Zanícení běžkaři se celý svůj život zdokonalují v technice a vybírají si pro sebe to nejoptimálnější vybavení. Pokud nemáte spoustu sněhových týdnů nazbyt, já a oboroví kolegové jsme takové týdny strávili testováním následujících subjektivně vybraných (z objektivně dostupných) nových modelů lyží, bot a holí, abychom pomohli nějaký ten váš čas ušetřit a dostat vás ven na tratě, jakmile začnou poletovat vločky.


Běžecké lyže

Fischer Speedmax Helium Skate Plus

Rozměry: 41-44-44 mm
Hmotnost: 950 gramů (186 cm)
Cena: 18 990 Kč

Nejlehčí skate lyže, které kdy Fischer vyrobil, dostatečně stabilní a na tvrdém povrchu velmi rychlé a tuhé, umožňující efektivní přenos energie. Zároveň si zachovávají citlivý flex pro měkčí sníh. Ideální lyže do závodění v proměnlivých podmínkách. U skluznice je použit výrobní proces zvaný cold base bonding, který dovoluje lepší absorpci vosku, což následně snižuje tření, maximalizuje skluz a zvyšuje rychlost. Jako první v oboru rozšířili konstruktéři Fischeru materiál skluznice až na (voskovatelné) bočnice, což ještě více zvyšuje rychlost jízdy. Ultralehké, stabilní a velmi citlivé lyže, výborně se chovající v chladných i teplých podmínkách. Říkají si o adekvátní razanci. Ve srovnání s mnoha jinými lyžemi se pocitově zdají být dokonale vyvážené, snadno ovladatelné a beznámahové. Sečteno, podtrženo: subtilní, elegantní brusličky pro elitní závodníky s dobrou technikou, kteří míní vyhrávat.


Salomon SMax Carbon Skate

Rozměry: 44-43-44 mm
Hmotnost: 1 400 gramů (192 cm s vázáním)
Cena: od 11 000 Kč

Nové lyže SMax Carbon Skate, které jsou o stupeň nižší než prémiová řada S/Lab od Salomonu pro Světový pohár, vynikají svou lehkostí a stabilitou, jež je z velké části dána novým jádrem z recyklovaného materiálu PET. Citlivě tuhá lyže se chová na škále povrchů uspokojivě živě, chce se jí jet. Není určena k tomu, dostávat se na stupně vítězů jako S/Lab nebo Helium, ale její hravost v kombinaci s působivou stabilitou znamenala velmi zábavné ježdění. „Překvapivě přesně reagující, krásně stabilní, ve sjezdech jistě drží stopu, výborně kloužou,“ zaznívalo od ostatních testujících. Nové lyže se dodávají s univerzálním bezfluorovým voskem Swix – stačí jen stáhnout škrabkou a vyrazit na trať. Mnohostranně působivý skate model s eko příběhem určený pro začínající až středně pokročilé závodníky, kteří si chtějí vybudovat jistotu a techniku, než investují více peněz za výbavu na úrovni Světového poháru.


Kastle RX 10 Skate

Rozměry: 41-44-44 mm
Hmotnost: 940 gramů (177 cm)
Cena: 13 590 Kč

Tento model v tuzemsku vyráběné rakouské značky s přebohatou závodní historií je druhým v její hierarchii, hned pod svěťákovou lyží RX 10 2.0 Skate, a je v porovnání s ní zhruba o 30 gramů na pár těžší. Nicméně co se týče skluzu a jízdních pocitů, lyže nemá chybu a každý ujetý kilometr na ní je náramným sportovním prožitkem. Podobně jako jeho svěťáková předloha, i tento citlivě odladěný model RX 10 je stále poctivě tuhý a spolehlivě stabilní, poskytuje bezvadný skluz, snadné držení rovnováhy a umožňuje dynamický přenos energie. Chytrá volba pro ambiciózní rekreační závodníky, kteří chtějí poctivě dělanou, přesnou a rychlou bruslící lyži bez krutopřísnosti některých nic neodpouštějících topmodelů.


