Rovněž následující nahodilý přehled nové oborové produkce jsem se snažil neskládat z teoretické a mnohdy reálně neexistující nabídky firemních katalogů, nýbrž z toho přítomného, co mi značky aktivně poskytly, či jsem zvládl otestovat si po ose vlastní. Ale že tytéž položky zůstanou po většinu zimy v nabídce obchodů, se zdá být stejně nejisté, jako že nám po většinu nadcházející sezóny vydrží slušná sněhová pokrývka. (Kéž se splní raději to druhé.) Každopádně, na zdejším omezeném prostoru jde jako tradičně o neúplný, nijak neřazený a ryze subjektivní výběr z toho nejpozoruhodnějšího tvrdého materiálu, na nějž se mi podařilo dosáhnout a fakticky si vyzkoušet. 


SALOMON RS8 SKATE

Už mnohokrát jsem si ověřil, že vyšší model lyže nezbytně neznamená lepší, přinejmenším pro lyžaře bez závodních ambic. Což je i případ letos nového sportovního modelu RS8, jenž mě upoutal zejména díky své enormní stabilitě. Sice nevykazuje takovou živost jako nejvyšší závodní modely značek – lyže s densolitovým jádrem je i pocitově na noze mírně těžší – je však výborně ovladatelná a vyrovnaná v každé terénní situaci, navzdory svému úzkému krojení. Díky tomu může být vhodným nástrojem i pro ambiciózní nové lyžaře či jinak nevyježděné, kteří mohou mít rezervy v rovnováze. Lyže výborně sedí na sněhu a podrží svého pasažéra v různých situacích – snad i díky své mírně širší 45mm patce. Je osazena vázáním Salomon Prolink Pro, příjemně ovladatelným i v nepříznivém počasí. Překvapivě výkonná, předvídatelná a odpouštějící bruslička pro širokou lyžařskou obec.


ATOMIC REDSTER S9 GEN S

Měl jsem možnost postavit se na tuto zbrusu novou vlajkovou loď značky – a byla to lyžařská zábava. Atomic se zde podle mého názoru snaží – ne prvně v historii – o něco zcela nového a odlišného: tento čistokrevně závodní unisexový model je k mání v jediné délce, kterou výrobce optimalizoval pro nejlepší skluz a stabilitu pomocí naškálování profilu podélné tuhosti za neobvykle radikálního vykrojení. K dispozici jsou různé tvrdosti stále stejné – relativně krátké – míry lyže (183 cm) s tím, že jediným rozhodujícím faktorem pro odpovídající model je tělesná hmotnost jezdce. Co se krojení (47/40/47 mm) týče, rozdíl oproti konvenčním de facto rovným lyžím je okamžitě znát – za mě pocitově v ovládání, akceleraci, a nejspíš i absolutní rychlosti skluzu. Lyže na mě (v tvrdých studených podmínkách) udělaly dojem výtečnou stabilitou i živostí a vpravdě nenašel jsem nic, co jim vytknout. S novým progresivním vázáním Prolink Shift In šlo o rychlou, plynulou a zábavnou zkušenost.


FISCHER SPEEDMAX 3D SKATE

Pro stále víc závodních puristů existuje tato žlutočerná modla už od roku 2013. Je postavena na stejném konstrukčním konceptu jako legenda značky RCS, nyní již třetí sezónu s voskovatelnými bočnicemi a integrovanou deskou IFP pro snadnou manipulaci s vázáním Turnamic. Snad kdykoli jsem měl tento model na noze, nikdy jsem si v rámci jízdy nevšímal vlastní lyže – což je po mém soudu známka kýženého stavu samovolného lyžařského plynutí. Bezvadný skluz, lehkost a stabilní ovládání – tím jsou pro mě Speedmaxy 3D. Technicky slabší běžkaři by však před tímto modelem měli mít soudný respekt a zalovit pro sebe ve štědrých nižších spektrech nabídky značky; tahle elitní lyže si žádá silného a sebejistě razantního lyžaře, pod jehož nohama je připravena všestranně excelovat.


