SK Lyžařské Jihlavsko z.s. je spolek sídlící v Jihlavě a od roku 2010 zajišťující úpravu stop v Jihlavě a okolí v délce až 60 km. Aktuálně se stará o tři oblasti: Vysokou u Jihlavy, Čeřínek/Nový Hojkov (a jejich okolí) a v kooperaci se statutárním městem Jihlava a Službami města Jihlavy s.r.o. o okruh Český mlýn (jež je přímo v Jihlavě). Občas samovolně přibydou další místa tím, že někteří místní obyvatelé na vlastní náklady upraví další úseky (Šacberk, Antonínův Důl), ale to již nespadá do aktivit spolku, každopádně velké díky za to!

Spolek od roku 2013 vlastní pásovou čtyřkolku, od roku 2019 rolbu (nyní obhospodařující stopy v Jihlavě a ve Vysoké a jejím okolí), v roce 2021 byla pořízena druhá rolba na úpravu okruhů na Čeřínku/Novém Hojkově (a jejich okolí).

Spolek pro oblast v okolí Čeřínku používá název Čeřínek, ale já zde pracovně budu používat název Nový Hojkov, abych (hlavně pro ty méně znalé) odlišil vlastní vrchol Čeřínku od oblasti v jeho bezprostředním okolí, kde je převážná většina upravených stop, tedy od Nového Hojkova.
Mapa tras v okolí Nového Hojkova. Printscreen z Mapy.cz

Vrchol Čeřínku má sice úctyhodných 761 m.n.m, ale je pro běžkaře málo zajímavý, protože přes něj udržovaná stopa nevede; je daleko více vyhledávaný sjezdaři, protože je na něm 600 m dlouhá sjezdovka.
Nový Hojkov je od sjezdovky na Čeřínku vzdušnou čarou vzdálený asi kilometr, ale po silnici asi 5 km, přičemž termínem "silnice" míním typickou vysočinskou lesní komunikaci, která s rozpukem zimy mění své skupenství z asfaltového na sněholedové za současného zachování své minimální šířky, takže řidiči nezvyklému na podmínky drsné Vysočiny může nadělat pár vrásek (pomáhal jsem s vyprošťováním do škarpy zapadlého auta). Pokud jste rodina sestávající z běžkařů a sjezdařů, rozhodně doporučuji zaparkovat na Čeřínku, protože zatímco běžkař se odtud dokáže do 1,5 km vzdálených stop v Novém Hojkově dostat už s nazutými lyžemi, sjezdař by to obráceně z Nového Hojkova na Čeřínek nedal nijak. Jinak parkování přímo na Novém Hojkově samozřejmě je, kapacita je dostatečná a spolek je dle potřeby operativně ve spolupráci s obcí schopen zajistit i navýšení kapacity.

Okolí Nového Hojkova v nadmořské výšce okolo 700 m n.m. nabízí okruhy Nový Hojkov, Skoulovy kopce a Boršov. Mně se podařilo tam natočit 12 km, což je i přibližná délka tamních tras.

Nový Hojkov má příjemnou atmosféru poklidného konce světa s liškami dávajícími dobrou noc, s koňmi a typickou vysočinskou zástavbou. Okruhy vedou většinově po loukách a mají zvlněný profil, takže za mne je to zdravý kompromis mezi nudou placaté krajiny a horskými hangy.


Vítejte v ráji: Nový Hojkov. Foto: archiv SK Lyžařské Jihlavsko z.s.

Pro další kilometry jsem přejel do Vysoké. Vzdálenost mezi Novým Hojkovem a Vysokou je 11 km a tyto dvě lokality v podstatě nelze propojit stopou, takže lyžař si buď musí vybrat jednu z nich, nebo mezi nimi přejet autem. Stejně tak, pomocí auta, kdysi musela přejíždět i rolba, než byla zakoupena jedna navíc jen pro oblast Nového Hojkova. Ten jedenáctikilo­metrový přejezd je trochu demoralizační, ale jinak to nejde. Jihlavští to údajně zhusta řeší tak, že ve všední dny preferují bližší Vysokou a o víkendu si dopřejí výjezd na vzdálenější Nový Hojkov.

Obec Vysoká má slušných 610 m.n.m (a stejnojmenný vrch pak 665 m n.m.), přesto je poznat těch o pár metrů nižší nadmořská výška a naopak o (zhruba) 1°C vyšší teplota proti Novému Hojkovu. Tam jsem měl odhadem 15-20 cm sněhu, u Vysoké ho byla polovina. Vysocké parkoviště nelze přehlédnout, je na tom úplně nejgeniálnějším možném místě: na té jediné křižovatce před obcí. Z ní vychází několik okruhů: Vysoká-standardní okruh (5 km), Vysoká-velký okruh (12 km), okruh Okrouhlík a okruh Pístov.


Okruh Vysoká. Foto: archiv Lyžařské Jihlavsko z.s.


Navazují na ně okruhy Popice a Kostelec, které jsem ale kvůli nedostatku sněhu nemohl vyzkoušet. U Vysoké to nemá tak vysoce horský ráz jako v Novém Hojkově, ale pestré je to dostatečně. Je možné namotávat menší i větší okruhy (mně se nejdelší povedl 16kilometrový), profil je opět pro Vysočinu typický zvlněný s jedním větším výjezdem na místní velehoru.