Madshus Redline Skate F3

Rozměry: 41-44-44 mm
Hmotnost: 1 030 gramů (186 cm)
Cena: 13 990 Kč

Topmodel norské značky pro jezdce ze SP sdílí totožnou konstrukci se studenějším modelem F2: pěnové jádro obklopené výpletem ze skelných vláken a karbonu a klenbu lyže nově přepracovanou tak, aby zvýšila transfer energie v závěrečné fázi odrazu a přenesla ji do závodníkova mocného, dlouhého skluzu. Model F3 je speciálně navržen pro měkčí a pomalejší sněhové podmínky, ať už kvůli vyšším teplotám nebo novému sněhu na trati. Za tímto účelem je vyroben s kratšími skluznými zónami pro rozložení tlaku v přední a zadní části lyže, což pomáhá akceleraci, která bývá na měkkém sněhu často problémem. Přičemž drážka ve skluznici je vyvedena pouze na zadním konci lyže, díky čemuž může vyspělý lyžař udržet svižný V2 bruslící styl i dále do stoupání. Když se na F3 postavíte do skutečně teplých podmínek, pojedete na reakční a současně mnohé odpouštějící lyži, výtečně stoupající a komfortně stabilní.


Salomon S/Lab Carbon Skate

Rozměry: 44-43-44 mm
Hmotnost: 980 gramů (192 cm)
Cena: 17 300 Kč

Vlajková loď značky obdržela ve své třetí generaci tohoto modelu několik vylepšení. Nová G5% skluznice byla vyvinuta s udávaným 5% zrychlením oproti loňské verzi v široké škále teplotních podmínek. Rovněž byla konstrukčně přepracována flexe lyže, kdy snížená odrazová komora má umožnit progresivnější přenos sil. A do třetice, lyže se nyní standardně dodává se strukturou pro Světový pohár, která byla dřív broušena pouze na zakázku pro jednotlivé závodníky. Na sněhu je skejtovka S/Lab pocitově perfektně rychlá, přičemž pod nohou férově stabilní; poskytuje tichý, hladký, jemný skluz, současně se však nezdá být agresivně reagující – naopak spíše dokáže velkoryse odpustit jezdcovy neduhy. Relativní klidnost a umírněnost lyže – jinými slovy její limitovaná agresivita – byla jednou z nejčastějších subjektivních charakteristik testérů.


Kastle XP 20 Skate

Rozměry: 41-44-44 mm
Hmotnost: 1 030 gramů (177 cm)
Cena: 9 590 Kč

Kastle cílí svou modelovou řadou XP po rekreačních sportovcích, kteří nejenže chtějí urazit trasu rozumně rychle, ale chtějí si svou cestu i náležitě užít. XP 20 Skate je oproti vyšší řadě značky RX 10 znatelně usedlejší a velmi stabilní – jako byste měli obuty mnohem širší lyže (což osobně vnímám jako zcela žádoucí prvek pro zmíněnou cílovou skupinu nezávodících uživatelů). Rozhodně se však nejedná o líné nebo nemotorné lyže – na XP 20 se dobře manévruje i na členité trati nebo v hlubším měkčím povrchu a snadno se přenáší váha z jedné nohy do druhé. Pocitově se zdají být solidně skluzné, a to i ve stoupáních. Navzdory tomu, že lyžař navyklý na áčkové topmodely může na noze pocítit rozdíl v hmotnosti, vynikající stabilita na řadě typů povrchu je jejich nejsilnější charakteristikou a dělá z lyží spolehlivou volbu pro začínající skejtaře.


Kastle RX 10 2.0 Skate

Rozměry: 41-44-44 mm
Hmotnost: 912 gramů (177 cm)
Cena: 14 990 Kč

Nejvyšší bruslící model značky je jednoznačně určen dobře fyzicky a technicky připraveným závoďákům včetně těch rekreačních s vyježděnou technikou, účastnících se dlouhých laufů. Jádro vyrobené z výběrových dřev pomohlo na svět jedné z nejlehčích běžeckých lyží v historii sportu. Lyže je nadto živá, přesná a stabilní; výborně se na ní stoupá, zejména díky zmíněné supernízké hmotnosti. Jakkoli nepostrádá dostatečnou tuhost a reaktivitu, už jsem stál na tvrdších a divočejších kusech. Na lyži se bezvadně manévruje, lyže poslouchá pasažérovy impulsy a přesně reaguje. Pocitově skvělý skluz včetně stoupání, jako u ostatních modelů značky. RX 10 2.0 Skate nabízená ve dvou teplotních variantách a dvou stupních flexe představuje moudrou volbu pro sebeambicióznějšího závodníka.


