Samozřejmě, vždy se dalo tak nějak předpokládat, že na tradičních místech, jako je třeba Bedřichov nebo Mísečky, stopy najeté (nebo minimálně ochotnicky prošlápnuté) budou, ale web poskytl možnost mít informace i z míst, která by byla velkou neznámou, například z České Sibiře, z Brd, z Polánky, atd. I tyto „menší“ oblasti sice mívají vlastní nadšence provozující web s místním sněhovým a „stopovým“ zpravodajstvím, ale KamZaSněhem.cz byl a je z hlediska snadnosti (či vůbec možnosti) vkládání příspěvků dobrovolníky často mnohem otevřenějším prostředím a navíc tyto oblasti trvale popularizuje, čímž do nich láká ty, kteří by jinak zmíněnou oblast buď neznali, nebo nevěřili v její potenciál. Klidně mne kdokoli opravte, ale i z tohoto důvodu KamZaSněhem.cz a jmenovitě Martina Sajala lze považovat za průkopníky tohoto typu sdílení informací v Česku. Navíc poskytující informace nejen z hor (ať českých či Alp) ale i z již zmíněných "nehorských" oblastí, tedy i z Prahy a Brna.

Předkládaný rozhovor má představit, kdo to vlastně je Martin Sajal, jaké byly jeho pohnutky, jaké jsou jeho cíle a co se skrývá za chodem jmenovaného webu. Pevně věřím, že vás dokáže zaujmout i téma, které propojuje svět sněhu se světem kódování a webdesignu.

Ahoj Martine, když jsem si před mnoha lety po přečtení tvých vlastních příspěvků na „tvém“ webu KamZaSněhem.cz (berte to přivlastňovací zájmeno s rezervou, vysvětlíme si dále…) v kontaktech našel tvou adresu, vlastně mne ani nepřekvapilo, že jsi z okraje Prahy, stejně jako já. Byly důvodem pro spuštění webu (v roce 2009) ty samé zkušenosti, jako jsem v těch letech míval já, tedy že pražský lyžař byl při zjišťování podmínek pro výlet na běžky často odkázán buď na páteční zatelefonování nějakému známému, infocentru nebo třeba penzionu, protože v opačném případě tu bylo riziko nedostatku sněhu (nebo naopak jeho nadbytku)? Nebo jsi už tehdy byl součástí nějaké komunity, která si nějak tyto informace vyměňovala a na tebe to „spadlo“ hlavně díky tomu, že jsi evidentně činorodý typ, který má vylepšování v DNA?

Ahoj Tome, před těmi 13 lety jsme měli pocity podobné. Když to rozvedu podrobněji, tak z některých oblastí se už tehdy daly najít slušné aktuální informace. Web Jizerské OPS fungoval velmi dobře už dřív, kvalitní zpravodajství měla i Šumava. I když i tyto zdroje se většinou omezovaly jen na zprávy, kudy projela rolba. O spoustě jiných oblastech se těžko dalo dohledat něco použitelného. Weby se sněhovým zpravodajstvím se zaměřovaly pouze na sjezdovky.

Mě jako lyžaře tehdy myslím neznal nikdo. Já totiž byl do té doby spíš svátečním běžkařem, minimálně ve srovnání s mojí aktuální aktivitou. Na běžkách jsem sice rád jezdil od mala, ale většinou to bylo tak jednou dvakrát do sezóny na lyžařském kurzu či o jarních prázdninách, výjimečně jednodenní výlet na hory a pak už jen když napadl sníh u nás v nížině. Později se k tomu několikrát přidalo pár dní mezi svátky na horách s orienťáckým oddílem. Až v sezóně 2008/2009 jsem začal vyrážet na běžky pravidelně, skoro každý víkend. Rád na lyžích objevuju nová místa, takže brzy v Jizerkách nebylo co poznávat a začal jsem vyrážet i do Krkonoš a Krušných hor. A to i mimo hlavní lyžařskou sezónu, kdy takový výlet z města do hor přináší ještě víc otazníků. Při plánování těchto výletů přišel nápad a i s odstupem několika měsíců mě nepřešel.

