Ve spolkové zemi Salcbursku ležící Bad Gastein se pro mne velmi překvapivě nevyslovuje [bad gaštajn], nýbrž [bad gastajn]. Stejně tak další obce v údolí Gasteinertal, tedy Dorfgastein a Bad Hofgastein (pro nevěřící Tomáše mohu sdělit, že i já sám jsem nevěřícím Tomášem, a to od narození, takže jsem to ověřil podle hlášení zastávek v autobusech a vlacích a u místních). Dost možná údolí Gastein znáte proto, že jste milovníci sjezdového lyžování a snowboardingu, protože tamní rezorty patří do obří sítě Ski amadé, která je s 25 skiareály a 760 km sjezdovek údajně druhou největší oblastí v Evropě. Mimochodem, světácky znějící jméno "Amadé" je na počest nejslavnějšího salcburského rodáka Wolfganga Amadea Mozarta, který za svůj nedlouhý život (zemřel 5. prosince 1791 ve věku 35 let) složil stěží uvěřitelný počet 626 hudebních děl, mj. sborových skladeb, symfonií, mší a oper a naprosto zásadně jimi ovlivnil směřování hudby na dlouhá staletí. Pokud se rozhodnete pokračovat ve čtení, odměním se vám tím, že již nebudu odbíhat od běžkování, naopak se pokusím odkrýt maximum jeho zdejších možnosti a popsat cestování za ním. Pokud vám po přečtení článku přijde, že jsem jako Alenka v Říši divů, nebudu se s vámi nijak přít, protože máte naprostou pravdu! Jednalo se o můj první výjezd na reportáž ze závodu seriálu Ski Classics a měl jsem silné nutkání ukázat i naprosté detaily, které třeba divákům TV přenosu zůstávají skryty.

Úvodní závody seriálu Ski Classics premiérově v Bad Gasteinu

Turistické agentury z Gasteinského údolí se rozhodly oblast zviditelnit a nalákat do ní i běžkaře, a to tím, že právě v Bad Gasteinu, konkrétně v jeho areálu zvaném Sportgastein, se 10. a 11. prosince 2022 konaly první dva závody seriálu Ski Classics kategorie ProTour event (profizávody) a jeden z kategorie Challenger (otevřené závody). Úvodní závod profíků je v tomto seriálu vždy poněkud specifickým typem závodu, často se mění jeho pořadatel a mnohdy ho týmy jedou spíše jako propagaci než jako ostrý závod, zvláště když druhý den následuje závod druhý, náročnější a lépe bodově hodnocený.

Ale popořádku. Závodům předcházela slavnostní páteční prezentace týmů v badgasteinské zahradě Merengarten, kdy měl každý příchozí ideální příležitost vidět všechny závodníky všech 35 profitýmů.


Prezentace týmů, zde finského týmu Edux, kterému malá vlajkonoška omylem přisoudila norskou vlajku

V sobotu se jel závod Pro Team Tempo avizovaný jako 15 km (ve skutečnosti šlo o 12,7 km). Tento závod má formát umožňující nasadit buď tým nebo v extrémním případě pouze jednotlivce. Startuje intervalově a to poměrně zajímavým způsobem. První tři týmy startují po minutě, další po čtyřech minutách. Z týmu startují vždy nejprve muži, půlminutu za nimi ženy. Stejně zajímavé je i bodové hodnocení:

Každý závodník, pokud má ztrátu v cíli do limitu, což je pod 120 % času vítězného muže či ženy, získává do individuálního hodnocení 50 bodů. A získává právě těch 50 bodů, bez ohledu na výsledné pořadí své nebo týmu, pokud tedy tým vůbec vytvořil, řekneme si později. Optikou celého seriálu to není žádné bingo, kvůli němuž se hned první den uvařit, protože za většinu závodů bere vítěz 100 nebo 200 bodů, za ty z kategorie Grand slam (kam patří Vasák, Birken, Marcialonga a Jizerská 50) pak dokonce 300 bodů.

