Reporty z velké části oblastí přináší web KamZaSněhem.cz, který jsme představili v na tomto webu v jednom z předchozích článků. Stav stop dle GPS sledovače zase nabízí web BíléStopy.cz. a SkiMapa.cz. Přesto není od věci občas zkusit zabrousit jinam, třeba při tom objevíte oblast, kterou žádný ze jmenovaných zdrojů nepopisuje, případně třeba pozvánku na místní závod, nebo třeba báječnou komunitu spřízněných lidí.

Krušné hory
Okolí Božího Daru je zmapováno na tomto webu. Stav stop na okruzích v okolí Dlouhé louky a Flájí popisuje web Krušnohorské bílé stopy a její Facebook. Stopy v nejvýchodnější části Krušných hor, v Adolfově, ukazuje web Horského spolku Adolfov a adolfovský Facebook.

Lužické hory
Web Polevska ukazuje trasování stop na Novoborsku, pro aktuality o jejich stavu musíte na jejich Facebook.

Jizerské hory
Úpravu v celých Jizerkách popisuje web Jizerské o.p.s. a její Facebook.

Pojizeří
Zásadním místem je Zásada, zde je Facebook s popisem stavu tratí

Jakuszyce
Ať se na mne naši slovanští bratři Poláci nezlobí, ale jelikož jsme Jakuszyce "kolonizovali", nejen já je uvádím mezi českými středisky. Jejich web ukazuje trasování stop, pro aktuality o jejich stavu musíte na jejich Facebook.

Krkonoše
Na tomto webu sice nenajdete aktuální úpravu stop, ale moc pěkně udělané mapky s tipy na výlet ano.

Hranice Jizerských hor a Krkonoš: Příchovice – Kořenov - Štěpánka – Hvězda – Paseky nad Jizerou
Na příchovickém "čapím" webu najdete trasování stop, ale pro pro aktuality o jejich stavu musíte např. na web BíléStopy.cz..

Podkrkonoší – Lomnice nad Popelkou a Jičínsko
Lyžařský sportovní klub Lomnice nad Popelkou (jen pro zajímavost mateřský oddíl sdruženáře Tomáše Portyka) upravuje 30 km magistrály a okruhy v délce 1 - 5 km. Zde je jejich web, aktuální info nabízí jejich Facebook.

Podkrkonoší – Nová Paka
Ski Máchovka Nová Paka upravuje cca 10 km stop v okolí. Zde je jejich web a Facebook.

Vrchlabí – Vejsplachy
Kromě cca 30 km stop okolní krajinou má areál i okruh 1,8 km s technickým sněhem. Stav poznáte na webu a Facebooku.

Kladské pomezí: Jestřebí hory, Javoří hory, Adršpach, atd.
Pro mne dosud neznámý, ale nádherný web o.p.s. Kladské pomezí a jejich Facebook s aktuálním stavem stop. Dalším zdrojem tipů na výpravu poskytuje i web Jestřebí boudy.

Orlické hory - hřeben
Hlavní úseky orlického hřebene sleduje web Deštného a web Ski centra Říčky. Na tomto webu sice nepoznáte stav stop, ale najdete tam pár dobrých tipů, kam všude se u Orlice vydat na běžky.

Orlické hory - Orlické Záhoří
Pro strojově upravené stopy nemusíte ani na hory, úplně stačí záhoří, vizte Facebook Turistického informačního centra Orlické Záhoří.

Orlicko - Buková hora a Suchý vrch
Sdružení obcí Orlicko upravuje trasy mezi Jablonným nad Orlicí a Štíty. Zde jejich web , zde neoficiální Facebook Přírodního parku Suchý vrch - Buková hora.

Králický sněžník - Dolní Morava a okolí
Stav tratí u Dolní Moravy a v okolí Králického Sněžníku popisuje tento web a Facebook. Stařší úpravy je vidět na tomto webu.

Rychlebské hory
10 tras v délce 79 km upravuje chata Paprsek. Spojení: vlak Ramzová/Ostružná. Web Chaty Paprsek, její Facebook.

Hrubý Jeseník
Většina upravovaných stop je na tomto webu. Zde je web tras na Rejvízu a zde Facebook s reporty z celých Jeseníků.

Nízký Jeseník
Tento web má Nízký a Hrubý Jeseník v jedné společné sekci, ale to přece vůbec nevadí.

Tento web ukazuje tratě na Uhlířském vrchu u Bruntálu

Tento web ukazuje tratě u Rýmařova,

Beskydy
Na tomto webu je jednoduchý "digitální" ukazatel, zda stopy jsou upravené či nikoli.

Javorníky
Nejlepším zdrojem informací o aktuální úpravě je zde web SkiMapa.

Vysočina - Velké Meziříčí
Ski klub Velké Meziříčí udržuje dvě tratě: Fajtův kopec - Březejc a Balinské údolí - Uhřínov. Zde je jejich web i s aktuálním stavem stop.

Vysočina - Polná
Informace o tom, že Polná upravuje, berte s rezervou, web je velmi neaktuální. Asi raději zkuste třeba tento Facebook.

Vysočina - Novoměstsko a Svratka
Tradiční destinace s vynikajícím vlakovým spojením, zde je web Lyžařského Novomětstska, zde jejich Facebook, zde Facebook XC Ski Svratka.

