Rádi závodíte, ať už jste se narodili jako závodníci, nebo jen pro radost a závodíte, abyste měli motivaci se hýbat a byli zdraví. Líbí se vám atmosféra, spousta nabuzených lyžařů kolem vás. Jenže vy jedete krásným vytříbeným stylem klasickou technikou a ti vedle vás se uklání, často dost neúhledně, a přesto vás porazí? Červ v hlavě hlodá a postupně nahlodá, že začnete přemýšlet, že byste to také zkusili. Vždy jsem měla pocit, že závod soupaží může jezdit každý, kdo trochu trénuje. Po výpadcích z tréninku během mateřských pauz jsem pochopila, že jsem se šeredně mýlila a že se 50ka tímto stylem běhu na lyžích z fleku objet nedá, i když nejste lepl, co zrovna vstal z gauče. Určitá speciální příprava je nutná a důležité je také učinit rozhodnutí, že si na soupaž věřím a jsem na ni nachystaný.


Bez kolečkových lyží to nejde

Pro amatérského lyžaře vyžaduje soupaž vyšší úroveň silové připravenosti než například běh na lyžích klasickou technikou, na který se můžete víceméně nachystat běháním na suchu s holemi. Abyste se připravili na soupaž, musíte ji jezdit i v létě a na podzim, a to na kolečkových lyžích. Jiný vhodný tréninkový prostředek prakticky neexistuje. Můžete chodit do posilovny, ale ani tam nedosáhnete kýženého úspěchu – „soupažné vytrvalosti“. Navíc potřebné svalové skupiny rychle ochabují, a proto je potřeba se udržovat i v letní přípravě. Zima je poměrně krátká a tam už zázraky nezmůžete, pokud se nechystáte na závod až v březnu. Výhodou je, že jízda soupaží na kolečkových lyžích je velmi podobná pohybu na sněhu.

Pokud si v létě nevěříte na dlouhý soupažný trénink, můžete lehčí soupažné úseky na kolečkových lyžích prokládat klasickou technikou. V zimě si můžete vzít lyže na bruslení a podle pocitu část tréninku absolvovat soupaží, těžší pasáže bruslením a postupně trénink od tréninku bruslící úseky zkracovat.Další důležitou součástí přípravy je posilování, ať už s vlastním tělem, nebo v posilovně. Můžete posílit všechny svalové skupiny a posunout svou silovou úroveň výše, čehož monotónními vytrvalostními tréninky na kolečkových lyžích těžko dosáhnete.

Samozřejmě nezapomeňte na běh, který by měl tvořit aspoň 1/3 vašich tréninkových plánů, kolo nebo jiné sporty, abyste posilovali své tělo komplexně.


Už se to blíží!

Dáváte si za cíl těžký závod o délce 50 km? Ideální je navyšovat závodní soupažné kilometry. Nejdřív zkusit 20 – 30 km závod v rovinatém terénu, poté podobně dlouhý v těžkém terénu. Následně 50 km v rovinatém profilu a potom můžete zkusit váš vrcholný závod.

Jestli nemáte čas postupovat od kratších závodů k delším, zkuste si trasu kýženého závodu tréninkově, nebo jinou v podobném profilu. Pokud jste už jeli svůj vysněný závod klasickou technikou a znáte čas, který jste na trati strávili, můžete počítat, že minimálně podobný (v reálu určitě lepší) budete mít v soupaži. Jestli váš výsledný čas byl například 4 hodiny, zkuste objet tréninkově v podobném profilu například 5 hodin, ať už svižněji, nebo v nízké intenzitě zatížení. Může se totiž stát, že v den D a závodu Z budou velmi těžké podmínky na soupaž a zároveň i obtížné na výběr vhodných stoupacích vosků. Poté byste měli mít psychickou jistotu, že i v těžších podmínkách soupaž zvládnete. Večer před závodem si nachystáte lyže a bude se vám lépe spát. Ráno vás totiž nečekají žádné další servisní úpravy lyží, jako kdybyste jeli klasickou technikou.

V následujících sezónách možná budete opět hledat sebedůvěru, ale díky předchozím zkušenostem a cílenému tréninku dosáhnete jistoty rychleji. Po několika závodech zjistíte, že už se vám nechce mazat, zajíždíte mnohem lepší časy než dříve a předjíždíte ty, co se bojí jet bez stoupacího vosku.


/Foto: Vasaloppet/