Jizerské hory

Bedřichov: Jizerská ops upravuje pravidelně a průběžně, ovšem vzhledem k počasí,nemusí být všechny lyžařské trasy dokonalé. Dnes bylo upraveno rolbou z Bedřichova: Maliník - Vysoký hřeben - Galerova cesta - Maliník - stadion - Šámalova chata. Z Nové louky skútrem Magentový okruh - pro skate (stopy jsou v dobrém stavu). Nová Louka – Hřebínek – Bílé buky – Kristiánov – Nová Louka. Ze Souše rolbou (dvě stopy pro klasiku, skate uprostřed): Souš - Soušská silnice - Smědava - Knajpa - Josefův Důl, Peklo - Mariánskohorské boudy - směr Mariánská Hora (cca do půlky cesty).
Jakuszyce: také zde panovala inverze, trasy byly upraveny ve středu večer, sněhu je dostatek. Skútrem se stopovačem byl upraven úsek Orle - Jagnięcy Potok (poblíž Chatki Górzystów). Na Jakuszycke Polanie budou ode dneška do neděle probíhat biatlonové závody. Přístup na běžkařské trasy za oplocením je volný, uzavřený je pouze úsek z Jakuszyc na Samolot.
Kořenov – Příchovice: zde probíhala úprava rolbou ve středu večera a dnes. Projeté jsou všechny trasy okolo Hvězdy, do Kořenova k bunkru, Famberka, osvětlené kolečko U Čápa v Příchovicích, do Pasek nad Jizerou Na Bosně. Stav je dobrý, snad to vydrží i přes oblevu.

Krkonoše

Harrachov: na mapy.cz se nezobrazuje aktuální úprava, ta proběhla ve středu. Sněhu je okolo 50 cm, oblevu by měl přežít.
Roudnice – Rezek – Jestřabí v Krkonoších: v úterý upraveny všechny trasy až do sedla pod Dvoračkami a do Křížlic.
Benecko: okruhy, sjezd na Rovinka byly upraveny ve středu. Propojení přes Janovu horu nebo Třídomí je z minulého víkendu, stopy relativně držely.
Horní Mísečky: v sobotu i v neděli zde budou probíhat závody seriálu Ski-tour. Poběží se na závodních okruzích 7,5 a 10 km. V sobotu volně v neděli klasicky.
Vrchlabí - Vejsplachy: stále nabízí velmi kvalitní denně upravovaný okruh s umělým osvětlením. Ve středu večer byly projety také stopy od parku ve Vrchlabí k Lánovu – letiště.
Jilemnice – Hraběnka: bohužel zde již není dostatek sněhu na rozsáhlejší úpravu. Lyžovat se ještě dalo na osvětleném okruhu 2,7 km.
Špindlerův Mlýn upravena trasa Buď Fit. Týden staré jsou stopy po hřebenech od Přední Planiny sjezd do Strážného přes Struhadla, po hřebeni na Klínovky, Friesovky, Rennerovky, okolo Dvorské Boudy na Rozcestí.
Velká a Malá Úpa: v úterý upraveny hlavní okruhy Lví důl – Haida, Spálený Mlýn - k horní stanici lanovky na Sněžku a Dlouhý hřeben.

Tom von Lichwe, zdroj Kamzasnehem.cz

Foto: Tom von Lichwe, zdroj Kamzasnehem.cz

Pec pod Sněžkou - Černá hora: okruhy se upravují, ale na mapy.cz se to bohužel nepromítá. Podle zpráv z Kamzasnehem.cz, měl okruh Světlá hora velmi dobré podmínky.

Kladské Pomezí

Kladské pomezí: strojové úpravy probíhaly vesměs v minulém týdnu. Někde byly trasy ještě sjízdné, ovšem další obleva bude znamenat nejspíš definitivní konec.
Podrobné informace o upravovaných stopách najdete na ski.kladskepo­mezi.cz
Karlow: oblast je výše položená a okruhy se stále upravují.

Orlické hory

Deštné v Orlických horách: běžkařské okruhy a louky v okolí byly v týdnu dobře sjízdné, po ránu zmrzlé. Strojová úprava proběhla v úterý, další bývá v pátek. Hřebenovka mezi Vrchmezím – Šerlichem – Velkou Deštnou – Pěticestím ve velmi dobrém stavu, stopy kvalitní tvrdé, bez ledových ploten. Silnice z Deštného přes Šerlich je hrbolatá, zledovatělá, parkoviště bývá velmi brzy obsazené. Doporučuji využít dopravu ski busem z Deštného.
Olešnice v Orlických horách – Čihalka: tato méně frekventovaná trasa byla projeta rolbou v úterý. Snad sníh vydrží páteční a sobotní oblevu a bude se moct upravovat i v následujících týdnech.
V Orlickém Záhoří úprava okruhu proběhla ve středu. Sněhu je stále dost, osvětlení do 21 hodin, některé lampy jsou však poškozené od spadlých stromů.