Rossignol X-ium Skating Premium+ S2

Rozměry: 40-44-43 mm
Hmotnost: 1 000 gramů (188 cm)
Cena: 16 490 Kč

V porovnání se svou loňskou verzí přichází tato tradiční výkladní skříň značky s novou Capless Light+ konstrukcí, jež upouští od standardního capového krytu ze skelných vláken po celé délce ve prospěch tradiční konstrukce bočnic s tenkou vrchní vrstvou. Výsledkem je několik pozitivních změn: jednak jsou lyže lehčí (o 80 gramů na pár), více odpouštějící chyby a s lepším citem pro sníh, a současně je redukován výrobní odpad. (Navíc, elektronicky tištěná grafika na plášti lyže namísto tradičních tiskařských postupů a matný, nelakovaný povrch lyže rovněž snižují množství toxického odpadu.) Lyžím lze sotva cokoli vytknout: bezvadně kloužou, jsou pocitově superlehké a lyžování na nich je čirá zábava, nikoli upracovaná dřina na nepoddajném náčiní. Lyže jsou velmi tvrdé a vyžadují adekvátní razanci – pak poskytnou skvělý přenos sil a precizní reakčnost. Jako ostatní topmodely svých brandů jsou k dispozici varianty pro teplejší a studenější podmínky.


Madshus Redline Skate F2

Rozměry: 41-44-44 mm
Hmotnost: 950 gramů (187 cm)
Cena: 13 990 Kč

Podobně jako sesterský model F3 je i tato lyže z nejvyššího patra modelové hierarchie Madshusu zkonstruována pro co nejvyšší rychlost a nic jiného. Na rozdíl od typu F3, uzpůsobeného do měkkých podmínek, tato F2 byla zkonstruována pro studené, tvrdé – zkrátka rychlé sněhové podmínky, v nichž jsou lyže Madshus odjakživa doma. Prakticky to znamená, že tento model má prodloužené zóny zatížení v klenbě, což lyži zejména na tvrdém zrychluje; a současně má delší drážku ve skluznici pro zvýšenou stabilitu a vodivost při rychlé jízdě. Mé subjektivní pocity z terénu: lehká, citlivě živá lyže, přesně reagující na podněty, snadno manévrovatelná v odšlapech, s fenomenálním skluzem. Je důležité, aby zůstala ve svých (tvrdých) podmínkách – při jízdě v měkkém se z F2 stává necitlivě tvrdý nástroj s omezenou reakčností.


Atomic Redster S7 Skate

Rozměry: 43,5-43-41 mm
Hmotnost: 1 460 gramů (186 cm vč. vázání Prolink Shift In)
Cena: 11 499 Kč

Atomic se na svých lyžích historicky nebojí konstrukčních experimentů a stejné je to se skejtovým modelem S7, v pořadí čtvrtým nejvyšším pod modelovou řadou S9. Tato lyže je půdorysně vykrojena do tvaru V, přičemž nejširší je v přední části hned za špičkou a nejužší vzadu na patce. Spolu s dvojitou drážkou ve skluznici znamená toto neortodoxní řešení nadstandardní stabilitu a kontrolu nad lyží. Přesně tyto vlastnosti si u Atomiců nižších řad pamatuju z testování už dlouhé roky zpět. Nezvyklé vykrojení má pomáhat akceleraci lyže v druhé části bruslícího kroku (napůl žertem jsem si představoval podobný efekt zrychlení, jako když řízeným záklonem zatížím slalomku, ve skutečnosti jsem však pocitové turbo na S7 nezaznamenal, možná i vinou měkčího povrchu trati). Lyže je po mém soudu správnou volbou pro rekreační a/nebo nové bruslaře, kteří v ní najdou vpravdě bezkonkurenční stabilitu, slušnou vitalitu a dobrý tah ve skluzu. Za mě jde o jednu z nejpohodlnějších lyží letošního přehledu, přičemž stále vysoce sportovního střihu.


