Čekají nás v této zimě tři nová videa v naší rubrice Video škola, která nás provedou krok za krokem nácvikem běžeckých dovedností nezbytných pro zvládnutí klasického běžeckého kroku a s ním souvisejících technik – soupaže prostého a soupaže jednodobého. Jak již z loňska víte, každé z krátkých videí obsahuje kompletní škálu pečlivě vybraných a v praxi prověřených cvičení. Ty pomohou postupně zdokonalit lyžařovy dovednosti a dovést ho až k zvládnutí vybrané lyžařské techniky. Cviky jsou řazeny systematicky, se stručným popisem klíčových prvků nácviku. Jak dokazují vlastní videa, jejich provádění zvládne každý průměrný lyžař. Při jejich natáčení asistovali skuteční lyžaři-začátečníci.

To dnešní video: Úvod a Nácvik základních lyžařských dovedností, se tak trochu v duchu Hvězdných válek vrací po loňské bruslařské sérii na úplný začátek a představuje nejen ty nejzákladnější stavební kameny lyžařských pohybových schopností, ale nabízí i metodickou řadu nácviku základních lyžařských dovedností. Tedy dovedností jako je vstávání, obraty, výstupy, sjíždění, zatáčení či zastavování, bez jejichž zvládnutí se nestane z obyčejného člověka Pan Lyžař. Každá z dovedností má své nezbytné místo v metodické řadě. Nejen dnešní video může být návodem jak pro lyžařskou výuku vašich ratolestí, tak i pro lyžařské instruktory zabývajících se výukou dospělých lyžařů-začátečníků nebo trenéry mládežnických oddílů.Podotýkáme, že tato úvodní metodická řada základních dovednosti je univerzální i pro ty, co mají zájem pouze o výuku bruslení. Všechny cviky se dají provádět i s bruslařským náčiním. Ani pro ty, co jsou zdatnější, nebude rozhodně na škodu si tyto lyžařské drily občas zopakovat. Malá poznámka pro lyžařské instruktory a trenéry, jako vyučující byste měli všechny cviky umět předvádět před svými svěřenci v jejich dokonalé formě. I když si myslíte, že to není problém, cvičte také, cviky nejsou vždy tak jednoduché jak vypadají a nějaká chybička se může vždy vloudit.

Zpracování všech videí je záměrně minimalistické. Jejich krátký, stručný a názorný formát by vám měl posloužit při krátkém nahlédnutí do vašeho laptopu či mobilu při přípravě před lyžařskou lekcí, tréninkem svých svěřenců nebo vaší vlastní vyjížďkou. Autor těchto řádek i videí v budoucnu ocení vaše osobní zkušenosti z jejich používání, postřehy i případná doporučení na jejich zlepšení.

Ať to frčí!