Říčky v Orlických horách: rolba z Říček vyráží jednou týdně, ale stopy byly po celý týden dobré, pokud je tedy nepoškodili pěší turisté. Kvalita stop v nižších polohách tzn. od Panského Pole do Rokytnice a do Barotošovic bude záviset na počasí.
Aktuální úpravu můžete sledovat na destne.info

Suchý vrch

Červenovodské sedlo: ve stínu zmrzlé, na slunci sníh měkký, některé sjezdy jsou tedy náročné. Okolo Hvězdy jsou rozdupané úseky, nejlepší trasy jsou okolo Boudy. Poslední strojová úprava je z úterý.

Rychlebské hory

Dolní Morava: všechny trasy upraveny v úterý. Sněhu dostatek, stav výborný.
Hynčice – Ski areál Králičák také zdejší trasy byly upraveny v úterý. Projeto na Stříbrnickou, do Starého Města k nádraží, k horní stanici lanovek v Kunčicích a propojeno s trasami v okolí Paprsku.
Paprsek: ve vyšších polohách jsou podmínky ideální, níže se ve stopě již vyskytuje špína a pokud není po čerstvé úpravě, dosti to drhne. Také ve sjezdu např. k Petříkovu jsou ledové plotny. Stopy vedou do Starého Města do Branné nebo Ostružné. Také z Ramzové do Horní Lipové. Upravuje se průběžně.

Jeseníky

Kouty nad Desnou a Loučná nad Desnou: oblast od Petrovky, Hladovou cestu, okolo Mravenečníku a vodních nádrží, sjezd do Koutů nad Desnou upravovala rolba v neděli odpoledne. Podmínky byly stále dobré.
Červenohorské sedlo a Praděd: na Vřesovou studánku a okruh Šindelná jela rolba v úterý, také magistrálu na Petrovku . Od ní už je ke Švýcárně k Pradědu a Ovčárně upraveno čerstvě ze dnešního dne.
Skřítek: ze Skřítku k Hvězdě západní cesta horší, východní lepší. K Rabštejnu se občas vyskytuje hlína, ale sjízdné. Okruhy na Skřítku jsou dobré. Koncem minulého týdne propojila rolba také Skřítek na Žlutý potok a do Žďárského Potoka, stav byl dobrý, otázkou je, jaký bude po oblevě.
Karlov – Nová Ves: ze Skřítku na Ztracené kameny, Mravenčí sedlo, Alfrédku, Mravencovku, do Karlova nebo Nové Vsi stav výborný. Okruh z Karlova magistrálou přes sedlo Hvězda přes Železný vrch do Malé Morávky upraven v úterý.
Rýmařov: upravují se okruhy v areálu Flemda, do Janovic Staré Vsi a Žďárského Potoka. Také magistrála na Strálek a zpět do Rýmařova.
Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Vysočina

Žďársko poslední úprava proběhla v pondělí a stále se dá vyrazit na skiareál a Řádkovu louku.
Ski Velké Dářko stále se dá lyžovat na loukách od Kralova na Radostín a Vojnův Městec..
Svratka: upraveno pouze na skate na 5km okruhu, sněhu je málo nová stopa nejde vyrýt. Původní stopa je stále znatelná, ale mělká.
Nové Město n. Moravě: poslední úprava stop proběhla v úterý. Připravena je část Příměstského okruhu, dále od Vysočina Areny – Medlovské údolí – Sklené – Fryšavský ledovec a kompletní Studnický okruh (Studnice - Tři Studně – Kadov – Kuklík – Studnice). Ve stopách v okolí Slavkovic a Jiříkovic se stále také dobře svezete. V Medlovském údolí se občas vyskytuje hlína, nejlepší oblast je okolo Fryšavy.

Libor Marek Losenický

Foto: Libor Marek Losenický

Vysočina Arena: lyžování pro veřejnost pouze do čtvrtečního rána, pak budou trasy z důvodu konání závodů uzavřeny. Veřejnost se na tratě dostane opět v neděli odpoledne.
Mapu upravovaných tras najdete na webu korunavysociny.cz
Jihlavsko - oblast Mešnice: některá místa je nutné absolvovat již s obezřetností. Pokud nebude v noci pršet, vypadá to, že ještě i zítra bude možné si zalyžovat. Lyžařský areál Český mlýn je v dobrém stavu.

Beskydy

Pustevny: upraveno vše, co se dá, tedy okolo 74 km, nástup na Martiňáku, u Chaty Mír nebo v Trojanovicích. Podmínky výborné.
Bílá: dnes upravena trasa obůrka, zámeček - Mezivodí - Rožnovský vrch - Javořinka – Bílá Ostatní trasy přes Janikuku a podél státní hranice na Bumbálku mají úpravu z uplynulého víkendu.
Třeštík - Beneškyupraveno o víkendu. Sněhu dostatek.
Velké Karlovice: celým údolím až na Uzguň je čerstvě upraveno.
Cáb – Dušná: upraven i okruh okolo Ptáčnice.

