V pátek nás podle předpovědi počasí čeká krátká obleva, kdy se i na horách objeví déšť nebo déšť se sněhem. Ovšem již v noci na sobotu teploty rychle spadnou pod nulu a v neděli se můžeme těšit na pořádný mráz. I sněžení by mělo pomalu ustávat, tudíž víkendové podmínky mohou být ideální.

Jizerské hory

Bedřichov: na Rozmezí je okolo 50 cm sněhu, Jizerka 40 cm. Rolby vyjely nad ránem na okruh Jizerské 50, magentový okruh, dále na trasy Josefův Důl - zelená, Josefův Důl - Peklo, Mariánská Hora, Protržená přehrada, Pašerácká, Souš, Smědava, Předěl, Paličník, Písčiny, Studené údolí, Josefodolská přehrada, Hrabětice, Vysoký hřeben (Weberova chata - Hašlerova chata), Maliník, Bedřichov. Skútrem je upravena trasa Maliník, kanál, Česká chalupa, kolem Černé Nisy, Závory, Rudolfov - elektrárna
Jakuszyce: dnes ráno zde byly -2°C, lehce sněžilo a foukal svěží vítr. Průběžně se upravují všechny trasy. Jen rolba vyjíždějící ze Szklarske Poręby z důvodu poruchy dnes nevyjede.

Foto: U Čápa, Příchovice

Foto: U Čápa, Příchovice

Kořenov – Příchovice: čerstvá dnešní úprava, kdy bylo projeto vše až do Pasek nad Jizerou, Kořenova, Polubného – napojení na další trasy u Václavíkovy studánky. V Příchovicích U Čápa můžete využít i osvětlené kolečko.

Krkonoše

Harrachov: rolba vyjela opět dnes. Upraveno je také většinou vše, co se dá. Okruhy z lyžařského stadionu, Krakonošova cesta, Kládová cesta, Terex, Harrachova a Vosecká cesta až na Voseckou boudu.
Rokytnice nad Jizerou: upraveny jsou běžkařské okruhy v areálu U Kapličky.
Roudnice: po loukách můžete vyrazit i v okolí Roudnice až do Křížlic. Rolba upravila ve středu také cestu z Rezku okolo vrchu Kobyla směr Jestřabí.
Mísečky: sněhu je dost, ale úprava během týdne nebyla. Na víkend nejspíš upraveno bude.
Benecko: díky dostatku sněhu přibyly i další kilometry upravených stop na Rovinka a zpět na Benecko k hájence. Upraveno je také k rozhledně na Žalý.
Vrchlabí - Vejsplachy: i zde připadlo spousta sněhu, okruhy se prodloužily a jsou průběžně upravovány. Páteční oblevu by měly přečkat, takže podmínky na víkend budou ideální.

Foto: Všesportovní areál Hraběnka Jilemnice

Foto: Všesportovní areál Hraběnka Jilemnice

Jilemnice – Hraběnka: technika upravuje i několikrát denně, především na bruslení. Okruh je osvětlen a podmínky jsou výborné.
Špindlerův Mlýn: trasa Buď Fit z centra do Labského dolu byla upravena také dnes.
Velká a Malá Úpa: v minulém týdnu byl problém se zobrazením upravených tras na mapy.cz. Už by to ale mělo být vyřešeno. Každopádně poslední úprava je právě z uplynulého víkendu. Na víkend by ale mohlo být opět upraveno vše v okolí až na Pěnkavčí vrch a horní stanici na Portáškách.
Janské Lázně - Černá hora: na mapy.cz se úprava bohužel nezobrazuje, ale podle informací z areálu by měla být upravena magistrála 12 km, Velký i Malý okruh Černá hora, okruh Světlá hora i Černohorská silnice.

Kladské Pomezí

Machovský ledovec: název již napovídá, že se jedná o oblast u Machova, areál Doleček. Ve středu se zde konaly závody a okruhy jsou pravidelně upravovány
Dolní Adršpach: skútr dnes upravil okruhy po loukách, zajel i do Zdoňova a ke Skalnímu Mlýnu.
Karlow: nedaleko za hranicemi pod Velkou a Malou Hejšovinou jsou po loukách upravovány okruhy pro běžkaře. Nástup na okruh pod půjčovnou je za infocentrem v Karlowě.