ROSSIGNOL R-SKIN X-IUM PREMIUM, ROSSIGNOL R-SKIN X-IUM

Jde o dvě nejvýše postavené skinové lyže v hierarchii tradiční francouzské značky. Model Premium vyniká v každém ohledu s výjimkou odrazových schopností, viz dále. Vitální superlehká lyže se báječně posílá do skluzu, nepochybně i kvůli technologické konstrukci vylehčené špičky, díky níž lyže přesně a citlivě zatáčí a umožňuje rychlý a hladký běžecký krok. Lyže je pod nohama pocitově rychlá, lehká a výborně stabilní. Ve stoupáních však technicky nevyježděného jezdce nemusí podržet nalepený skin vinou vysoké tuhosti lyže způsobené karbonovým plástem v plášti. Ten zajišťuje prvotřídní tvrdost lyže, ovšem na úkor průhybu stoupací komory, což činí extra nároky na lyžařův jemný cit pro odraz. Tento aspekt se mi projevuje jen ve větších stoupáních na tvrdém sněhu, v rovinatých pasážích skin odráží, jak má. Řešením pro nezávodního lyžaře je model R-skin X-ium, mírně těžší než Premium a postrádající onu karbonovou supertuhost, avšak stoupající bez výhrad díky lepšímu prohnutí středové klenby, přičemž oba modely mají stejné konstrukční rozměry i totožnou mohérovou vložku. Resumé: X-ium Premium je ostře nabitou závodní zbraní patřící na nohy lyžařů s perfektní technikou; model X-ium umí odpustit technické nedostatky a stále jde o vysoce sportovní náčiní vystavěné na slavné dlouholeté závodní technologii značky.


KÄSTLE RX10 CLASSIC SKIN

Nejvyšší skinový model tuzemského výrobce je postavený na totožné konstrukci jako ostatní závodní lyže Kästle RX10 – klasická, mikrokontaktní, skejtová a nově i model pro soupaž, značený jako DOPO (Double Poling). Základem všech je lehké jádro Honeycomb s patentovanou technologií odlehčené špičky Hollowtech a výztuhou z uhlíkových a skelných vláken. Na svých testovaných RX10 si cením jejich precizní vyváženosti, snadného a jistého ovládání i spolehlivé stoupavosti mohérového skinu. Na jistých typech zledovatělého nebo namrzajícího povrchu se mi skin choval až příliš drživě, zatímco obecně v měkkých snězích (v prašanu i jarním odměku) shledávám jeho výkonnost bezvadnou včetně pocitově dlouhého, hladkého skluzu – jako bych měl optimálně namazány hladké lyže. To je ale známý aspekt všech skinových běžek, že na každou sněhovou podmínku reaguje mohér odlišně a je na citu a nohou lyžaře, aby svou jízdu přizpůsobil. Kästle se díky druhé generaci modelu RX10 zabydluje v nejvyšší lize závodních běžek a specificky skinový RX10 může být smělým kandidátem na soutěžní lyže chytré první volby v podmínkách, kdy je obtížné namazat.


SALOMON S/MAX E-SKIN

Salomon vyvinul tento svůj nový model pro lyžaře citlivého na tradiční spotřebitelský ohled cena vs. výkon. Lyže je postavena na pocitově robustní platformě, která nechá jezdcův jemný svalový aparát kolem kotníků a bérců při jízdě odpočinout a komfortně tak snese i celodenní výlet. Kdo na ni přestoupí z echt závodních lyží, může mu scházet trochu víc skluzu, to však lze do překvapivě značné míry rektifikovat předozadně stavitelným vázáním Prolink Shif In, kterým je model standardně osazen: každý jeho mikroposun vůči těžišti lyže znatelně ovlivňuje stoupavost a skluznost specificky u skinových modelů, kde je délka stoupací komory pevně vymezena rozměrem mohérové vložky. Navzdory faktu, že lyže je těžší než svěťáková závodní speciálka S/Lab, stále vyniká svou pocitovou lehkostí a pohotovostí v ovládání, to vše při spolehlivé jízdní stabilitě. Byť lyže nepatří na startovní čáru serióznějších soutěží, coby oddaný a důvěryhodný tréninkový nástroj do každých sněhových podmínek je S/Max E-Skin moudrou volbou – funkčně i ekonomicky.


