Nechci na tomto místě dělat reklamu soukromé firmě, která si reklamu u nás nezaplatila, ale díky jejímu spojení se světem laufů ji považuji už spíše za fenomén, takže možná není od věci se podívat, co je ta Visma vlastně zač, kdopak nám to dlouhá léta podporoval naši královskou disciplínu.

Visma je společností působící na poli software a IT, dodává software pro automatizaci procesů pro celou řadu oblastí, ať pro účetnictví, řízeních lidských zdrojů, mzdy, fakturace, pro elektronickou agendu veřejné správu, atd. Má pobočky v cca 20 zemích a hlavní sídlo v norském Oslu.

Vismu v říjnu roku 2015 do role titulárního sponzora seriálu Ski Classics (vzniklého v roce 2011) zlákala nejen spřízněnost Norů s laufy, ale i čísla: seriál měl v těch letech 10 závodů, na každém 5 000 až 18 000 startujících, což je celkem 50 000 amatérů, přičemž TV přenosy stanic TV2 Norway, TV4 Sweden, MTV3 Finland, České televize, Rai Italy, TV2 Sport Denmark, TVP Poland a Eurosport Europe/Asia sledovalo 20 millionů diváků ve více než 70 zemích. Visma začala se sponzoringem Ski Classics už v sezóně 2015/2016 a do neprodloužení smlouvy v lednu 2022 (s tím, že sponzoring sezóny 2021/2022 řádně dokončila) tak za sebou má řadu sedm nepřerušených sezón, což je obdivuhodné číslo.


Někdejší logo seriálu Visma Ski Classics. Jak příliš se vám po něm stýská můžete vyjádřit v připojené anketěV podpoře sportu Visma pokračuje i nadále, od roku 2019 je titulárním sponzorem cyklistické stáje Team Jumbo Visma. Tento tým patří mezi dlouhodobě nejúspěšnější týmy profipelotonu, třešničkou na jeho dortu je letošní sezóna, kdy její jezdec Jonas Vingegaard vyhrál Tour de France a celý tým žebříček UCI za sezónu 2022.

Zdroje:
Tisková zpráva o začátku sponzoringu
Tisková zpráva o ukončení sponzoringu
Blog Vismy popisující dění ve Ski Classics a v cyklistice