Díky nadmořské výšce 827 m má Pasečná nejlepší sněhové podmínky na Lipensku, právě proto si ho vloni oblíbili především Jihočeši a lyžaři ze sousedního Rakouska. Padesát kilometrů propojených udržovaných stop na obou stranách hranice přitáhlo téměř okamžitě pozornost veřejnosti. Návštěvníci oceňují, že mají možnost běžkovat v neokoukaném prostředí a hlavně bez návalu turistů. Pro obyvatele Českokrumlovska a Českobudějovicka je tato destinace navíc mnohem dostupnější než doposud navštěvovaná Modrava, Kvilda anebo Zadov v západní části Šumavy.

Běžky Pasečná nabízí různě náročné trasy pro bruslení i klasiku. Z těch obtížnějších stojí za zmínku trasa z Pasečné na Svatý Tomáš (1010 m.n.m.), jejíž sjezdy jsou obávané, avšak i kvůli výhledům na rakouské Alpy ji stojí za to absolvovat. Pakliže nejste příznivci většího převýšení, doporučujeme se vydat druhým směrem a užít si vyhlídku na Alpy v rakouské Traumareně. Jednoduchá a vyhlídkově nepřekonatelná panoramatická trasa vás nakonec zavede k hotelu Aviva s malým pivovarem a dechberoucím výhledem na štíty Dachsteinu. Majitelé z Pasečné mají nejraději modrou „Hraniční“, která kromě sportovního zážitku přináší i zpestření v podobě trasy podél zbytků starých opevnění a státních hranic s hraničními kameny a historickými pomníčky.

Projekt iniciovali soukromí majitelé, kteří si při svých cestách na Lipensko lokalitu pod Vítkovým hrádkem zamilovali natolik, že se rozhodli skloubit svou lásku k tamní přírodě a sportu s podmínkami a terénem ideálními pro lyžování, turistiku a cyklistiku. Na Pasečné provozují penzion Dobík, který je ideálním výchozím bodem pro turistické a běžkařské trasy, které tu před rokem vytyčili a udržují.„Upravujeme 26 kilometrů tras na české straně hranic, které plynule navazují na dalších 25 km na straně rakouské, o které se starají partneři z rakouského Sankt Stefan-Afiesl. Příhraniční spolupráce mezi oběma propojenými středisky funguje skvěle, převážně na základě sousedské domluvy a dobré vůle. Na konci loňské sezóny, když bylo sněhu tolik, že jsme často místo úpravy tratě trávili čas vykopáváním zapadlé čtyřkolky na navátých loukách, vypomohli sousedé svojí rolbou, kterou jsme familiárně pojmenovali „Štefan“, podle obce, pod kterou rakouské tratě spadají. Občas jsme si připadali jak ve filmu „Vesničko má středisková“, směje se Kamila Sušanková, majitelka penzionu Dobík a provozovatelka areálu Běžky Pasečná.

„Loňská sezóna potvrdila zájem veřejnosti i naše kapacity. I vzhledem k nárůstu cen energií a nejistotě panující v oblasti sjezdového lyžování očekáváme letos velký zájem běžkařů. Zima má být navíc štědrá“, říká Sušanková. „Pro zlepšení kvality údržby tratí jsme se rozhodli posílit vozový park a pořídili jsme novou rolbu PistenBully 100. Údržba areálu nezabere tolik času a v kritických chvílích nebudeme závislí na pomoci rakouských kolegů. Dosáhneme navíc tvrdšího a širšího povrchu, což ocení především skejtaři a sportovní běžkaři“, doplňuje.

Zájem výkonnostních lyžařů potvrdilo i říjnové mezinárodní mistroství ČR v dálkovém běhu na kolečkových lyžích, jež Běžky Pasečná také organizovali. Závodníkům z 8 zemí světa si trasy kolem Lipna a Pasečné pochvalovali a už se těší na jejich objevování v zimní sezóně. „Jako závodník v dálkových bězích si určitě přijedu vyzkoušet tratě i v zimě“, prohlásil vítěz mužské kategorie Jan Šrail. „Na Lipensku se mi moc líbilo, příroda má zase trošku jiné kouzlo než hory v Krkonoších“, řekla po závodě olympionička a současná nejlepší česká reprezentantka v běhu na lyžích Kateřina Janatová.
A jaké mají provozovatelé tratí Běžky Pasečná plány pro letošní zimní sezónu?

„Co se týče okruhů, navážeme u nás v Čechách na osvědčený loňský model, 3 okružní trasy a cvičná louka pro začátečníky. Oproti loňskému roku cvičnou louku před sezónou zmulčujeme, aby bylo podloží tvrdší a pro začátečníky jednodušší, pokusíme se zde také zkrotit vodu, aby v jednom místě nebyla čtyřkilometrová louka podmáčená a v mrazech ledová“, říká Tomáš Martykán, manažer resortu Dobík a Běžky Pasečná. „Okruhy směrem na Rakousko čekají drobné změny, především v podobě vedení sjezdů tak, aby některé z nich nebyly tak náročné, s ohledem na rodiny s dětmi a začátečníky, kteří si běžkování přijeli vyzkoušet v rámci svého zimního pobytu na Lipně“, doplňuje Martykán.

Pro ty, kteří si nechtějí běžky půjčovat v nedalekém Frymburku či Lipně nad Vltavou a také pro ubytované z penzionu chystají majitelé pro letošní zimu nově půjčovnu běžek. Přestože je pobyt na Pasečné a správa tratí jejich srdeční záležitostí, budou již letos nuceni služby, související s údržbou tras zpoplatnit. A tak vás při návštěvě tohoto střediska čeká kasička a QR kód s žádostí o příspěvek jako je to běžné v jiných střediscích. Běžky Pasečná rozhodně stojí za návštěvu. Informace, týkající se stavu počasí a tratí jsou pravidelně aktualizovány na portále Bílá stopa, údržbu tratí zaznamenává aktuálně on-line přenos dat z GPS.

Provozovatelé areálu uveřejňují informace také na sociálních sítích a webových stránkách resortu, kde najdete mapku tras včetně barevných okruhů a QR kódů ke stažení.


Orientovat se můžete i podle Zimní mapy běžeckých tratí.