Vítám vás u jednoho z dílů o bylinkách a jejich hojivé síle. Dnes vám ukážu některé z bylinkových pokladů, kterými nás příroda štědře obdarovává.


Pampeliška

U pampelišky sbíráme list a stonky brzy z jara na přípravu salátů a na sušení do čajových směsí. Kořen sbíráme před rozkvětem a na podzim po odkvětu, květ na počátku kvetení na mast nebo na sušení do bylinných směsí. Pampeliška nebo taky jinak smetánka je velmi všestranně účinná bylinka. Všeobecně je na detoxikaci těla považována za bylinku číslo 1. Pomáhá při nedostatečné funkci metabolismu, přetížení, odvádí z těla toxiny, podporuje funkci jater, žlučníku, slinivky a močového systému.

Kořeny mají silně očistné účinky a připravují se formou odvaru: polévkovou lžíci usušených kořenů zalijte půllitrem vody a přiveďte k varu. Povařte 15 minut, nechte ještě 10 minut vyluhovat a potom přeceďte. Čerstvý kořen je také vynikající do salátů. Můžete ho sbírat do pozdního podzimu a v brzkém jaru.


(Kořen pampelišky pomáhá při zanesení těla škodlivinami, podporuje činnost slinivky břišní, ledvin, močového systému, žlučníku a jater)


Čekanka

Kvetoucí nať čekanky se sbírá po celé léto. Uvidíte ji na loukách, kolem cest, na rumištích. Kvete od června až do podzimu. Na podzim po odkvětu sbíráme kořeny. Obvykle se užívá pro harmonizaci činnosti jater, slinivky a žlučníku. Podporuje tedy trávení a snižuje krevní cukr. Kvetoucí usušená nebo čerstvá nať čekanky se užívá ve formě nálevu – bylinka se přelije horkou vodou, nechá se vyluhovat zhruba 10 minut pod pokličkou. Pak se nálev přecedí. Na jaře před rozkvětem a na podzim po odkvětu je vhodný čas pro sběr kořenů. Nejlépe v období, kdy měsíc na nebi ubývá – síla bylin se tehdy stahuje do kořenů. Kořen se užívá ve formě odvaru. Chuť kořenů je hořká, ale dají se jíst i syrové, stejně jako ty pampeliškové. Při vleklé únavě, nedostatečném trávení nebo pocitu přetížení si dopřejte očistnou kúru z čekanky (2–3 týdny).


(Blankytně modré kvítky čekanky v sobě ukrývají velkou hojivou sílu... Víte, jak vám pomůže?)


Přeslička

Roste na loukách, u lesů a polí. Sbírá se celá nať od června do července – zelená letní lodyha. Jarní lodyhu poznáte podle hnědých šištic. Je to vynikající bylina na zlepšení funkce ledvin, močového a žaludečního traktu. Pomáhá při zánětech močových cest, podporuje pružnost cév a má protirevmatické účinky. Dodává tělu minerály, zlepšuje harmonizaci hormonálního systému, působí protizánětlivě. Dále prokrvuje cévní systém, působí dobře na hojení křečových žil a posiluje imunitu.

Přesličku přidáváme do bylinných směsí, kde potřebujeme intenzivní účinek. Není však vhodná k dlouhodobému užívání. Maximální délka nepřetržitého užívání je obvykle 3 týdny. Potom je dobré udělat týdenní přestávku, a pokud budete potřebovat, můžete přesličku ještě užívat. Při revmatických bolestech kloubů si připravte kašovitý obklad z přesličkové natě – rozkrájejte ji nebo rozmixujte s trochou vody a přiložte na bolavé místo. Nechte působit 1–2 hodiny. Obklad opakujte několik dní po sobě alespoň několik týdnů. Současně užívejte nálev ze směsi bylin na podporu činnosti ledvin a močového systému s přesličkou. Nebo si připravte odvar z přesličky (povařte 10–15 minut pod pokličkou a přeceďte). Užívejte 2–3 týdny 2–3x denně.

(Přeslička očišťuje ledviny, podporuje pružnost cév a má protirevmatické účinky)


Mast z pryskyřice

Pryskyřice ze stromů je hojivá. Obsahuje řadu látek (zvláště terpeny), které strom ochraňují při poškození. Při sběru tedy postupujte s respektem a opatrně, neodebírejte z jednoho stromu všechnu pryskyřici, jen část. Strom je bytost a vnímá. Mast z pryskyřice ošetřuje špatně hojící se rány na kůži, namáhanou pokožku rukou, ale můžete ji také použít třeba při zánětu průdušek (nanášíme ji na oblast plic a zad) a při křečových žilách.

