další běžkařské závody, takže aréna bude pro veřejnost uzavřena.
Během následujícího týdne se zde bude konat Akademické mistrovství, proto i ve všední dny budou hodiny pro veřejnost omezeny. Sledujte rozpis.
Jihlava - v areálu Český mlýn by měl být do víkendu připraven okruh v délce 700 m.
V průběhu týdne byly uválcovány také trasy okolo Nového Hojkova. S opatrností a na starších lyžích jsou stále sjízdné, i když sněhová vrstva je opravdu minimální.

Beskydy

Ani v Beskydech nový sníh nenapadl, takže strojová úprava stále není možná.

Šumava

Šumava se dočkala celkem vydatného sněžení, ale starý podklad zůstal pouze ve vyšších polohách. Rolby vyjely začátkem týdne a upravily většinu tras od Knížecích Plání, k Borové Ladě, na Kvildu, Modravu, Březník, Prášily až k Železné Rudě. I na Zadově je projeta trasa na Pláně a Nové Hutě. Podle zpráv od lyžařů se však na loukách v okolí Kvildy objevuje tráva a kamínky. O malém množství sněhu svědčí i to, že se na Zadově měl konat závod Zadovská 30 a byl zrušen.
Velmi dobré podmínky jsou však právě ve vyšších polohách okolo Černé hory, Březníku nebo Poledníku.
Na Železnorudsku byly tratě upraveny na začátku týdne a jsou v dobrém stavu. Vzhledem ke stále nízké sněhové pokrývce by další údržba způsobila více škody než užitku a nejspíš tedy proběhne až po novém sněžení. V lesních úsecích je sněhu místy velmi málo. Ve sjezdech nutná opatrnost, možnost nečekaných děr v místech, kde tekla voda.
Lipno- zde byly upraveny trasy po loukách v okolí Frymburka.
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Český les

Capartice a Čerchov: sněhu je málo, ale na starých lyžích se jezdit dá. V Caparticích je upraveny okruhy 0,5-3 km, výška sněhu 10 cm, na Čerchově jsou to trasy v okolí vrcholu a okruh na Malinovce, výška sněhu 10-15 cm. Ve stopě se vyskytují kameny a kořeny.

Krušné hory

Krušné hory západ: během uplynulého víkendu zde připadlo až 20 cm sněhu. Rolby tedy vyrazily hned na začátku týdne. Nejdříve v okolí Vysoké Pece, areálu Eduard a osvětleného kolečka na Perninku.
V úterý to pak byla rozsáhlá úprava od Bublavy přes Rolavu, Vysokou Pec a Vysokou Jedli až po Horní Blatnou, Mílov a Boží Dar. Sněhu však stále není optimální množství a ne všude tak bylo možné vyříznout klasickou stopu. Na některých místech – zejména v nižších polohách a na sevřenějších lesních cestách je vrstva sněhu po utáhnutí rolbou minimální a ve stopě může být štěrk nebo hlína.
Nejaktuálnější zpráva je z okolí Nejdku, Vysoké Jedle a Vysoké Pece, kde panují výborné podmínky, hlavně na bruslení a tam, kde to podmínky dovolují, je i stopa na klasiku.
Aktuální informace ze západní části Krušných hor najdete na krusnehoryaktiv­ne.cz

Podrobné informace máme také z Ústeckého kraje, tedy z okolí Nového Města a Cínovce:
Cínovec - Komárka, do víkendu upraveno i na bruslení. Sedmihůrská silnice je ok, ale ve sjezdu od Cínovce k Sedmi štítům koukají kamínky, dost kamínků.
Komárka - Přední Cínovec - 7 štítů - pouze na klasiku, občas nějaký kamínek.
Cínovec - Vitiška - jediný upravený úsek, kde bych vyndal nové lyže.
Vitiška - Nové Město, většina úseku upravena bez stopy, ve sjezdu z Klínovčíku k Pěšorestu je pár kamínků.
Aktuální úprava na skimapa.cz - Východní Krušné hory
Další úprava proběhne v pátek večer, určitě už neupravíme Komárka - Přední Cínovec, tam je málo sněhu.
Okruhy 5, 10km, na Pramenáč, Vitiška - Moldava nejdou aktuálně upravit. Je zde málo sněhu a rolbou míchám kamínky do sněhu.Lužické hory

Polevsko: závod Polevská lyže plánovaný na 15.1. byl sice zrušen, ale už i v Lužických horách se dá vyrazit na běžky. SKI Polevsko uvádí následující informace: z Polevského vrchu projeto a strojově upraveno z Jedličné přes Polevský vrch okolo Kapličky na tzv. Ledovec….Z Jedličné v lese sněhu opravdu málo 2-3cm a vyčuhující podklad!!!!!!!! Mnohem lepší svezení je tedy opět na “Ledovci” kde se povedlo říznout dvě stopy a na celém cca 2km okruhu jednu souvislou stopu + širokou stopu na skate, zde je asi 7cm sněhu.
Luž: upravena je magistrála mezi Chatou Luž a Ptačincem. Na kritická místa byl nevezen sníh, i tak je to na horší lyže.