ATOMIC REDSTER C8 SKINTEC ATOMIC C5 SKINTEC

Atomic je první značkou lyží, která před dekádou přišla s novodobými skinovými běžkami, a od té doby se snaží držet krok s těmi nejlepšími v nemazacím segmentu. V případě nových Redsterů C8 se jí to znovu povedlo: tato lyže mi na různorodé škále jarních sněhů pocitově rychle jela při stabilně spolehlivém odrazu s tím, že dokázala pozoruhodně citlivě reagovat na různé terénní změny. Tento model je o jediný stupeň níž pod svěťákovou řadou C9 a používá stejnou závodní karbonovou konstrukci značky. Tvrdost, přesné ovládání a výtečná stabilita, to po mém soudu definuje tuhle povedenou atletickou lyži. Na sněhu jsem ji srovnával se skinovým modelem C5, v hierarchii značky až čtvrtým, přesto poskytujícím příjemně kvalitní sportovní jízdu. Oba modely byly osazeny novým intuitivně nastavitelným vázáním Prolink Shift In. Epesně stabilní C5 nabízela klidnou jízdu v široké škále sněhových podmínek od ledového tvrda po jarní kaši, solidně klouzala a jistě odrážela, vše bez nějakého zjevného kompromisu. Přesně to, co se po spolehlivé sportovní lyži chce: kdo hledá vyrovnanou, stabilní lyži do všech podmínek, C5 takovou je.


FISCHER TWIN SKIN SPEEDMAX

Neodolal jsem příležitosti svézt se na nové verzi vlajkové lodi skinové produkce značky a jen bych tu opakoval už mnohokrát dříve vychválené na konto stejnojmenného modelu předešlých generací. Nedám dopustit na Fischerovo originální twinskinové řešení dvojitého mohérového pásku s volným žlábkem v ose lyže: během let jsem už odtestoval jistě víc než stovku různých skinových modelů, z nichž některé se zdály být solidním kompromisem, některé byly výborné, u jiných jsem měl pocit mrtvé veverky přilepené na spodku skluznice; Speedmaxový Twin Skin mi tradičně navozuje pocit dokonale namazané závodní lyže – což je to nejlepší možné vysvědčení pro skinovou běžku, o jakém vím. Vzdor striktně závodnímu střihu jde o příjemně stabilní a pohodlný model; Twin Skin Speedmax je pro mě onou utopickou běžeckou lyží bez slabiny.


SALOMON S/MAX CARBON CLICK

Zbrusu nové hole S/Max Carbon Click poskytují příznivci této kultovní outdoorové značky karbonový produkt v ekonomickém kompromisu – což, uznávám, je pro každého jednotlivce relativní pojem (produktová linie S/Max má za cíl oslovit spíše amatérské nadšence, přičemž závodníkům je tradičně určena nejvyšší řada S/Lab včetně odpovídající hole S/Lab Carbon Click). Hole mají příjemně ovladatelný upínací systém, který připne a odepne velcrové poutko od rukojeti stiskem tlačítka. Další vysoké body jim dávám za pocitovou lehkost a snadný švih. Dobrá volba pro sportem zasažené rekreanty, kteří chtějí uživatelsky výborně zpracované karbonové hole.


