Jizerské hory

Bedřichov bude ve znamení Jizerské 50. Program začíná již v pátek a po celý víkend bude vjezd do obce omezen. Veškeré informace ohledně uzávěry silnice, parkovišť a pořádaných závodů najdete na stránkách samotného závodu Jizerská 50.
Co se týká sněhových podmínek a počasí, tak sněhu je dostatek, i když vlivem vyšších teplot výrazně slehl. Po úterních deštích se na některých místech naplnily příkopy vodou a ojediněle se vyskytla i propadlá místa. Ve čtvrtek rolby upravily následující trasy: Jizerka, Jizerská silnice, Smědava, Knížecí, Jizerka + Bedřichov, Hřebínek, Bílé buky, Rozmezí, Knajpa, Smědava, Knajpa, Rozmezí, Bedřichov Jizerka, Jizerská silnice, Smědava, Knížecí, Jizerka + Bedřichov, Hřebínek, Bílé buky, Rozmezí, Knajpa, Smědava, Knajpa, Rozmezí, Bedřichov

Jakuszyce: sněhová pokrývka se slehla asi o 10 cm, podmínky jsou však perfektní a strojově se upravují všechny trasy.
Kořenov – Příchovice: upraveno je vše, nástup možný např. ve Ski areálu U Čápa, přímo v Kořenově nebo v Příchovicích. Trasy jsou nyní propojené až do Harrachova, Pasek nad Jizerou, Jakuszyc nebo na Jizerskou magistrálu.

Krkonoše

Harrachov – místní rolba je v opravě, ale díky výpomoci rolby z Kořenova byly dnes na víkend upraveny hlavní trasy : biatlonové kolečko, Kládovka, Vosecká Bouda, Studenov.
Rokytnice nad Jizerou: upraveny jsou běžkařské okruhy v lokalitě Kaplička.
Roudnice na začátku týdne byly projety stopy mezi Rezkem, Roudnicí, Jestřebím a Křížlicemi. Podle zpráv od lyžařů jsou ale rozšlapané a ve špatné kvalitě.
Mísečky- i zde byly počátkem týdne upraveny všechny závodní okruhy včetně 10 km a také okruh přes Janovu horu na Rovinka, plynovodem pak zpět na Mísečky.
Benecko – závodní okruhy také čerstvě upraveny včetně sjezdu na Rovinka a k rozhledně na Přední Žalý.
Vrchlabí - Vejsplachy – stále v provozu i za umělého osvětlení.
Jilemnice – Hraběnka - na kratší svezení lze využít i okruhy zde po loukách. Ojediněle jsou odtátá místa, která se však dají objet.
Špindlerův Mlýn – Strážný - čerstvá úprava momentálně není. Sledujte bilestopy.cz, zda rolba upravila trasy na víkend.
Velká Úpa: nástupní místo na Portáškách, trasy byly dnes upraveny okolo Pěnkavčího vrchu, Červeného vrchu nebo na Růžohorky. Před dvěma dny byla projeta také spojnice z Janových Bud ke Spálenému Mlýnu do Dolní Malé Úpy a Horní Malé Úpy.
Jánské Lázně - Černá hora– je víkendovou jistotou na upravené trasy. Momentálně je čerstvá strojová stopa pouze z Jánských Lázní na Černou horu a na Kolínskou Boudu.

Kladské Pomezí

Kvůli vyšším teplotám se stopy neupravovaly. V okolí Machova se sníh ještě drží, při poklesu teplot strojová úprava opět proběhne.

Orlické hory

Deštné v Orlických horách: nová úprava proběhne před víkendem. Sněhu je dostatek, takže se upravují jak okruhy přímo v běžkařském areálu, tak výjezd na hřebeny + kompletně celá hřebenovka. Vyjíždí i rolba z Čihalky a upravuje Knížecí cestu, sjezdy k Polomu a do Ruského údolí.
V Orlickém Záhoří: osvětlený okruh upravován pravidelně. Kromě něho se můžete vydat i za řeku Orlici do sousedního Polska, kde se rolbou upravují trasy okolo Lasówky, propojené jsou až k okruhům na Spalone.
Říčky v Orlických horách: nástup možný hned nad kostelem. Nemusíte vyrážet na hřebeny, ale vydejte se do Zdobnice a teprve odtud vystoupejte k Pěticestí. Stále je dostatek sněhu i pro strojovou úpravu do Rokytnice v O.h. nebo do Bartošovic v O.h.