Madshus Redline Skin

Rozměry: 43-44-44 mm
Hmotnost: 900 gramů (187 cm)
Cena: 14 490 Kč

Madshus přepracoval tuto lyži kombinací dvou svých topmodelů do jednoho: vzal materiálové složení z Redline Classic Cold a spojil jej s prohnutím mazací klenby modelu Redline Classic Warm (vyvýšené pro klistrové vrstvy v nejteplejších podmínkách). Nově vzniklý model Redline Classic Skin si zachovává jádro lyže Cold a tvar lyže Warm s tím, že v klenbě je nalepen mohérový pás. Výsledkem je skinovka hodící se do vějíře podmínek, a přesně tuto univerzálnost na nich kvituju: uspokojivě fungovala v širokém rozmezí teplot a pocitově byla rychlá a výkonná s jen zanedbatelným občasným podklouznutím (což bývá u nemazacích běžek, najmě pak skinových, nutně akceptovatelným vedlejším efektem přehršle výhod, kvůli kterým na nich jezdíme). Lyže prakticky neměly špatný den, přestože jezdily v divoce proměnlivých teplotách; solidně držely a jen málokdy ustřelily, ať už počasí přineslo cokoli. Vděčná univerzálka pro ty z klasiků včetně elitních, kdo nechtějí voskovat nebo si pořizovat více teplotních modelů.


Fischer Twin Skin Speedmax 3D

Rozměry: 41-44-44 mm
Hmotnost: 1 030 gramů (197 cm)
Cena: 18 290 Kč

S každou další sezónou hledím při testování postavit se na aktuální verzi vlajkové lodi skinové produkce nejúspěšnější běžkařské značky a zajímá mě, zda v hodnocení budu opakovat své už mnohokrát dříve vychválené na konto stejnojmenného modelu předešlých generací. Nedám dopustit na Fischerovo originální twinskinové řešení dvojitého mohérového pásku s volným žlábkem v ose lyže: během let jsem už odtestoval jistě víc než stovku různých skinových modelů, z nichž některé se zdály být solidním kompromisem, některé byly výborné, u jiných jsem měl pocit mrtvé veverky přilepené na spodku skluznice; Speedmaxový Twin Skin mi tradičně navozuje pocit dokonale namazané závodní lyže – což je to nejlepší možné vysvědčení pro skinovou běžku, o jakém vím. Vzdor striktně závodnímu střihu jde o příjemně stabilní a pohodlný model; Twin Skin Speedmax je pro mě onou utopickou běžeckou lyží bez slabiny.


Rossignol X-ium Premium+ R-Skin

Rozměry: 40-44-44 mm
Hmotnost: 910 gramů (197 cm)
Cena: 16 490 Kč

Nejvýše postavený skinový model v hierarchii tradiční francouzské značky nově obdržel stejný bezcapový plášť jako jeho bruslící sourozenec. Vitální superlehká běžka se báječně posílá do skluzu, nepochybně i kvůli technologické konstrukci vylehčené špičky, díky níž lyže přesně a citlivě zatáčí a umožňuje rychlý a hladký běžecký krok. Pod nohama pocitově rychlá, lehká a výborně stabilní. Ve stoupáních však technicky nevyježděného (anebo už unaveného) lyžaře nemusí podržet nalepený skin vinou vysoké tuhosti lyže způsobené karbonovým plástem v plášti. Ten zajišťuje prvotřídní tvrdost lyže, ovšem na úkor průhybu stoupací komory, což činí extra nároky na lyžařův jemný cit pro odraz. Tento aspekt se mi projevuje jen ve větších stoupáních na tvrdém sněhu, v rovinatých pasážích skin odráží, jak má. Jinak dokonalá lyže.


Rossignol X-ium R-Skin

Rozměry: 40-44-44 mm
Hmotnost: 1 110 gramů (198 cm)
Cena: 11 690 Kč

Právem celosvětově jeden z nejprodávanějších modelů Rossignolu. Mírně těžší než bezcapová skinovka X-ium Premium a postrádající její na jiném místě popisovanou karbonovou supertuhost, avšak stoupající bez výhrad díky snazšímu prohnutí středové klenby, přičemž oba modely mají stejné konstrukční rozměry i totožnou mohérovou vložku. (V přímém srovnání obou modelů ve sjezdu je Premium díky své tuhé klenbě nepřekvapivě rychlejší.) Ve dvou úrovních flexe dodávaná X-ium R-Skin umí odpustit technické nedostatky a stále jde o vysoce sportovní náčiní vystavěné na slavné dlouholeté závodní technologii značky. Solidní, poctivá, všestranná lyže za příznivou cenu, která neurazí žádného dobrého lyžaře, pokud přímo nenadchne.