SWIX QUANTUM ONE

Prvotřídní hole od tradičního světového lídra v tomto segmentu, druhý nejvyšší model v hierarchii, hned pod Triac 4.0 Aero, avšak výrazně cenově dostupnější. Za bezvadnou tuhost, lehkost a rychlý vratný švih ode mě dostaly plný počet hvězdiček; kde jim aspoň jednu uberu, je pocitově málo ergonomický úchop madla, což je znát zejména při soupaži a bruslení. (Jakkoli může jít o pouze můj individuální vjem, předesílám.) Tyto hole, ostatně jako všechny ostatní v horním spektru nabídky Swixu, jsou prodávány bez poutek – lyžař si u značky vybere své optimální řešení poutka z několika variant systémů TCS a TBS, jež všechny pasují do rukojeti holí těchto i jiných modelů Quantum a Triac. Výborné závodní hole za ospravedlnitelnou cenu, oficiální model trenérů norské reprezentace.


HAAKON PRO SPEED 2.0

V tuzemsku vyráběné 100% karbonové hole, slovy majitelů „v bezkonkurenčním poměru cena/výkon“. Loňský vstup značky na tržní scénu komentuje spolumajitelka Pavla Francke: „Jsme rádi, že jsme dokázali oslovit domácí lyžaře. Už v únoru se nám podařilo téměř vyprodat sklad, což jsme v prvním roce svého podnikání nečekali. Zákazníkům se líbí naše v oboru unikátní strategie garance výměny tubusu – je to něco zcela nového a vnímají to jako důkaz, že děláme hole pro lidi a věříme jejich kvalitě. Plně karbonové hole Haakon Pro Speed 2.0 nabízíme v pánském i dámském designu a srovnatelné hole v takovéto kvalitě a přívětivé ceně jinde než u nás neseženete.“


ONE WAY PREMIO 30

Protřelá svěťáková hůl převlékla pod nově akvírovanou Fischerovou produkcí prvně ve své bezmála dvacetileté historii barevný kabát z tradiční černožluté do pomerančové. Jde o nejvyšší model značky – už dlouho legendu z pódií SP, a tudíž s odpovídající cenovkou – a nemůžu mu nedat nejvyšší známky v každém z praktických ohledů: tuhost, kyvadlový švih, lehkost, snadno a rychle vyměnitelný košík, pohodlná ergonometrie poutka (až mě napadlo, zda takové pohodlí nekanibalizuje z přenosu síly do hole). Každopádně, superlehká hůl se vždycky při jízdě zapíchne do přesně toho místa, kam má, nezávisle na stavu povrchu. Není divu, že si OW oblibuje čím dál víc závodníků nejen z nejvyšších pater Světového poháru. Těžko chtít po ideální běžecké holi víc.


4KAAD BLACK CODE X BLUE

Tři roky ve světě běžeckého lyžování působí nová značka holí, podezřele sugestivně pojmenovaná 4KAAD (foneticky Fourcade, dlouholetý biatlonový šampion), jejímž duchovním otcem je běžkařský renesanční novátor Andreas Bennert, Němec žijící ve Finsku, který mj. založil a patnáct let řídil značku One Way až do jejího převzetí Fischerem (blíže jsem o Bennertovi a prodeji značky psal před lety pro OW, viz Snowbiz.cz/10061). Nyní má brand 4KAAD tuzemského dovozce (INA sport), díky němuž zdejší vyspělý trh poznává tyto technologicky unikátní hole, jejichž vlajkovou lodí je topmodel Black Code X. Takto ji uvádí sám autor Bennert: „Black Code X je další generací toho, co jsme dělali posledních pět let ve OW s topmodelem SLG10. Je oproti němu ještě lehčí a má vyšší pevnost a odolnost proti zlomení; bod vyvážení jsme posunuli o 7 cm výše, což znamená lepší švih hole. Velmi lehký karbon (50 g/m) pro nás vyrábí japonský partner, plastové komponenty vyrábíme z recyklátů, nadále používáme výměnný systém košíčků Change-IT, který jsme vyvinuli v posledních letech pro OW. Vyrábíme ve vlastní továrně v Číně, krom holí dodáváme kolečkové lyže, oděvy, rukavice a další doplňky.“