Jenže zatímco Bolšunov strojovým tempem na bruslařském úseku náskok před pronásledovateli udržoval (a navyšoval), Niskanen naopak hned na začátku (zřejmě při pokusu uviset Bolšunova) chytil krizi, nabral na Bolšunova manko a nechal se předjet do té doby třetím Špicovem (Špicov byl druhý už na mezičase 17,5 km). Závod tím získal nečekanou hlavní zápletku: zda se Niskanenovi podaří udržet zhruba 40 vteřinový náskok před Nory Holundem a Golbergem. Další zápletkou bylo, zda se z krize, kterou měl naopak už na klasickém úseku, sebere Klaebo, nebo zda to vzdá, protože přední umístění pro něj bylo již nereálné.

Podle očekávání Bolšunovi se Špicovem nedošlo a oba si přivezli do cíle náskok okolo minuty (první Bolšunov náskok 1:11 na druhého Špicova, druhý Špicov náskok 0:49 na třetího Niskanena). Tím jsem prozradil, že šťastný Iivo Niskanen se z krize vyhrabal a ve svém méně oblíbeném stylu (je lepším klasikem) pronásledovatelům (zejména v cíli čtvrtému Holundovi) o 30 vteřin odolal. Nevím, zda na této přehledné trati je fakt, že téměř pořád měl své pronásledovatele na dohled, výhodou či nevýhodou, ale Niskanen nakonec ukázal pozoruhodnou konzistentnost, protože půlminutový náskok, který měl při přezouvání na svého pronásledovatele Špicova nakonec až do cíle udržel před novým pronásledovatelem Holundem. Myslím, že se mezi diváky nenašel ani jeden, který by mu to za ten průběh závodu, který vysloveně spolu s Bolšunovem "udělali", nepřál.

Další příběhy měly zajímavá rozuzlení. Klaebo, a to mu budiž ke cti, závod i přes pro něj nevyvedený první úsek, nevzdal, a dojel s +9:06.0 jako 40., tedy 10. od konce (!). V podstatě ve společnosti našich Petra Knopa (s +9:28.6 na 44. místě) a Adama Fellnera (s +9:29.7 na 46. místě).

Posledním klasifikovaným byl Číňan Jincai Shang (s +10:38.4 na 49. místě), jediný ze tří Číňanů, který nebyl předjet o kolo a to přitom postihlo celkem 18 běžců!

Bruslařská část se totiž jela na totožném okruhu jako klasická, takže pomalejší závodníci byli v permanentním ohrožení předjetí o kolo, ale my jsme měli ideální možnost porovnat, jak se v provedení profíků liší na členité trati čas úseku jetého klasicky a bruslením. Od kolébky víme, že bruslení je nejrychlejší technika, ale Bolšunov s Niskanenem na klasice předvedli takový koncert, že volná technika klasické odolala jen o kousek. O 2:11! Bolšunov klasický úsek běžel za 39:20 a bruslařský za 36:49. Ano, na klasice průměrka 22,9 km/h. Vím, že je těžké něco srovnávat, tím méně s laufem, který špička běhá soupaží, má jiný profil a jinou délku, ale čistě pro zajímavost si řekněme, že Jizerskou 50 (která má v reálu 48 km) dal loňský vítěz Emil Persson za 2:02:27, tedy s průměrkou 23,5 km/h. Myslím, že obě dvě jsou to průměrky, za kterou by byla velká část z nás spokojená i na silničním kole, já tedy ano. Takže gratulace medailistům i všem ostatním, co dokázali za těchto podmínek ten olympijský skiatlon dokončit a nenechat se přejet o kolo!

Výsledky skiatlon muži

  1. Alexander Bolšunov (ROC) 1:16:09
  2. Denis Špicov (ROC) +1.11.0
  3. Iivo Niskanen (FIN) +2.00.2

...
18. Michal Novák (CZE) +4:41
...
40. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) +9:06.0
...
44. Petr Knop (CZE) +9:28.6
...
46. Adam Fellner (CZE) +9:29.7
...
49. Jincai Shang (CHN) +10:38.4