Jizerky 28.12., foto: Ondřej Čarňanský

Jizerky 28.12., foto: Ondřej Čarňanský

Jizerské hory

Bedřichov: na lyžařském stadionu je pro návštěvníky připraven 1400 m dlouhý okruh s umělým sněhem. Upraveno jak na klasiku, tak na bruslení. Do 20 hodin je osvětlen.
Ostatní trasy v Jizerských horách jsou buď nesjízdné nebo s vrstvou ledu. Poslední místa, kde se dá ještě relativně dobře sklouznout na přírodním sněhu jsou jen ve vyšších polohách. Např. Souš – Smědava, prvních pár kilometrů po tenké vrstvě ledu se slabým popraškem. Smědava – Knejpa: asi nejlepší úsek, v okolí Jizerky směr Smědava je to opět spíše po ledové vrstvě a po straně cesty.
Jakuszyce: podmínky jsou podobné jako na české straně hor. Tedy povrch zledovatělý, vytátá místa, ve vyšších polohách poprašek nového sněhu.
Jablonec nad Nisou – Břízky: okruh 2 km s umělým sněhem.

Krkonoše

Harrachov – v centru města na lyžařském stadionu je pravidelně upravován okruh v délce 1,5 km na klasiku a bruslení. Opět se jedná o umělý sníh.
Mísečky- na tratích je povrch zledovatělý. Relativně dobré podmínky jsou v horní části svážnice a cestou na Vrbatku zhruba od odbočky k Medvědínu.
Vrchlabí - Vejsplachy - upraven okruh v délce cca 1,5 km na klasiku + široký pruh na bruslení. Využíván hodně sportovními oddíly. Večer osvětlen.
Janské Lázně - Černá hora– svážnice okolo vrcholu jsou stále sjízdné, stopy na klasiku jen na málo místech, podklad je nerovný a ledovatý s popraškem sněhu. Nahoru buď po sjezdovce nebo lanovkou.

Orlické hory, 29.12., foto: Vendula Křoustková

Orlické hory, 29.12., foto: Vendula Křoustková

Orlické hory

Šerlich: od Šerlichu až po Velkou Deštnou jsou podmínky špatné, řada vytátých míst nebo ledová vrstva, navíc se tu během dne pohybuje hodně pěších turistů, kteří rozdupávají po lyžařské trase i ty poslední zbytky stop. Dobře se dá jezdit v úseku Jelenka – sedlo Pod Homolí. Po kraji je 1 stopa zbytek cesty relativně rovný pro bruslení. Vytátá pouze jedna zatáčka na Koruně.
Říčky v Orlických horách: lepší úseky se dají najít za Pěticestím směrem k sedlu Pod Homolí. Nicméně pozor na koryta od vody a vytátá místa.

Paprsek 28.12., foto: Bohumil Vlasta

Paprsek 28.12., foto: Bohumil Vlasta

Rychlebské hory

Dolní Morava: lepší podmínky se dají najít na magistrále od Slaměnky směr Sedmicestí a dál. Právě dnes probíhá strojová úprava od Slaměnky cca 3 km směrem k Vilemíně a na druhou stranu k Sedmicestí a Čtyřem rohům, dále jede rolba k areálu v Hynčicích.
Paprsek: ve středu večer vyjela rolba na okruh Pohádka, k Císařské chatě a Černému potoku. Nejlepší podmínky jsou v úseku k Černému potoku, ostatní části Pohádky jsou trochu horší, ale sjízdné.

Pustevny 27.12., foto: facebook Pustevny

Praděd 28.12., foto: facebook Běžky na Pradědu

Jeseníky

Červenohorské sedlo: ze sedla ke Švýcárně jsou podmínky již horší, vyskytují se vytátá místa a vymletá koryta od vody. Ke Švýcárně projela rolba od Pradědu v úterý, i zde jsou nebezpečná místa, kde náhle není sníh. Mezi Ovčárnou a Pradědem se upravuje pravidelně, i dnes. Podmínky jsou dobré, i když sníh je také zledovatělý. Závodní okruhy byly upraveny ve středu.
Skřítek: za sněhem se musí pěšky ke Ztraceným kamenům. Od studánky k Zeleným kamenům a Alfrédce jsou podmínky celkem dobré, někde jsou zledovatělé plotny, větvičky a na otevřených místech trocha čerstvého sněhu.

Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Vysočina

Nové Město n. Moravě – od 23. 12. je pro veřejnost v době od 11 do 19 hodin otevřena Vysočina arena. Připraven je okruh nad tubusy v délce asi 1,4 km, pro děti 500 m na stadionu. Pravidla pro lyžování v aréně najdete na stránkách vysocina-arena.cz

Pustevny 27.12., foto: facebook Pustevny

Pustevny 27.12., foto: facebook Pustevny

Beskydy

Pustevny: v úterý vyrazila rolba na úpravu zledovatělých tras okolo Pusteven. Projela sjezd k Martiňáku, hřeben k Radhošti, sjezd do Trojanovic, krátký okruh okolo Tanečnice. Je však třeba jezdit s opatrností, na trase se mohou vyskytnout vytátá místa.

Šumava

Šumava je bohužel bez sněhu i v nejvyšších polohách. Okolo Březníku nebo Bučiny leží jen pár centimetrů čerstvého sněhu bez podkladu a to na lyžování nestačí.
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Krušné hory

Krušné hory jsou na tom stejně jako Šumava. Bohužel i zde sníh roztál a pokud sem vyrážíte strávit konec roku, plánujte trasy pro pěší výlety.