Orlické hory

Deštné v Orlických horách: zde se bude po oba víkendové dny konat tradiční Orlický maraton. Centrum závodu bude na závodních okruzích. Zda bude možné vést závod po původně plánované trase až na Polomský kopec, zatím není jasné. Kvůli těžkému sněhu a větru padají zejména na Knížecí cestě od Čihalky větve a stromy. Standardně upravované trasy projela rolba v úterý. Nicméně od té doby napadlo nových 25 cm sněhu. Další výjezd je v plánu na pátek. Sněhu je dostatek, takže je možné nastoupit do stop již v Deštném.
Olešnice v Orlických horách – Čihalka: odtud vyjela rolba v úterý, ale jak už bylo zmíněno, zejména na Knížecí cestě musela odklízet spadané větve a vršky stromů.

Foto: Tic Orlické Záhoří

Foto: Tic Orlické Záhoří

V Orlickém Záhoří bojovali z počátku týdne se silným větrem a popadanými stromy. Příjezdová silnice tak byla uzavřena. Stromy spadly i na některé lampy u osvětleného okruhu. Ten byl ve středu opět upraven, ale osvětlení je na některých místech poškozeno. Celkem je v Záhoří okolo 40 cm sněhu. Upravují se stopy až do Černé Vody.
Říčky v Orlických horách: ve středu projela rolba hřebenovou trasu do sedla Pod Homoli, přes Rysé do Zdobnice, ale také přes Mezivrší na Panské Pole až do Rokytnice na Farský kopec. Poprvé také dojela do Bartošovic v O.h. k vysílači nad lyžařským vlekem.
Aktuální úpravu můžete sledovat na www.destne.info

Foto: Kramářova chata na Suchém vrchu

Foto: Kramářova chata na Suchém vrchu

Suchý vrch

Červenovodské sedlo: sněhu vydatně přibylo, aktuálně je zde okolo 50 cm. Upravují se všechny trasy jak v okolí Suchého vrchu tak Bukové hory. Nástup zatím jen ze sedla.

Rychlebské hory

Dolní Morava: ve středu byly upraveny všechny trasy v okolí, nástup možný u závory, na horní stanici lanovky nebo ve Velké Moravě na konci cesty za kostelem lze nastoupit na okruh Nad vesnicí.

Trasy z Dolní Moravy jsou propojeny do areálu v Hynčicích a do Starého Města nebo Stříbrnic. Upravuje se také na Stříbrnickou a podél hranice k Medvědí boudě. Lze tedy zvolit celodenní výlet s jiným místem nástupu a konce.

Paprsek, foto: Bohumil Vlasta

Paprsek, foto: Bohumil Vlasta

Paprsek: výška sněhu je okolo 40 cm. Upravuje se vše pravidelně několikrát týdně. Nově je projeto také na Větrov a sjezd do Starého Města. Z něj se můžete vydat také do Branné nebo Ostružné.
Také v Horní Lipové, hned u vlakového nádraží začínají upravované trasy, odtud můžete vyrazit na Smrk, do Ramzové nebo Petříkova. Ovšem stopy jsou nyní od poslední úpravy zafoukané.

Jeseníky

Kouty nad Desnou a Loučná nad Desnou: v noci vyrazila rolba na úpravu tras okolo vodních nádrží Dolní Stráně. Kolem horní nádrže je silný vítr a husté sněžení, takže stopy budou v některých místech zaváté. Jelikož se očekává další přísun sněhu, budou úpravy pokračovat dle počasí. Upraven by měl být sjezd do Koutů a Hladová cesta.
Červenohorské sedlo a Praděd: i zde sněží a fouká vítr. Na trasách se tvoří závěje. Ve středu bylo projeto na Vřesovou studánku a přes Švýcárnu na Praděd. Další úprava je v plánu na dnešek, podle počasí.
Skřítek: díky novému sněhu šlo projet zatím bez stopovače nové trasy. Kromě louky a červeného okruhu byl ve středu projet i okruh k Rabštejnu.
Karlov – Nová Ves: upravují všechny trasy ve vyšších polohách. Ze Skřítku lze již bez problému dojet na Ztracené kameny a pokračovat na Mravenčí sedlo, Alfrédku, Mravencovku a sjet do Karlova nebo Nové Vsi. Z Karlova je upravena magistrála na sedlo Hvězda, odtud dále do Vrbna pod Pradědem nebo Ludvíkova. Další možnost je vydat se do Malé Morávky nebo areálu Suchá Rudná.
Rýmařov: čerstvě jsou upraveny okruhy v areálu Flemda. Vydat se můžete ale také do Staré Vsi a Žďárského Potoka.


Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Vysočina

Na Vysočině leží okolo 30 cm nového sněhu. Mnohde však fouká silný vítr a úprava stop, tak byla v posledních dnech velmi komplikovaná.
Ve Žďáře se projedete od zimního stadionu na skiareál a Řádkovu louku. Vše je připraveno na bruslení i klasiku.
Ski Velké Dářko má připravený Radostínský a Vojnoměstecký okruh, dále vás stopa dovede až na Cikháj .
Svratka: dnes objeli kompletně všechny tratě. Podložka je pevná, ideální na skate. Stále silně fouká, stopa na klasiku nebyla připravena. V neděli v 10 hodin by se měly na tratích konat závody.

Nové Město n. Moravě je připravený Příměstský a Studnický okruh, projedete se od Tří Studní, Fryšavy, Skleného, Sněžného, Kadova a Kuklíku. Rolba vyrazila i v okolí Slavkovic. .
Mapu upravovaných tras najdete na webu korunavysociny.cz

Okruh Vysoká, foto: Lyžařské Jihlavsko

Okruh Vysoká, foto: Lyžařské Jihlavsko

Jihlavsko - včera večer a dnes ráno byly znovu upraveny pouze válcem okruhy Mešnice, Hojkov, Skoulovy kopce, Vysoká, Český mlýn (včetně nového prodloužení). Situace v lokalitách s přírodním sněhem je všude totožná, upravené se zafoukává nebo jsou některá místa naopak vyfoukaná. Některé okruhy uválcujeme dnes večer znovu. Zhutnění tratě okruhu uválcováním je důležité jako příprava před úpravami na víkend či kvůli zítřejší avizované oblevě. Plán úprav na víkend sestavíme zítra večer tedy až po odeznění oblevy, nicméně je naší snahou následně upravit maximum smysluplného.

Beskydy

Pustevny: upravovaly ve středu všechny trasy, i k chatě Mír, sjezd na Martiňák a do Trojanovic. Celkem připraveno 74 km.
Bílá: ve středu vyjela rolba na okruh směr Bobek, Kelčovské sedlo, Korytovo, Bumbálka a magistrálou zpět do Bílé.
Velké Karlovice: v okolí leží od 10 do 15 cm sněhu. Ve vyšších polohách směrem ke slovenské hranici až 30 cm. Upraveny jsou okruhy od čísla 2 po 10, kromě čísla 9. Obecněji od hotelu Horal do sedla a údolím Dynčák zpět, na Razulu, z níže položených tras pak od Rozcestí Soláň směr Machůzky.
Cáb – Soláň: na mapy.cz se nezobrazuje, ale rolba vyjížděla. Na trase však mohou být popadané stromy.