Týmové body se ale naopak podle pořadí týmů rozdělují, ale podmínkou je, že týmu dojedou minimálně dva muži a dvě ženy a rozhoduje zde součet času druhého nejrychlejšího muže a druhé nejrychlejší ženy.

Takže například za Team Northug Crucible (NOR) startoval pouze a jen jeho zakladatel (a zároveň hlavní důvod pro existenci týmu) Petter Northug, takže ten nezískal body týmové ale individuální, protože časem se sice do limitu vešel, ale nesplnil ostatní kritéria k získání týmových bodů (k vytvoření týmu mu chyběl jeden další muž a dvě ženy). Podobný osud měli Petter Soleng Skinstad z Teamu Coop, který byl v závodě z týmu jediný, a týmy, kde bylo dost mužů, ale žena žádná nebo jen jedna, jako např. Oona Kettuen z Teamu Kaskipuu aj. To např. tým Ramudden (SWE), aby dosáhl na maximum i týmových bodů a postavil konkurenceschopný tým, k Idě Palmberg si z pozice sportovní ředitelky týmu vypůjčil svou legendu Linu Korsgren, která jinak skončila v dubnu 2022. Jako důchodkyně rozhodně nevypadá ani nejezdí, v závodu měla devátý nejrychlejší ženský čas a i díky ní byl Ramudden mezi týmy třetí. Týmový závod vyhrál team Engcon.

Následoval sobotní odpolední závod kategorie Challenger, nazvaný Gastein Classics vypsaný na 15 a 30 km (ve skutečnosti 13 a 26 km). Měl jsem možnost si tento závod zajet (v mém případě slovo "zajet" není na místě, u mně se jedná o přesun zimním terénem) a byl jsem překvapen hned několikrát. Závodu dala správné "koule" přítomnost Daria Cologni, čtyřnásobného zlatého medailisty z OH ve Vancouveru (2010), Soči (2014) a Pchjongčchangu (2018). Jeho parádní disciplinou bývala klasická patnáctka a skiatlon, nyní je Dario již v "polodůchodu", kdy je sice členem týmu Aker Dahlie (za nějž závodí např. Astrid Øyre Slind, Max Novak nebo Stian Hoelgaard), ale není na soupisce mezi sedmi profi-běžci a skutečně plánuje jen několik málo laufů. Gasteinský závod byl v seriálu Ski Classics jeho premiérou mezi amatéry, dosud jel tři ProTour závody, v nichž nejlépe byl pátý na Vasáku v roce 2016, tedy ještě v době své olympijské slávy. Dario přesto gasteinský challenger nevyhrál, jeho skalp si připsal Aleš Bohatý z týmu eD system Silvini team, který ho porazil o 4 vteřiny. Zajímavostí je, že i Aleš není na profisoupisce, on totiž profíkům dělá servis a když domaže, odběhne challenger,

Celá 30km (ve skutečnosti 26km) trať má převýšení okolo 380 m a zejména hornatý začátek každého kola (jely se čtyři) řádně prověří, však se tam druhý den natrápil i mistr Stanislav Řezáč. Dalším překvapením byla naprostá komornost závodu, čekal jsem tlačenici v řádech jednotek stovek závodníků, ale k mému velkému překvapení na trati 30 km dokončilo jen 39 mužů (z toho 10 Čechů) a 4 ženy, na trati 15 km dokončilo 14 mužů a opět 4 ženy. Takže pokud jako já nemáte rádi tlačenici ve stopě, tento závod doporučuji, jen se tedy musíte povznést na to, že v seriálu laufů běžíte závod na 4 kolečka, což ne každému sedne.


Kvíz pro chytré hlavičky: mají už i Rumuni profi tým v seriálu Ski Classics? Odpověď níže

V neděli 11.12. se jel závod Bad Gastein Criterium, avizovaný na 35 km (skutečná délka 33 km), který už se jel v klasickém formátu, tak jak ho všichni známe, tedy s hromadným startem nejprve žen, následně mužů. Vyhráli Emil Person (Lager 157 Ski Team, SWE) a Ida Dahl (Team Engcon, SWE).

