Zajímavost: Slova jako dovolená a Španělsko vám evokují jen pobyt na pláži? Možná jste to netušili, ale vyrazit tam můžete i za zimními sporty. Běžkování ve Španělsku není vůbec neobvyklé a najdete tam hned několik lyžařských areálů. Nestihli jste radovánky na sněhu v obvyklé sezóně? Nevadí! Navštivte třeba nejznámější středisko Sierra Nevada, kde nadmořská výška, která činí až 3 400 m n.m., umožňuje si užít sníh klidně až do května.

S běžkováním nemám zkušenosti. Co potřebuji vědět?

Tuhle disciplínu dělíme na dva styly. Pro začátečníky je nejvhodnější klasický styl. Jde o pomalejší a tím i bezpečnější jízdu, kdy se odrážíte střídavě ve směru jízdy. Hůlky jsou rovnoběžně u těla, podobně jako ruce při chůzi. Když tedy vykročíte pravou nohou, půjde levá ruka nahoru do předpažení. Když levou, bude to naopak. Nejčastěji se takto jezdí na již připravené stopě. Při jízdě z kopce, pokud potřebujete zpomalit, pokládáte běžky do tvaru V, tedy do pluhu.

U tvaru V ještě zůstaneme, protože právě ten je klíčový pro volný styl běžeckého lyžování. Je to v podstatě bruslení na sněhu, kde se odrážíte hranou lyží a kloužete do stran. V tomhle případě je tempo rychlejší a také náročnější. Na rozdíl od stylu klasického se takhle jezdí nejlépe mimo připravenou stopu, na širším a hladkém povrchu.

Jak se obléknout na běžky? Určitě ne tak, jako na sjezdovku

Běhání na lyžích je, stejně jako klasický běh, kardio. Proto zvolte stejné oblečení. Teplá zimní bunda nebo dokonce lyžařské kalhoty vám totiž tuhle aktivitu spíše znepříjemní. Vsaďte na funkční termoprádlo, přes které můžete vrstvit lehčí kousky oblečení. Nejen že tím budete moct regulovat svou tělesnou teplotu, ale také si usnadníte pohyb. Jen si představte, jak by se vám běhalo v typicky lyžařském oblečení?

Do batůžku je dobré si přihodit svačinu a pití, ale pozor na tvrdé předměty. Ty by vás totiž při pádu mohly poranit. Berte s sebou tedy jen měkké položky a plastové lahve.

Vliv běžkování na vaše zdraví

Stejně jako každý pohyb je to efektivní spalovač tuků. Nicméně benefity sahají mnohem dál. Posilujete totiž záda, nohy a zadek. A jak už jsme zmínili výše, jde také o aerobní aktivitu. Co to znamená pro vás? Zlepšení krevního oběhu a činnosti srdce, fyzičky i celkové výdrže.

Kromě toho pobyt v přírodě má pozitivní dopady na naše psychické zdraví. No a s partou dobrých přátel, milovanou rodinou nebo partnerem je z toho rázem ideální způsob, jak strávit společně kvalitní čas.