Zkrácením mužského závodu z 50 na 28.4 km došlo k pozoruhodné situaci, kdy ženy jely delší trať než muži, neboť ta jejich sestávala ze čtyř okruhů po 7509 m, což je celkem 30.036 km. Stejně jako muži měly ženy závod přeložen, ale do časnějších hodin a to o 3 hodiny.

Hned po startu Petra Hynčicová zlomila hůlku. Již předem se vědělo, že závod je posledním olympijským pro Švédku Charlotte Kalla a Norku Theresu Johaug. A právě Theresa zásadně určila ráz celého závodu - na rozdíl od závodu mužů, kde i po 10 km jel celý obří balík pospolu, ho Therese rozsekala už po 6 minutách závodu. Už na osmém kilometru její brutální tempo dokázaly akceptovat jen Američanka Jesssie Diggins a Švédka Ebba Andersson a na 10. km už ani ty ne a mezi jmenovanými se začaly vytvářet čím dál větší mezery.

Když se na 21. km rozdíl mezi první Theresou, druhou Jessie a třetí Ebbou natáhly přes minutu a rozdíl mezi Ebbou a skupinou pronásledovatelek, což byly Jonna Sundling (SWE), Tatjana Sorina (ROC), Delpine Claudel (FRA) a Rosie Brennan (USA), na 37 s, zdálo by se, že je po závodě. Zatímco Jessie sice měla černo před očima, ale náskok si udržovala, průběžně třetí Ebba nabídla antické drama. Na km 25.4 měla pořád ještě náskok 26 s, na km 28.7 pak 13 s, přesto to Ebba k bronzu nedotáhla. Zkoušel jsem přijít na to, co se stalo (dodatečně se Ebby zeptat, zatím bez odpovědi), ale asi toho bylo více najednou. Zřejmě se projevilo, že v silných poryvech větru vždy závodnice z balíku ušetřily oproti jednotlivkyni trochu sil, pročež Ebbu to asi dvakrát málem sfouklo z trati. Navíc se zdálo že ztrácí ve sjezdech, takže dost možná měla lyže horší než konkurentky v boji o bronz.


Ebba Andersson (ilustrační foto). Zdroj: Facebook Ebby Andersson

Nebo si boží mlýny řekly, že sice nemají nic konkrétně proti srdnatě bojující Ebbě, ale že je na čase něco vrátit Kerttu Niskanen, která na těchto Hrách byla za hlavního Smolíčka - na klasické desítce prohrála boj o zlato o 0,4 s, dále byla čtvrtá ve skiatlonu, v týmovém sprintu a ve štafetě (tam o půl vteřiny). Takže před posledním stoupáním se k Ebbě přihnala právě Kerttu, Ebbě totálně došlo (nebo jí nejely lyže), takže kromě Kerttu se okolo ní vzápětí prohnaly úplně všechny, které si Kerttu vezla na zádech.

Ve finiši zkoušela Kerttu předjet Tatiana Sorina, ale Kerttu měla víc sil a Tatiana naopak nakonec prohrála i boj o 4. místo a to s Jonnou Sundling.

Tou dobou už v cíli sbírali bojovnici Jessie, která po dojetí stihla s nevěřícným výrazem polovinu svého charakteristického úsměvu a následně padla jak podťatá ihned za cílovou čarou. V cílovém prostoru jí dlouhou dobu museli pomáhat týmoví kolegové. Jessie po závodě v televizním rozhovoru řekla, že měla 30 hodin před závodem otravu jídlem a (cituji) "myslela jsem, že v cíli zemřu (...), celých posledních 17 km jsem měla v nohách křeče, nevím, jak jsem se dostala do cíle."

Jessie tady odvedla naprosto skvělou práci, kromě své specializace-sprintu (v individuálním klasickém byla třetí, v týmovém volně pátá) tady nejenže objela vše, ale ve velké parádě. Se štafetou byla šestá, ve skiatlonu také, ale ona si střihla i klasickou desítku a dojela v ní osmá. Třicítku jezdívala vždy velmi slušně (na MS byla čtvrtá a pátá a na OH sedmá), ale medaile z ní se dočkala až teď. Její univerzálnost a bojovnost jsou neuvěřitelné, její úsměv a vůbec celá ta aura kolem ní nějak prudce nakažlivé, takže (snad mi to čtenáři a má žena prominou) já se tu klidně veřejně přiznám, že Jessie miluju, je to láska na první pohled a forever.


Jessie Diggins (ilustrační foto). Zdroj: Facebook Jessie Diggins

Smolíčkem dne byla další Američanka Sophie Laukli, která najela do cíle nesprávnou drahou, musela se vracet a mezitím ji o lepší umístění připravila norská dvojčata Lotta Udnes a Tiril Udnes Weng, která si střihla sestrovražedný finiš o 13. místo, aby následně zcela synchronně a osově symetricky dopadla každé na jednu stranu dráhy.

