František Jakl vede české oddělení zn. Inovik. Jako bývalý závodník na běžkách se už několik let podílí i na vývoji a testování nových produktů.

František Jakl vede české oddělení zn. Inovik.
Jako bývalý závodník na běžkách
se už několik let podílí i na vývoji a testování
nových produktů.

Inovik – privátní značka Decathlonu, která se specializuje na běžecké lyžování. Vývojové a testovací centrum Mountain Store leží na úpatí hory Mont Blanc ve francouzském Sallanches. Právě zde probíhá vývoj produktů. Centrum má nejmodernější laboratoře a dokonalé prostředí pro testování produktů v terénu. Inovik se snaží zpřístupnit běžkování sportovcům jakékoliv úrovně – od začátečníků, přes pokročilé až po závodníky. Ano, opravdu i závodníky. Proto celý tým Inoviku spolupracuje se světovými značkami jako Fischer, Peltonen nebo Alpina.

Spolupráce nebo přeznačkování?

František Jakl, současný národní lídr zn. Inovik a bývalý závodník na běžkách se už několik let podílí na vývoji a testování produktů. Prozradil, jak taková spolupráce se slovinskou Alpinou nebo finským Peltonenem probíhá: „Firmy s takovou letitou zkušeností dokážou našim vývojářům doporučit osvědčené materiály a konstrukce, které jsou pro daný výrobek ideální. Tým Inoviku s nimi dál v samotném vývoji pracuje, vytváří několik prototypů a všechno testuje. Běžky z naší nejvyšší modelové řady 900 jsme testovali ve Francii, ale i ve Finsku a Švédsku. Výsledky vývoje se pak předaly přímo do Peltonenu a ten už podle zadání vyrobil, co bylo potřeba. Vývoj trvá několik let a ta dlouhodobá spolupráce s renomovanými značkami má pro Decathlon opravdovou hodnotu.“ Inovik se snaží být maximálně autentický, inovativní a je schopen uvést na trh i velmi pokročilé produkty za stále relativně dostupné peníze.


Lehoučké a plně funkční jádro Nomex® tvoří struktura včelí plástve se vzduchovými kanálky


Heslo? Dostupnost

Díky obrovské produkci získává Decathlon od průmyslových partnerů jinou nabídku cen. Kouzlo je ale hlavně v cenové politice – Decathlon má jako heslo zpřístupnit sport co nejvíce lidem, což promítá i do svých cen a nedává na svoje produkty vysokou marži. „Je to občas trochu prokletí. U nás v Česku má pořád spousta lidí dojem, že co je drahé, to je kvalitní, a přitom to není podmínka,“ dodává František. A za kolik tedy seženete běžkařský set běžek, bot a hůlek pro velmi pokročilé běžkaře?


INOVIK 900: nejvyšší modelová řada, která se s tím nemaže

Pokud pro vás běžky znamenají synonymum pro kardio, na trénincích nebo závodech ze sebe chcete dostat maximum, pak je verze s mohérovými pásy ta správná varianta. Běžky 900 představují nejvýkonnější lyže v kolekci klasických běžek, které zaručují vynikající skluz a přitom neprokluzují při odrazu. Běžky mají kvalitní sintrovanou skluznici, která je díky vyšší celkové hustotě odolnější. V kombinaci s voštinovým jádrem Nomex® (vzduchové kanálky se strukturou včelí plástve) a příměsí karbonu poskytují běžky špičkový skluz.
Co slibuje ikonická řada

V Decathlonu je dostupná nejvyšší modelová řada Inovik 900, která představuje vhodné vybavení na pravidelné tréninkové či závodní zatížení jak na klasiku, tak bruslení. Na klasický styl jsou běžky k dostání ve dvou variantách: ve verzích Skin a Wax. Verze se „skinem“ má 100% mohérový pás, jádro Nomex® (vzduchové kanálky se strukturou včelí plástve) s příměsí karbonu, kvalitní sintrovanou skluznici a vázání Rottefella Xcelerator Classic, které je namontováno na NIS desce. U bot 900 na klasiku najdete prvky s karbonovou výztuží, která zajišťuje optimální tuhost a oporu. Karbonové díly navíc botu příjemně odlehčí. Tenká, ač velmi účinná izolace Thinsulate® je opravdu povedená. U holí 900 se setkáte s 80% karbonovým tubusem a rukojetí z přírodního korku s kvalitními, komfortně polstrovanými poutky, která jsou rychloupínací. Běžky s mohéry vyjdou na 8 499 Kč, boty na klasiku koupíte za 6 499 Kč a karbonové hole za 1 999 Kč. Co tedy zkusit sáhnout po dostupnějších modelech? Nebo ještě nemáte důvěru?

„Chápu, že někteří mohou váhat, jestli zkusit cenově výhodnější vybavení, nebo sáhnout po renomovaných značkách, ale my s nimi spolupracujeme a produkty se vyrábí ve stejných nebo sousedních továrnách.

Chceme ale tu důvěru v Inovik ještě více podpořit, takže si zájemce klidně může na prodejnu cokoli objednat, prohlédnout, zavolat, anebo se domluvit s libereckou pobočkou, jestli zrovna nejsou volné nějaké testovací kusy v požadované velikosti,“ doporučuje na závěr Fanda. Tak co, sáhnete po Inoviku?
Nemažte se s tím

Pokud váháte nad typem, nezapomeňte, že běžky s mohéry vyžadují minimální údržbu: opotřebované „tulení pásy“ můžete vyměnit na servisu v Decathlonu a je to navíc skvělá volba pro ty, kteří nemají zrovna v lásce nanášení stoupacích vosků. Zkrátka a jednoduše, nemažte se s tím!
Hole

Tubus holí 900 je z 80 % z karbonu, což zaručuje efektivní odpich s minimální deformací. Ergonomická rukojeť je vyrobena z přírodního korku. Poutko je odepínací a velmi snadno nastavitelné. K tomu, a to už je poslední třešnička na dortu, je opravdu komfortně polstrované.

Boty

U klasických bot 900 najdete prvky s karbonovou výztuží, která zajišťuje optimální tuhost a oporu. Karbonové díly navíc botu odlehčují, což vám během výkonu může značně ulevit. Nízká podešev optimalizuje kontakt lyže se sněhem a odraz. Skutečně povedená je hřejivá podšívka Thinsulate®. Ta je velice tenká, ale poskytuje téměř dvakrát tak větší tepelný odpor než pěna, plsť nebo jiná vlákna a je jednou z nejlehčích syntetických izolací na trhu.
Boty na skate mají navíc karbonový kloub a dostatečně tvrdou podrážku. Celkovým zpracováním se jedná o velmi povedenou obuv, která se může měřit s botami o několik tisíc dražšími.

Klasický model Inovik 900
s podešví vyztuženou karbonem
Skatový model Inovik 900
s karbonovým kloubem

Vázání Rottefella

Vázání Rottefella je kompatibilní se standardy NNN, Prolink i Turnamic. Běžky 900 mají vázání Rottefella Xcelerator Pro 2.0, které je lehké, drží nohu v ideální pozici a nabízí optimální přenos sil z nohou do lyží.

Pro nejnáročnější

U lyží ve verzi Wax, se stoupací komorou na mazání, dostanete vázání s otočným Move systémem, které vám dovoluje vázání při jízdě posunout. Díky tomu si za jízdy můžete pohodlně měnit těžiště podle toho, zda jedete zrovna z kopce, či do kopce, anebo podle toho, jestli vám vosk prokluzuje a nechcete ještě přimazávat.