Nápad to byl skvělý, ale k realizaci určitě byla ještě dlouhá cesta. Vím, že se pohybuješ ve světě IT, kde (a nejen zde) máš rozličné nemalé znalosti a schopnosti (já tyto lidi nazývám renesančními), ale celkem vehementně se bráníš tomu být označován jako programátor. Jak jsem pochytil, se spuštěním webu ti výrazně pomáhali grafik Tomáš Nosek a programátor Láďa Kubeš, přesto se nemohu nezeptat: měl jsi, jakožto otec myšlenky, nějaký prvotní „prototyp“ webu, nějakou verzi 1.0, kterou jsi zkusmo naprogramoval a předvedl kolegům sám? Podezírám tě z toho, že ano. A můžeš nás nechat trochu nahlédnout do útrob, není-li to tajemství, kolik času zabralo naprogramování, jakým jste čelili obtížím, jak dlouho trval čas mezi okamžikem, kdy jste na tom začali pracovat, a spuštěním webu? (vím, funkcionalita webu se neustále rozšiřuje, takže zcela hotovo není nikdy...)

Chvíli jsem zvažoval i to, že bych si web komplet naprogramoval sám. Ale nakonec jsem to zavrhl a měl to jenom jako záložní variantu, kdyby se mi nikoho nepodařilo přesvědčit ke spolupráci. Přeci jenom jsem se programováním nikdy neživil, nelákalo mě a webovou aplikaci, která nebyla úplně statická a měla nějakou funkčnost, jsem programoval naposledy během studia na vejšce asi 10 let před realizací KamZaSněhem.cz. Ale zas abych se úplně nezříkal podílu na tvorbě kódu webu - na první verzi webu jsem kódoval převážnou část vizuální části, jinými slovy HTML neboli frontend.


Pro každý end, ať frontend či backend, nepotřebujete ani tak silný forhend či bekhend jako spíše background :)

Reálně jsem začal uvažovat o tom, že web opravdu vytvořím, někdy v únoru 2009. Ale přípravy do konce léta probíhaly jen v úrovni víceméně nezávazných úvah. Reálně jsme s tvorbou webu začali ke konci září s tím, že web chceme spustit 1. listopadu. Což se nám i podařilo, vytvářeli jsme ho po večerech a víkendech vedle práce na plný úvazek. Jediná komplikace přišla ze strany počasí. Ten rok zrovna přišel první záchvěv zimy brzo a zároveň silný, takže v půlce října už napadlo v Jizerkách tolik sněhu, že se objevily i první upravené stopy. Ve chvíli, kdy jsme web spustili, už byl zas všechen sníh pryč a museli jsme si počkat na nový několik týdnů.

Obtíže se začaly projevovat spíš postupně v průběhu let. Jak naivní jsem tehdy byl, když jsem si říkal, že web jednou vytvoříme, a pak už může žít svým vlastním životem... Ale svět internetových technologií se vyvíjí rychle.

Měl jsi tehdy nějakou představu, kolik lidí se bude aktivně podílet, tedy kolik bude nikoli sledujících, nýbrž přispívajících? Z vlastní zkušenosti musím říci, že když jsem před lety zjistil, jak různorodé jsou příspěvky stran délky, podrobnosti informací, v mnoha případech doplněné i fotkami a mapkami, vysloveně mne to vždy dokopalo k tomu, abych se o nějak užitečný report pokusil i já. Takže podle mne web vysloveně dodává odvahu nesmělým, říká jim: každá zpráva (zejména ta z méně prozkoumané lokality) může pomoci, neboj se ji zveřejnit, však nic neriskuješ, nemusíš se nijak registrovat, nemusíš mít žádnou zkušenost se sítěmi typu Facebook nebo Twitter (což určitě bylo pozitivum třeba pro ty nejstarší nebo konzervativní), můžeš používat přezdívku. Měl jsi nějakou inspiraci pro tento přístup?

Žádný odhad počtu aktivně přispívajících uživatelů jsem neměl. Ani odhad čehokoliv jiného. Šli jsme do toho stylem "web vytvoříme a uvidíme". Podle toho, jak se bude dařit, budeme plánovat další aktivity. Odpovídalo to i mým tehdejším zkušenostem, nevěděl jsem, co očekávat. Sice jsem tehdy už několik let pracoval ve firmě, která vyvíjí webové aplikace na zakázku a dál se o ně stará, ovšem provozovat svůj vlastní projekt je něco jiného. Ale lákalo mě si to vyzkoušet, to byla doplňková motivace k vytvoření KamZaSněhem.cz.

Jiný projekt mi jako inspirace nesloužil, jen jsem v počátcích nechtěl klást před uživatele zbytečné bariéry.

Z webu KamZaSněhem.cz se postupem času stala platforma nejen na výměnu informací o úpravě stop, ale i rádce ohledně vybavení, oblečení, techniky, prostor je i pro obecnou diskuzi. Je vidět, že se snažíš web nejen rozšiřovat, ale i s otcovskou láskou moderovat, tedy kromě jiného všechny příspěvky číst a případně zatřídit do jiné, správnější kategorie (než té, do které ji zatřídil přispívající). Zároveň velkou část příspěvků vytváříš přímo ty sám, přičemž některé musí být zatraceně časově náročné, například tvé Tipy na výlety, kde jsou kromě perfektního popisu i fotky, mapky a videa.


