Dobrou zprávou však je, že na příští týden je v předpovědi opět vydatnější sněžení, takže podmínky se budou zase zlepšovat.

Po rušení řady běžkařských závodů v první polovině ledna se konečně některé z nich uskuteční. Např. na Horních Mísečkách se bude po celý víkend konat Jilemnická 50. Dalším větším závodem je Šediváčkův long – závod psích spřežení, jehož trasy částečně zasahují do upravovaných běžkařských tras v Orlických horách, ten však před víkendem končí a na závěr ještě zmíním závod Lužická 30, která se bude konat po dlouhých 6 letech v okolí Polevska.

Jizerské hory

Bedřichov: v první polovině týdne bylo v Jizerských horách luxusní slunečné počasí. Strojová úprava proběhla v pondělí na Magentové trase, trati Jizerské 50, skútr projel stopu od Bedřichova k Maliníku, podél kanálu a na Černou Nisu. Také úsek Mariánská Hora, Mariánskohorské boudy, Protržená přehrada, Pašerácká, Josefův Důl – Peklo. Podmínky na lepší lyže jsou spíše ve vyšších polohách. Níže je třeba ve vyříznuté stopě stále dávat pozor na možnost výskytu kamínků, trávy nebo prosvítající asfalt. Nástupní místa: Souš, Václavikova studánka, Jizerka, Smědava, Hrabětice
Jakuszyce: připadl pouze slabý poprašek, proto rolby dnes nevyjely. V předpovědi je sněžení, takže další úprava je v plánu až po srážkách. Tyto trasy byly naposledy upraveny v pondělí: Jakuszyce - Dolny Dukt - Górny Dukt – kopalnia, Jakuszyce - Samolot - Orle - Spacerowa – Jakuszyce, Rozdroże pod Cichą Równią - Jelenia Łąka - Na Bagnie – Rozdroże. Sněhu není mnoho, ve stopě se vyskytují kamínky nebo tráva. Nejlepší lyže nechte raději doma a jezděte s opatrností.
Kořenov – Příchovice: v pondělí byly upraveny také trasy z Příchovic okolo Štěpánky, na Vystrkov a Ski areál Paseky nad Jizerou, dále Famberka a sjezd do Kořenova. V Příchovicích je okruh pro běžkaře od středy osvětlen. I zde platí, že stále je to na starší lyže.

Krkonoše

Harrachov: rolba vyjela v pondělí na všechny sjízdné trasy okolo Harrachova. Nástup z lyžařského stadionu nebo nahoře na sjezdovce na Čertově hoře, upravena je magistrála, Janova cesta, Kládová cesta k Ručičkám. Další nástup je možný u Lesního zátiší a vydat se na Krakonošovu snídani, Voseckou nebo Terex. Osvětlený okruh na stadionu se dosněžuje.
Horní Mísečky: zde se o víkendu koná závod Jilemnická 50. V sobotu to budou dětské závody a individuální starty závodníků, v neděli pak hlavní závod s hromadným startem. Závodit se bude zhruba po trase 10 km závodního okruhu. Pohyb na závodních tratích bude pro veřejnost omezený. Vydat se však můžete na Medvědínskou svážnici nebo na Zlaté návrší, Labskou boudu a další hřebenové trasy. Tam je sněhu dostatek.
Benecko: na běžkařských tratích probíhaly v tomto týdnu závody v rámci Olympiády dětí a mládeže. Okruhy tak budou na víkend kvalitně upraveny.
Vrchlabí - Vejsplachy: i zde se odehrávaly závody Olympiády a okruh byl pro veřejnost uzavřen. Tato akce končí dnes, na víkend už se můžete těšit na kvalitní prodloužený okruh.
Jilemnice – Hraběnka: díky sněhové nadílce mohly být upraveny alespoň na bruslení i trasy v tomto areálu. Okruh je osvětlen do 20 hodin. Dokud nepřipadne nový sníh, je to na starší lyže.
Špindlerův Mlýn: prakticky z centra obce je podél Labe upravena Harrachova cesta navazující na trasu Buď Fit, zajet se dá až k občerstvení na Dívčích Lávkách.
Malá Úpa: z areálu U Kostela je upraveno do Horní Malé Úpy, dále okruh Dlouhý hřeben, na Lysečinské Boudy, po druhé straně údolí ke Spálenému Mlýnu na Pěnkavčí okruh, na Růžohorky a k lanovce na Sněžku.
Černá hora: podle aktuálních zpráv by měly být okruhy na vrcholu Černé hory upraveny.

Kladské Pomezí

Po víkendovém sněžení vyjely skútry jak v okolí Žaltmanu, Adršpachu, Janoviček i Machova. Sněhu nebylo moc a během týdne postupně slehává. Nicméně na starších lyžích budou s opatrností stále sjízdné trasy na loukách v Adršpachu nebo v Machově v areálu Doleček. Tradičně dobré podmínky má také polský Karlow, ležící kousek od hranic.