Vysočina - Novoměstsko, Vysočina Arena
Lyžování přímo v kolébce biatlonu s jistotou sněhu z unikátního sněhového zásobníku. Spojení: vlak NMNM-zastávka. Jejich web, jejich Facebook.

Vysočina - Žďársko
Ski region Žďársko nabízí v případě dostatku sněhu až 140 km stop upravovaných společností Sportis (příspěvková org. města Žďár n.S.). Její web.

Vysočina - Velké Dářko
Subreion Veké Dářko upravuje okruhy na Radostín, Račín, Městec, Škrdlovice, Cikháj, Světlov, Polničku v celkové délce okolo 90 km. Zde jejich web, zde jejich Facebook.

Vysočina – Kamenicko, Lhota-Vlasenice
Východně od Kamenice nad Lipou upravuje Lhota-Vlasenice cca 20 km stop. Jejich Facebook.

Vysočina – Jihlavsko
V případě dostatku sněhu úpravy v okolí obcí Vysoká, Nový Hojkov, Čeřínek, Mešnice, navíc okruh s technickým sněhem přímo v Jihlavě. Zde jejich web včetně stavu stop, zde jejich Facebook.

Vysočina – Pelhřimovsko
V případě dostatku sněhu stopy na Křemešník. Zde web Turistického informačního centra Pelhřimov, zde jejich Facebook.

Vysočina – Humpolecko
v případě dostatku sněhu úpravy až 70 km stop z Humpolce na všechny směry, např. na Kaliště, Lipnici, Mladé Bříště, Orlík, Rozkoš. Zde web Městského kulturního a informačního centra Humpolec, zde jejich Facebook.

Táborsko – Polánka
V případě dostatku sněhu stopy z Hartvíkova na Táborsko, Pacovsko a Mladovožicko, tedy např. na Chýnov, Vodici, Smilovy hory, Františkov, Rodnou, Blaničku, Pojbuky, aj., případně ve Slapech u Mladé Vožice. Spojení: vlak Chýnov. Web z.s. Polánka, jejich Facebook.

"Česká Sibiř" – Čertovo břemeno
Společenství obcí Čertovo břemeno v případě dostatku sněhu upravuje stopy na Jistebnicku v přibližném obdélníku mezi obcemi Čevený Újezd – Veletín – Chyšky – Borotín. Spojení: vlak Střezimíř. Zde jejich web a zde jejich Facebook.

Brdy – Centální Brdy, Strašicko
V případě dostatku sněhu až 40 km stop v okolí Strašic, Tění, Kvaně s návazností na další stopy do sředních Brd (Houpák, ToK, Padrť, ...). Spojení: bus Strašice. Facebook Muzea středních Brd ve Strašicích.

„Podbrdí“ – Těškov/Radeč
AC Sparta Praha cycling v případě dostatku sněhu upravuje 40 km stop v okolí Těškova, Holoubkova, Mýta, s návazností na další stopy např. na Radeč. Spojení: vlak Holoubkov, Mýto. Jejich web, Facebook jednatele Zdeňka Rubáše.

Novohradské hory
Web neukazuje stav stop, ale pro tipy na výpravu je dobrý!

Šumava – východní část
Web Pasečné v okolí Lipna s mapkami a doporučenými místy nástupu 51 km stop. Informace o aktuálním stavu najdete na jejich Facebooku.

Šumava – centrální část
Web Bílá stopa, který i přes podobu názvu s webem Bilestopy.cz je zcela odlišný, soustředící se jen na Šumavu. Facebook Bílé Stopy Šumavy s aktuálním stavem stop.

Šumava - západní část
Tento web ukazuje dobré tipy na výlety na Železnorudsku.

Český les – Čerchov a Capartice
Přeshraniční lyžování až do bavorské obce Gibacht, informace na webu Sněhařů.

Slavkovský les - Mariánskolázeňsko
Ski Nordic Mariánské Lázně upravují téměř 60 km stop severně od M. Lázní. Zde je jejich web a Facebook.

Středočeský kraj – Senohraby
Sokol Senohraby upravuje v případě dostatku sněhu až 20 km stop na Vávrově palouku v Senohrabech, na ondřejovské hvězdárně a u Třemblat. Spojení: vlak Senohraby, bus Ondřejov. Zde je jejich web , zde jejich Facebook.

Středočeský kraj – Velkopopovicko, Krámský
Tento miniareál najdete mezi osadami Krámský, Lojovice a Brtnice. Spojení: Velké Popovice, rozc. Krámský, případně při dostatku sněhu a odhodlání bus Kunice, rozc. Vidovice. Jejich Facebook vtipně pojmenovaný jako KrámSki.


Návaznost na veřejnou dopravu uvádím tam, kde buď není zcela zřejmá, nebo je mnou vyzkoušená, navíc se snažím volit tu, jež jezdí častěji než z jiných míst v oblasti.

Sponzoři a přispěvatelé prominou, ale vzhledem k potřebě maximální stručnosti informací o každé lokalitě není možné v tomto článku vyjmenovávat, za čí podpory a kým úprava stop vzniká. V případě vašeho nesouhlasu s prezentovanou formou informací mne kontaktujte a řešení domluvíme individuálně. Děkuji za pochopení a ať to frčí!