Kvalifikace mužských sprintů nabídla několik naprosto překvapivých výsledků:


Povšimněte si devátého Ondry Černého a pátého Číňana Wanga ve společnosti největších hvězd. A teď co mají společného? Karlovarský specialista na sprinty Ondra v pátém čtvrtfinále nejprve ulil start, takže dostal žlutou kartu (napomenutí) a startovalo se znovu. Dlouho to vypadalo, že Ondra nemůže myslet na přední umístění, až se najednou zjevil na nejvyšším vrcholu trati jako první a jeho flegmatický výraz dával velké naděje, protože takto nevypadá někdo, kdo by byl uvařený a na odpis. Bohužel už během sjezdu ztrácel a před výjezdem na stadion už byl poslední. Nevím, zda -jak sám říká- neměl nohy, nebo lyže ostatních jely lépe, každopádně nám ze všech našich závodníků dal největší naděje, nikdo jiný se ve vedení neobjevil.


Ondřej Černý, nositel největší české naděje ve čtvrtfinále sprintů. Foto: Svaz lyžařů ČR

Ještě o něco dramatičtější příběh vystavěl Qiang Wang. Jediný Číňan kvalifikovaný do čtvrtfinále by mohl působit jako exot, ale on se kvalifikoval z pátého místa (!). Na počátku bylo vidět, že kompatibilní se špičkou rozhodně je, ale tak trochu se tiše předpokládalo, že i vzhledem k průběhu závodu vypadne. O to větší překvapení nastalo v závěru, kdy Qiang nasadil k neuvěřitelnému finiši a jako raketa vystřelil do jediné myslitelné mezírky vpřed, předjel přitom čtyři soupeře a finišoval na druhém, tedy postupovém místě. Za jeho raketovým útokem ale zůstalo pár trosek, kromě pouze poražených soupeřů i havarující Nor Paal Goldberg a bez konce hůlky běžící Fin Lauri Vuorinen. Z opakovaných záběrů to dlouho vypadalo, že Nor si za pád mohl sám - alespoň mně přišlo, že rychlejšího Qianga zkoušel zavřít, aby se před něj nedostal. A o Vuorinenově hůlce jsem ze záběrů nezjistil nic, každopádně Qiang byl nakonec diskvalifikován. Je to velká škoda, pánbu ví, kam až by se býval probil. V pozici FIS Assistant Race Director byl Michal Lamplot, takže jestli se s ním podaří navázat kontakt, zkusím se ho na diskvalifikaci zeptat.

Mám slabost i pro opačný pól žebříčků:Začal jsem ho úmyslně 68. Litevcem Tautvydasem Stroliou. To jméno by vám mohlo být povědomé. Je synem Vytautase Strolii (ročník 1960, býv. litevský běžec), což vám asi nic neřekne, ale jeho bratrem je biatlonista Vytautas Strolia. I on byl původně běžec, než se dal k biatlonu. Aktuálně je nejvíce známý svou akcí při letošním závodě SP v biatlonu v Anterselvě, kdy přivezl Bělorusovi Smolskému odepnutou lyži a ještě po dotazu novinářů svou pomoc sympaticky bagatelizoval.


Tautvydas Strolia, pokračovatel běžecké tradice litevských Stroliů. Foto Facebookový profil T.S.

Povšimněte si, že 73. Nigerijec Samuel Uduigowme Ikpefan neměl nijak ostudný čas, 1,5 km za necelých 3:10 (tedy +24.54 oproti vítězi) není vůbec žádná ostuda. Však si zkuste kilák a půl pod čtyři minuty. Když si prohlídneme rozšířenou startovní listinu, pochopíme, proč mu to tak jede:


Ten borec se narodil, žije a běhá ve Francii, ale díky tomu, že přijal druhé (nigerisjké) občanství a po dohodě s nigerijskou lyžařskou federací pomáhá v rozvoji lyžování. Každopádně je údajně prvním běžkařským Nigerijcem v historii OH.

Přiznám se, že jsem velkým obdivovatelem Jessie Diggins (USA). Kdo by odolal jejímu věčně rošťáckému úsměvu a šíleným nápadům. V kvalifikaci byla pátá, +8.69 na Jonnu Sundling (SWE). Jonna nadělovala všem, druhé v kvalifikaci, další Američance Rosie Brennan, dala +5.80. Ve finále stylem ne-sice-přímo-start, ale tak půlka-závodu-cíl vyhrála o 2.88 před Majou Dahlqist a třetí Jessie (+3.16). Jessie si 10.2.2022 střihla i 10 km intervalově klasicky, kde skončila osmá, což je podle mne na volnostylařskou sprinterku skvělé vysvědčení.


Jessie Diggins jak ji určitě znáte. Foto: screenshot z youtubového rozhovoru

Zpět ke sprintu. Opět něco málo z opačného pólu. O 19 setin postup do čtvrtfinále unikl Lotyšce Patricji Eiduce (to jméno byste mohli znát z jednoho rozhovoru s její týmovou kolegyní), o 38 setin pak naší Petře Hynčicové. Mne zaujalo jméno Coletty Rydzek na 37. místě. Je poprvé na OH a je další představitelskou sourozeneckých dvojic na těchto Hrách.


Coletta Rydzek, sestra slavného bratra, sama olympionička. Foto: Facebookový profil C.R.

Její bratr Johannes Rydzek je sdruženář, na těchto OH poměrně smolně pátý v indiv. závodě na středním můstku + 10 km (9.2.2022), ale hlavně desetinásobný medailista na MS a čtyřnásobný z OH (naposledy zlatá z předešlých OH z týmového závodu na velkém můstku + 4x5 km)

Pokud nejste přímo na olympiádě v Číně a zajímavé zprávy máte přímo z první ruky, sledujte naše zpravodajství. Pokusíme se být natolik autentičtí, abyste měli dojem, že se přímo dotýkáte pandina kožíšku a vidíte i ty mravenčí detaily v něm...