Orlické hory

Orlické hory-hřevenovka

Orlické hory

Od středy probíhá zejména na lyžařských trasách od Homole po Pěticestí tradiční závod psích spřežení Šediváčkův long. Závody končí v pátek, na víkend by tak měly být trasy opět upraveny pro běžkaře.
V pátek odpoledne a sobotu dopoledne by měl zejména v okolí Deštného foukat velmi silný vítr. Ten již v tomto týdnu vyfoukal téměř všechen sníh z okolních luk. Rolba sice vyjela od Národního domu, ale ve stopě je více hlíny a trávy než sněhu. Také po bunkrovce směrem k Černému kříži dále k Vrchmezí, přes Bukačku až na Šerlich je sněhu málo. Ve vyryté stopě jsou poměrně často kamínky, hlína nebo prosvítající asfalt. Velmi opatrně ve sjezdu z Vrchmezí a přes Bukačku, tam jsou kameny i mimo stopu. Výrazně lepší podmínky jsou z Šerlichu směrem k Velké Deštné, Pod Homoli a dál k Pěticestí.

V Orlickém Záhoří na rozdíl od Deštného severovýchodní vítr není tak silný. Lyžařský okruh je tedy pravidelně upravován, denně také osvětlen do 20 hodin. Podmínky jsou dobré.
Říčky v Orlických horách kromě tradičně upravovaného hřebenového okruhu Pěticestí – sedlo Pod Homolí, prolejela rolba také trasy v nižších polohách do Zdobnice a z Mezivrší přes Anenský vrch na Haničku a Panské Pole. Z Panského Pole až na hřeben je však sněhu málo. Ideálním nástupním místem je tak Mezivrší s dostatečně velkým parkovištěm.
Úpravu stop v Orlických horách můžete sledovat na webu infocentra Deštné.

Autor: Kramářova chata na Suchém vrchu

Autor: Kramářova chata na Suchém vrchu

Suchý vrch

Na cestách na Suchém vrchu a Bukové hoře leží 10-15 cm sněhu. V pátek se pokusí čtyřkolka tyto cesty upravit alespoň válcem.


Dolní Morava, foto z Jdemenabezky

Dolní Morava, foto z Jdemenabezky

Rychlebské hory

Dolní Morava- v neděli byly upraveny všechny trasy kromě spojky Tankové. Sněhu je zatím málo, další úprava bude podle toho, jaké budou sněhové podmínky.
Ski areál Králičák: ve středu byla upravena magistrála směrem k Dolní Moravě, na druhou stranu k chatě Návrší, na Stříbrnické sedlo a magistrála podél hranice k Medvědí boudě. Projetý je také sjezd do Kunčic a Starého Města.
Paprsek – zde je čerstvě upraveno prakticky vše, co se dá a podmínky jsou velmi dobré.
Lipová Lázně: i odtud vyjela tento týden rolba na lipovské okruhy, Ramzová, Brousek, Smrk a Lesní bar. Stopy jsou slušné.

Jeseníky

Červenohorské sedlo: včera byly opraveny stopy na Vřesovou studánku a na Švýcarnu. Byly odklizeny a vyřezány popadané větve a polámané stromy.
Magistrála a Hladová cesta k vodní nádrži Dlouhé stráně a okruh okolo Mravenečníku – upraveno o uplynulém víkendu. Stav byl většinou dobrý, ale v některých místech je málo sněhu a objeví se hlína a kamínky.
Praděd: zde jsou podmínky přímo luxusní a trasy jsou pravidelně upravovány od Ovčárny na Praděd a Švýcárnu. Projíždí se také závodní okruhy.
Skřítek – Alfrédka – Nová Ves – Karlov: podmínky na Skřítku jsou stále špatné, sněhu je málo. Nejlepší je vyrazit ke Ztraceným kamenům a odtud už jsou upravované trasy s dostatkem sněhu. Upraveno v pondělí na Alfrédku, Mravencovku a do Karlova. Z nástupního místa Karlov – Moravice je upravena magistrála do sedla Hvězda. Stav je výborný. V dobrém stavu je i areál v Nové Vsi.
Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Svratka, foto Pida11, zdroj Kamzasnehem.cz

Svratka, foto Pida11, zdroj Kamzasnehem.cz

Vysočina

Nové Město n. Moravě: z důvodu aktuální předpovědi z rána 26. ledna, která hlásí na odpoledne příchod mrazivých teplot, se ruší dnešní večerní lyžování veřejnosti. Na stadionu a tratích bude probíhat příprava na zasněžování a víkendové závody středoevropského poháru v biatlonu CERC. Ve dnech pátek až neděle naopak přidáváme hodinu lyžování pro veřejnost, kdy bude možné tratě Vysočina Areny využít vždy mezi 15:30 – 18:00. Horních tratě nad tubusy budou v těchto dnech uzavřeny z důvodu zasněžování. Lyžovat se tedy bude na spodním 2 km okruhu. Hodiny pro veřejnost najdete na stránkách arény.

