Češi prožili na Tour de ski další skvělý den. Nejvýrazněji se do výsledkové listiny zapsala Tereza Beranová, která prošla až do finále. V poslední dámské jízdě dne sice dojela na šesté pozici, stále to však je vyrovnání maxima mladé české závodnice a skvělý výsledek po těžkých etapách Tour. Beranová potvrzuje, že jí klasické sprinty v probíhajícím ročníku opravdu chutnají, jelikož zatím nechyběla v elitní desítce ani jednou.

Kvalifikační jízdy začaly už v pátek dopoledne, kdy v italském středisku vyrazilo do bílé stopy hned pět českých reprezentantů a reprezentantek. Mezi ženami postoupila s osmým nejrychlejším časem Tereza Beranová, z 23. pozice proklouzla do závodu i Kateřina Janatová. Dvě vteřinky za postupovou třicátou pozicí zaostala Kateřina Razýmová. Muže reprezentoval Michal Novák a Adam Fellner. Nejlepší český běžec na lyžích současnosti Michal Novák si připsal v kvalifikaci šestý nejrychlejší čas a bezpečně postoupil do vyřazovací části. Adam Fellner obsadil 49. pozici a do hlavního závodu se tak neprobojoval.

Katka Janatová se objevila ve třetí čtvrtfinálové rozjížďce a statečně se držela svých soupeřek, nakonec však projela cílovou čárou na nepostupové páté pozici, její rozjížďku opanovala Lotta Udnes Wengová. Janatová zakončila závod na celkové 24. pozici. Tereza Beranová předvedla velmi slušnou čtvrtfinálovou jízdu. V polovině rozjížďky se dostala do čela a snažila se svůj vypracovaný náskok udržet, ale v cílové rovince ji předjela Norka Slindová. Boj o druhou postupovou pozici svedla s Američankou Kernovou, v něm nakonec uspěla o sedm setin vteřiny.

V semifinálové jízdě předvedla výborný manévr v polovině rozjížďky po sjezdu Tereza Beranová, která se v krátkém stoupání dostala do čela a bojovala o postup. Česká závodnice byla v cíli na druhé pozici, dostala se do finále a potvrdila výtečnou formu ve sprintech v letošním ročníku.

„Já vím, že holky jsou občas trochu splašený a já trochu jezdím víc hlavou a jsem trochu v tomto jako muži, že si vyčkám. Když vím, že na to ještě fyzicky nemám, tak vyčkám a buď spadnou nebo nespadnou a já si najdu mezeru a předjedu je. To je moje taktika,“ přiznala s úsměvem po semifinálové jízdě.

Finálová jízda nabídla taktickou podívanou. Tereza Beranová v úvodu hodně ztrácela, během stoupání se však nečekaně protlačila zpět do balíku. V cílové rovince jí bohužel došlo a obsadila celkovou šestou pozici, vyrovnala tak své kariérní maximum. Finále kompletně opanovaly Norky, nejlepší byla Lotta Udnes Wengová, druhé místo bere Tiril Udnes Wengová a na třetí pozici se umístila Mathilde Myhrvoldová.

„Tour je jedinečná, výjimečná, je těžká a člověk na ni musí opravdu mít. Jsem strašně ráda, že jsme si splnili cíle a dostali jsme se do finále ve sprintu zde ve Val di Fiemme, protože se tady za tři roky pojedou olympijské závody a chceme to tu ozkoušet a jednou vyhrát,“ burcovala mladá česká závodnice.

Program na Tour je velmi náročný, což potvrdila její další slova: „Já jsem se dnes vzbudila ve tři ráno, dostala jsem své dny a je mi hrozně špatně, takže jsem ráda, jak to dnes s tím vším vyšlo a že jsem se dostala až do finále. Vzpomněla jsem si na Pellegrina v Davosu, který vstával taky ve tři ráno a pak závod vyhrál. Řekla jsem si, že budu jako on a dostanu se do finále, což se podařilo. Mrzí mě, že ještě na stupních nejsem, ale vím, že na nich jednou budu.“

Michal Novák nastoupil do třetí čtvrtfinálové rozjížďky a jel ji skvěle takticky. V průběhu celé jízdy se držel v popředí, do cílové rovinky dokonce šel z prvního místa. Českého závodníka sice předjel Halfvarsson, Nor Golberg byl však na Nováka krátký a Čech byl v cíli o dvě setiny rychlejší. Michal Novák tak postoupil přímo do semifinále.

Český závodník se v průběhu druhé semifinálové jízdy pohyboval v druhé polovině startovního pole. První trojice si navíc na krátké trati dokázala vytvořit velmi slušný náskok, a tak postoupili mezi šest nejlepších jen Chanavat a Cyr. Michal Novák skončil v rozjížďce poslední a celkově obsadil jedenáctou pozici.

„Po čtvrtfinále jsme upravili lyže, aby to jelo víc do cílové rovinky, ale bohužel jsem to v semifinále nezvládl takticky, nechal jsem se na trati zavřít, pak došlo k nedorozumění v komunikaci s koučem. Jednoduše jsem to protaktizoval. Ve finiši už jsem byl daleko a už se s tím nedalo nic dělat. Mrzí mě to, ale zároveň mi to vylepšilo pozici v celkový Tour do dalších závodů. Ještě nás dva čekají, myslím, že to bude pěkný boj,“ prozradil Michal Novák.

Finálovou jízdu opanoval král sprintů a lídr Tour de Ski Johannes Hoesflot Klaebo, stříbrnou příčku obsadil Calle Halfvarsson, z bronzu se raduje domácí Simone Mocellini.

Tour de Ski vyvrcholí už tento víkend. Jaké průběhy závodů očekává elitní český běžec? „Zítra nás čeká 15 km hromadně, podle mě dojede celý balík do cíle pohromadě. Případně to Klaebo nebo jiný závodník natáhne, takže to bude hodně do krve a bude důležité se udržet ve přední skupině.“

Seriál Tour de Sku je velmi náročný, což naznačila již Terka Beranová. Jak je na tom se silami Novák? „Co se týče únavy, ta se samozřejmě sčítá. Ve čtvrtek by volný den a cítil jsem se jako bych den před tím nezávodil, naopak dnes jsem vstal a byl jsem bolavej. Teď po závodě se cítím v pohodě, ale ono se to projeví pak v distančním závodě.“


Program zbývajících závodů:

Sobota 7.1. - Val di Fiemme

11:45 - Závod s hromadným startem na 15 km klasickou technikou – ženy

13:30 - závod s hromadným startem na 15 km klasickou technikou – muži

Neděle 8.1. - Val di Fiemme

11:00 - Závod s hromadným startem na 10 km volnou technikou – ženy

12:45 - Závod s hromadným startem na 10 km volnou technikou – muži


Zdroj: Svaz lyžařů ČR