Šumava

Lipno - Frymburk- upraveny okruhy po loukách, sníh zatím drží.
Nová Pec – Stožec: úprava o uplynulém víkendu.
Pasečná- Podmínky pro lyžování jsou stále výborné, sníh sice taje, ale stopy se drží a základ na loukách byl poctivý, poslední úprava v sobotu. Více informací na www.bezkypasecna.cz
Churáňov: sněhová vrstva je asi 35 cm. Včera upravená trasa: Churáňovské louky, Churáňov – U Mezilesní slati (kolem Polce) – Zlatá Studna, Zlatá Studna – Ranklovská rovina – Danielova cesta (směr Horská Kvilda) – odbočkou doleva zpět na Zlatou Studnu, U Mezilesní slati – Na Hřebenovce – Pod Přílbou, Pod Přílbou – Staré Hutě – Pláně, Pláně – Nové Hutě, Zadov (U Lenců) – Pláně– s odbočkou ke skok. můstku, V Polci  – Na Hřebenovce
Kvilda: sněhu okolo 40 cm, v úterý upraveno Kvilda – Pramen Vltavy: 6 km, Kvilda – Bučina: 3 km (první polovina) – jeden pruh pro klasické lyžování a jeden pruh pro bruslení, signálka (s jednou stopou): 2 km.
Modrava sněhu cca 40 cm, ve vyšších polohách více. Strojová úprava proběhla v pondělí: Modrava – Tříjezerní slať – Javoří Pila – Modrava – 12,5 km, Modrava – Březník – 7,5 km, Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černá Hora – Pramen Vltavy – 8 km, Ptačí nádrž – Filipova Huť – 6 km, Černohorská nádrž – Modravský most – 2 km, Filipova Huť – Modrava – 2 km. Další úprava je v plánu na pátek odpoledne.
Prášily: sněhu od 25 do 80 cm, V pondělí 13. 2. večer byl upraven okruh Poledník (bez Velkého Boru) a okruh Laka, včetně okruhu Gsenget. Na Velkém Boru (u závory) je cca 100 m nesjízdný úsek – probíhá zde těžba. Úsek V. Bor – Nová Studnice byl upraven rolbou NP Šumava. Okruh Laka – dbejte zvýšené opatrnosti v místě prudkého kopce při dojezdu do Prášil (ve směru od Horních Ždánidel).
Železnorudsko: sněhu 25-40 cm. Jarní charakter počasí. Všechny hlavní tratě jsou stále dobře sjízdné na klasiku, tratě upravené včera. Sněhu však pomalu ubývá a jeho kvalita se zhoršuje. Včera večer byla upravena trať ze Špičáckého sedla do Hojsovy Stráže, spojka Habr, úsek Tomandlův kříž – Hofmanky – Gerlova Huť, Polomský okruh, a tedy i celá Dálnice. Na Belvederských okruzích se vyskytují vytátá místa a do výraznějšího sněžení tratě již nebudou dále upravovány. Dnes proběhne kontrola tratí a posouzení dalšího postupu s ohledem na nepříznivý vývoj počasí v dalších dnech.
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Český les

Capartice a Čerchov: v Caparticích je okolo 20 cm sněhu, tratě upraveny naposledy 10.2. Čerchov – sněhu okolo 40 cm, úprava ze stejného data jako v Caparticích.

Krušnohorská lyžařská magistrála KH západ

Foto: Krušnohorská lyžařská magistrála KH západ

Krušné hory

Krušné hory západ: úprava je dost náročná, někde je sníh úplně umrzlý, jinde je ho málo, ale rolbaři dělají, co můžou. Pozor v prudších sjezdech, kde může být sníh umrzlý a lyže hůře ovladatelné. Již v úvodu jsem zmiňovala, že z důvodu nedostatku sněhu byl zrušen Karlův běh, který se tradičně startuje na Božím Daru. V některých sjezdech sníh místy chybí (zatím se dají tato místa objet, např. na magistrále u Jelení a Rolavy). Aktuálně upravované trasy se zobrazují i na zimní mapy.cz.
Podrobné informace ze západní částku Krušných hor najdete na krusnehoryaktiv­ne.cz
Nové Město – Cínovec – Komáří Vížka: stopy jsou již v horším stavu, místy leze hlína, některá vytátá místa je třeba objíždět. Sněhu výrazně ubývá. Poslední úprava rolbou ve středu magistrála z Vitišky přes Tokaniště k větrníkům nad Cínovcem.
Lesná v úterý upraveno 36 km tratí ve středu.
Stav stop můžete sledovat na zimní mapě mapy.cz

Lužické hory

Luž: podmínky nebyly úplně ideální, ale jezdit se dalo. Ve stopách bylo hodně špíny a spadaných větviček. Jestli přijdou slibované vydatné dešťové srážky, zřejmě bude i tady s lyžováním konec.