Dle očekávání se rychle po startu ženského závodu dostala do čela po povedeném sprintu Frida Karlssonová, která v první polovině závodu táhla vedoucí skupinku spolu s Tiril a Lottou Wengovými, Kalvaaovou a Fähndrichovou. Kateřina Janatová sice během 5 kilometrů ztratila pár pozic, ale držela si přijatelný odstup okolo tři čtvrtě minuty. A i když klasika není jejím oblíbenějším stylem, úspěšně visela ve skupince kolem desáté příčky spolu s Němkami Hennigovou a Gimmlerovou. 

Naopak Tereze Beranové klasická desítka v lehce rozměklé trati příliš nechutnala. Hlavně v druhé polovině okruhu, který závodnice objely celkem čtyřikrát, ztrácela cenné vteřiny, právě tam totiž strašil lyžařky nejdelší kopec na trati. Kateřina Razýmová na druhou stranu pozice získávala a po dvou kolech ze čtyř poskočila ze 49. pozice až na 24. příčku!

Čelo mezitím dostihla až s číslem 12 jedoucí excelentní klasička Nyskanenová a během posledního okruhu ještě práskla do otěží a šla si za vítězstvím. Jenže v konečném sjezdu jely lyže lépe Tiril Wengové, která v závěrečné soupaži Finku předčila a dostala se do čela celkového pořadí. Třetí dojela Frida Karlssonová.

Kateřina Janatová svým nejlepším závodem sezóny v klasice sice v závěru přišla o dvě příčky na úkor Kernové a Gimmlerové, kterým se v posledním okruhu snažila ujet, i tak je ale 13. příčka parádním výsledkem jak v jednotlivém závodě, tak s ohledem na celkové pořadí Tour.

„Jsem velmi spokojená, vyšlo mi téměř vše, co jsem chtěla, a neztratila jsem tolik pozic. Je to jeden z mých nejlepších výsledků v klasice, navíc tu bylo hezky a podobné podmínky mám ráda. Cítila jsem se opravdu dobře, nepřehnala jsem to na začátku a držela si tempo. Lyže mi stoupaly fakt dobře a celkově svůj výkon hodnotím velmi kladně,“ hodnotila druhou etapu Tour de Ski Janatová pozitivně a měla proč. V distančním klasickém závodě ve Světovém poháru ještě nikdy nedojela lépe umístěná. 

Kateřina Razýmová se pořadím prokousala o 22 pozic výše oproti startu a zapsala si 27. místo. Nechala za sebou třeba vítězku Tour de Ski Jessie Digginsovou a po své stíhací jízdě mohla být rozhodně s výkonem i tempem spokojená. 

Tereza Beranová nabrala oproti startu během závodu ztrátu víc než dvě minuty a s členitou tratí ve vysoké nadmořské výšce se jí těžko vypořádávalo. V závodě s číslem 22 klesla až na místo čtyřiapadesáté a do dalších závodů a pokračování Tour se bude soustředit hlavně na nabrání ztracených sil a energie.  

V mužské části startoval Michal Novák ze třetí pozice se ztrátou 16 vteřin na vedoucího Johannese Høsflot Klæba. Dalo se předpokládat, že se Nor nechá dojet a bude čekat tradičně na finiš, ale opak byl pravdou. Klæbo nenechával nic náhodě, od začátku do toho dupal a nehodlal ztratit na soupeře v celkovém pořadí ani jednu zbytečnou sekundu. Michal Novák tedy vytvořil první stíhací skupinku spolu se svými soupeři z finále sprintu Skarem, Pellegrinem, Chanavatem a Jouvem. 

V polovině závodu Klæbo navýšil náskok na čele na 17 sekund, první smečku vlčáků mezitím dojel jeden z adeptů na celkové vítězství Golberg. Český závodník liberecké Dukly nejen že se v této skupince držel, ale často v ní i diktoval tempo a vystupoval si do volné stopy. Navíc na další mnohačlennou grupu měla šestice borců k dobru kolem půl minuty, takže se Novák mohl v poklidu soustředit na souboj o pódium.

Ve třetím okruhu se mu tato vidina vzdálila, protože Golberg rychle nastoupil a Nora se chytil jen Pellegrino. Trojice Novák, Jouve a Skar se na oba unikající borce dívala zpovzdálí a nedařilo se jim rostoucí mezírku zacelit. Do posledního kola narostl rozdíl mezi Pellegrinem a Novákem na 12 sekund a zdálo se, že český reprezentant bude bojovat o udržení čtvrtého místa. 

Naopak Johannes Høsflot Klæbo si jel svůj závod a stylem start-cíl v poklidu udržel první příčku. Ať se Golberg snažil, jak chtěl, svého reprezentačního kolegu nedostihl a musel se spokojit s druhou příčkou. Navíc o ní musel svést tuhý boj do posledního metru se sprinterem Pellegrinem, jemuž tento výkon nesmírně pomůže v celkovém pořadí. Michalu Novákovi bohužel v závěrečných metrech lehce došly síly a nechal se pohltit skupinkou pronásledovatelů. V závěru však ještě našel energii na mocný finiš a výsledná osmá pozice je dalším parádním představením české jedničky. 

„Myslím, že jsme splnili úkol. Snažil jsem se šetřit síly a netáhnout to do extrému a do krve. Myslím, že mi to dalo určitou výhodu do dalších závodů oproti konkurenci, která se vydala o něco víc ze svých sil. Ale nečekal jsem, že nás druhá skupina za námi sjede tak rychle a v posledním okruhu nás pohltí. Pursuit je ale specifický typ závodu a ti, co startují vzadu, mají určitou výhodu,“ popsal své pocity a taktiku po závodě momentálně nejlepší z Čechů.

„Tempo jsem si nastavil dobře, možná jsem to místy táhl až moc. Navíc i v soupaži i do kopce jsem trochu víc cítil vosk na lyžích a bránilo mi to v uvolněné jízdě. Je to drobná chybička a věc, na které dlouhodobě pracujeme. Věřím, že tento závod přispěl k tomu, abychom na to našli řešení do budoucna,“ přiblížil Michal Novák spolupráci s realizačním týmem, do které se výrazně zapojují i sami závodníci.  

Druhý z českých mužů v poli Adam Fellner vystartoval s číslem 63 a ztrátou minuty a patnácti vteřin. Od začátku využil početné společnosti kolem sebe, když bylo třeba, tak se se soupeři vyvezl a pomalu, ale jistě získával pozice. V celkovém účtování mu výkon stačil na 48 příčku, na Klæba však Fellner ztratil jen necelou minutu. 

„Jelo se mi dobře. Lyže dobře stoupaly, ovšem horší už to bylo z kopce. Celý ten dlouhý sjezd na stadion jsem hodně ztrácel. To, co jsem si vybojoval do kopce, tak jsem vzápětí ztratil. Mrzí mě to protože vím, že jsem dnes měl na víc. Ale takový je náš sport,” řekl po závodě Fellner.

 

Po náročném víkendu ve Švýcarsku dostanou závodníci i závodnice den volna, který využijí ke krátké regeneraci a k přesunu do Německa. V Oberstdorfu je čekají distanční závody, nejprve intervalová klasická desítka a následná dvacetikilometrová volná stíhačka. Kateřina Janatová do další štace půjde z 13. pozice a s odstupem 1:13, Michal Novák pojede z 8. místa se ztrátou 34 sekund. 


Zdroj: Svaz lyžařů ČR