Velkou část příspěvků o kvalitě stop a tipů na výlety vytváří přímo sám Martin. Foto: archiv Martina Sajala

Již dříve jsem si říkal, jak je možné, že ti z toho nevyletí mozek ušima, že musíš být asi Superman, protože toto vše přece nelze zvládnout trvale. Takže mne tvá zpráva z 9.1.2020 o tom, co je za tím práce a jak vidíš další směřování webu, ani moc nepřekvapila. Zprávu jsem přečetl jako severskou detektivku, tedy s lehce zatajeným dechem a v očekávání, že příběh nemusí mít happy end. Co ti pomohlo tvé někdejší úvahy (jak dál? posílení týmu vs. prodej webu, "značka: jen do dobrých rukou") vyřešit, musel jsi tehdy řešit nějaké kruciální dilema?

K potřebě nějakého zásadního rozhodování nedošlo, o dalším směřování paradoxně pomohl rozhodnout příchod první vlny covidu. Předtím probíhala nějaká úvodní komunikace o možném prodeji webu, která v tu chvíli logicky ustala, každý musel řešit jiné priority. Já měl po několik týdnů volněji a k rozvojovým úpravám se mi podařilo přesvědčit dalšího programátora, jemuž se také krátkodobě uvolnily kapacity. Nešlo o velké změny, spíš o užitečnou přípravu pro něco, co se naplno využije později. Ale už tam vznikl morální závazek - přece web nikomu neprodám "na maso", když jsme nedávno dělali rozvojové úpravy. Další vydařená zima, kdy se sice v jejím závěru nesmělo lyžovat v jiném katastru a později kraji, ale předtím napadl sníh i v nížinách a vydržel nebývale dlouho, dodala další dávku tolik potřebné energie. Což vedlo k dalším pokusům o získání tolik potřebné programátorské posily, a jeden z nich vyšel.

Určitě nejsem jediný, kdo je rád, že jsi nemusel jít do toho, co sis nepřál, tedy do prodeje webu. Technicky umí web zajistit asi leckdo, ale Pánbu ví, jak by ho nový majitel spravoval po stránce obsahové, třeba by se ztratila ta "sajalovská" energie i vlídnost. Jak vlastně vidíš budoucnost "svého" webu?

Do vzdálené budoucnosti tolik nevidím, ta se bude odvíjet i od toho, jak budou web využívat lyžaři. Ale rád nastíním budoucnost blízkou. I když vzhledem k tomu, že rozhovor připravujeme nedlouho před očekávaným začátkem zimy, a pak bude ještě asi chvilku čekat na vydání, ona už to bude spíš současnost. Ale pro uvedení do kontextu se vrátím i dál do minulosti.

Někteří čtenáři si možná KamZaSněhem.cz pamatují jako web, kam lyžaři mohli psát své zprávy pouze v textové podobě. To už několik let neplatí, ale dlouho to tak bylo. Až před čtyřmi roky bylo možné přidávat ke zprávám o fotky. Poslední rok a něco jsme pracovali na dalším rozšiřování, co může zpráva obsahovat. Některá vylepšení jsme nasadili v beta verzi už před minulou zimou, tím myslím zejména automatické zjišťování polohy, kde byla pořízena fotka, a její zobrazování na mapě. Přidávání tras výletů v podobě GPS záznamů se dostalo do veřejného testu až na sklonku minulé sezóny v březnu. Tuto novinku jsem ale nikde nepředstavoval a všimli si jí jen ti lyžaři, kteří ji viděli u mých zpráv. Poslední větší změnou, která se dostává do ostrého provozu až teď, je možnost přidávání zpráv s GPS záznamem z hojně používaného systému Strava.com.

Rozšíření funkcionality tvého webu o možnost přidávat fotky jsem tehdy samozřejmě zaznamenal, jen jsem si nebyl schopen vybavit, kdy přišla. Určitě byla zlomem, najednou měli návštěvníci webu i důkaz o stavu stop, který zásadně ovlivnil jejich rozhodování. Zjišťování polohy a její zobrazení na mapě včetně odkazu na Stravu už beru jako "vyšší dívčí", nebo jako důkaz o tom, že web vyvíjíte s každou další technologickou možností. Pro čtenáře uvádím příklad jednoho reportu s touto funkcionalitou a link na zprávu o novinkách webu KamZaSněhem.cz.