Pryskyřici rozehřejete se včelím voskem ve vodní lázni. Na jeden díl pryskyřice přidejte jeden díl včelího vosku. Do rozehřáté směsi nalijete ještě rostlinný olej – 2 díly, ale pokud chcete mast vláčnější, přidejte více oleje. Tuky s pryskyřicí ohřívejte na mírném plameni 20 minut a pak přeceďte do kelímků.

Když budete při procházce lesem cítit, že vás vůně pryskyřice přitahuje, je to možná ten správný čas vyrobit z ní mast. Pryskyřice se dá ze stromů sbírat po celý rok, ale během chladných měsíců je konzistence pryskyřice mírně tužší. Zatímco v létě je vlivem tepla vláčnější.

(Mast z pryskyřice ulevuje při zánětu průdušek, křečových žilách a špatně se hojících ranách na kůži. V zimě si ji můžete snadno vyrobit)


Zimní bylinkové posílení

V zimě často trpí chladem močový měchýř a ledviny. Tyto orgány jsou spojeny s energií moudrosti/strachu. Naučíme-li se přijímat koloběh života, pocítíme spokojenost a poznáme, co je pro nás tím mrtvým bodem, který je dobré už nechat být. Je to příležitost, jak se narodit do jara očištění a odpočatí.

Bylinky, které nás v zimě posílí, jsou třeba: zlatobýl obecný (dříve známý jako celík), truskavec, přeslička, lichořeřišnice, bez černý, bříza, tužebník, vřes obecný, svízel. Většina z uvedených bylin podporuje imunitu organismu a pomáhá odplavovat toxiny. Složení směsi pro podporu ledvin, močového systému: zlatobýl obecný – kvetoucí nať, přeslička – nať, vřes – kvetoucí nať. Všechny uvedené bylinky smíchejte ve stejném poměru a připravte si nálev. Bylinkovou směs pro podporu ledvin můžete užívat 2–3x denně po dobu 10–14 dní. (Délka užívání je pouze doporučená. Vnímejte své tělo a respektujte ho.)

Imunitu posílíte tinkturou z lichořeřišnice nebo echinacey. Tinkturu užívejte v dávce 10–20 kapek 2–3x denně. Udělejte si čas na masáž plosky nohy – ve středu plosky se nachází ledvinový bod, který ošetřete jemnou masáží. Přítlak nemá být moc silný. K tomu se vám bude hodit třeba olej z mateřídoušky, rozmarýny, tymiánu nebo levandule.


(Připravte si bylinkovou směs na posílení ledvin a močového systému)


Zima přináší příležitost ke ztišení

Po celém roce přichází období, kdy je čas si odpočinout. V přírodě nastalo ticho, spánek a zklidnění. Příroda zpomalila své tempo, přichází vítaný odpočinek. Čas, kdy znovu nabereme sílu do dalšího běhu života, dalšího zrození jara. Ustalo zběsilé hemžení, rostliny odevzdaly svou sílu do kořenů, aktivní energie zamířila do země. Zimu můžeme vnímat jako prostor pro přijetí koloběhu života a odevzdání toho, co už nám neslouží. Máme možnost poděkovat za to, co jsme mohli tento rok prožít, jaké nové zkušenosti jsme získali, jaké nové vhledy a nápady k nám přišly.

Zklidněte svou duši, uvolněte své tělo, zatuhlé svaly a mysl. Můžete si představit, že vašimi chodidly odtéká směrem k zemi vše, co už vaše tělo i duše nepotřebuje. Spojte se s touto silou a aktivujte ji svým dechem. Při výdechu si představte, jak vaše tělo opouští vše nepotřebné, při nádechu vnímejte přijetí.

Energie zimy souvisí se ztišením. Venku v přírodě je v zimě vidět, že příroda utichla, odpočívá, nabírá síly na jaro. Řídí se tím celý moudrý systém i zvířata. A pro nás lidi je ztišení také důležité, abychom mohli nabrat energii a vyrazit na jaře do nové kvality – zrození.


(V zimě prožíváme silné napojení skrze poklid, který vidíme v přírodě. Naše mysl potřebuje po hektickém roku občas jen tiché plynutí)Zdroj: Nordic magazín