V roce 1948 se Jiří Bárta stal spoluzakladatelem šumavské Horské služby, ale nemyslete si, že se jednalo o Horskou službu jako ji známe my dnes. První objekt šumavské Horské služby (HS) se nacházel v soukromém bytě Antonína Říhy, jejího prvního náčelníka. Další objekty nebyly výjimkou, nacházely se v soukromých bytech či chatách. Samostatné stanice HS si záchranáři začali stavět až v 60. letech 20. století. Ze začátku neměli záchranáři ani potřebné vybavení, slovy Jiřího Bárty je pohánělo vpřed jen odhodlání pomoci lidem v nouzi: „Jedinou výzbrojí byla chuť pomáhat lidem, kteří se dostali v horské oblasti do nesnází. V začátcích HS měla jako vybavení pro svoz z terénu dvě dřevěné lodičky od armády a sanitní brašnu pro první pomoc od Červeného kříže.“

Jiří Bárta byl žijící legendou, nejen díky tomu, že byl spoluzakladatelem šumavské HS, ale především díky tomu, že u ní sloužil přeš 40 let, do roku 1991. Spolu se svým kamarádem a kolegou, Antonínem Říhou, nezaložili „pouze“ HS, ale i tradiční Silvestrovskou jízdu s pochodněmi. Jedná se o sjezd s pochodněmi, který měl a má symbolizovat loučení se starým rokem. „Bártovy“ sjezdy se odehrávaly na železnorudském Špičáku, který v té době byl téměř holým kopcem.

Každoroční akce se těšila velké popularitě až do roku 1951, kdy bylo zřízeno pohraniční pásmo. Jízda se poté konala až v roce 1957, a to na nynější sjezdovce Šance. Nejdříve se startovalo zhruba z poloviny sjezdovky, později se sjížděla v celé délce. I přes nedostatek sněhu v některých letech se snažili horští záchranáři tradici udržet. Na pány Bártu a Říhu navázali např. Vlastimil Maxa a Jiří Ticha, oba členové HS. Jízdu ještě doplnili o tradiční troubení večerky na trubku a zapálení starého letopočtu na úpatí sjezdovky.

V současné době je silvestrovský sjezd s pochodněmi oblíbenou povánoční akcí, navštěvovanou i cizinci. Obvykle se pasivní účast pohybuje kolem 1500 lidí.

Jiří Bárta zemřel 11. října letošního roku ve věku 92 let. Lidé na něj budou vzpomínat jako na legendu, pravého Šumaváka, ale hlavně jako na člověka, který měl srdce na pravém místě.

Zdroje:
https://plzenska.drbna.cz/…hodnemi.html
https://www.blesk.cz/…rtou-92.html
https://www.seznam.cz/…s-pochodnemi
https://nasregion.cz/…bude-248091/

Poděkování:
Bc. Michal Janďura, DiS, Horská služba Šumava, náčelník oblasti