Horečka, zažívací potíže, zranění...

Tak by se daly shrnout nejběžnější zdravotní problémy, se kterými se na dovolené můžete setkat. Favoritem jsou proto určitě léky na bolest a horečku. Mírně či výrazně vysoká horečka vás může potrápit při běžném nachlazení, chřipce, ale také v důsledku úrazu nebo úžehu. Právě pro případ zranění přibalte také základní výbavu na ošetření – dezinfekci, sterilní obvaz s polštářkem, náplasti a pružné obinadlo.

Top trojku završují zažívací potíže. Ty hrozí obzvlášť při ochutnávání exotických jídel, ale špatně se vám může udělat i po poctivém českém guláši nebo nadmíře alkoholu. V cestovní lékárničce by proto neměly chybět léky na průjem a zácpu. Pokud trpíte cestovní nevolností, přihoďte také krabičku tabletek na její zmírnění.

Jiný kraj, jiný mrav

Výběr dalších léků závisí na destinaci a vašem cestovním plánu. Při pobytu v přírodě nezapomeňte repelenty, přípravky na ošetření kůže po poštípání hmyzem a pinzetu na odstranění klíšťat. Hodit se mohou i léky proti alergii. Chystáte-li se proležet dovolenou na pláži (nebo se více vystavovat slunci při vysokohorské turistice), přibalte si kromě opalovacího krému také zklidňující gel či sprej na případné spálení. A pokud si za cíl cesty zvolíte exotičtější destinaci, konzultujte s lékařem relevantnost doplňkového očkování či preventivního předepsání antibiotik a léků vázaných na předpis. V neposlední řadě budete zatím skoro na všech cestách stále potřebovat zásobu roušek či respirátorů.

Myslete na sebe

Kromě obecných doporučení nezapomínejte při balení lékárničky zohlednit svůj aktuální zdravotní stav a situaci. Užívání pravidelných léků už pro vás může být tak automatické, že je v zápalu cestovní horečky nakonec necháte doma. Pokud cestujete s dětmi, budete pro ně potřebovat podobnou sadu léků, ale ve variantě vhodné pro danou věkovou skupinu.

Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.