Závod s intervalovým startem nás okrádá o požitek z boje muže proti muži v reálném čase, jde spíše o boj muže proti časomíře. Navíc v tomto závodě byly rozestupy mezi nejlepšími závodníky velké, takže už poměrně dlouho před cílem se dalo očekávat, jak to dopadne. V tomto díle se tedy o to více můžeme zaměřit na ty závodníky, kterých si nevšímají TV kamery.

Z našich příjemně překvapil Adam Felnner 31. místem (do nejlepších třiceti mu chybělo necelých 8,5 vteřiny), naopak radost si neudělal 50. místem Michal Novák. Petr Knop byl 54. a Jan Pechoušek neodstartoval kvůli problémům se zády.

Lepší než nejlepší z našich byl například i 25letý Andořan Ireneu Esteve Altimiras, který byl 24. Toto jméno si rozhodně zapamatujte, protože pro tohoto borce z Andorry-La Vella je to poměrně běžné umístění. Ve skiatlonu tu byl dokonce dvacátý (ve sprintu nestartoval), na předchozí olympiádě v Pchjongčchangu byl 27. na 15 km volně a 34. na 50 km klasicky. I na mistrovství světa jsou pro něj výsledky do 30. místa naprosto běžné.


Nejrychlejší běžkař v Pyrenejích a přilehlém poloostrově: Ireneu Esteve Altimiras. Foto instagramový profil I.E.A.

Možná si vzpomínáte na někdejší španělský pokus s Johannem Mühleggem. Německý reprezentant po neshodách s trenérem a svazem přijal nabídku reprezentovat Španělsko, k čemuž došlo v roce 1999. Na olympiádě v Salt Lake City (2002) získal 3 zlaté medaile (ve stíhačce 2x 10 km, na 30 a 50 km), jenže kvůli pozitivnímu testu na darbepoetin (stimulant podobný EPO) o všechny tři přišel. Nynější Španělsko nemá žádného závodíka s medailovým potenciálem, ale jednoho velmi solidního přesto ano. Imanol Rojo byl nyní na patnáctce 39., ale ve skiatlonu byl dokonce 21.(!), těsně za 18. Michalem Novákem a 20. Estevem, ale před 23. Francouzem Manificatem! Tomu říkám skalp.

Imanol je protřelý olympionik, už startoval v Soči a Pchjongčchangu. Jeho parádní disciplínou byla dosud padesátka. Je pozoruhodné, jak je na ní konzistentní, přestože v Soči se jela volně (tam byl 33.) a v Pchjongčchangu klasicky (byl 35.). Tyto výsledky nyní překonal skiatlonem, ale podle facebookového profilu padesátku považuje za svou top disciplinu a těší se na ni ze všech olympských závodů nejvíc. Ve sprintu zde nestartoval.

Imanol je Bask a běhá za Alpino Uzturre-RFEDI. Klub je z města Tolosa, které je asi 30 km jižně od San Sebastiánu, a RFEDI znamená Španělská královská federace zimních sportů a při návštěvě webu budete možná překvapeni, co vše se ve Španělsku na sněhu odehrává a jak federace pečlivě sleduje Imanola. Imanol je klasický sportovní všeuměl, kterému nečiní problémy ani ikonická silniční stoupání na kole. Ale co je hlavní: už nyní je nejúspěšnějším španělským běžkařem, neboť dosud jím byl Katalánec Josep Giró, který byl v roce 1984 v Sarajevu 41. na padesátce (a 56. na třicítce).


Imanol na své již třetí olympiádě. Foto facebookový profil I.R.

Posledním klasifikovaným byl na 95. místě Kolumbijec Carlos Andres Quintana. Jeho jméno mne zaujalo podobou s Nairem Quintanou, kolumbijským špičkových silničářem, ale nikde jsem nenašel, zda spolu mají něco společného či ne. Našel jsem jen to, že loni běhal závody SP v ve Španělsku, Oberstdorfu a Santa Catarina-Valfurva, jinak je triatlonista. Každopádně mne zaujal výkonem, mně čas posledního závodníka 53:41 na takto těžké 15km trati nepřijde nijak ostudný a určitě bych tyto závodníky ani zdaleka nenazýval "turisty".Výsledky 15 km mužů klasicky s intervalovým startem

  1. Iivo Niskanen (FIN) 37:54.8
  2. Alexander Bolšunov (ROC) +23.2
  3. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) +37.5

...
24. Ireneu Esteve Altimiras (AND) +2:44.6
...
31. Adam Fellner (CZE) +3:06.25
....
39. Imanol Rojo (ESP) +3:29.4
...
50. Michal Novák (CZE) +4:11.8
...
54. Petr Knop (CZE) +4:39.6
...
95. Carlos Andres Quintana (COL) +17:47.1