Jizerské hory

Bedřichov: na stadionu a přilehlých tratích se bude o víkendu konat MČR starších žáků. Přístup na ostatní běžkařské trasy ale nebude nijak omezen.
Co se týká momentální kvality magistrály, tak v nižších polohách od stadionu v Bedřichově, přes Novou Loukou až po Kristiánov je nutné dávat pozor na ledovatá nebo vytátá místa. Jsou zde i úseky, kde je nutné přenášet. Ve vyšších polohách okolo Rozmezí, Knajpy, Smědavy, Černého vrchu i k Václavíkově studánce jsou podmínky dobré a po včerejší úpravě rolbou i sjízdné bez špíny ve stopě. Víkendové sněžení určitě podmínky výrazně zlepší.
Jakuszyce: zde jsou sněhové podmínky o trochu lepší, než na české straně hor. Ranní úprava proběhla na těchto trasách: Spacerową Jakuszyce – Orle, Orle - Samolot (do Rozdroża Miedzianego), Rozdroże Miedziane - Na Bagnie - Jelenia Łąka - Rozdroże pod Cichą Równią, Rozdroże pod Cichą Równia - Dolny Dukt – Jakuszyce. Na ostatních trasách jsou podmínky horší a na nejlepší lyže to není.
Kořenov – Příchovice: bohužel tady obleva řádila v plné síle. Sníh z luk zmizel, zůstávají zbytky v lesních úsecích a strojová úprava není možná. Pokud vyjde předpověď a napadne dostatek nového sněhu, rolby určitě v závěru týdne opět vyjedou.

Krkonoše

Harrachov - sníh v nižších polohách také výrazně ubyl a vyskytují se vytátá místa. Avšak díky pravidelné údržbě jsou trasy ve větších výškách – Janova cesta, Kládová cesta, Terex apod. v dobrém stavu.
Benecko – se upravovalo naposledy v pondělí. Okruhy tak byly v lese velmi špinavé a velmi špatně sjízdné. Stejně tak trasa přes Rovinka na Mísečky nebyla v dobré kondici.
Horní Mísečky: úprava závodních okruhů zůstala z víkendových závodů. Opět stejné podmínky jako jinde – v lese špinavé, místy propadlá místa od vody.
Vrchlabí - Vejsplachy – přírodní sníh roztál, lyžuje se na 4 km dlouhém osvětleném okruhu s umělým osvětlením.

Špindlerův Mlýn trasa Buď Fit se upravovala v pondělí. Další úpravy budou dle víkendového sněžení. Hřebenové trasy od Plání ke Strážnému, k Rennerovkám a Na Rozcestí se projíždějí na víkend. Pohyb rolby můžete sledovat na zimních mapách.cz
Velká a Malá Úpa: v úterý se upravovala trasa okolo Pěnkavčího vrchu a k horní stanici Portášky.
Pec pod Sněžkou - Černá hora– ve středu proběhla poměrně rozsáhlá úprava z Černé hory. Projety byly nejen okruhy v okolí, ale také Liščí cesta na Přední Rennerovky, od Lesní Boudy na Hnědý vrch a také Černohorská silnice.

Orlické hory

Deštné v Orlických horách: v průběhu týdně postupně mizel sníh z okolních luk, takže okruhy jsou již nesjízdné. Po louce za Národním domem se již musí přenášet, ale v lese začíná sněhu dost. Rolba vyjela naposledy v pondělí. V lesních úsecích se tak vyskytuje poměrně dost špíny, ale širší hřebenová cesta od Šerlichu až do sedla Pod Homoli je poměrně čistá i se stopou na klasiku. Další strojová úprava proběhne nejspíš v pátek ráno.
Olešnice v Orlických horách – Čihalka: odtud vyjela rolba v úterý až na Sedloňovský vrch. Pouze od sjezdovky na Čihalce směrem ke státní hranici jsou špatná místa a tam rolba již nejela. Další kritické místo s množstvím špíny je ve sjezdu se Sedloňovského vrchu k odbočce na Knížecí cestu.
V Orlickém Záhoří sníh úplně roztál. Rolba se tedy nedostane ani na úpravu hřebenové trasy od Jelenky pod Homoli. Tento úsek by mohla projet rolba z Deštného, sněhu je dost.

Říčky v Orlických horách: stopy se upravují pouze jednou týdně před víkendem. Trasy jsou sjízdné od Mezivrší k Pěticestí a Pod Homoli, na druhou stranu pak k Anenskému vrchu, pouze na dojezdu k Panskému Poli již budou kritická místa.
Aktuální úpravu můžete sledovat na stránkách destne.info

Suchý vrch

Červenovodské sedlo: na Suchém vrchu by stále mělo být okolo 20 cm sněhu. Stopy se však již týden neupravovaly a tomu bude odpovídat i jejich kvalita. Tedy velké množství špíny. Víkend snad přinese zlepšení.

