Je jasné, že mohou. Kromě správné systematizace tréninku mají na naši výkonnost a závodní výsledek významný vliv i další faktory. Mezi nimi mnohé samozřejmě napadne kvalita vybavení a správně namazané lyže. Ale jaké jsou další?

Technika a chytrost na trati. Správná technika nám umožňuje lépe hospodařit se silami. Technicky správně prováděný pohyb je nejen rychlejší, ale i ekonomičtější. Proto se vyplatí na prvním sněhu dokonale pilovat techniku, i když ostatní už dávno najíždějí nezbytné kilometry. A při samotném závodě pak přemýšlejte – nad profilem, nad taktikou, nad vašimi silami a schopnostmi atd. Není vhodné jet sám, když můžu „odpočívat“ ve vlaku za skupinkou. Není záhodno riskovat, že soupaž vydržím celých 50 kilometrů – raděj si občas pomožte odrazem nohy či prohoďte stříďák i tam, kde byste normálně jeli soupaž.

Životospráva. Zde se neblaze odráží nejen to, zda jsme si večer před závodem dopřáli pár piv či něčeho ostřejšího, ale i dlouhodobý stravovací režim a to, zda upřednostňujeme spíše nutričně bohatá jídla včetně ovoce a zeleniny před tučnými pokrmy a sladkostmi. Tělo každého aktivního člověka a sportovce především nelační po plném žaludku čehokoliv. Naše buňky uvnitř těla jsou hladové po živinách, vitaminech, minerálech a dalších látkách, které nám dodají potraviny v co možná nejpřirozenější podobě. Preferujme proto ve svém jídelníčku rýži, celozrnné těstoviny a celozrnné pečivo, brambory, ovesné vločky, ryby, hovězí a kuřecí maso a určitě hojně ovoce a zeleniny. Naopak omezme sladkosti, přepálené tyky, tučná a smažená jídla.

Určitě nám prospěje, když budeme umět řídit příjem různých druhů potravin v závislosti na trénincích – například vhodné sacharidy (s rychlým či středně rychlým glykemickým indexem) doplněné o něco bílkovin přijaté po skončení tréninku zkvalitní naši regeneraci, tedy doplní rychleji vyčerpaný glykogen ve svalech. A tím umožní častější zapojení intenzivních tréninků, což se samozřejmě projeví i v naší výkonnosti. Výsledný čas závodu pozitivně ovlivní i správně doplňované zdroje energie v jeho průběhu a vhodná skladba jídelníčku posledních několik hodin před startem. Tělo sportovce je enormně zatěžováno, vydává mnoho energie nad běžný rámec, a proto by i její příjem měl být tomu adekvátní – co do kvality, rychlosti vstřebání, i kvantity bez zbytečného zatěžování organizmu. Zde se jako efektivní řešení nabízí speciální výživa pro sportovce.

Pitný režim – další důležitý faktor pro celkovou výkonnost. Měli bychom jej dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku. Tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu, a to se ještě nemusíme bavit o projevu žízně.

Nedostatek spánku a psychická vyčerpanost také předurčuje neúspěch. Máte-li týden do závodu, plánujte si do svého denního harmonogramu dostatek spánku a psychicky nenáročné dny. Čtyřdenní služební cesta v týdnu před závodem spojená s mnoha kilometry za volantem a řešením firemních záležitostí dlouho do noci v žádném případě nenahrává splnění jarního odhodlání o pokoření osobního rekordu na Jizerské či Jilemnické 50.

Vojtěch Břečka www.NordicTeam.cz