Pro Neználky připomeňme, že týmový sprint je závod dvojic, de facto štafet, kdy každý člen jede 3x okruh po 1,5 km na střídačku s druhým členem týmu, takže je pět předávek. Z každého semifinále postupují do desetičlenného finále čtyři nejlepší týmy a zbylé dva dle nejlepšího času. V Čang-tia-kchou i přes posun závodu do teplotě příznivější části dne panovalo opět tvrdých -15°C, takže další z kategorie čínských závodů pro tvrďáky.

Závod žen


Z prvního ženského semifinále postoupily Němky, Američanky, Rakušanky a Švýcarky. Už v něm ukázaly sílu Němky, neboť před Američankami vyhrály o 4 s. Druhé semifinále bylo vyrovnanější, první čtyři týmy (ROC, Finsko, Švédsko a Norsko) se seřadily do 5 s. Na čas postoupily i odskočené týmy Francie a Polska. Náš tým (Kateřina Janatová a Petra Hynčicová) skončil v tomto semifinále 7. se ztrátou 55 s na vítězky, ale hlavně 22 s na postupující Polky. Na složení semifinále žehrat příliš nemůžeme, v tom prvním by s tímto časem byla naše děvčata sice o příčku výš, šestá, ale také nepostupová.

Finále nabídlo dvě zajímavé zápletky. Norskou hůlku a německé překvapení. Norka Tiril Udnes Weng na svém druhém úseku strčila hůlku přímo před lyže Švédky Maji Dahlqvist. Než přebrala novou, do kopce ztratila rychlost, na třetí předávce (km 4,5) měla ztrátu, ale "jen" 5.8 s. Na čtvrté předávce mělo Norsko už ztrátu 14.2 s, takže jen hůlkou to nebylo, spíše úsekem, který za Norsko běžela Maiken Caspersen Falla.

Na svém druhém úseku (a celkově čtvrtém) Jessie Diggins ještě zvládla diktovat tempo, zřejmě právě ona roztrhala peloton, na čtvrté předávce byly USA ještě třetí. Němky byly stále mezi top 5-6, ale relativně nenápadné. Na nějaký větší německý úspěch to začalo vypadat v polovině předposledního úseku, kdy se Katharina Hennig v prvním stoupání přehnala až na Kerttu Niskanen kolem všech a ve druhém i přes tuto vedoucí soupeřku a na poslední předávce předávala Victorii Carl na prvním místě. Američanky do posledního úseku předávaly třetí s min. ztrátou, ale Jessie Diggins odpadla už v prvním stoupání.

Němka Victoria Carl jela celý úsek aktivně, většinou na 2.-3. místě, což platilo ještě do poslední zatáčky na stadionu. Tam do toho kopla a vyhrála, přestože za Švédsko finišovala Jonna Sundling a za ROC Natalia Něprjajeva. Vítězství Němek bylo zasloužené, ale přesto je senzací. Finišmanka, 26letá Victoria Carl, až na této OH brala své první medaile z vrcholných akcí (kromě tohoto zlata má i stříbro ve štafetě). Na závodech MS, které jezdí od roku 2015 byla dosud ve sprintu nejlépe šestá. Victoria pochází z durynského města Zella-Mehli (které leží nějakých 200 km od Chebu).


Seznamte se: šampionka Victoria Carl, foto: Instagram Victorie Carl

Její kolegyni Katharině Hennig bychom mohli fandit ještě více, protože stejně jako Victoria je „Ossi", tedy Němka z části, která kdysi byla NDR, konkrétně ze Saska a ještě konkrétněji z Königswalde. Jezdí za klub z Oberwiesenthalu, obě místa jsou doslova pár metrů od hranic s Českem. Dost možná Katharinu potkáváme ve stopách v Krušných horách a nevíme o tom.

Její osud je velmi podobný s Carliným, i pro ní jsou jsou toto a stříbro ze zdejší štafety první velké medaile, závody MS jezdí od roku 2017.