Peltonen Skin Pro Classic

Rozměry: 43-44-42 mm
Hmotnost: 1 220 gramů (207 cm)
Cena: 7 190 Kč

Pozoruhodně pohodlné tréninkové běžky vyšší střední třídy s mimořádně výhodným poměrem ceny a výkonu. Konstrukce jádra lyže využívá závodní technologii značky Aircell, kvalitní skluznice PRG 4100 jsou opatřeny 100% mohérovými pásy SkinPro Mohair, lyže se dodávají v šesti délkách a třech stupních tvrdosti, vždy s vlisovanou deskou NIS 3,0. Na sněhu jsou – jak úvodem předesláno – zejména mimořádně pohodlné: v každé terénní situaci stabilní, rozumně reakční a pocitově slušně lehké – či rozhodně nijak extra těžké, v přímém srovnání s vyššími a mnohem dražšími modely jiných značek. Peltoneny Skin Pro umožňují jemný, klidný skluz a uspokojivě drží v odrazu i v dlouhých stoupáních. Dokážou odpustit většinu technických prohřešků, což z této značky dělá jednu z dlouhodobě nejpopulárnějších v rekreačních stopách našich končin.

Běžecké botyRossignol X-ium WC Skate

Hmotnost: 1 100 gramů na pár (velikost 42)
Cena: 9 990 Kč

Bota Xium WC Skate je druhým nejvyšším modelem značky, a stále dostatečně tuhá, lehká a podpůrná i pro rekreační závodníky. Místo celokarbonové podrážky jako prémiový model má tato bota patu vyztuženou karbonem a karbonovou mezipodešev, která zajišťuje přesnou kontrolu a přenos energie na lyže. Díky tomu, že spodní podrážka je z plastu namísto karbonu, je bota mnohem odolnější třeba při chůzi přes parkoviště do stopy bez přezutí. Přední zip a karbonová manžeta jsou zajištěny páskem na suchý zip, který pohodlně sevře i úzkou nohu. Toto pohodlí po vybalení z krabice zvyšuje tepelně tvarovatelná vložka. Za svou cenu poskytnou tyto lehké boty výbornou oporu a zlepší kýženou stabilitu lyžařova bruslícího pohybu.

Rossignol X-ium Carbon Premium+ Skate

Hmotnost: 840 gramů na pár (velikost 42)
Cena: 14 990 Kč

Pouze v rukou jsem držel tento vrchol současné nabídky lyžařských bot Rossignolu, a proto neuvádím žádné uživatelské hodnocení. Na první pohled okamžitě zaujme experiment se zipem svrchního neoprénového pláště boty, jenž začíná nahoře a zadem se sprirálovitě stáčí kolem lýtka k nártu, čímž má poskytnout bezpečnější ochranu systému vnitřního šněrování boty bez toho, aby se dostal do přímého styku s linií flexe boty při dopředném bruslařském pohybu. Na mysl okamžitě přijde životnost takového řešení – na to však budou mít praktickou odpověď aktivní závodníci na konci jejich hektické sezóny. Přepracována oproti předešlé generaci byla i vnitřní botička, která je dle deklarace výrobce teplejší a poskytuje i komfortnější nazouvání. Jde o nejlehčí, nejdražší a asi nejnovátorštější botu na trhu.

Fischer Speedmax Skate

Hmotnost: 900 gramů na pár (velikost 42)
Cena: 18 990 Kč

Fischer kompletně inovoval svou závodní řadu lyžařské obuvi včetně vlajkové lodi značky. Závodníci používající tento model si chválí výborně padnoucí tvar už přímo z krabice – což může být částečně díky Fischerovu novému a korektněji anatomicky zkonstruovanému závodnímu kopytu. Rovněž vylepšení vnitřního systému šněrování Speedlock má napomáhat rovnoměrněji rozložit tlak na celé chodidlo. Stejně jako u ostatních špičkových bot této značky lze řadu dílů tepelně tvarovat a přizpůsobit je na míru. Karbonový kloub manžety – sugestivně nazvaný Zero Play – dodává nekompromisní boční tuhost a zároveň umožňuje plný rozsah pohybu a přesný přenos energie. Pohled na nohy předních jezdců SP nechává tušit, že na vlastnosti boty nedají dopustit; nicméně rekreační bruslaři by se měli mít na pozoru: úzký a velmi přiléhavý střih znamená, že tato bota je ostrý pracovní nástroj. Ti, kteří hledají dlouhodobější pohodlí (a současně i rychlost), by měli zvážit Fischerův nižší model, Carbon Skate.