Po oba dny byly odpoledne na stejné trati konány závody Austria cup, které jsou již mimo seriál Ski Classics. Jde o otevřené závody různých věkových kategorií, takže možnost otestovat svou konkurenceschopnost měli třeba i Rumuni, kteří v otřískaném transporteru pamatujícím zřejmě časy těsně po pádu Ceaușesca přivezli kromě dospělácké kategorie i několik juniorů. Dalším (a posledním mně odhaleným) národem tohoto závodu (kromě domácích Rakušanů) byli Češi.

Po celý víkend jsou stopy ve Sportgasteinu pro neúčastníky závodů teoreticky uzavřeny, ale jsou tak luxusně široké a místní organizátoři natolik benevolentní, že po skončení profizávodů nepřihlášené lyžaře (kterých bylo poměrně málo) z trati nestahovali a mezi závodníky i nezávodníky panovala idylická ohleduplnost.

Veřejnou dopravou až do běžkařských stop

aneb pokud každé auto, které sem nepřijede, zachrání jen jednu vločku, třeba si díky tomu lépe zalyžujete...

Pokud byste zákaz vstupu po čas závodů respektovali nebo měli v úmyslu prostě poznat jiné místo na běžkování, v údolí Gasteinu je několik možností, které všechny jsou skvěle dostupné veřejnou dopravou. Ostatně skvěle dostupná je jakákoli obec tohoto údolí – údolím jezdí rychlík na trati Vídeň – Linec – Salcburk – Villach – Klagenfurt, stavící ve všech třech jmenovaných obcích údolí (v Dorfgasteinu, Bad Hofgasteinu a Bad Gasteinu). Já pro cestu do Bad Gasteinu zvolil spoj v 6:01 z Prahy-hl. nádraží do Lince (tedy po trase někdejší přelomové koněspřežky) s přestupem na rychlík příznačně nazvaný Gasteinertal, takže cesta obnášela pouze jeden přestup a pouhých 7 h 40 minut (a cenu 1345 Kč); po vydání nového řádu (stav k 12.12. 2022) je odjezd z Prahy v 6:21 a cesta tak trvá jen 7 h 20 minut.

Oblast je skvěle prosíťovaná linkami místních autobusů. Přímo do Sportgasteinu, což je de facto náhorní plošina ve výšce okolo 1600 m n.m. cca 10 km na jih od Bad Gasteinu (a končí zde silnice, která podléhá mýtu), jezdí celým údolím páteřní linka tzv. Postbusu č. 550, která vás ale stejně dobře přiblíží i na další běžkařská místa, k okruhům v Böcksteinu, Bad Hofgasteinu a Dorfgasteinu. Autobus jezdí každou hodinu i o víkendech, ale ne každý zajíždí až do Sportgasteinu. I lyžování v Böcksteinu (nadmořská výška okolo 1000 m n.m.) má jisté kouzlo, protože stopa začíná přímo u černínského zámečku a kostela Maria von gutem Rat (Marie dobré rady), je to velmi poutavé (není-li přímo poutní) místo. Zdejší stopa vede mírně zvlněnými loukami na kraj Bad Gasteinu, takže se, pokud máte základnu právě zde a nevadí vám menší procházka, dost možná se obejdete na cestě zpět bez autobusu.


Profilově nejnáročnější expedicí je vlastní centrum Bad Gasteinu

Dalším dobře dostupným místem je údolí Angertal, kam jezdí z autobusáku v Bad Hofgasteinu bus linky 552. Toto "boční" (poněkud schované) údolí má své kouzlo, já ho navíc zažil téměř liduprázdné, protože nejezdila hlavní lanovka. Oficiálně nabízí jen jednu běžkařskou stopu údolím potoka Angersbach, cca 8 km v nadmořské výšce okolo 1100 m n.m.. Trasa je mírně zvlněná se dvěma přísnějšími kopci a evokovala mi asi nejvíce Šumavu.

Další stopy jsou přímo v obcích Dorfgastein a Bad Hofgastein, ale neměl jsem možnost je vyzkoušet, protože v nejnižších partiích údolí nebyl dostatek sněhu.

