Již od dnešního dne začínají první závody asi největší běžkařské akce u nás, Jizerské 50. Vše vyvrcholí v neděli závodem na 50 km. S tím souvisí i omezení pro vjezd a parkování v Bedřichově. Předpověď počasí zatím hlásí oteplení a dešťové srážky i v polohách okolo 1 000 m nad mořem. Uvidíme, jak se se změnou počasí závodníci poperou.

Foto: Roman Šinkovský

Foto: Roman Šinkovský

Jizerské hory

Bedřichov: o závodním víkendu bude vjezd i parkování omezeno. V pátek vjezd do obce Bedřichov po celý den bez omezení, sobota a neděle: úplná uzavírka Bedřichova od 6:00 do 9:30 od Penzionu UKO v Bedřichově k České chalupě v Rudolfově. Parkoviště jsou vyhrazena pro účastníky závodů. Doporučená nástupní místa pro turisty: Maliník, Valešovka, Vysoký hřeben, Hrabětice.

Foto: Ula Sokolowska

Foto: Ula Sokolowska

Jakuszyce: sněhu je dostatek, fouká čerstvý vítr, který shazuje námrazu ze stromů. Upravené trasy jsou v dobrém stavu, dnes byly obnoveny stopy v těchto úsecích:  Spacerową Jakuszyce – Orle, okolo Kozího Hřbetu, Elektrárny Turów (Orle - Rozdroże pod Cichą Równią), Rozdroże pod Cichą, Równią - kopalnia - Skalna Brama, Wiciarka - Czarny Kamień - Jakuszyce - Dolny Dukt
Kořenov – Příchovice: všechny trasy z Kořenova na Příchovice a okolo rozhledny Štěpánka byly obnoveny v úterý. Nástupní místa kromě Příchovic a Kořenova jsou také ve Vystrkově U Pašeráka nebo na Bosně v Pasekách nad Jizerou.

Foto: Harrachov Foto: Harrachov

Krkonoše

Harrachov: prakticky všechny trasy v okolí mají úpravu z počátku týdne, tedy pondělí nebo úterý. Vzhledem k ideálnímu počasí bude stav dobrý, mimo úseků, kde trasy ničí pěší turisté. V Harrachově počítejte také s určitými omezeními na závodních tratích, protože se zde o víkendu koná Alpský pohár v severské kombinaci.
Rokytnice nad Jizerou: upraveny jsou běžkařské okruhy v areálu U Kapličky.
Roudnice: ve středu rolba upravovala trasy po loukách mezi Jestřebím, Roudnicí a Křížlicemi.
Benecko a Horní Mísečky: konečně jsme se i zde dočkali úpravy kompletní trasy mezi Beneckem a Mísečkami. Stopy jsou čerstvé, z dnešního rána. Na Benecku jsou upraveny závodní okruhy, sjezd na Rovinka a k Belleuve. Okruh k Mísečkám je upraven jak přes Třídomí, tak přes Janovu horu.
Vrchlabí - Vejsplachy: kromě kroužení na okruhu můžete vyrazit až do Horní Branné, Valteřic nebo po přejití hlavní silnice nahoru na Kněžice. Nově jsou také projeté trasy od městského parku k letišti v Lánově.
Jilemnice – Hraběnka: nově byly upraveny tratě na poli před areálem, kde se ve středu závodilo. Sníh je zmrzlý a bruslit se dá prakticky bez omezení po všech loukách v okolí Jilemnice.
Špindlerův Mlýn zde se upravuje trasa Buď Fit. O uplynulém víkendu vyjela rolba také na trasy z Krásné pláně do Strážného, na Friesovky, Lahrbuschem k bufetu Na Rozcestí a k Výrovce, dolů pak na Hříběcí Boudy a Jezerní Domky. Vzhledem k větru se dá předpokládat, že hřebenové trasy budou již zaváté.
Velká a Malá Úpa: ve středu úpraven okruh Červený vrch, trasa přes Růžohorky k horní stanici lanovky na Sněžku, údolím ke Spálenému Mlýnu a Janovým Boudám. Přes Lysičenské Boudy, Albeřice lze dojet po strojové stopě až do Žacléře. Dlouhý hřeben, Jelení hora nebo Kraví hora mají úpravu z počátku týdne.
Pec pod Sněžkou - Černá hora: dnes čerstvě upraven Plynovod a Kladenská cesta od Pražské Boudy k Zelenému Potoku. Na okruzích okolo Černé hory je to letos s pravidelnou úpravou slabší. Počátkem týdne projela rolba trasu přes Václavák ke Kolínké a Pražské a Černohorskou silnici k Zinneckerovým Boudám.