Svratka: z kraje týdne byly uválcovány trasy směrem k Přední Hůře. Postupně ale sníh slehává a u nástupního místa jsou již vytátá místa s krtinci a trávou. Stopa na klasiku je již nepoužitelná, ale na bruslení se stále ještě dá špatným místům vyhnout.
Jihlavsko: v areálu Český mlýn budou v neděli probíhat závody pro veřejnost. Bude proto uzavřen.
Vysoká: okruh 5 km byl uválcován, sněhu je málo, takže určitě na starší lyže.
Mešnice: uválcováno bylo k vysílači a lesní cesty směr Čertův hrádek – Dolní Hutě a Nový Hamr. Někde jsou koleje od lesní techniky, ale s opatrností a na starších lyžích sjízdné.

Pustevny, foto: Běžkařský areál Pustevny

Pustevny, foto: Běžkařský areál Pustevny

Beskydy

Pustevny: zde je upraveno celkem 74 km tras pro běžkaře až k chatě Mír, sjezd do Trojanovic a na Martiňák.
Bílá: v úterý byla upravena lyžařská magistrála v okolí tohoto lyžařského střediska. Nástupní místo Žarovjanka.
Horní Bečva: nástupní místo Hlavatá, upraveno o víkendu směrem k Bukoryšce a Solisku.
Dušná – Cáb – Tanečnice – Soláň: strojová úprava z neděle, sněhu dostatek, podmínky velmi dobré.

Šumava

Lipno - Frymburk: trasy po loukách byl uválcovány, ale pro větší úpravu stále chybí větší vrstva sněhu.
Pasečná: také zde proběhlo uválcování tras a čeká se na další sněhovou nadílku. Aktuální info nadjedete na www.bezkypasecna.cz
Kvilda: sněhu okolo 15 cm, v úterý upraveny trasy Kvilda – Hraběcí Huť – signálka (bez stopy) – Prameny Vltavy - vrchol Černé hory (se stopou), z neděle je úprava v úseku Stráž  – Bučina- zpět do Kvildy po signálce přes Holubí skálu (místy bez stopy). Sněhu není mnoho, zejména ve sjezdech pozor na kamínky!
Modravsko: na strojovou úpravu je sněhu stále málo, v okolí Modravy cca 7 cm. Ve vyšších polohách je více. Je možné vyrazit do vyšlápnuté stopy.
Železnorudsko: na Belvederu je 12 cm a Gerlově Huti 15 cm. O úpravě běžeckých tratí lze uvažovat při sněhové pokrývce 25 cm, a to i v lese. Tzn. na strojovou úpravu to zatím nestačí, ale na lyžařskou turistiku ano. Podle předpovědi to vypadá, že by mohlo dost napadnout v pondělí.
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Český les

Capartice a Čerchov: aktuálně je zde cca 10-15 cm  sněhu, zatím nelze strojově v celém rozsahu upravit stopy. Okruhy jsou většinou upravené válcováním.

Boží Dar, foto z Krušnohorská lyžařská magistrála – KH západ

Boží Dar, foto z Krušnohorská lyžařská magistrála - KH západ

Krušné hory

Západní Krušné hory: rolby a skútry vyjížděly od víkendu. Většinou jsou trasy v dobrém stavu, ale také zde je třeba dávat pozor na kamínky a horší místa. Podklad prostě chyběl. Na Božím Daru jsou upraveny oba okruhy Ježíškovy cesty i Cínová stezka a okruh nad areály Novako/Hranice mezi celnicí a hřbitovem. Od neděle je upravena magistrála mezi Jelením, Rolavou a Bublavou a trasy z Jelení k Celnici.
Aktuální informace ze západní částku Krušných hor najdete na krusnehoryaktiv­ne.cz
Východní Krušné hory: v okolí Dlouhé Louky leží 10-15 cm sněhu. Na víkend budou pravděpodobně upraveny některé okruhy v okolí.
Telnice – Adolfov – Habartice - Komáří hůrka: upraveno v pondělí, podmínky dobré.
Tisá – Petrovice: v této oblasti známé spíše mezi horolezci, byly v neděli upraveny trasy pro běžkaře.
Aktuální úprava na skimapa.cz - Východní Krušné hory

Lužické hory

Polevsko: po 6 letech se bude v oblasti mezi Jedličnou a Kapličkou konat závod Lužická 30 plánován je na sobotu 28.1. Sněhu není moc, ale organizátoři dělají maximum, aby se závod uskutečnil za regulérních podmínek. Tak přijďte zafandit nebo se přímo zúčastnit.
Luž: ve středu brzy ráno byly projety trasy kolem Jedlové až k nové lávce. Byly srovnány a upěchovány po pěších turistech. Běhat se dá všude, stopa ale není, na tu není dost sněhu, ještě by to chtělo par centimetrů. Upraveno je od pondělí také na německé straně hor z Waltersdorfu - Neue Sorge přes Weberberg pod Luž.