Šumava

Lipno - Frymburk: sněhu je 35 až 45 cm. Ráno vyjela rolba upravit všechny stopy na Frymburských loukách o délce 18 km.
Nová Pec – Stožec: sněhu okolo 50 cm, plánováná úprava stop dnes přes den Novopecko, večer Českožlebsko, Stožecko, zítra (pátek) Strážensko.
Pasečná- odtud hlásí 50 cm prašanu. Rolba vyjela upravovat trasy. Podrobnější info najdete na www.bezkypasecna.cz
ChuráňovV pátek nás podle předpovědi počasí čeká krátká obleva, kdy se i na horách objeví déšť nebo déšť se sněhem. Ovšem již v noci na sobotu teploty rychle spadnou pod nulu a v neděli se můžeme těšit na pořádný mráz. I sněžení by mělo pomalu ustávat, tudíž víkendové podmínky budou ideální. dnes vyrazila rolba upravit všechny trasy v okolí. Sněhu okolo 40 cm, ve stopě 20 cm. Pouze v lesních úsecích, kde je slabší vrstva se mohou vyskytnout kamínky.
Kvilda: sněhu okolo 50 cm, dnes měla projet rolba trasy Kvilda-Prameny Vltavy -Bučina (s jednou stopou, vhodné pro bruslení) – signálka (s jednou stopou, vhodné pro bruslení) – Kvilda a Kvilda – Horská Kvilda.
Modrava: dnes dopoledne vyjela rolba na trasu Modrava – Březník – Ptačí nádrž – Černohorská nádrž – Modravský most – Modrava. V sobotu ráno budou upraveny i další trasy např. na Filipku nebo Javoří pilu.
Prášily: v pátek ráno bude strojově upraven úsek Prášily – Velký Bor – Nová Studnice – Slunečná – Prášily. Dále pak okruh Gsenget a úsek Prášily – Skelná. V sobotu ráno pak okruh Poledník a okruh Laka.
Železnorudsko: ve středu se podařilo založit okružní trať přes Můstek a Obrázek, i na okruhu Pošťák byly odpoledne po úpravě podmínky skvělé. Dnes počítáme se silným sněžením, pro skalní běžce bude upraven okruh Pošťák, Dálnice a trať z Gerlovy Hutě na Belveder. Na víkend se budeme snažit upravit velkou část našeho katastru, ale kvůli vytrvalému sněžení nelze počítat s čerstvou stopou. Buďte připraveni spíše na zimní turistiku než sportovní běh.
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Český les

Capartice a Čerchov: v Caparticích jsou upraveny krátké okruhy do 4 km a okruh 7 km. Na Čerchově nejsou tratě upraveny z důvodu nebezpečí pádu stromů a větví. Odstranění se předpokládá v pátek.

Krušné hory

Krušné hory - západ: ve středu ráno vyjely do terénu rolby z Abertam a Božího Daru. V okolí Božího Daru je upravována Ježíškova cesta (velký okruh), rolbou z Abertam jsou upravovány trasy směr Pernink, Horní Blatná, Bludná a dále na Plešivec a Východní Abertamy. Dnes ráno vyjely rolby z Jelení (Bučinská a Schuppenberská cesta, Chaloupky,…), A­bertam (směr Mílov) i Božího Daru (Myslivny, Jáchymovská spojka, Špičácká cesta,…).
Aktuální informace ze západní částku Krušných hor najdete na krusnehoryaktiv­ne.cz
Nové Město – Cínovec – Komáří Vížka: stále silně fouká, ideálně se vyhněte Cínovci a auto nechce třeba na Vitišce. Ve čtvrtek kolem 8h vyjela rolba a upravila Cínovec-Vitiška a okruh přes Pramenáč, ve středu večer byla upravena trasa Cínovec (Pomezí) - Vitiška - Nové Město (Trafo), okruh U Vojáka, Vitiška – Moldava, pětka a Vápenice-Štěničárna, závodní tratě na Novém Městě. Na víkend se potom vše obnoví a přidá se ještě Komárka - Cínovec.

Stopy byly v tomto týdnu projety také v okolí Lesné. Dlouhá Louka má poslední úpravu týden starou, resp. po sněžení je momentálně bez úpravy. Z Komáří hůrky vyjela rolba ve středu směr Adolfov. Stav stop můžete sledovat na zimní mapě mapy.cz

Lužické hory

Polevsko: ve středu byla upravena Kočárovka (stopy v obou směrech), dále jsme se pokusili upravit spojnici k Šébru a Lužickou magistrálu, ale zastavila nás špatná cesta (podmočený terén a spadlé stromy). O nápravu se pokusíme v pátek…dále projeta 5km trasa z Jedličné ke Kapličce, kde silný vítr stopu po průjezdu techniky ihned zafoukává…Odstra­něno bylo pár popadaných špiček stromů. Sněhu všude dostatek.
Zprávy z Luže: sněží celý den. Dole prší, ale tady je opravdová zima. Dnes asi nestihneme projet celou trasu. Od rána padají stromy, takže je odstraňujeme.