Jizerské hory

Bedřichov: nejnovější úprava je na trase Jizerské 50 (kromě Olivetské hory), dále pak Josefův Důl - Peklo, Mariánská Hora, Protržená přehrada, přehrada Josefův Důl, Hrabětice, Valešovka. O víkendu byly upraveny i sjezdy k České chalupě, nebo Vysoký hřeben – tam ale bude probíhat těžba dřeva. Projeto bylo i do Kořenova přes Václavíkovu Studánku nebo na Souš. I v Jizerských horách má o víkendu vydatně sněžit, pak pršet a znovu sněžit, takže stopy budou nejspíš upravovány v menším rozsahu.
Jakuszyce: připadlo trochu nového sněhu, dnes byla projeta většina tras, kromě Kozího hřbetu.
Kořenov – Příchovice: poslední úpravy jsou z víkendu, pouze malý okruh ve Ski areálu U Čápa byl projet tento týden. Vyrazit můžete z Kořenova, Příchovic, Sklenařic nebo areálu v Pasekách nad Jizerou. Projety byly prakticky všechny možné trasy.

Krkonoše

Harrachov – nabízí spoustu kilometrů stop. Po víkendovém sněžení bylo postupně upraveno prakticky vše v okolí Harrachova, cesta na Voseckou Boudu, Dvoračky, Rezek nebo do Rokytnice nad Jizerou. V úterý pak rolba projela Harrachovu cestu, Kládovou, Janovu a Novou Janovu cestu.
Vysoké nad Jizerou: upraveny jsou běžkařské okruhy v areálu Šachty a cesta pod elektrovodem mezi Ski areály Větrov a Kamenec.
Mísečky- již v úvodu bylo zmíněno, že na Horních Mísečkách se o víkendu koná závod Jilemnická 50. V sobotu to budou dětské závody a individuální starty závodníků, v neděli pak hlavní závod s hromadným startem. Závodní okruh je po trase 10 km, dále přes Janovu horu na Rovinku, Třídomí, před sjezdovkou Labská se napojí zpět na závodní okruh 7 km. Tato trasa je upravována již od minulého týdne, takže ještě v pátek můžete využít bez omezení upravenou stopu na tomto náročném 15,8 km dlouhém okruhu.
Benecko – úprava na závodních okruzích, cesta na Přední Žalý je zatím z uplynulého víkendu, ale dá se předpokládat, že na nadcházející volné dny bude opět nově projeto.
Kněžice- kdo nepotřebuje hltat kilometry a chce se jen trochu projet, může využít kratší okruh po loukách v Kněžicích.
Vrchlabí - Vejsplachy – uměle zasněžovaný okruh byl prodloužen i na přilehlé louky, kde je sice vrstva sněhu nižší, ale také dostačující.
Špindlerův Mlýn – Strážný - o uplynulém víkendu proběhly rozsáhlejší úpravy stop i z Přední Planiny do Strážného, po hřebenech pak směrem na Klínovky, Friesovy boudy, Rennerovky, k bufetu Na Rozcestí a k Výrovce, z Rennerovek sjezd přes Lahrovy boudy až na Jezerní Domky. Vzhledem k ne úplně dobré předpovědi počasí na tento víkend se však žádné hezké svezení na těchto trasách očekávat nedá.
Velká Úpa: z Portášek je opět upraveno přes Pěnkavčí vrch do Dolní Malé Úpy, okolo Kraví hory, sjezd do Malé Úpy a dále až do Horní Malé Úpy. K hranicím s Polskem pak bylo projeto přes Lysečinské boudy až na Rýchorskou boudu a do Žacléře.
Jánské Lázně - Černá hora– i zde se síť upravených tras pěkně rozrostla, kromě tradičních okruhů okolo samotné Černé hory bylo upraven také okruh Světlá hora na Valšské Boudy, Krausovy Boudy a Pardubické Boudy. Rolba jezdí také mezi Kolínskou a Lesní Boudou.