Okruhy v okolí Vysoké. Printscreen z Mapy.cz

Normálně jsem velkým příznivcem chození pěšky a hromadné dopravy (až šotoušem, řekl bych), ale zde jsem (i díky manželčinu hučení, že kvůli pandemii mám jet rozhodně autem) opravdu pro mně nezvykle sáhnul po autu, protože jinak bych to tu nenakombinoval (a hlavně neumlčel manželku...). Zatímco Vysoká je od jihlavského centra vzdálena pouhých 7 km a dosažitelná městským autobusem linky 7, který jezdí o víkendech každé 2 hodiny, Nový Hojkov je z centra Jihlavy vzdálený 17 km a na něj se hromadnou dopravou (s výjimkou autostopu) nedostanete vůbec.

Za hlavní devizu považuji blízkost stop pro obyvatele krajské Jihlavy a fakt, že většinovým podkladem jsou travnaté louky, takže při menším množství sněhu kloužete po směsi sněhu a trávy a nikoli kamení a plastových odštěpků ze skluznic vašich lyží. Upozorňuji, že v obou lokalitách to chce vlastní jídlo, protože s výjimkou bufetu u vleku na Čeřínku jsem žádnou hospodu neviděl (možná tu někde je a nenašel jsem ji jen proto, že jsem ji nehledal).

Pokud nechcete z Jihlavy cestovat vůbec nebo není přírodní sníh, máte možnost vyzkoušet třetí lokalitu a to areál Český mlýn (adresa Mostecká 2350) s průměrnou délkou 640 m (v plánu je až kilometr) a jistotou technického sněhu. V nadmořské "nížce" 450 m n.m to bez něj totiž většinou nejde. Je to již druhý počin spolku s technickým sněhem, kdy prvním byl v sezóně 2020/2021 cca 500 m dlouhý okruh v Heulos aréně (čte se Hajlos a jde o název přilehlého lesoparku).


Heulos aréna. Foto Facebook SK Lyžařské Jihlavsko z.s.[21.3.2021]

Měl jsem v úmyslu vyzkoušet i Český mlýn, ale po 40 km nakroužených po vesnických loukách jsem měl už splněno a rozsezení se v autě zafungovalo dostatečně demotivačně na to, aby se mi chtělo už počtvrté obouvat lyžáky na městský běh na technickém sněhu pod umělým osvětlením. Ale rád bych zdůraznil, že ta možnost vyběhnout za každého počasí na osvětlený okruh, který (jak znám kluky z Lyžařského Jihlavska), ten kilák mít zanedlouho bude (protože paličatí jsou na to dostatečně), to je počin jako hrom a tudíž na hodně hlubokou poklonu!


Upgrade lyžování na technickém sněhu, verze 2022: Český mlýn. Foto: Facebook SK Lyžařské Jihlavsko z.s. [17.1.2022]

Spolek samozřejmě a zcela logicky mocnou gravitací přitahuje nadšence a šílence všeho druhu, takže na Facebooku například najdete záznam trasy místního drsňáka, který na žádné prodlužování stopy v Jihlavě nečekal a 50 km naběhal ještě v kratší Heulos aréně.

Malá velikost (nebo velká maličkost?) Heulos arény rozhodně neznamenala nemožnost přípravy třeba na Jiz50 (zde ještě delší, skutečná "Jih50", protože Jiz50 je dlouhá "jen" 48 km). Foto: Facebook SK Lyžařské Jihlavsko z.s. [25.2.2021]

V jiném příspěvku na Facebooku zase můžete vidět loňský závod Virtuální Jihlavská15 (pořádaný místním hodně úspěšným Ski Teamem Vysočina); mně tedy úplně okouzlilo to video smontované z logování tras závodníků.


Vizualizace závodníků Virtuální Jihlavské15. Screenshot z Facebooku SK Lyžařské Jihlavsko z.s. [20.1.2021]

Spolek Lyžařské Jihlavsko vzorně informuje o novinkách (a tím pádem i o aktuálním stavu stop) nejen na zmíněném Facebooku, ale i prostřednictvím svých webových stránek, kde má do dokonalosti dotaženou i funkcionalitu webových kamer ze všech, teploměru a srážkoměru pak ze dvou lokalit a přehledný semafor stavu jednotlivých okruhů. Ze stránek vedou odkazy na zimní mapy lokalit na Mapy.cz. Přestože vlastní okruhy nejsou v terénu nijak značeny, zcela bezpečně je poznáte a ztratit se na okruhu prostě nelze, pokaždé se vrátíte buď na Nový Hojkov nebo do Vysoké (úplně v nejhorším doběhnete do Říma, protože jak řekl neznámý klasik "všechny cesty vedou do Říma", ale to se vám pravděpodobně nestane, nejste-li Chuck Norris nebo Anders Aukland, kteří už tam samozřejmě z Hojkova doběhli...; tak mně napadá, milý spolku, že bys´přece jen to značení v terénu měl raději zavést, člověk nikdy neví, kdo mu to běhá ve stopách a kam až je schopný se ztratit)

Jihlavští se pouští nejen do akcí pro menší spolky typických (pořádání závodů, zde konkrétně Lyžařského poháru Běžce Vysočiny-Jihlavské 15), ale i do náročnějších: zmíněný závod bude poprvé zároveň součástí Českomoravského poháru v běhu na lyžích, na Vysoké vzniká osvětlení okruhu (zatím jsou hotovy 2 km), ve fázi příprav je zásadní prodloužení délky upravovaných stop u Nového Hojkova (západním směrem na Mešnici a jižním na Dolní Hutě) edit. 7.2.2022: na Mešnici se již upravuje a vypadá to skvěle, jde o výrazné prodloužení upravovaných stop

Takže až někdy pojedete kolem Jihlavy, běžky s sebou a užijte si to!