Fischer Carbon Skate

Hmotnost: 1 110 gramů na pár (velikost 42)
Cena: 9 190 Kč

Fischer tento svůj pozoruhodný produkt zcela přepracoval a posadil jej na druhé místo v modelové hierarchii hned pod svůj elitní Speedmax, což naznačuje, že bota si zachovává seriózně úzký závodní střih a odpovídající výkonost, ale za podstatně nižší cenu. V praxi to znamená, že třeba horní manžeta boty a podešev jsou z karbonového kompozitu, ale patní protikus zůstává 100% karbonový a celkově má bota hmotnost a tuhost závodní boty vyšší třídy. Mluvil jsem s několika jejími uživateli a všichni si botu vychvalovali; zejména její kompromisní poměr pohodlí a pevnosti, nízkou hmotnost a skvělý fit, který – podobně jako u vyšší třidy Speedmax lze dotvarovat pomocí tepelných úprav dílů. Závodníci i všichni ostatní bruslící fajnšmekři, kteří nechtějí platit víc než dvojnásobek za nejvyšší model značky, najdou v modelu Carbon Skate skvělou alternativu.

Madshus Redline Skate

Hmotnost: 890 gramů na pár (velikost 42)
Cena: 19 990 Kč

Madshus se při vývoji nejnovější iterace své špičkové závodní boty vytasil s novým designem komponentů, aby lépe seděly a přenášely energii. Karbonová manžeta je nyní ještě tužší, zatímco přepracovaná karbonová podešev byla pomocí 3D technologie propojena jako jeden celek s manžetou a anatomicky vytvarována podle spodní části chodidla. Uvnitř boty hýčká lyžařovu patu paměťová pěna a nízko střižená vnitřní botička RaceWrap druhé generace se přizpůsobuje noze, aby se optimálně vyrovnalo rozložení tlaku. Všechny karbonové díly lze zahřát horkovzdušnou pistolí (nebo improvizovaně fénem) a upravit je tak, aby lépe padly na míru uživatele. Lehká, tuhá a hbitá bota se skvělou pohyblivostí, jejíž jedinou případnou komplikací může být až příliš těsný střih pro některá širší chodidla.

Fischer Speedmax Classic

Hmotnost: 710 gramů na pár (velikost 42)
Cena: 12 490 Kč

Boty Speedmax patří již léta ke stálicím v rodině Fischer. Pro rok 2023 značka aktualizovala model Classic s lehčí karbonovou podešví a dvoudílnou podrážkou, která se horizontálně rozděluje přes klenbu, čímž vytváří lepší flexi a maximalizuje kontrolu a efektivitu v odrazové části běžeckého kroku. Nové Speedmaxy rovněž dostaly dávku dodatečné torzní tuhosti zvyšující účinnost přenosu energie z boty na lyži. Netřeba dodávat, že vnitřní vložku boty lze tepelně tvarovat pro individuální přizpůsobení. Závodníci používající tento model komentovali, jak pěkně jim jejich bota obepíná patu, jak systém šněrování Speedlock a bezešvý svršek podporují kotník, i jak snadno se nazouvá na nohu a udržuje ji v relativním pohodlí i po dlouhou vyjížďku. Zásluhu na tom má ultralehká karbonová výztuha a solidně vypolstrovaný jazyk a svršek. Resumé: léty prověřená dokonalá klasická bota anatomicky se hodící spíše na útlejší chodidla.

Madshus Redline Classic

Hmotnost: 650 gramů na pár (velikost 42)
Cena: 11 490 Kč

Přepracovaný klasický topmodel Madshusu je lehký jako teniska díky nové nízko střižené vnitřní botičce, která má tvarovanější a pohodlnější střih přes klenbu a dovoluje dostatek flexe v přední části chodidla pro odrazovou část běžeckého kroku, zatímco skelet z karbonového kompozitu dobře drží patu na místě. Další zvýšení pohodlí přišlo v této generaci boty díky vložce z paměťové pěny po celé ploše chodidla. Krycí softshellový svršek je pohodlný, i když lyžař nezvyklý na toto provedení se může obávat, že nízký střih vnitřní boty umožní hromadění sněhu okolo kotníku (neděje se). Sumář: vysoce atletická a současně minimalistická bota, těžko překonatelná v optimálním pohybovém využití běžkařského kopu, hodící se zejména do teplých jarních podmínek, kdy nehrozí sněžení ani omrzlé kotníky.

