Za kvalitními běžkami není nutné chodit daleko. Stačí se pozastavit u nabídky tuzemské značky Sporten, jejíž široká nabídka modelů vzniká vedle lyží dalších značek v moderní továrně v Novém Městě na Moravě. U Sportenu si vybere jak začátečník, tak i běžkař se sportovními ambicemi. V nabídce Sportenu jsou též dětské a juniorské běžky a také backcountry běžky určené pro turistiku mimo vyfrézované stopy a běžecké tratě.

Pokud s běžeckým lyžováním začínáte, nebo jste nadšený turista, který ocení jistotu odrazu ve stopě, sáhnětě po lyžích pro klasickou techniku s upravenou odrazovou komorou, kterou není nutné mazat stoupacími vosky. Moderním řešením je „SKIN“ verze lyží, do jejichž odrazové komory je implementován pás (skin), díky kterému se do skluzu odrazíte za téměř jakýchkoliv podmínek. Model PERUN PRO SKIN je pak pro vás tou pravou volbou. Populární řada PERUN je k dispozic navíc také v dámské verzi (PERUN PRO W SKIN), a pokud neholdujete verzi lyží se stoupacím pásem, naleznete oblíbené „Perunky“ také ve verzi se šupinami (Mge) nebo v klasické verzi určené pro mazání stoupacími vosky.

U Sportenu si v případě všech modelů zakládají na kvalitním zpracování. Lyže mají jádro složené z mnoha lamel výběrového dřeva, jsou stabilní a dobře ovladatelné.

To vše platí také pro modely řady Performance určené výkonnostním lyžařům. Navíc přidejte 3D profilaci těla zlepšující torzní tuhost lyže, zesílené boky a vysoce kvalitní grafitovou skluznici a máte v rukou skvělé lehké sportovní lyže. Pro klasiku jsou v této řadě určeny modely SUPER CLASSIC a SUPER CLASSIC SKIN (s mohérovým pásem). Pokud máte raději spíše bruslení, je pro vás určena lyže SUPER SKATE. Všechny modely řady Performance jsou navíc dostupné také v juniorské verzi.

Backcountry touring – na běžkách mimo upravené terény

Pokud se neradi mačkáte na lyžařských magistrálách a máte rádi zimní krajinu, kterou se prodíráte na vlastní pěst, mohl by být pro vás zajímavý backcountry touring. Relativní novinka v našich krajích vychází ze skandinávské formy pohybu na běžkách ve volném terénu. A získává si rok od roku větší oblibu.

Backcountry lyže jsou stále ještě běžky, oproti standardním modelům jsou však širší, odolnější a často jsou vybaveny hranami, což usnadní průstup všemi nástrahami, které vás mohou na výletě potkat. Také sjezd s nimi je o poznání snazší než na klasických běžkách. Samozřejmostí je pak úprava odrazové komory ve skluznici tak, abyste nemuseli lyže mazat stoupacím voskem. Jistota, že vám lyže nepodklouzne, je ve volném terénu totiž ještě důležitější než při jízdě ve stopě.

Širší model Explorer MGE vás doprovodí do jakéhokoliv terénu, užší Forester MGE jsou pak skvělými univerzálkami, se kterými se můžete toulat ve stopě i mimo ni. Pokud byste se však chtěli vydat do opravdu hlubokého sněhu, sáhněte po backcountry běžkách Sporten Ranger MGE. Jde o model do nejtvrdších podmínek, který úspěšně dobyl dokonce severní pól. Všechny tyto modely jsou vybaveny klasickými šupinami. Alternativou k šupinám jsou pak lyže s tuleními pásy vloženými přímo do skluznice. U Sportenu jde o model Explorer Skin.

Za backcountry lyžováním lze přitom vyrazit téměř kamkoliv. S přihlédnutím k omezením různých národních parků jsou naše kraje přímo ideální. Zklamáni nebudete ani na Slovensku a samozřejmě v Alpách. A pokud byste vyrazili dále, zkuste Mekku backcountry, Skandinávii.

První sníh je tu. Ať již ve stopě nebo ve volném terénu – užijte si ho.