Ještě v roce 2018 opouštěl mistrovství světa s úspěšnými výsledky. Další čtyři roky však byly mnohem více na houpačce. Ohlásil ukončení kariéry kvůli zdravotním problémům, poté řešil problémy s alkoholem a drogami a nakonec byl poslán i do vězení.

S podporou své rodiny a sponzora se snaží uchopit svůj život opět za správný konec a poté, co uvedl na trh svoji značku sportovních brýlí a kolekci oblečení, našel opět chuť závodit. Už loni mohli jeho fanoušci zaznamenat na sociálních sítích fotky a zprávy, že Petter opět začíná trénovat a stanovuje si "drobné" cíle jako vyhrát Marcialongu nebo Vasův běh. Postupně navyšoval své tréninkové dávky, testuje se proti nejlepším a loni na jaře se rozhodl objet pár závodů se svým novým týmem Northug.

Běžec na lyžích s 13 tituly mistra světa a 2 z olympiád se nyní cítí připraven a ohlašuje: "12. listopadu budu na startu 30 km závodu v Sjusjoenu".

Tento nový závod otestuje formu borců ze Ski Classics na 5km okruhu, který se pojede celkem šestkrát, a Nor zjevně nepřišel hrát druhé housle.

"Myslím, že Petter dokáže překvapit a věřím, že od prvního závodu bude soupeřit s těmi nejlepšími," řekl jeho otec John Northug.