Zvládne běhání každý? Pokud nemáte žádné zdravotní kontraindikace běhání, můžete se do tohoto sportu pustit ještě dnes. Vyplatí se však ke všemu přistupovat s rozumem a nevrhat se do toho po hlavě. Na začátku nemusíte běhat závody nebo maratony. Ve skutečnosti se to nedoporučuje. Nejlepší je začít postupně. Zvláště pokud neděláte jiné sporty a jste ve špatné kondici. Pak se vyplatí začít s procházkami prokládanými úseky běhu. Teprve když si náš organismus zvykne na zvýšenou námahu, vyplatí se běh prodloužit. Pokud je naším cílem pouze udržet se v kondici, často stačí vyrazit na krátký běh několikrát týdně, aby se kondice výrazně zlepšila. Pokud nás však běhání přitahuje silněji, určitě se budeme chtít poměřit s ostatními v závodech nebo konečně dokončit vysněnou vzdálenost. Nejčastěji se jedná o maraton, ale mnoho lidí si po jeho absolvování klade ještě náročnější cíle. V současné době stále více klubů a organizací pořádá společná běžecká setkání a tréninky. Je vhodné se hned na začátku obrátit na odborníky v této oblasti, abyste si neudrželi špatné návyky. V extrémních případech mohou vést až ke zranění a nucenému přerušení tréninků.

Trailový běh

Nezapomeňte na vybavení

I když můžete běhat v běžných teniskách, speciální běžecké boty budou mnohem lepší, a to i na začátku. Ve skutečnosti jsou nejzákladnějším vybavením každého běžce. Je to proto, že běžecká obuv se velmi liší od horské, turistické nebo každodenní obuvi. Běžecké boty mají jinak tvarovanou podrážku, která je zaoblenější než u běžných bot. To pomáhá při rychlých postupných krocích a šetří síly. Tato jedinečná podrážka je obvykle opatřena poměrně silnou vrstvou pěny. Její funkcí je tlumit nárazy. Při běhu totiž dopadáme na nohy velkou silou, což zatěžuje naše klouby a svaly. Proto je velmi důležité tyto dopady minimalizovat. Výrobci obuvi se předhánějí ve vymýšlení nových řešení, používají různé druhy pěny, panely plněné speciálním gelem nebo dokonce vzduchem. Tlumicí vlastnosti obuvi jsou nejčastěji přizpůsobeny terénu a vzdálenosti. Čím tvrdší je povrch a čím delší vzdálenost urazíme, tím lepší by mělo být tlumení pro naše nohy. Dalším prvkem, který odlišuje běžeckou obuv, je svršek. Na jedné straně musí zajišťovat maximální prodyšnost, aby byla nohám zaručena ventilace během intenzivního cvičení. To je důležité zejména v létě. Proto jsou u tohoto typu obuvi použity panely ze síťoviny. Na druhou stranu musí obuv poskytovat dobrou stabilitu. Zesílení svršku v klíčových zónách, které umožňují dobré sešněrování. Důležité je také, aby bota dokonale padla na nohu. Proto všichni přední výrobci běžeckých bot nabízejí řadu dámských běžeckých bot. Jsou navrženy s ohledem na anatomii ženského chodidla, což se projevuje v maximálním pohodlí. Jakmile máme dokonale padnoucí boty, stojí za to přemýšlet i o oblečení. Klasické bavlněné tričko nebude dobrou volbou. Bavlna absorbuje vodu, takže je těžká a ochlazuje tělo. Proto běžci obvykle nosí lehké syntetické oblečení, které výborně odvádí vlhkost ven.

Běžecké boty Salomon

Běhání - nejen asfalt, ale také hory

Pokud se pustíte do běhání, jistě si všimnete, že kromě běhu po asfaltu a jiných zpevněných površích existuje také běh v terénu a v horách. Při těchto činnostech jsou nesmírně důležité i další dovednosti. V první řadě musíme dokonale zvládnout techniku běhu z kopce. Rychlé seběhy po kamenitých stezkách vyžadují nejen silné nohy, ale především velkou dávku zkušeností a dovedností, které se získávají při následných trénincích v horách. Při delších horských bězích se na stoupání používají běžecké hole. Vnímání správného rytmu a jejich efektivní používání vyžaduje také řádný trénink. Horský běh vyžaduje také poněkud odlišnou obuv, ve které hraje ještě důležitější roli podrážka s velmi agresivním vzorkem nebo svršek, který musí zajistit dodatečnou stabilitu v terénu. Mezi dostupnými terénními běžeckými botami jsou legendární řady jako Salomon Speedcross. Tyto boty mají výraznou podrážku, která nabízí maximální přilnavost v náročném terénu.