V závodě se úžasně zviditelnily Lotyšky. Na km 7.5 byla 12. Patricija Eiduka, udržela se hlavní stíhací skupiny až do 16. km, až tam začala ztrácet, nakonec doběhla 32. O jednu pozici nad ní pak biatlonistka Baiba Bendika, která to v cíli řádně oslavila, protože je to slušný výsledek jak pro lotyšské lyžování jako celek, ale hlavně top výsledek pro ni osobně, neboť primárně závodí v biatlonu a když si odskočí sem, tak zpravidla na kratší distance.

Závod skvěle dopadl Kateřině Janatové , dojela 22. , což je vynikající umístění. Na 41. místě pak Petra Hynčicová. Klobouk dolů i před TV expertkou Katkou Neumannovou. Když viděla trápící se Natalju Něprjajevu (ROC), zcela správně odhadla, že vzdá. Natalja skutečně vzdala a s ní i naše Petra Nováková. Závod nedokončila Řekyně Maria Ntanou, která byla LAPena (předjeta o kolo).Jelikož mne ruská agrese proti Ukrajině rozpaluje do běla (nebo spíše modrožluta), rozhodl jsem se, že Ukrajinky, které považuji za "pokrevné" sestry zkusím trochu představit alespoň v přehledu z tohoto posledního závodu a ejhle, ono je poměrně proč.

Na olympiádu přijely v sestavě Maryna Ancybor, Valentyna Kaminska, Viktoria Olech, Julia Krol a Daria Rublova.

Úvodní skiatlon pro ně dopadl děsivě. Maryna 56., Viktoria 60., Julia 62. (poslední), Daria předjeta o kolo. Ze sprintu nepostoupily Maryna, Viktoria a Valentyna ani z kvalifikace. Na klasické desítce totožná trojice doběhla na 58., 76. a 79. místě.

Hrůzně dopadla štafeta, kdy se na trať dostaly jen Viktoria a Valentyna, protože už na druhém úseku byly dojety o kolo. Totální zmar přinesl 16. únor, kdy v týmovém sprintu byly Maryna s Julií v semifinále až deváté, ale hlavně ten den byla dočasně suspendována Valentyna kvůli výsledkům antidopingového testu. Tímto počinem Valentyna určitě Ukrajině žádné sympatie nepřinese, ale jak zatím nemám bližší podrobnosti, chci věřit tomu, že jde jen o omyl či nanejvýš selhání jednotlivkyně.

Na třicítce startovala týmová dvojka Viktoria Olech, pro kterou jsou to první OH. Viktoria je spíše sprinterka a na kratší distance, závody FIS jezdí od 2011, na MS jezdí 50.-70. místa. Jako ve všech závodech zde startovala i jasná jednička týmu Maryna Ancybor, která medaile vyjížděla jen na univerziádě v letech 2011-2013, závody MS umí okolo 30.-40. místa, ale zde zajela svůj 3. nejlepší výsledek ze čtyř svých OH. S 37. místem je podle svých slov naprosto spokojená. Maryně jsem pogratuloval a popřál hodně štěstí ve sportu ale hlavně ve válce s Ruskem. Shodli jsme se, že právě tady ho bude nejen Ukrajina potřebovat nejvíc.


Maryna Ancybor, ukrajinská jednička. Zdroj: Facebook Maryny Ancybor

S tímto poněkud smutným konstatováním uzavírám seriál reportů ze závodů v běhu na lyžích na OH 2022 a budu se těšit na další zajímavé příběhy a osudy hrdinek a hrdinů, které vnímat jen jako číslo ve startovní či výsledkové listině by bylo prostě škoda, no ne?


Výsledky 30 km žen volně


1. Therese Johaug (NOR) 1:24:54.0
2. Jessie Diggins (USA) +1:43.3
3. Kerttu Niskanen (FIN) +2:33.3
...
8. Ebba Andersson (SWE) +2:41.5
...
13. Lotta Udnes Weng (NOR) +6:20.3
14. Tiril Udnes Weng (NOR) +6:21.4
15. Sophia Laukli (USA) +6:27.2
...
22. Kateřina Janatová (CZE) +6:49.2
...
31. Baiba Bendika (LAT) +8:43.8
32. Patricja Eiduka (LAT) +8:57.2
...
37. Maryna Ancybor (UKR) +10:37.3
...
41. Petra Hynčicová (CZE) +11:32.6
...
58. Viktoria Olech (UKR) +21:28.1
...