Suchý vrch

Červenovodské sedlo: vrstva sněhu dosahuje 80 cm, avšak ani zde se během oblevy neupravovalo, sníh je mokrý a špinavý. Při posledním výjezdu rolby upravily stopy i do níže položených obcí – Jamné nad Orlicí, Bystřec nebo Valteřice.

Rychlebské hory

Na Dolní Moravě bojovala v úterý rolba se závějemi a vydatnou sněhovou nadílkou po víkendu. Nicméně projela většinu tras. Další výjezd je plánován před víkendem.
Magistrála je nyní propojena až do Hynčic nebo Starého Města. Podél hranice s Polskem se pak delším výletem dostanete až na okruhy okolo Paprsku.

Paprsek – výška sněhu je okolo 50 cm. Stopy byly projety v úterý. Po pátečním ochlazení a na víkend proběhne určitě čerstvá úprava všech okruhů.
Do stop můžete nastoupit také ve Starém Městě, v Ostružné nedaleko vlakového nádraží nebo ve Ski areálu Branná. Méně frekventované trasy jsou také z Petříkova nebo Ramzové směrem na Lipovou.

Jeseníky

Kouty nad Desnou: stopy od horní stanice lanovky okolo Mravenečníku a horní nádrže Dlouhé Stráně nejsou momentálně upraveny. Rolba projela v úterý trasu na Petrovku a Hladovou cestu k dolní nádrži. Dále byla upravena propojka na magistrálu z Červenohorského sedla.
Červenohorské sedlo až po Švýcárnu bylo upraveno v úterý. Odtud na Praděd a Ovčárnu ve středu.
Skřítek – Alfrédka – Nová Ves – Karlov – Karlova Studánka – Vrbno pod Pradědem: průběžně jsou upravovány všechny trasy. Nejčerstvější vyjetí rolby bylo dnes mezi Skřítkem, Novou Vsí a Karlovem.
Rýmařov: můžete využít okruhy přímo ve městě nebo se vydat po magistrále směr Kamenná hora – Janovice - Stará Ves .


Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Vysočina

Nové Město n. Moravě – včera večer byly upraveny běžkařské tratě následujícím směrem: Studnice – Kuklík – Nad Kadovem – Kadov – směrem na Tři Studně a zpět. Dále pak Krátká – Samotín – Fryšava – Fryšavský ledovec – směrem na Tři Studně – Rokytno a zpět na Studnice. Ledovec byl najetý nově i na klasiku, zbytek  tratí na hladko z důvodu menší sněhové pokrývky. Ledovec nebyl upraven rolbou, protože pás stopy je tam dobrý. V oblasti Krátké jsou již vytáté fleky, které se bohužel musejí objíždět. V nižších polohách se můžeme setkat již s nedostatkem sněhu. 
V okolí Slavkovic a Radňovic si můžete užít jízdu ve stopě, která byla upravena v úterý po poledni. Máme informaci, že je stále pěkně sjízdná. S velmi pěknou stopou se můžete setkat právě na Fryšavském ledovci. Další úpravu v místech, kde bude možné ji provést, plánujeme na páteční odpoledne.
Nejaktuálnější informace o podmínkách v okolí Nového Města na Moravě najdete zde.

Jihlavsko - bohužel obleva zasáhla tuto níže položenou oblast tak, že okruhy na Vysoké již nejsou sjízdné. Také v okolí Nového Hojkova jsou pouze zbytky sněhu. Jistotou tedy zůstává uměle zasněžovaný areál Český mlýn, kde je upraveno jak na klasiku, tak na bruslení.

