Choulostivější skupinou jsme my ženy, které častěji trpíme horším prokrvováním periferních tkání rukou a nohou, ale i muži ocení, když své nohy udrží v suchu a teple. Často se může stát, že se nohy zpotí při intenzivnějším pohybu, například do kopce, a v delších sjezdech cítíte chlad, kterého se už do konce vyjížďky nebo závodu nemusíte zbavit. A to nemluvě o „soupažácích“, jejichž dolní končetiny nepracují v takovém rozsahu jako při bruslení nebo klasice.

Pokud občas sledujete dálkové běhy ze seriálu Ski Classics, můžete si všimnout, že řada závodníků a hlavně závodnic má v chladnějších teplotách na lýtkách jakési boule. Nejedná se o GPSky, ani gely, ale vyhřívané ponožky s bateriemi. Velká většina z nich využívá této vymoženosti i v tréninku, kde jezdí mnohem nižší intenzitou a mnohem více hrozí, že prochladnou. Dokonce jeden z nejlepších laufařských týmů poslední doby tým Ramudden je sponzorován francouzskou značkou THERM-IC, která se soustředí zejména na sjezdaře, ale stále častěji si jejich produkty pořizují i běžci na lyžích.

Sama na problémy s prokrvováním prstů na nohou trpím, a proto vyhřívané ponožky používám už roky. V současné době mám model Therm-ic PowerSock Heat Fusion Uni V2, který hřeje pod přední částí chodidla, a i z horní strany prstů. Ponožky výborně odvádí pot, takže udržují nohy v suchu, a tím omezují rychlejší odvod tepla přes provlhlý materiál. Zároveň si u ponožek této značky můžete přímo na baterii zvolit intenzitu zahřívaní ze tří stupňů – nízký, střední, silný (a pokud máte baterie s Bluetooth rozhraním, je možno volit v aplikaci na telefonu 10 stupňů vyhřívání). Na nízké úrovni s baterií S-Pack 1200 vydrží ponožky hřát 9-12 hodin, na střední 5-6 h a na nejvyšší 3-4 h. Intenzitu vyhřívání si můžete zvolit a kontrolovat podle frekvence problikávání červeného světla na baterii, které vidíte i přes vrstvu oblečení, takže můžete stupňovat i bez svlékání termo kalhot nebo kombinézy. Výrobce uvádí, že se díky vyhřívaným ponožkám může zvýšit teplota dolních končetin o 4 až 6 °C.

/Snadné ovládání a přepínání mezi jednotlivými intenzitami vyhřívání pomocí jediného tlačítka/


Podle mého názoru by vyhřívané ponožky neměly v dámském šatníku sportující ženy chybět. Chladné končetiny trpí nejen na běžkách nebo sjezdovkách, ale třeba i při každodenním hlídání dětí v zimních dnech. Buď někde čekáte, až se vyřádí, nebo je doprovázíte v pomalém tempu při sportovní aktivitě a opravdu nemáte šanci se pořádně zahřát. Potom přijdou dětské nebo dospělácké závody a fandění, kdy se prakticky nepohnete. Nebo, nedej Bože, když přijedete na vymrzlou chalupu a se studenýma nohama prostě neusnete…

Aktuální kolekci vyhřívaných ponožek Therm-ic najdete na https://www.sidas.cz/…vane-ponozky