Rychlebské hory

Dolní Morava: dnes projela rolba okruh Zbojnická a celou magistrálu na Slaměnku. Nástup je možný také kusek za Závorou.

Hynčice – Ski areál Králičák trasy od Hynčic ke Slaměnce a na druhou stranu ke Stříbrnické chatě upravovala rolba naposledy o uplynulém víkendu. Podmínky tedy nebudou ideální. Navíc sjezdy do nižších míst např. Starého Města nebo Kunčic už budou bez sněhu.

Paprsek, foto Bohumil Vlasta

Paprsek, foto Bohumil Vlasta

Paprsek: tady se zatím na sociálních sítích vede diskuze v jakém stavu budou trasy na víkendový závod JeLyman. Dnes se objevila zpráva od toho nejpovolanějšího, tedy Bohumila Vlasty, který se o běžkařské tratě v okolí Paprsku stará:"magistrála je ve výborném stavu, dá se jet na běžkách už z Petříkova. V dobrém stavu je i hranice na přes Travnou na Smrk a Pohádka. Pralinka, hranice na Polskou horu a Šengeny jsou hodně špinavé. Budeme čistit až v pátek na závody. Ve čtvrtek chystáme okruh kolem Růžovky na sobotní závod. Snažíme se vám udržet stopy v co nejlepším stavu navzdory nepřízni počasí." Já jen dodám, že o víkendu nebude vstup na trasy nezávodícím zakazován.

Jeseníky

Kouty nad Desnou: dnes projela rolba od horní stanice lanovky okruh okolo Mravenečníku, horní vodní nádrže a po silnici k dolní nádrži po odbočku na Hladovou cestu.
Červenohorské sedlo a Praděd: na Vřesovou studánku a okruh Šindelná jela rolba v úterý, tam už budou podmínky trochu horší. Přes Petrovku na Švýcárnu dojela také v úterý večer. Úsek Švýcárna, Praděd, Ovčárna má dnešní čerstvou stopu. Podmínky jsou výborné, sněhu dostatek.
Skřítek, Karlov, Nová Ves, Mravencovka, Alfrédka: poslední úpravy z konce minulého týdne. Stručně řečeno – od Zelených kamenů sníh je, ale úplně zakrytý jehličím a větvičkami. Po víkendu snad bude líp.

Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Vysočina

Bohužel obleva vzala s sebou i poslední zbytky sněhu na Vysočině.
Vysočina Arena se připravuje na světový pohár v biatlonu, proto je pro veřejnost zcela uzavřena.

Český mlýn, Jihlava, foto: Lyžařské Jihlavsko

Český mlýn, Jihlava, foto: Lyžařské Jihlavsko

Jihlavsko v areálu Český mlýn se stále daří udržet prodloužený okruh s umělým sněhem. Ten je připraven pro klasiku i bruslení.

Beskydy

Pustevny: ze včerejška upraven okruh okolo Zmrzlého, vrchní magistrála přes sjezdovky a sjezd na Martiňák.
Třeštík - Benešky: sněhu výrazně ubylo, bude záležet na nové sněhové nadílce.

Šumava

Lipensko a Pasečná: bohužel bez sněhu.
Churáňov: sněhu je velmi málo, do 10 cm. Strojově se momentálně neupravuje.

Foto: Stopa pro život

Foto: Stopa pro život

Kvilda a Modrava: na Kvildě se měl o víkendu konat Šumavský maraton. Bohužel kvůli nedostatku sněhu musela být trasa zkrácena a změněna. Za současných nepříznivých sněhových podmínek se start závodu přesouvá na Modravu. Trasa povede podél Modravského potoka, Na Ztraceném, Nad Ptačí nádrží, Černohorská nádrž a přes Černou horu k pramenům Vltavy. Cíl pak bude na konci sněhové pokrývky. Starty byly přesunuty na časnější hodiny, aby nebyli omezováni turisté. Toto jsou prakticky jediná místa na Šumavě, kde je dostatečná sněhová pokrývka pro kvalitní běžkování.

Krušné hory a Lužické hory

Již počátkem týdne sníh roztál i na hřebenech těchto hor. Sledujte tedy počasí a zprávy na krusnehoryaktiv­ne.cz
Pokud napadne dostatek sněhu i v Lužických horách, poměrně záhy se objevují zprávy na kamzasnehem.cz nebo na facebooku Lužické magistrály.