Stav stop je vidět na webu pomocí jednoduchého indikátoru. Nemají tu sice až takový luxus, že by bylo díky GPS sledovači na rolbě patrné, kdy naposledy proběhla úprava, ale zdejší stopy (alespoň tedy ty ve Sportgasteinu a Böcksteinu) jsou natolik populární, že alespoň ochotnická stopa je zde neustále.


Ukázka indikátoru stavu běžkařské stopy


Ukázka mapky běžkařské stopy

Pro všechny lokální autobusy nepotřebujete žádné potvrzení, že jste zde ubytováni. Jakmile řidič vidí lyže (i běžky), jedete zdarma.

Nevím, zda Bad Gastein uspořádá profizávody Ski Classics i v příští sezóně, podle mně dostupných informací zatím finální rozhodnutí pořadatelů nepadlo. Pokud ano, máte možnost vidět elitní závodníky velmi blízko Česku (z Prahy jen okolo 480 km). Pokud ne, tato oblast (a Salcbursko obecně) nabízí další místa zajímavá na výlet a navíc dobře dostupná, např. již zmíněnou lyžovačku v oblasti Ski Amadé, vlastní Salcburk, případně známé Hitlerovo orlí hnízdo Kehlsteinhaus dostupné z nádraží v Hinternecku.

Údolí Gasteinu nedisponuje stovkami kilometrů běžeckých stop (celkem jich nabízí čtyřicet), jde vesměs o profilově nenáročné okruhy v délce od 2 km do 8 km, takže neposlouží drtičům ale spíše těm, co se třeba chtějí rozjet před sezónou, mají zde i jiné vyžití nebo rodinné příslušníky na naučení se běžkování, nebo nejsou až tak zdatní běžkaři. A naopak, 1600 m n.m. vysoko položený Sportgastein s jistotou sněhu půl roku v roce je možným místem na adaptaci výkonnostního běžkaře na vyšší nadmořské výšky. A navíc, vánoční Salcburk je tak krásný, Mozartovy skladby tak melodické a jeho koule (Mozartkugeln) tak dobré, tak proč si tento výlet nedat třeba pod stromeček místo obligátních papučí a ponožek, no ne? Krásné Vánoce všem!


Poděkování:

  • Haraldovi Kohlerovi a celému týmu společností Kur – und Tourismusverband Bad Gastein a Gasteinertal Tourismus GmbH za podporu při realizaci mého záměru
  • Neznámému provozovateli boudy Valeriehaus ve Sportgasteinu za zázemí, převlékárnu, uschování věci a fandění na trati (máte velice útulnou boudu a ještě útulnější srdce)
  • Servisu Ski-Willy Marathon team Austria za cenově přijatelnou a přesto bezvadnou mázu, bez které bych byl namydlený a s velkým náskokem zcela poslední (namazali jste mi to na TOP10, bohužel tomu neodpovídají mé schopnosti)
  • Petteru Solengovi Skinstadovi z Teamu Coop a Tereze Hujerové z týmu Robinson Trentino za pomoc s pochopením dělby bodů v závodě Pro Team Tempo (Terko, už od loňského rozhovoru ve mne máte oddaného fanouška, držím Vám palce!)
  • Martinu Jůzkovi z Deníku za spolujízdu na cestě domů (s velkou omluvou za to, že jsem se mu "odvděčil" virózou)
  • Všem neznámým místním (myšleno Rakušanům) i přespolním (třeba z Keni) za pomoc s lokálním autostopem a milou společnost (ano, i v Rakousku znají autostop a funguje, a i Keňané umí lyžovat!)

Více informací:

Stav běžkařských stop Gastein
Výsledky závodu Bad Gastein Pro Team Tempo (Ski Classics ProTour Event)
Výsledky závodu Bad Gastein Criterium (Ski Classics ProTour Event)
Výsledky závodů Gastein Classics 2022 (Ski Classics Challenger)
Výsledky závodů Austria Cup 2022