Rossignol X-ium WCS Classic

Hmotnost: 794 gramů na pár (velikost 42)
Cena: 5 890 Kč

Nejtolerantnější bota v závodním programu Rossignolu má zbrusu novou vnitřní botičku s lehkým límcem Tech Control Wrap, jenž vychází z pevné základní desky boty, je inspirován principem podpory skatových bot, obepíná kotník a uzavírá se pomocí suchého zipu; cílem je zajistit integrovanější spojení mezi nohou a botou, než obvykle umožňují klasické boty, což má vést k lepšímu pocitu z lyžování, stabilitě a kontrole. Navzdory žádoucímu pevnému obepnutí nohy je bota pocitově pohodlná i na několikahodinovém výletě, tuhost podrážky a s tím související přenos sil do lyže však mají své pochopitelné limity. Model se vyrábí i v dámské verzi. Za přijatelnou cenu poskytuje X-ium WCS Classic kompromisní kvalitu na hranici závodnických standardů.

Atomic Redster C9 Carbon Classic

Hmotnost: 680 gramů na pár (velikost 42)
Cena: 5 990 Kč

Tato dlouho očekávaná, zbrusu nová závodní klasická bota odsouvá na druhou kolej dosavadní topmodel Redster World Cup Classic (jenž je i letos k mání), aby se usadila na samém vrcholu závodní nabídky značky. Na rozdíl od většiny podešví se tato konkrétní celokarbonová skořepina vyrábí přímo v Atomicu, což značce umožňuje detailně vyladit flexi boty podle jednotlivých velikostí. Výsledkem je dokonalé chování každého páru bot, kdy se obuv při běžeckém kroku ohýbá přesně tam, kde má. Nově zkonstruovaná botička pevně obepíná nohu a současně je dobře prodyšná, což znamená sušší nohy lyžařů. Šněrovací systém se může zprvu jevit komplikovaně, ale vše na botě je dokonale funkční. V kostce: Redster C9 Carbon Classic je superlehká bota s vynikající citlivostí pro přenos impulsů do lyže, plnohodnotná závodní zbraň bez slabin.

Alpina Elite 3.0 Classic

Hmotnost: 660 gramů na pár (velikost 42)
Cena: 13 290 Kč

Nová vlajková loď klasických modelů slovinské ikony přichází na trh užší a ještě lehčí než dříve, má přepracovaný střih a zlepšenou torzní stabilitu. Lehká, anatomicky tvarovaná jednodílná karbonová platforma s ohebnou podrážkou a přizpůsobivou patovou částí zaručuje pozoruhodnou podélnou stabilitu, pohyblivost přesně podle potřeb lyžaře a efektivní přenos sil. Přispívá k udržení správného postavení těla a optimálně vyvážené poloze běžce. Celokarbonový opatek Active Edge má speciální sendvičovou strukturu, v níž jsou vnitřní a vnější karbonové textilní vrstvy umístěny kolem gumové střední vrstvy, což přispívá k maximální přizpůsobivosti platformy na různé tvary pat, k silnému výkonu a spolehlivé kontrole nad lyžemi. Pokud se závodník do bot Alpina dostane a tvarově mu vyhovují, už od značky neodchází – máloco může být výmluvnější známkou nadčasové kvality a funkčnosti.

Běžecké holeSalomon S/Max Carbon Click

Hmotnost: 190 gramů (155 cm)
Cena: 3 420 Kč

Druhý nejvyšší model od Salomonu. Celokarbonový tubus je tuhý, překvapivě odolný a pocitově příjemně vyvážený od horní části o průměru 16 mm až po 9 mm dlouhou zúženou špičku. Nově byla zvětšena ergonomická rukojeť hole a její snadno vycvakávací systém (celá rukojeť se od hole oddělí stisknutím tlačítka, na které lyžař dosáhne palcem, což urychluje uvolnění a minimalizuje potíže). Už žádné rozepínání suchého zipu a vykrucování rukavice nebo palčáku z poutka pokaždé, když je třeba upravit lyži, nanést vosk nebo pořídit fotografii. V nabídce je možnost zakoupení různých velikostí gripů, aby se přizpůsobily velikostem rukavic – malý si lze vzít v teplých dnech na tenké rukavice, a větší ve dnech, kdy je třeba silnější ochranu rukou. Resumé: všestranné, vcelku lehké a odolné hole za dostupnou cenu.


