Obec se rozkládá v kopcovitém terénu s rozptýlenou zástavbou v údolích Jestřabského, Roudnického a Křížlického potoka a táhne se od říčky Jizerky – Křížlice (500 m n. m.) až téměř k vrcholu Kobyly (897 m n. m.), která je vzdálená 7 km severozápadně od Jilemnice.

První písemný záznam o oblasti je v Zemských deskách z roku 1492, kde byla zmínka o dělení Štěpanického panství mezi Valdštejny. Obce měly vždy české obyvatelstvo, několikanásobně převyšující počet dnešních obyvatel, jejichž výrazný odliv nastal po 2. světové válce. Křížlice byly v 19. století významným protestantským centrem. Každá samostatná místní část měla v minulém století svoji školu, obchod, hostinec, mlýn, několik pekařů a další živnosti. Lidé se živili perlařením, domácím tkalcovstvím, prací v lese a drobným zemědělstvím, později prací v textilních továrnách. Fungovalo zde množství spolků – Sokol, Orel, ochotnické divadelní spolky, včelařský spolek, sbory dobrovolných hasičů, kapely apod. V důsledku snižování počtu obyvatel se v roce 1960 spojilo Jestřabí a Roudnice a r. 1970 se připojily Křížlice a vznikla dnešní podoba obce Jestřabí v Krkonoších.

Dnes je Jestřabí v Krkonoších především rekreační a turistickou oblastí vyhledávanou pro svoji klidnou atmosféru, polohu a čerstvý vzduch. Dvě třetiny všech staveb tvoří rekreační chaty, chalupy a penziony. Území obce spadá do III. zóny Krkonošského národního parku nebo jeho ochranného pásma. Živo je v obci zejména v zimě, kdy sem proudí milovníci sjezdového lyžování vhodného pro rodiny s dětmi, v provozu je vlek přímo na Jestřabí. Na stráňce, na Roudnici se zase v blízkosti nalézá horní stanice vítkovického Skiareálu Aldrov a v dosahu je též Skiareál Vurmovka. Na své si přijdou také vyznavači bílé stopy. Na území Vítkovic, Roudnice, Křížlic a Jestřabí je upravováno kolem 30 km lyžařských běžeckých tras. Nástupní místa jsou v Křížlicích u restaurace Pod Javorem, v Roudnici před obecním úřadem nebo ve Vítkovicích u sjezdovky Aldrov – Prezidentský expres. Tratě navazují na běžecké stopy vedoucí na Poniklou, Rezek, Dvoračky a dále přes Harrachov na Jizerskou magistrálu. Mezi Vítkovicemi a Roudnicí je stabilně projeté dvoukilometrové kolečko s minimálním převýšením, které je vhodné pro děti nebo začínající lyžaře.


(Mezi Vítkovicemi a Roudnicí je stabilně projeté 2km kolečko s minimálním převýšením, které je vhodné pro děti nebo začínající lyžaře)V létě obec Jestřabí v Krkonoších představuje cíl pěších turistů či cyklistů, kteří hledají půvabná přírodní zákoutí a nesčetné rozhledy do kraje (Bezděz, Ještěd, Trosky, Ralsko, Zvičina, Kumburk, Bradlec, ad.) či panoramata krkonošských vrcholů (Kotel, Kozí hřbety, Žalý), mimo ruch hlavních krkonošských turistických center. V obci jsou k vidění také zachovalé původní roubenky představující klenot krkonošské lidové architektury. Do obce jezdí pravidelně autobusová linka z Jilemnice.


(V obci jsou k vidění také zachovalé původní roubenky představující klenot krkonošské lidové architektury)Návštěvníci obce mohou využít obchodu s potravinami na Roudnici nebo se mohou občerstvit v restauraci v Křížlicích Pod Javorem, v Krakonošově hospodě, či penzionu Kamarád na Jestřabí. Obec Jestřabí v Krkonoších je výchozím bodem turistických tras a túr na hřebeny (Rezek, Dvoračky, Rokytnice nad Jizerou, ad.). Vedou zde některé značené turistické trasy a cyklotrasa KRNAP, ale mimo to je obec propletena desítkami kilometrů neznačených polních i lesních cest, spojujících půvabné samoty a zachovalou přírodu s okolními vesnicemi. V Křížlicích je nově zbudována naučná ministezka Po zarostlých místech Kavánových obrazů, která zájemce provede po místech, kde maloval své krajiny slavný ak. malíř František Kaván (1866–1941) a dovede také na místo jeho rodného domku ve Víchovské Lhotě, na pomezí Roudnice a Křížlic. Dále Roudnicí a Křížlicemi prochází questingová trasa Od mlýna k mlýnu vedoucí z Vítkovic a mající cíl u křížlického Mikoláškova mlýna, vzácného dokladu podkrkonošské mlýnské architektury, jedná se o kulturní památku.


(Z běžeckých tratí si můžete užít krásné výhledy na Kotel)Zajímavosti o Jestřabí

Unikátem Jestřabí je polní letiště ležící v příhodné poloze na náhorní plošině nad centrem vsi, dříve bylo využíváno k vápnění vodní nádrže Souš či práškování polí, dnes ojediněle k cvičením vojenských či záchranných složek, místo je u veřejnosti oblíbeno k pouštění draků a provozování snowkitingu a také se zde konají svatební obřady. Od letiště vede lesní cesta ke Stromkovické kapličce – poutnímu místu s léčivou vodou a křížovou cestou. Krajinnou dominantou Křížlic jsou dva kostely nedaleko od sebe – evangelický z r. 1786 a katolický Sv. Jana Křtitele z r. 1814, poukazující na historii vesnice. Pomníky padlým obětem světových válek lze nalézt v centru Jestřabí a Křížlic. Hřbitovy v obci jsou tři – se zvoničkou na Jestřabí, evangelický a katolický v Křížlicích u kostelů.

Jestřabí je rodištěm spisovatele, pedagoga, sbormistra a buditele slovenského lidu Jana Kadavého (1810–1883 v Martině, Slovensko), pamětní deska z r. 1960 na Krakonošově hospodě, Jestřabí č.p. 33., v Křížlicích se narodil průkopník kriminalistické metody mechanoskopie Ladislav Havlíček (1900–1976 Chicago, USA), dále ak. malíř a ilustrátor Cyril Kutlík (1869–1900 Bělohrad, Srbsko).

Oficiální stránky obce: www.jestrabivkrk.czZdroj: Nordic magazín