Seznamte se: šampionka Katharina Hennig, foto: Facebook Kathariny Hennig

Výsledky týmový sprint žen ("2x 3x 1,5 km" klasicky)
1. Německo (Katharina Hennig + Victoria Carl) 22:09.85
2. Švédsko (Maja Dahlqvist + Jonna Sundling) +0.17
3. ROC (Julia Stupak + Natalia Něprjajeva) +0.71
4. Finsko (Kerttu Niskanen + Krista Pärmäkoski) +3.86
5. USA (Rosie Brennan + Jessie Diggins) +12.93
...
8. Norsko (Tiril Udnes Weng + Maiken Caspersen Falla) +1:05.43
...
15. Česko (Kateřina Janatová + Petra Hynčicová), nepostup ze semifinále

Závod mužů


Naši muži (Luděk Šeller a Michal Novák) jeli v v prvním semifinále, odkud postoupilo Norsko, Francie, Finsko a Kanada. Z toho druhého postoupila Itálie, Švédsko, Švýcarsko, Rakousko, ROC a USA. Naši měli ztrátu na postup 25 s, tedy velmi podobnou, jako ženy.

Průběh mužského finále až tak napínavý nebyl, podle předpokladů si finiš zkušeně pohlídal Johannes Høsflot Klæbo, na kterého sprintersky nemohli stačit Iivo Niskanen a Alexander Bolšunov, oba specialisté na delší distance.

Můžeme se proto podívat po dvou zajímavostech z týmů, jež finále nejely.

Tým Estonska byl v prvním semifinále pátý, na přímo postupující Kanadu ztratil přes 4 s. Na čas nepostoupil o 13 s, protože na jejich úkor postoupily USA ze 6. příčky druhého semifinále. Zajímavým úkazem je Estonec Henri Roos. Na 15 km klasicky byl 70., byl i členem štafety na 4x10 km, ale Estonci byli předjeti o kolo, ještě než se Henri dostal na svůj úsek. Řeklo by se, že Henri je spíše sprinter. Jenže on je mnohem spíše všeuměl, je členem estonského profi teamu EST Team Nordic Jobs Worldwide soutěžícímu v závodech Visma Ski Classics. Henri těchto závodů běhá relativně málo, ale má za sebou např. Vasák 2021.

Jen jednu příčku (a pouhou vteřinu) za zmiňovaným do finále postoupivším týmem
USA byl pro mne překvapivě velice konkurenceschopný tým Číny. Složený byl z Qianga Wanga, jehož hořkosladkou účast ve sprintu jednotlivců jsem popsal
zde, a Jincai Shanga, jehož hrdinný boj na klasické patnáctce jsem popsal zde. Pro ty, kteří to nebudou chtít číst, shrnu, že Qiang byl v semifinále individuálního sprintu senzačně druhý, ale dodatečně diskvalifikovaný, a Jincai byl jediným Číňanem, který v brutálně selektivní klasické patnáctce nebyl předjet o kolo a závod dokončil.

Nevím, jak bude časem tato čínská olympiáda vnímána, ale jestli kromě okázalé demonstrace neomezených možností nepěkného čínského režimu poslouží v průkopnictví a následování těchto pro většinu světa bezejmenných lyžařů, tak to za mne bude její velký klad. Již teď jsem zvědavý, zda u těchto dvou závodníků (nebo u jiných z Číny) uvidíme na následujících OH další progres.

Výsledky týmový sprint mužů ("2x 3x 1,5 km" klasicky)

1. Norsko (Erik Valnes + Johannes Høsflot Klæbo) 19:22.99
2. Finsko (Iivo Niskanen + Joni Mäki) +2.46
3. ROC (Alexandr Bolšunov + Alexandr Terentěv) +4.29
4. Švédsko (Wiliam Poromaa + Oskar Svensson) +15.06
5. Kanada (Antoine Cyr + Graham Ritchie) +22.31
...
11. Estonsko (Henri Roos + Martin Himma) - nepostup ze semifinále
...
13. Čina (Qing Wang + Jincai Shang) - nepostup ze semifinále
14. Česko (Luděk Šeller + Michal Novák) - nepostup ze semifinále