Ukázka fotek vložených do mapy v článku na KamZaSněhem.cz

Snad nejsem sám, koho to zajímá, takže můžeš nám nějak přiblížit, co vše toto předpokládá?

Já bych to pojmenoval spíš tak, že se teď snažíme vybrané nové technologické možnosti po nějaké době adaptovat, když si myslíme, že budou pro uživatele užitečné. Při tom doufáme, že nebude potřeba příliš energie na to, udržovat takovou funkcionalitu při životě i dlouhodobě.

Zkusím záležitosti ohledně GPS záznamů, Stravy a map popsat tak, aby byly srozumitelné pro všechny lyžaře.

Množství sportovců, nejen lyžařů, nejvíc asi cyklistů a možná běžců, zejména těch výkonnostně orientovaných, sleduje trasy svých tréninků, závodů a výletů s využitím GPS. Strava.com je aplikace, která buď přímo zaznamenává trasu prostřednictvím mobilního telefonu, nebo synchronizuje na jedno místo trasy změřené pomocí GPS například ve sportovních hodinkách. Krom toho, že jde o tréninkovou aplikaci, funguje úspěšně i jako sociální síť. S typickými výhodami i nevýhodami. Každopádně svá GPS data tam má uloženo hodně sportovců.

Strava poskytuje tzv. API, rozhraní pro programátory, přes které mohou přebírat část obsahu ze Stravy jiné aplikace. Poté, co uživatel povolí propojení svého profilu na Stravě s účtem na KamZaSněhem.cz, tak může vložit svůj GPS záznam ze Stravy na KamZaSněhem.cz na pár kliků. S možností nahrát i text umístěný u aktivity na Stravě, či fotky. Zobrazení polohy fotek na mapě pak máme dokonce chytřejší než Strava. A to v situaci, kdy je GPS záznam pořizován jiným zařízením než fotky. Což je třeba můj případ. Trasu zaznamenávám na hodinkách a fotím mobilem, kdy bývá zjišťování lokace méně přesné či vypnuté. Strava v takovém případě může zobrazit polohy fotek na mapě nepřesné nebo žádné, KamZaSněhem.cz ale jejich polohu přizpůsobuje GPS záznamu s využitím synchronizace dle času.

Nahrát GPS záznam trasy na KamZaSněhem.cz jde i ručně bez využití Stravy. A to jako soubor ve formátu GPX. Ten jde vyexportovat z každé rozumné aplikace na pořizování a správu GPS záznamů. Jenom tato cesta bývá o poznání méně pohodlná, zvlášť na mobilu.

GPS záznam obsahuje jen souřadnice trasy, k použitelnému zobrazení potřebujeme ještě mapu. K tomu využíváme další API, díky kterému jako podklad zobrazujeme zimní Mapy.cz se zakreslenou sítí lyžařských tras.

Mapa se využije i v situaci, kdy součástí zprávy není GPS záznam, ale jen fotky. Pokud jsou pořízeny zařízením, které podporuje ukládání polohy fotek a má tuto možnost uživatelem povolenu, zjišťujeme při nahrání fotek na KamZaSněhem.cz automaticky jejich polohu, a pak zobrazujeme na mapě samotné fotky. V beta verzi z minulé sezóny to ještě nešlo, ale teď už mohou lyžaři polohu svých fotek na mapě upravit i ručně, když zjistí, že ji přístroj vyhodnotil nepřesně.

Díky za podrobné vysvětlení, těch možností je, jak vidím, víc, než kam jsem dokázal dohlédnout. Celé to při dnešních technologiích sice možná zní snadno (nebo minimálně nezáludně), ale já za tím tuším nikoli člověkohodiny ale člověkotýdny programátořiny, než se to rozfunguje na webu. A nikoli jen na jednom - v redakci jsem se doslechl, že naše týmy/projekty/weby budou nějakým způsobem spolupracovat, takže nám to, prosím tě, vysvětli přímo ty.

S programátorskou náročností to odhaduješ správně. Všechny popisované úpravy za poslední rok a něco se realizovaly v rámci bakalářské práce na VŠE a myslím, že programováním se v této fázi strávilo nejvíce času za historii tohoto webu.


Homo office (Martin v někdejším provizorním covidovém módu na home office). Foto: archiv Martina Sajala

Do spolupráce našich webů ale programátory zatím zapojovat naplánujeme, začneme na úrovni obsahu. Nejčastěji si zmínek o KamZaSněhem.cz všimnou čtenáři Bezky.net v pravidelných předvíkendových shrnutích stavu sněhu na horách. Do této doby primárně textové shrnutí bude obohaceno vždy o několik fotek od lyžařů přispívajících na KamZaSněhem.cz.