Kladské Pomezí

Tato oblast nabízí za současných sněhových podmínek spoustu kilometrů stop upravovaných převážně skútry. Máte tak jedinečnou možnost pokochat se krásami tohoto kraje i na běžkách.
Adršpach a Teplice nad Metují: po víkendovém sněžení byly v neděli a v pondělí upraveny všechny trasy. Bohužel ne vše se zobrazuje na zimní mapě. V Adršpachu je nejlepším nástupním místem hlavní parkoviště. Trasy jsou vedeny po loukách k zámku i do Horního Adršpachu, ke Zdoňovu přes Bukovou horu do Teplic. Ve městě v Teplicích je upraven i okruh pro bruslení.
Náchod – Kramolná: rolbou upraven 2,5 km okruh pro bruslení a klasiku mezi Kramolnou, Lhotkami a letištěm Vysokov.
Police nad Metují a Machov: upravovány okruhy v areálech Nebíčko a Doleček.
Podrobné informace o upravovaných stopách najdete na ski.kladskepo­mezi.cz
Karlow: kvalitně připravené trasy nedaleko hranic s výhledy na skalní masivy Hejšoviny.

Foto: Vendula Křoustková

Foto: Vendula Křoustková

Orlické hory

Deštné v Orlických horách: okruhy v běžkařském areálu jsou nyní trochu zmatené, protože stále zůstává úprava tras, po kterých vedl Orlický maraton. Na loukách k Sedloňovu jsou však stopy již zaváté. Hřebenové trasy od Vrchmezí přes Šerlich po sedlo Pod Homolí upravila rolba v úterý. Nástup je možný již v Deštném za Národním domem nebo u Kozího chlívku, případně na Šerlišském mlýně.
Olešnice v Orlických horách – Čihalka: popadané stromy byly odklizeny a stopy byly upraveny v úterý. Ve sjezdu od hranic k Čihalce jsou stále popadané stromy. Od Orlického maratonu bude stopa i na Řivnáčově cestě na Polomský kopec, která se standardně neupravuje.
V Orlickém Záhoří byly popadané stromy již odklizeny a okruh se opět udržuje. Pohodová trasa pro začátečníky je také pod elektrovodem do Černé Vody.

Říčky v Orlických horách: rolba z Říček vyjela v sobotu. Vzhledem k počasí mohou být některé úseky zaváté. Z Mezivrší k rozhledně na Anenském vrchu je trasa poškozená od pěších turistů. Jinak podmínky dobré. Nástupní místa jsou v Rokytnici v Orl. horách na Farském kopci, Panské Pole, Mezivrší – placené parkoviště, Říčky u kostela nebo ve Skicentru, Zdobnice – po žluté značce od kostela do kopce a projeto je také do Bartošovic.
Aktuální úpravu můžete sledovat na destne.info

Foto: MartinM, Kamzasnehem.cz

Foto: MartinM, Kamzasnehem.cz

Suchý vrch

Červenovodské sedlo: těžký sníh a spadlé stromy způsobily o uplynulém víkendu uzavření silnice. Nicméně vše je již odklizeno i z běžkařských tras. Nastoupit můžete také v Jamném n. Orlicí, ze sedla se dostanete až k tvrzi Bouda nebo pěchotnímu srubu Na sedle. Ve sjezdu od silnice k Pěti bratřím je stopa poškozená traktorem.

Rychlebské hory

Dolní Morava: upravovalo se naposledy o uplynulém víkendu prakticky vše v okolí.

Hynčice – Ski areál Králičák: ti jsou v úpravách aktivnější, naposledy vyjeli ve středu. Projeto na Stříbrnickou, do Starého Města k nádraží, k horní stanici lanovek v Kunčicích a propojeno s trasami v okolí Paprsku.
Paprsek: podmínky naprosto ideální, upravovány jsou nejen všechny trasy ve vyšších polohách, ale také ze Starého Města do Branné nebo Ostružné. Také z Ramzové do Horní Lipové nebo přes Obří skály do Jeseníku, odtud do Bělé pod Pradědem a Filipova. Nabízí se tedy možnosti pro celodenní výlety s různými nástupními místy.