Kladské Pomezí

Machovský ledovec: i přes mírné oteplení ze začátku týdne sníh i stopy vydržely, takže okruhy jsou stále dobře sjízdné.
Police nad Metují: v případě, že přechodné oteplení o víkendu nesebere větší část sněhu, dá se vyrazit i na trasy v lyžařském areálu Nebíčko.
Teplicko-Adršpašské skály: stopy zde upravuje skútr. Chcete-li si dopřát romantickou projížďku s výhledy na skalní útvary, vyrazte právě sem. Nastoupit do stopy můžete např. u Skalního mlýna, podél železnice dojedete do Dolního Adršpachu, kde jsou na loukách i okruhy pro bruslaře. Z louky proti zámku vás pak stopa navede na okruh okolo celého skalního města až k zámku Bischofstein.

Orlické hory

Od úterý se po Orlickách horách pohybují psí spřežení, účastnící se závodu Šediváčkův long. I když se pořadatelé snaží vést trasu závodu mimo upravované běžkařské stopy, není to vždy možné. K častějšímu překrývání dochází zejména v okolí Velké Deštné a Jelenky. Nicméně závod v sobotu končí a víkendové sněžení zakryje pozůstatky po psích výkalech.
Úprava stop proběhne nejspíše v pátek. Další úpravy budou podle rozmarů počasí, nejspíše až po vydatnějším sněžení.
Díky novému sněhu jsou stopy už od Čihalky, Knížecí cestou na Sedloňovský vrch, včetně sjezdu do Sedloňova a na Polom, dále celá hřebenovka až na Panské Pole. Odtud se dá pokračovat na Farský kopec v Rokytnici v Orlických horách nebo do Barotošovic v Orl. h. Osvětlený okruh v Orlickém Záhoří je také v provozu.
Na okruzích v Deštném v O.h. se budou v neděli 30.1. konat závody a areál bude pro veřejnost uzavřen.
Pro cestu na Šerlich využijte skibusy, které jezdí z Deštného již od 8:00 ráno. V tu dobu bývá o víkendech parkoviště v sedle zcela zaplněno. Dalším výchozím bodem přímo na hřebeni je Mezivrší, kde najdete parkoviště s větší kapacitou.

Suchý vrch

Červenovodské sedlo: sněhu je asi 30 cm, strojové stopy jsou po obou stranách, jak na Bukovou horu, tak na Suchý vrch, až k tvrzi Bouda. Do stopy můžete nastoupit také ve Štítech nebo Hoblovna-Převáž.


Rychlebské hory

Dolní Morava- v pondělí byly upraveny všechny trasy v okolí. Dle počasí proběhne další úprava před víkendem. Sledujte bilestopy.cz
Paprsek – zde leží 20-30 cm sněhu, v úterý byly upraveny všechny trasy kromě Milířů. Dnes čerstvě Malý a Velký Šengen. Parkování pro běžkaře je na velkém parkovišti u lomu.

Jeseníky

Červenohorské sedlo: stopy jsou upravovány k Vřesové studánce, ale také úbočím Suché hory.
Vydat se samozřejmě můžete také na druhou stranu magistrálou a Hladovou cestou k vodní nádrži Dlouhé stráně – upraveno ve středu, sjet nebo nastoupit do stopy můžete také v Koutech nad Desnou na křižovatce, kde se odbočuje silnice k vodním nádržím. Udržován je také okruh okolo Mravenečníku k lanovce na Medvědí hoře.
Dobré podmínky jsou také na trase ke Švýcárně, na Praděd a Ovčárnu.
Skřítek – Alfrédka – Nová Ves – Karlov: všechna tato místa jsou nyní propojena udržovanými stopami. Na Skřítku byly okruhy projety o víkendu, občas vykoukne kamínek, po další sněhové nadílce se to zlepší a proběhne další úprava. Z Karlova přes Alfrédku vyjela rolba ve středu.
V pondělí byly upraveny také trasy v okolí Rýmařova, nástup z lyžařského areálu. Přes Žďárský Potok se dá napojit na magistrálu upravovanou z Karlova v oblasti Bučina – Žlutý potok.


Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Vysočina

Nové Město n. Moravě – ve Vysočina aréně průběžně probíhají závody, proto jsou hodiny pro veřejnost omezené. Sledujte rozpis.
I na Vysočině minulý týden připadlo, takže proběhla úprava i v dalších lokalitách, které zůstávají upravené z pondělního odpoledne. Jmenovitě to jsou: Okolo lesa Ochoza – Příměstský okruh – okruh Sklené – Fryšavský ledovec – Fryšavský okruh – Kadovský okruh – Okruh Studnice-Kuklík + připojení na Pohledec ze Studnic.  S ohledem na předpověď počasí a možnou tvorbu sněhových jazyků je další úprava plánována na sobotu.
Jihlavsko - okruhy Vysoká byly upraveny o víkendu, stav byl relativně dobrý, místy kamínky, spíše na starší lyže.
Čeřínek – Nový Hojkov – stopa upravena o víkendu na klasiku i bruslení, stejně tak v lokalitách Boršov a Skoulovy kopce.
Český mlýn – na umělém sněhu upraven okruh 660 m na klasiku i bruslení.

Beskydy

Pustevny: úpravy z víkendu jsou prakticky po všech trasách v okolí Pusteven včetně sjezdu na Martiňák.
Bílá: také zde vyjela o minulém víkendu rolba na magistrálu přes Javořinu, Kozí Hřbety do Ski areálu Mezivodí a po opačném svahu údolí zpět do Bílé.
Velké Karlovice: zde se měl o víkendu konat závod Karlovská 50, údajně pro nedostatek sněhu byla zrušena. Nicméně v přímo v Karlovicích proběhnou dětské závody, a rolbou bylo upraveno celé údolí až na Makovský průsmyk. Sněhu je asi 15 cm, na uspořádání kvalitního závodu to sice není, ale na starší lyže a s trochou opatrnosti to bude v pohodě.

Šumava

Šumava nyní nabízí asi největší porci kilometrů upravovaných tras. Sněhu je dostatek a v tomto týdnu zde panovalo také slunečné počasí.
Lipno - Frymburk- lehkou oblevou z počátku týdne kvalita stop trochu utrpěla, ale stále jsou v celé délce 18 km na starších lyžích sjízdné.
Pasečná- úprava je z víkendu, nový sníh během týdne nepřipadl. Stopy jsou ve velmi dobrém stavu. Více se dozvíte na www.bezkypasecna.cz
Modrava – Kvilda – Zadov - Strážný- naprostá většina tras je upravena z víkendu, vzhledem k pěknému počasí stopy vydržely celý týden. Další úprava se bude odvíjet od aktuálního počasí.
Srní – Prášily – Železnorudsko: další oblast, která navazuje na předchozí. I zde bylo upraveno o víkendu a stopy stále drží. V okolí Železné Rudy vyjela rolba i v průběhu týdne směrem na Pancíř, Gerlovu Huť a Hůrku.
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Český les

Capartice a Čerchov: v Caparticích je výška sněhu 10-15 cm, upraveny jsou kratší okruhy, směrem na Sádek byla stopa zničena, kvůli probíhající těžbě dřeva. Situace na Čerchově je lepší, upraveny jsou z víkendu všechny okruhy, sněhu je 20-25 cm.

Krušné hory

Krušné hory západ: pravidelná úprava probíhá na všech trasách. V noci na čtvrtek proběhla úprava lyžařských tras v  okolí Božího Daru: celnice – hřbitov – Krmelec, Krmelec – Myslivny - Krmelec – silnice/Kaffen­berská c. Stav stop v okolí Božídarského Špičáku je zatím velmi dobrý. Další úprava lyžařských tras je plánovaná po sněžení (na víkend).
Aktuální informace ze západní částku Krušných hor najdete na krusnehoryaktiv­ne.cz
Východní Krušné hory: většina tras v okolí Lesné, Dlouhé Louky, Vitišky a Cínovce je z víkendu. Další úprava bude také na víkend podle povětrnostních podmínek.
Aktuální úprava na skimapa.cz - Východní Krušné hory

Lužické hory

Polevsko: Závod Lužická 30 plánovaný na sobotu 29.1. se přesouvá na sobotu 5.2. Na Polevsku leží po oblevě mokrý a podmáčený sníh, v lese místy již bez sněhu. Čekáme na novou nadílku. Od víkendu se má mírně ochladit a sněžit má i příští týden. Uvidíme, zda napadne.
Luž: zde stopy stále drží, na zmrzlý podklad napadly asi 2 cm čerstvého sněhu.