One Way Storm 2 Mag

Hmotnost: 127,5 gramů (170 cm)
Cena: 4 390 Kč

Superlehká hůl je vybavena novým magnetickým systémem rychlého uvolnění úchopu, takže klip na poutku se ještě snáz než dřív zasune do pouzdra na horní straně hole. Intuitivní, funkční řešení. Velikost poutka je tradičně u této značky spíše menší, což zůstává výhodou pro lyžaře vozící celoročně tenké rukavice, ale může být na obtíž v podmínkách, kdy je třeba navléknout běžkařské palčáky. Přidanou funkcí u modelu Storm 2 Mag, třetího nejvyššího u finského brandu pod patronací Fischeru, jsou rychlovýměnné závodní košíčky, které se dodávají ve třech velikostech, z nichž nejmenší má zhruba poloviční plochu než bývá v oboru zvykem – jsou tedy určeny výhradně pro tvrdý bruslící povrch. Jednou větou: tuhá celokarbonová hůl prominentní značky pro lyžaře, kteří hledají každou drobnou výhodu, aby snížili hmotnost a zlepšili aerodynamiku.


Leki HRC Marathon

Hmotnost: 112 gramů (170 cm)
Cena: 5 289 Kč

Mile nerůžová Leki HRC Marathon je vybavena charakteristickým rychloupínacím háčkem Shark – smyčkou z pevné padákové šňůry mezi palcem a ukazováčkem, která se cvakne do tvrdé plastové drážky v madlu hole. Uvolnění z háčku se provádí vyklopením vrchního červeného zakončení madla, na nějž lze zatlačit (druhou rukou) komfortně i v rukavici. Jakmile lyžař upínacímu způsobu přivykne, stává se pro něj intuitivním a spolehlivě fungujícím i v nepříznivých mrznoucích podmínkách. Hůl má systém výměny talířků Fin Vario, pomocí něhož lze talířky během vteřin vyměnit v závislosti na sněhových podmínkách. Důmyslně zkonstruovaný tvar talířků umožňuje rychlé sklouznutí lyží někoho jiného, což bývá notorickou konfliktní situací zejména na startech dálkových běhů. Dokonalá ultralehká a současně odolná hůl pro závodní laufaře i ostatní rekreační lyžaře, kteří chtějí do svých rukou pohodlí.


4KAAD Code 9

Hmotnost: 127,5 gramů (170 cm)
Cena: 3 440 Kč

Jen několik let mladá finská značka, založená zakladatelem brandu OneWay, začíná do svých běžeckých holí zařazovat recyklované plasty, korek a tkaniny vyrobené z PET lahví. Plně karbonová hůl 4KAAD Code 9 je třetím nejvyšším modelem značky. Pocitově lehká hůl vybavená pevným upínacím poutkem a kompaktním devítimilimetrovým hrotem poskytuje švih srovnatelný s ostatními topmodely v oboru, navíc s možností doplnění o tři (snadným šroubováním vyměnitelné) velikosti košíčků pro různé hloubky sněhu a podmínky. Košíčkový systém Change-IT je rovněž kompatibilní pro odolný hrot z wolframového karbidu pro letní jízdu na kolečkových lyžích. K mání ve žlutočerné a černorůžové variantě. Špičková univerzální hůl s vynikající kyvadlovou hmotností typu dva v jednom – pro zimní lyžování i jízdu na asfaltu.


Haakon Blue Tiger

Hmotnost: 97 gramů (170 cm)
Cena: 8 390 Kč

Závodní běžecké hole tuzemské výroby z 100% vysoko-modulárního karbonu. Majitelka značky Pavla Francke o nich hrdě říká: „Konkurují světovým výrobcům váhou tubusu 55 g/m, extrémní tuhostí a vysoko položeným těžištěm pro odlehčení spodní části hole a snadný pohyb ve švihu. Poutka jsou ručně šita v ČR a prošla změnou ergonomie pro větší pohodlí. Letos navíc mezi běžkaře posíláme i cenově dostupné kolečkové lyže Haakon s hliníkovým korpusem a středně rychlými kolečky.“ Ještě praktická zkušenost zdejší šéfredaktorky, laufařky Adély Boudíkové: „Používám tyto hole už třetím rokem a nemůžu si je vynachválit. Nejvíce na nich oceňuji lehkost při pohybu a kvalitní poutka, která skvěle drží i při soupaži.“