Foto:Jdemenabezky.cz

Foto: Jdemenabezky.cz

Jeseníky

Kouty nad Desnou a Loučná nad Desnou: trasy v okolí vodních nádrží, Petrovka, Hladová cesta, sjezd do Koutů nad Desnou a okruh okolo Mravenečníku byly projety v neděli. Stopy jsou vzhledem k počasí stále relativně dobré.
Červenohorské sedlo a Praděd: na Vřesovou studánku a okruh Šindelná jela rolba ve středu, také magistrálu na Petrovku a Švýcárnu. Od Švýcárny k Pradědu, Ovčárně a okruhy jsou čerstvě upraveny z dnešního dne. Podmínky jsou naprosto luxusní.
Skřítek: upravovalo se v pondělí a stopy stále drží. Další výjezd rolby je v plánu na pátek. Upraveny okruhy, k Rabštejnu a do Hraběšic.
Karlov – Nová Ves: dnes ráno projela rolba ze Skřítku na Ztracené kameny, Mravenčí sedlo, Alfrédku, Mravencovku, do Karlova nebo Nové Vsi. Z Karlova je upravena magistrála na sedlo Hvězda, odtud dále do Ludvíkova. Další možnost je vydat se do Malé Morávky nebo areálu Suchá Rudná.
Rýmařov: čerstvě jsou upraveny okruhy v areálu Flemda. Do Staré Vsi a Žďárského Potoka jsou stopy z uplynulého víkendu. Novější stopy vedou od Flemdy do Horního Města.


Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Vysočina

Žďársko: upraveny okruhy k Polničce a Škrdlovicím. Sněhu není moc, někde jsou trasy tvrdé, místy se vyskytují hroudy a hlína na hranách mezí, někde ledové ploty. Pokud přijde obleva, bude sjízdnost na hraně. Čerstvě projeto je také na Šlakhamry a od Kamenného rybníka do Nového Veselí
Ski Velké Dářko: upravený Radostínský a Vojnoměstecký okruh, propojeno na okruhy upravované ze Žďáru.
Svratka: tratě jsou najety, podmínky ideální. Tuto sobotu proběhnou na tratích ve Svratce závody Českomoravského poháru v klasickém lyžování. Závody začínají v 10 hod. a budou končit cca v 13 hod., omezení by se nemělo zásadně dotknout části u lesa, ale na spodních loukách bude vstup nezávodníkům zakázán.

Nové Město na Moravě: příměstský okruh a Medlovské údolí – Sklené – Vlachovice jsou upraveny rolbou pro skate a klasiku. Okolí Kuklík, Sněžné, Kadov, Tři Studně, Studnice upravila čtyřkolka se stopovačem. Další stopy jsou od Pohledce na Studnice nebo v okolí Slavkovic . Trasy jsou zmrzlé, rychlé.
Mapu upravovaných tras najdete na webu korunavysociny.cz
Jihlavsko - o víkendu byly upravovány okruhy Mešnice – Rohozná, zde pozor, některé cesty jsou projeté traktorem. Okruhy Hojkov, Skoulovy kopce, Vysoká, Český mlýn - prodlouženo až téměř k mostu.

Pustevny, foto: Konva, Kamzasnehem.cz

Pustevny, foto: Konva, Kamzasnehem.cz

Beskydy

Pustevny: upraveno vše, co se dá, tedy okolo 74 km, nástup na Martiňáku, u Chaty Mír nebo v Trojanovicích.
Bílá: trasa Obůrka, zámeček - Mezivodí - Rožnovský vrch - Javořinka – Bílá úprava z neděle, ale stopy stále dobré, na prachovém podkladu se občas boří. V úterý upravena magistrála z Bílé podél silnice do Černé, dále na Janikulu a Gruň.
Velké Karlovice: podmínky jsou dobré, sněhu dostatek, stopy jsou staršího data. Lepší podmínky jsou ale na klasiku. Na bruslení není pás moc široký. Projeto bylo už od Ski areálu U Bambuchů - Machůzky, Razula – Uzgruň.
Cáb – Soláň – Benešky – Třeštík: celá magistrála projeta o uplynulém víkendu.

