Podle televizní expertky Kateřiny Neumannové se ze závodu (původně plánovaného na 50 km) pro únavu odhlásil Michal Novák, který zde objel všechny závody. Když se tak stalo, kvůli nepříznivému počasí byl závod nejprve odložen o hodinu a následně zkrácen na 28,4 km. Michal ale již neměl šanci se znovu přihlásit, takže z našich běželi jen Adam Fellner a Petr Knop.

Zhruba po půl hodině (na 14. km) se od do té doby kompaktního pole oddělila 15členná skupina, na jejímž chvostu s vypětím sil tak viseli Johannes Høsflot Klæbo a Hans Christer Holund. Do té doby se v popředí hlavní skupiny drželi i Andořan Ireneu Esteves Altimiras, Španěl Imanol Rojo a Ir Thomas Maloney Westgaard. Na km 14.2 měnili lyže v té chvíli 15. a 17. Norové Simen Hegstad Krüger a Holund. V tu chvíli vedl Alexander Bolšunov, Brit Andrew Musgrave byl desátý se ztrátou pouhých 6 s.

V polovině závodu se skupina nejlepších zredukovala na 13 (Klæbo a Holund již přestávali stíhat), na čele se střídali hned čtyři Rusové, vedle Bolšunova i Artěm Malcev, Ivan Jakimuškin a Denis Spicov.

Ve 41. minutě závodu (na 16. km) Holund zlomil hůl, dostal náhradní provizorní, takže o pár okamžiků později musel měnit znovu za příhodnější. I přes to se mu podařilo nenabrat ještě větší manko. Po 52 minutách vzdal Klæbo, který dosud objel hrdinně všechny zdejší závody. Naposledy byl měřen na km 16.8 jako 17. s mankem minuty. Na 20. km už o medaile jela jen desítka závodníků, na kterou se již marně snažil dotáhnout Holund, a ze které již vypadl Brit Musgrave.

Na 24. km ze špice vypadli Švéd Wiliam Poromaa a Francouz Maurice Manificat, vedoucí osma se rozdělila na vedoucí pětku (Bolšunov, Jakimuškin, Malcev, Krüger a Nor Sjur Roethe) a trojici pronásledovatelů (Američan Scott Patterson, Francouz Clément Parise a Spicov). Vedoucí pětka se na malou chvíli nechala trojicí stíhačů dojet, ale vzápětí opět (a již definitivně) ujela.

Na počátku posledního táhlého stoupání zkoušel Bolšunov sólový trhák, ale všichni ho uviseli. V půlce stoupání se oddělila trojice Bolšunov, Krüger, Jakimuškin, za nimi, už bez šance na medaili, Spicov a Roethe. V posledním krátkém stoupání přes stadionem Bolšunov ujel a s přehledem zvítězil. Dalších 7 závodníků dojíždělo kontrolujíce si pořadí, napínavý finiš přinesl jen boj o 9. místo, který Manificat prohrál s Poromoou, a o 20. místo, které Němec Jonas Dobler vyhrál ve fotofiniši před Rojem. Bask Imanol Rojo, v cíli 21., předvedl velmi konzistentní výkon, ještě ve třetině závodu měl ztrátu jen 12.4 s . Na všech mezičasech byl 17.-27., nejlépe na km 21.3, kde byl 17. Je nepřekvapivé, že v boji o vysněné 20. místo prohrál právě s Doblerem, protože o pořadí na mezičasech se tito dva přetahovali po celý závod.Na 23. místě doběhl Islanďan Snorri Eythor Einarsson. Snorri běhá za norský klub Tromsø SK, startoval již na OH 2018, kde byl 56. jak na patnáctce klasicky tak ve skiatlonu. Jeho 23. místo je pro něj velmi dobrý výsledek, protože lepší umístění má jen jedno a to z 50 km volně na MS 2019 v Seefeldu, kde byl osmnáctý (!). Nechal tehdy za sebou třeba i Spicova a Manificata. Zde byl ještě 29. ve skiatlonu a 36. na klasické patnáctce. Na úvodní fotce si můžete vyzkoušet své překladatelské schopnosti. Pokud byste si s islandštinou neporadili, což nepředpokládám, dole ve fotkách je řešení kvízu.Jelikož médii probleskla zpráva, že Lukáš Bauer pravděpodobně nebude pokračovat ve funkci trenéra polských mužů, zaměřil jsem na ně pozornost. Polští běžci na těchto OH zajeli takto:

Maciej Starega: čtvrfinále individuálního sprintu
Kamil Bury: kvalifikace individuálního sprintu
oba společně: semifinále týmového sprintu

Dominik Bury: dnes 30., ve skiatlonu 25., na klasické patnáctce 27.
Mateusz Haratyk: dnes 50., ve skiatlonu lapen o kolo, na klasické patnáctce 60.


Dominik Bury. Foto: Instagram Dominika Buryho

Jen na okraj, polské ženy trénuje Martin Bajčičák.

Jelikož závod dokončil (na 59. místě) i řecký běžcobiatlonista Angelis Apostolos, zůstal Klæbo nakonec jediným, kdo závod nedokončil, ale podle všeho byly na vině i zažívací problémy, které ho sužovaly noc před závodem. Slavný výrok Ivana Hlinky Hlavně se z toho nepos... (Klæbo dle Reuters strávil více času na WC než spánkem) tedy samozřejmě platí univerzálně a kdykoli.... Jinak před Klæbem klobouk dolů, jeho bilance zde je skvostná: po 40. místu ve skiatlonu bronz na patnáctce klasicky, stříbro ve štafetě, ale hlavně zlato ve sprintu individuálním (volně) i týmovém (klasicky).


Výsledky 30 km muži volně (zkráceno z 50 km)

1. Alexander Bolšunovv(ROC) 1:11:32.7
2. Ivan Jakimuškin (ROC) +5.5
3. Simen Hegstad Krüger (NOR) +7.0
...
21. Imanol Rojo (ESP) +3:17.8
...
23. Snorri Eythor Einarsson (ISL) +3:18.9
...
25. Ireneu Esteve Altimiras (AND) +3:37.1
...
30. Dominik Bury (POL) +4:28.3
...
37. Petr Knop (CZE) +5:02.3
...
42. Adam Fellner (CZE) +6:41.6
...
50. Mateusz Haratyk (POL) +8:51.3
...
59. Angelis Apostolos (GRE) +22:31.5