Tento zajímavý chlapíček je proslulý v lyžařském světě a věřte, že ho osobně znají takové ikony v běhu na lyžích, jakými jsou například Standa Řezáč, Lukáš Bauer či Kateřina Smutná. Jeho věhlas je mezi milovníky běžeckého lyžování opravdu veliký, což potvrzuje fakt, že ho lyžaři zdraví i v zahraničí. Byl jsem tomu sám svědkem a jak mi Láďa prozradil: „Mě každý zdraví a já ani všechny neznám“. A víte proč? Právě proto, co vykonal a vykonává v tomto sportu. Ať už se jednalo o dobrovolnictví v rámci Mistrovství světa 2009 v Liberci v klasickém lyžování, či o jeho proslulé nahazování sněhu nejen v rámci Jizerské 50, ale i na tratích Jizerské magistrály, a to bez nároku na jakýkoliv honorář. Krom toho je taky velice aktivním lyžníkem. Můžete ho potkat na domácích i zahraničních závodech, které objíždí svou zarputilou soupaží, kdy je ohnutý jako „paragraf“.


(Láďa je pravděpodobně prvním světovým průkopníkem soupaže, kterou jezdí již od devadesátých let, a to kvůli zdravotním problémům s kyčlemi)


Láďa je nesmírně skromný a pracovitý člověk. V zimě ho v Jizerských horách můžete potkat, jak táhne za sebou plechovou vaničku na sníh, jako soumar, aby nahodil už ta známá kritická místa, kde sníh dlouho nevydrží, ať už z důvodu hrozící oblevy či vyfoukání větrem. V tomto směru má Láďa ohromný cit. Průběžně zjišťuje, kde by se dal vzít sníh a kam ho nahodit, za což jsme mu, my lyžníci, velice vděční. Díky tomu nám prodlužuje sezónu o dva týdny až měsíc, a to nepřeháním. Bohužel jsou i případy, kdy na něho lidé křičí, že málo nahazuje místo toho, aby si jeho bohulibé činnosti vážili, nebo mu pomohli. Krom nahazování ho však také můžete potkat s obrovskými nůžkami, jak klestí smrkové větve podél magistrály, které se dostávají do stop.

A co bych vám ještě o Láďovi řekl? Možná vás bude zajímat, proč se věnuje právě soupažovému stylu. Myslím, že právě on je jeho průkopníkem a propagátorem u nás, začal s ním po devadesátém roce, kdy někteří z nás ještě tahali kačera za sebou a nevěděli, co jsou běžky. A co ho k tomu vedlo? Že by se mu nechtělo mazat lyže? Ba ne, bylo to ze zdravotních důvodů, a to kvůli problémům s kyčlemi. Poprvé zkusil jet na „holých lyžích“ v Německu na známém König Ludwig laufu v devadesátých letech. “Němci tenkráte nevěřili svým očím, chodili k mým lyžím a furt na ně šahali, aby se přesvědčili, že jsou opravdu hladký,“ vzpomíná Láďa.


(Láďa se každoročně stará o nahazování kritických míst v Jizerských horách, sám s lopatou a s plechovou vaničkou, bez nároku na jakýkoliv honorář)


A když jsme u těch kyčlí, zřejmě jsou pro Láďu osudné. Loni se na Karlově běhu nešťastně střetnul s pořadatelem a na ledové plotně upadl. Následoval rychlý převoz do nemocnice v Karlových Varech, kde mu diagnostikovali rozdrcený krček na levé noze. Jak se říká, „šel hned pod kudlu“, podstoupil operaci kyčelního kloubu a udělali mu endoprotézu levé kyčle. Informace se rychle rozkřikla a hned se řešilo, kdo vlastně bude tratě v Jizerkách zachraňovat. Láďu jsme po telefonu podporovali a jeho jedinou starostí bylo, zda je trať nahazována a jak to v kterých místech vypadá. Všichni jsme mu drželi pěsti a každý jsme čekali, jak dopadne jeho osobní závod. Ukázal v sobě opět velkého bojovníka a poctivě rehabilitoval v Lázních Bělohrad, kde se zrodila jedna z jeho historek. Jednou za ním přijel kamarád, vzal do ruky stopky a Láďa vyrazil s francouzskými holemi na trasu závodu Lázeňské lyže, která se jezdí na 3 km asfaltovém okruhu přímo u lázní v létě na kolečkových lyžích.

Láďa také dost naběhal po svých, může se na svém kontě chlubit neuvěřitelnými 55 - 58 maratony! On sám přesný počet neví. Nemůžeme se mu divit, protože už spadá do kategorie nad 70 let. Říkám o něm, že je „Železný dědek“ a myslím, že to platí do slova a do písmene! O Láďovi bych mohl vyprávět řadu dalších neuvěřitelných sportovních historek, ať již z Vasova běhu, či jiných závodů a když Láďa sám vypráví, tak byste se za břicho popadali.

Nevím, zda v rámci Svazu lyžařů ČR, úseku běžeckých disciplín, se vyhlašuje nějaké ocenění za celoživotní přínos běžeckému lyžování. Hned bych Láďu na tuto cenu navrhl a myslím, že by se řada lyžníků přidala. Tento človíček, se svým zápalem a nadšením pro vše, co se kolem běžeckého lyžovaní točí, by si to opravu zasloužil!
Zdroj: Nordic magazín