Pasečná, foto: Hana Obšivačová

Pasečná, foto: Hana Obšivačová

Šumava

Lipno - Frymburk- upraveny okruhy po loukách, sněhu dostatek.
Nová Pec – Stožec: sněhu okolo 30 cm, Plešné jezero 60 cm. Nejčerstvější úprava je na trase Stožec – Bonarova cesta – Ministerka – Oslinec – Hučina – Nové Údolí – Krásná Hora – Kamenná Hlava – České Žleby – Kostelní cesta – Travní cesta – Stožecká luka – Stožec. Dnes vyjela rolba na okruh České Žleby/sjezdovka – Volary – Lenora – České Žleby/sjezdovka.
Pasečná- upraveno až na Vítkův kámen a napojení na trasy v Rakousku. Až do pátku budou podmínky ideální. Více informací na www.bezkypasecna.cz
Churáňov: sněhová vrstva je necelých 50 cm. Včera upravená trasa: Churáňov – Roviny – Kůsov – Říhov  – Jirkalov – Stachy – Michalov a Roviny – Kůsov – Sibiř – Krousov – Jáchymov – Kundratec – Roviny – Stachy a zpět, k Paulusům a na Roviny nebo Popelnou.
Kvilda: sněhu okolo 60 cm, tento týden po ránu silné mrazy. V úterý upraveno Kvilda – Prameny Vltavy – Bučina a zpět. Ostatní trasy na Filipku a Tetřeví cesta mají úpravu z víkendu.
Modrava i zde je mrazivé počasí hlavně dopoledne. Sněhu cca 50 cm, ve vyšších polohách více. Strojová úprava proběhla v úterý: Modrava – Tříjezerní slať – Javoří Pila – Modrava, Modrava – Březník, Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černá Hora – Pramen Vltavy, Ptačí nádrž – Filipova Huť, Černohorská nádrž – Modravský most, Filipova Huť – Modrava.
Prášily: všechny okruhy (včetně úseku Prášily – Skelná – Nová Hůrka) byly upraveny během 3. a 4. 2. Stopy jsou stále kvalitní.
Železnorudsko: všechny tratě na Železnorudsku (s výjimkou spojky mezi St. a Novou Hůrkou) jsou dobře sjízdné pro oba způsoby běhu. V nižších polohách je povrch velmi tvrdý, místy zledovatělý. Ve středu večer byla upravena trať Berveder – Hofmanky, Můstecký okruh, spojka přes Habr, trať Špičácké sedlo – Hojsova Stráž a okruhy na Hojsově Stráži. Tam nejsou podmínky vzhledem ke špatné kvalitě sněhu valné.
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Český les

Capartice a Čerchov: v Caparticích jsou upraveny krátké okruhy do 4 km a okruh 7 km. Na Čerchově byly trasy po odklizení popadaných stromů upraveny znovu v úterý. Sněhu je okolo 30 cm, některá místa jsou zledovatělá. Na tratích se vyskytuje hodně větviček.

Krušné hory

Krušné hory - západ: podmínky jsou ideální a upravuje se průběžně vše, co je možné. Nástup tedy možný v Bublavě, na Přebuzi, Nejdku, Vysoké Peci, Horní Blatné, Perninku, Abertamech nebo Božím Daru. Upraven je i biatlonový areál Eduard u Jáchymova. Možností je hodně, některé tipy na výlety najdete na Mapy.cz.
. Aktuální informace ze západní částku Krušných hor najdete na krusnehoryaktiv­ne.cz
Nové Město – Cínovec – Komáří Vížka: upraveno z víkendu, stopy stále dobré. Rozsah úpravy: okruh přes Pramenáč, okruh U Vojáka, okruh 10km, okruh 5km roztažen do maximální šířky, z Dlouhé Louky napojeny tratě na Nové Město. Na lyžích se dá jet v upraveném Komárka-Cínovec-Nové Město-Dlouhá Louka-Klíny. Pozor na sjezd z Klínovčíku na Nové Město, pod sněhem teče voda a koukají dost kamínky.
Lesná: v úterý upraveno 36 km tratí. Podmínky ideální.
Adolfov: kromě okruhů v okolí propojeno na Komáří hůrku, dále na Krásný les a pod dálnicí k Petrovicím. Stav stop můžete sledovat na zimní mapě mapy.cz

Lužické hory

Polevsko: nejlepší podmínky v okolí Polevska jsou na Polevském vrchu s parkovištěm U Kapličky nad Polevskem. V lese je ve stopě hodně větviček a jehličí včetně Kočárovky. Na víkend plánujeme upravit Polevský vrch a Ledovec rolbou pro skate a následně skútrem na klasiku.
Luž: celkem dobré podmínky, jen ve stopách jsou popadané větvičky, někde i větší větve. Na loukách v okolí Hainu a Lückendorfu je to lepší. Dále pak ze Šébru po tzv. Točně a po Dlouhé míli, tam jsou i 2 stopy. Upraveno také okolo Jedlové, jen cesta od nádraží k Tolštejnu je špatná.