Běh na lyžích je silově vytrvalostní sport. Z toho vyplývá, že důležitým zdrojem energie jsou pro tělo sacharidy a s postupujícím časem se pak stále více do pokrytí energetických potřeb zapojují tukové rezervy. Bílkoviny jsou naopak nezbytné pro nápravu a regeneraci svalových tkání. U příjmu obou těchto živin je nutné správně časovat a kombinovat vhodné množství bílkovin s množstvím přijímaných sacharidů. Dle většiny současných studií je nejvhodnější poměr sacharidů a bílkovin 4:1 ve prospěch sacharidů, které jsou rychle vstřebatelné. Tuto kombinaci je pak vhodné přijmout do 30 minut po skončení výkonu. Dodejme pro zájemce, že nejvhodnější kombinací jsou gainery, nebo-li speciální sacharidové nápoje , případně postačí i obyčejný banán či jablko.

Když tedy víme, co jíst ke kvalitnější regeneraci po výkonu , podívejme se, zda nám toto doporučení splní vánoční cukroví. Nemusíme být ani výživoví poradci , abychom znali jeho složení: rychlé sacharidy především ve formě řepného cukru, různé sladké náplně, pečení vystavené ořechy a samozřejmě těsto s velkým procentem tuku. Asi tušíte sami, že tato kombinace je pro náš sportem zatížený organizmus dosti nevhodná – pražené ořechy i velké procento živočišného tuku zatěžují náš organizmus dlouhodobým zpracováním a zakyselením organizmu, řepný cukr kromě zakyselení organizmu zvyšuje hladinu krevního cukru, čímž stimuluje vylučování inzulinu a růst tukových rezerv. A jelikož málokdy skončíme u jednoho kousku cukroví, mnohdy se pak během vánočních svátků divíme, že naše aktuální výkonnost nějak poklesla – ať už nárůstem procenta tělesného tuku, zatěžováním organizmu nevhodnou stravou či zbytečným zakyselováním.

Takže milí běžkaři – není nutné zanevřít na vánoční cukroví, ale snažte se být natolik silní, že ochutnáte jen několik kousků. A pamatujte na to, že nejvhodnější vánoční cukroví pro Vás jsou sušené ovoce či nepražené a nesolené ořechy. Výsledky své silné vůle můžete poznat již brzy, například při dlouhých kilometrech Jizerské 50.

SKOL Vojtěch Břečka