Na lyže do zahraničí se nemusíte vypravovat pouze na svahy do Alp. Běžeckých tratí najdete v zahraničí opravdu hodně, takto můžete vyrazit i za poznáním a cestu spojit s výletem a návštěvou pamětihodnosti. Nejenom v časech covidových se jistě vyplatí sjednat si na cesty do zahraničí cestovní pojištění. Zvláště při běžkování hrozí úrazy poměrně často, a ačkoliv pro základní ošetření platí evropský průkaz pojištěnce, díky kterému má na lékařskou péči právo kterýkoliv pojištěnec zdravotní pojišťovny, tento průkaz nekryje třeba medikaci, nebo převoz zraněného. Pokud si provádíte srovnání cestovního pojištění, nezapomeňte, že běžkování, ať už to ve vašem případě znamená cokoliv, se považuje za sport, který musíte při sjednávání pojištění uvést.

Slovensko
Naši bratia mají krásné hory, je to k nim blízko a dorozumíme se navzájem. Není proto divu, že Slovensko patří mezi oblíbené zimní destinace Čechů. Kromě sjezdového lyžování najdete na Slovensku rovněž množství kvalitních běžkařských tratí.

Na výběr jsou ty náročné, středně těžké i ty pro úplné začátečníky. Nejznámější z nich je Štrbské pleso, ne kterém najdete celkem 26,5 km běžeckých tras. Mezi další významná místa patří Poprad, Jasná, nebo Tatranská Lomnica. Oblíbené jsou na Slovensku hřebenovky s úchvatnými výhledy.

Polsko
Protože je země našich severních sousedů převážně placatá, na běžkování má dobré podmínky. I zde najdeme řadu lyžařských areálů. Jeden z nich je dokonce přímo v hlavním městě Varšavě. Mnoho z nich pak nalezneme blízko hranicím s ČR. Třeba Szklarska Poreba, která se nachází hned vedle českého Harrachova. Je to zároveň jeden z nejvýše položených lyžařských areálů v Polsku. Jsou zde běžecké tratě o délce 62,14 km a patří mezi 3 největší běžecké lyžařské oblasti v Polsku. Šest tratí je spojeno a můžete je tak libovolně kombinovat. Na místě je také možné si zapůjčit potřebné vybavení pro běžecké lyžování, nebo jít na kurz. Koná se zde také závod Bieg Piastów, což je nejstarší a největší polský závod hromadného lyžování. Běžkařské trasy jsou také propojeny s těmi na české straně.

Německo
I na západ od našich hranic nalezneme dobré podmínky pro běžkování. Mnoho z oblíbených areálů se nachází jen kousek od našich hranic. Jde například o tratě v Chiemsee-Chiemgau , které vedou z rovinatého severu do kopcovité hornaté krajiny na jihu Chiemgau. Za návštěvu stojí také běžecká trať v oblasti tří jezer. Právě zamrzlá jezera a nedotčená krajina nabízejí úchvatnou podívanou. Dobré podmínky pro lyžování najdete rovněž v Scheideggu v trojhraničním regionu Německo, Rakousko a Švýcarsko. To nabízí skvělý terén s téměř nekonečnými možnostmi pro dovolenou na běžkách, přičemž všechny trasy lze vzájemně kombinovat.

Francie
Také ve Francii naleznete dobré běžkařské tratě. Největší radost budou mít lyžaři kombinující sjezdovky i běžky. Úchvatné tratě vedou i podél zamrzlých jezer nebo pod majestátní horou Mont Blanc (4 810 m), nejvyšším vrcholem Alp. Středisko v Chamrousse běžkaře potěší vlastním sedačkovým vlekem a devíti tratěmi o celkové délce 40 km, včetně devět kilometrů dlouhé pestré stezky Astragale. Atraktivní síť‘ pro běžecké lyžování naleznete také ve střediscích SuperDévoluy a La Joue du Loup nebo v regionu okolo Alpe d’Huez, kde jsou k dispozici tratě nejrůznějších stupňů obtížnosti. Kdo si chce sáhnout na dno svých sil, ten ať vyzkouší trasu Boucle des Lacs. Přes krátkou délku 20 kilometrů nabízí složitý terén, který dokonale prověří vaši kondici.

Itálie
Přes svoji jižní polohu patří Itálie mezi lyžařské velmoci. Ačkoliv se do Itálie jezdí především na sjezdové lyžování, nabízí i běžecké tratě. Dobré podmínky naleznete například na náhorní plošině Seiser Alm. Naleznete zde dostatek místa i krásnou přírodu. Při jízdě na běžkách se můžete kochat pohledy na skalní giganty Dolomit, a cestou se stavit ve stylových hospodách na zasněžených pláních, kde lze ochutnat neodolatelnou italskou kuchyni.

Trasy pro bruslení i ty klasické se tu navíc navzájem proplétají, kříží a zdvojují. V této oblasti se jezdí téměř výhradně po loukách a nikoliv po klasických cestách jako je tomu zvykem v jiných zemích, což je pro běžkaře zajímavé zpestření.