Ten předvíkendový souhrn tvořený mou kolegyní Vendulou Křoustkovou vychází z velkého počtu webů, které Vendula prochází. Kromě užitečného sumáře jsou skvělou přidanou hodnotou její nadstandardní informace z Orliček, kde bydlí a neustále běžkuje. Ty také běžkuješ a reportuješ ve velkém, ale zaujalo mne to, že už 22 let jezdíš český pohár v MTBO (orientační závody na horském kole) a některé závody MTBO pomáháš pořádat (navíc pořádáš závod SMIK, což je druh závodu v orientačním běhu). A evidentně jsi v MTBO úspěšný, pořád patříš k české špičce a daří se ti vyhrávat i etapové závody, např. Bike Adventure. Neměl jsi někdy pocit, že jsi to měl kdysi zkusit obráceně, tedy zkusit se uživit cestováním nebo sportem (chápu, že ježděním MTBO se v Česku uživit nedá) a IT mít jako koníček?

Já si během studia VŠ přivydělával tvorbou orienťáckých map. Podílel jsem se jak na mapách v Čechách včetně těch pro mistrovství republiky nebo mistrovství světa v rogainingu, což je speciální 24hodinový orientační závod, tak jsem se díky mapování dostal do Rakouska, Slovinska nebo USA. Takže tato práce vlastně taky byla kombinací sportu a cestování. Byly to krásné časy. Ale uvědomoval jsem si, že to je skvělá práce, když ji můžeš dělat, ale když musíš pořád, nevýhody by podle mého převládaly. Doma nejsi skoro vůbec, což by rodina asi neocenila, pravidelné závodění taková práce taky komplikuje, atd. Podobně by související nevýhody převažovaly, kdybych se rozhodl pracovně působit v oblasti sportu. Takové pořádání sportovních akcí mě jednou dvakrát do roka hodně baví, ale věnovat se něčemu takovému pracovně by znamenalo spoustu prací zaplácnutových víkendů. Nehledě na to, že pořádání orienťáckých závodů je primárně dobrovolnická činnost a pro obživu by bylo potřeba přidat i jiné sporty. A v oblasti cestování se pracovně vlastně pohybuju posledních 10 let - sice nikam služebně nejezdím, ale hodně času věnuju práci pro firmy působící v oblasti cestovního ruchu.

Ještě je asi na místě upřesnit moje působení v MTBO. Sice mám za sebou už 22. sezónu v řadě v nejvyšší soutěžní kategorií, ale příslušností ani k širší špičce bych to už několik posledních let nenazýval. Je to spíš důsledek výměny generací v českém MTBO, kdy mladí nadějní do kategorie dospělých ještě nedorostli a mnozí kvalitní závodníci mého a podobného věku preferují start ve veteránských kategoriích. Zatímco já dokud dokážu objet trať mužské elity v časovém limitu a dokud nespadnu pod čáru znamenající udržení v elitě, tak chci jezdit v hlavní kategorii. Jsem v ní třetí služebně nejstarší, ale v té nejužší špičce jsem nikdy nebyl. A minulostí už je i zmiňovaný závod Bike Adventure. Svého času byl tento největší dlouhý cykloorientační bodovací závod dvojic možná jedinou orienťáckou akcí, které se ve větší míře účastnili i lidi mimo orienťáckou komunitu. Kdysi tam obsazovali přední příčky i lyžaři, však i já před 10 lety zvítězil ve dvojici se současnou šéfredaktorkou vašeho webu i časopisu NORDIC Adélou Boudíkovou (nyní Ročárkovou, pozn. aut.), která tehdy s lyžováním na nejvyšší úrovni začínala.


Adéla a Martin vítězi Bike Adventure 2012. Foto: archiv Martina Sajala

To vaše společné vítězství jsem samozřejmě odhalil a samozřejmě se na něj chtěl zeptat, takže jsi mi vyfouknul parádní závěrečnou otázku. Tím pádem se nemusím ptát už na nic a zbývá mi poděkovat ti za prima popovídání, ze kterého jsem se (doufám, že nejen já) dozvěděl kopec zajímavých informací. Ještě bych chtěl popřát nám všem, ať spolupráce tvého týmu KamZaSněhem.cz s naším týmem webů Snow.cz a Běžky.net dopadne stejně dobře jako tvá orienťáckobajkerská spolupráce s Adélou na tom Bike Adventure 2012!