Beskydy

Pustevny: sněhu je dostatek, poslední úprava byla v pondělí, relativně drží.
Bílá: magistrála na Rožnovský vrch, přes Ski areál Mezivodí zpět do Bílé upravena čerstvě ve čtvrtek. Podél Bílé Ostravice na Gruň, na Bílý kříž a podél hranice zpět do Bílé projeto v úterý.
Horní Bečva - Solisko: rolba dnes vyjela od hodní stanice vleků po trase magistrály do Ski areálu U Sachovy Studánky a dále k autobusové zastávce Hlavatá na silnici do Horní Bečvy.
Velké Karlovice: dnes upraveno údolím až na Makovský průsmyk.
Soláň - od parkoviště Čarťák je projeta magistrála na Tanečnici a Cáb.

Šumava

Lipno - Frymburk- během dne vystoupaly teploty nad nulu a sníh je mokrý, stopa měkká. Stopy na níže položených loukách za hřištěm jsou v horším stavu, avšak stopy na horních loukách nad Svatoninou Lhotou jsou v stále v dobrém stavu. Raději doporučujeme starší „béčkové“ běžky. Nástup do stop na fotbalovém stadionu, kde je i menší parkoviště.
Nová Pec – Stožec: vrstva sněhu 15 - 30 cm, sníh je ráno přimrzlý přes den měkne. Dnes proběhla úprava trasy Klápa – Raškov – Říjiště – Rosenauerova kaplička – Rossbach – Seitzova cesta – Klápa – Nová Pec/Láz.
Pasečná- za včerejšek výrazně ubylo sněhové pokrývky, nicméně základ  byl dostatečný (na Pasečné a v okolí bylo půl metru sněhu), takže podmínky pro lyžování jsou stále velmi dobré. Uvidíme, co s tratěmi udělá další dnešní obleva, nepředpokládáme však do konce týdne žádná omezení, navíc v pátek odpoledne možná něco připadne.
Vzhledem k oblevě se 2 dny trasy neupravovaly a chystáme se zase před víkendem dle povětrnostních podmínek.
Strážný – Borová Lada – Kvilda – Zadov – Modrava – Javoří pila- sněhová vrstva většinou od 30 do 50 cm, ve vyšších polohách více. Po ránu je sníh zmrzlý, přes den měkne. Poslední rozsáhlejší úprava stop proběhla v úterý. Dnes byly projety trasy od stadionu na Zadově na Zlatou Studni , Pláně – Nové Hutě, V Polci – Na Hřebenovce.
Srní a Železnorudsko: stopy v okolí Srní byly projety naposledy v pondělí, aktuálně zde leží okolo 20 cm sněhu. Na Železnorudsku proběhla včera úprava Belvederských okruhů před víkendovými závody, je možný trénink klasiky i bruslení. V podvečer proběhne úprava úseku Belveder - Hofmanky - Gerlova Huť a dále tratí v okolí Gerlovy Hutě, bude upravena Německá spojka do Ferdinandova údolí
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Český les

Capartice a Čerchov: v Caparticích je výška sněhu 20-30 cm, upraveny jsou všechny okruhy. Na Čerchově je 40-50 cm, okruhy jsou upravovány na víkend.

Krušné hory

Krušné hory západ: sněhu je dostatek ale kvůli vyšším teplotám přes den se kvalita stop rychle zhoršuje. Některé trasy byly upraveny během středy, rozsáhlejší úprava je pak v plánu před víkendem podle sněžení, nejspíše v noci z pátku na sobotu.
Rolba z Jelení vyjela ve středu odpoledne směr Rolava - Chaloupky - Chaloupecké parkoviště. Navečer vyjela také rolba z Abertam (úprava nejvytíženějších tras směr Pernink, H. Blatná, Bludná, Hřebečná,...) .
Aktuální informace ze západní části Krušných hor najdete na krusnehoryaktiv­ne.cz
Nové Město – Cínovec – Komáří Vížka: v úterý upraveno Cínovec(Pomezí)-Vitiška-Nové Město (U Trafa).
Lesná – Dlouhá Louka: úprava proběhla také v úterý, okruh ke Třem Pánům a k přehradě Fláje.
Stav stop můžete sledovat na skimapa.cz - Východní Krušné hory

Lužické hory

Luž: dnešní zpráva z Chaty Luž - taje i u nás čím dál víc, stopa drží, ale někde je velmi málo sněhu. Snad dopadne - v pátek by mělo sněžit. Ale přesto jsme asi jediní, kde si jakžtakž zajezdíte. Jsou úseky dobré a pak nic moc.