Druhou Češkou, která proklouzla do závodu byla 29. z kvalifikace Tereza Beranová. Účastnice finále ve svém minulém představení začala svou čtvrtfinálovou jízdu klasicky zezadu, tempo táhla Kernová ze Spojených států. V prvním kopečku pole Češce trochu ujelo a jakoby jí od té doby stále krok nebo dva chyběly. Tiril Wengová před posledním stoupání šla do čela, Dahlqvistová si ji i Kernovou zkušeně hlídala. Beranová se v kopci propracovala na 4. místo, ale zbytek pole byl už daleko. Dahlqvistová famózně zafinišovala a vedoucí žena SP Tiril Wengová nakonec skončila až třetí.

„Dneska jsme se bála zbytečně moc. Nebyla jsem si jistá, jak to v té výšce zvládnu a ještě ve skatu. Pocity jsou vždy díky nadmořské výšce zkreslené. Po závodě už vím, že jsem mohla jet líp a i ve volném sprintu si můžu věřit. To je pro mě zásadní poznatek, který si odnáším. Nic se nepokazilo naopak, mně je to ku prospěchu. Lyže byly 10/10, velký dík celému realizačnímu týmu,“ reagovala nakonec s úsměvem po úvodní etapě Tour Tereza Beranová.

Sedmá žena kvalifikace Kateřina Janatová naskočila do rozjížďky číslo 3, začala ji aktivně a jela od prvních metrů v čele. Technicky na tom byla česká reprezentantka skvěle a četné hrboly prošlapala a zatáčky vykroužila parádně. Zkušeně si nakonec pohlídala postupovou příčku a i když ji v závěru předjela Lotta Wengová, na zvýšené tempo této dvojice zbytek pole nezareagoval. Pro Janatovou to znamenalo první postup ve sprintu v sezóně a navíc poměrně pohodlný, protože ve finiši nemusela jet naplno a ušetřila cenné síly.

Do čela druhého semifinále šla od startu Finka Nyskanenová, česká bojovnice tentokrát číhala na svou šanci ze zadních pozic. Zkušeně a takticky počkala na svůj nástup až do druhého kola a i když tempo na čele se zásluhou Norek Wengové a Kalvaaové zvyšovalo, Janatová se propracovala až na třetí místo. Obě Norky nakonec konkurenci neměly, Janatová však parádním a bojovným finišem udržela třetí příčku. Jízda číslo 2 byla pomalejší, a tak to na postup do šestky těsně nestačilo. Umístění v první desítce v úvodní etapě Tour je však více než lichotivým výsledkem a potvrzením správně načasované formy. Však lépe než sedmá ve sprintu Janatová nikdy nebyla!

„Jsem moc ráda, je to moje nejlepší umístění ve sprintu, ještě o dvě pozice jsem vylepšila dosavadní nejlepší deváté místo. Jelo se mi velmi dobře a hodně mě podržely lyže, servisu se to opravdu hodně povedlo. Za to jim moc děkuji a uvidíme, jak to půjde ve zbytku Tour a jestli budu mít dostatek sil,“ sdělila po závodě se slovy díků realizačnímu týmu a s opatrnými vyhlídkami do dalších etap.

Finále žen si suverénně podmanila domácí Nadine Fähndrichová, která vyhrála třetí sprint v řadě a všechny své jízdy na domácí půdě ovládla stylem start-cíl. Na stupních vítězek ji doplnila znovu fantasticky finišující Maja Dahlqvistová, která stáhla v cílové rovince desítky metrů a předjela nakonec i třetí klasifikovanou Lottu Wengovou.  

Do mužské části se kvalifikoval jediný český zástupce. Stejně jako Janatová zvolil Michal Novák třetí jízdu a stejně jako ona jel od začátku vepředu. Lyže mu svištěly slušně a na konci prvního kola po obkroužení prudké zatáčky stále vedl. Do druhého okruhu za to vzal Persson, ale Novák zareagoval a Švéda se udržel. Navíc se sám pokusil v táhlém stoupání roztrhat pole a posunul se zpátky na první místo. V poslední zatáčce si musel dát pozor na těsný souboj se Sindre Skarem, ale problematický moment zvládl na jedničku a právě za Norem si zajistil přímý postup.

Druhá semifinálová jízda mužů se zdála být papírově trochu schůdnější než ta první, o to více ale šlo o první dvě postupové příčky. Michal Novák se od začátku držel na pomezí třetího a čtvrtého místa, byl ale připraven zareagovat na případné zvýšení tempa. Navíc karlovarskému rodákovi hrál do karet i pád Švéda Perssona. Do druhého kola to byl právě Novák, který jako první nastoupil a snažil se setřást všechny pronásledovatele, což se mu skvěle načasovaným útokem povedlo. 

Do posledního sjezdu šla červeno-modrá kombinéza z prvního místa, které Novák dokázal udržet a suverénním způsobem nakonec svou jízdu ovládl! Poprvé v kariéře tak pronikl do finále a navázal tak na poslední účast českého závodníka v nejlepší šestce, která se datuje do ledna 2011, kdy se o totéž postaral Dušan Kožíšek. Vedle jeho a Martina Koukala je Michal Novák teprve třetím Čechem historie, který se dostal až do finále sprintu v rámci Světového poháru.

Rozhodně však šestadvacetiletý univerzál neměl postupem splněno a chtěl se porvat o co nejlepší výsledek i v poslední jízdě dne. Nejlépe start vyšel Francouzi Chanavatovi, kterého následoval český reprezentant, Norští favorité číhali vzadu. Novák neměl co ztratit a od druhého kola se snažil jet, co to dalo. Před posledním kopcem se do čela posunul Pellegrino, následovaný Klæbem a Skarem. Michal Novák s číslem 5 se bohužel Norů neudržel, ale střihl si parádní souboj s Richardem Jouvem, kterého na cílové čáře překonal a zaznamenal fenomenální čtvrté místo a získal tím 46 bonusových vteřin do pořadí Tour.

„Bylo to opravdu nad očekávání, takový začátek Tour jsem si ani nepředstavoval. Jsem opravdu nadšený, je to moje nejlepší umístění v kariéře, navíc bedna byla fakt kousek. Ve finále mě až moc vycukal do druhého kola Chanavat. Nechtěl jsem ztratit pozici, aby mě zamknul kolem mantinelu, takže jsem se ho držel, a to mě hodně vysílilo. Pak do dalšího kopce už mě hodně bolely nohy a tam mi to dost uteklo. Čtvrté místo je fakt skvělé, ale i tak mě to trošičku mrzí,“ hodnotil Michal Novák těsně po závodě a připomněl, že na vysněné pódium mu chyběla vteřina a dvě desetiny.

Finiš pár vteřin před ním tentokrát ovládl Klæbo, který Italovi Pellegrinovi vrátil porážku z posledního měření sil sprinterů v Davosu. Třetí příčku uhájil Sindre Skar, Michal Novák tak ve finále předčil oba francouzské sprintery-specialisty Jouva a Chanavata. A stejně jako Janatová nezapomněl pochválit práci servisního týmu. „Celý tým odvedl parádní práci, i v televizi muselo být vidět, že lyže nám jedou úplně skvěle,“ pochvaloval si.


Zdroj: Svaz lyžařů ČR