43. mistrovství světa ve slovinské Planici odstartovalo nejkratšími závody a přivítalo závodníky vysokými teplotami a těžkými podmínkami. Už v kvalifikaci se lyžaři museli vypořádat s mokrým a rozměklým sněhem, během závodů dostávala trať pořádně zabrat. To ale Michalu Novákovi nezabránilo v zápisu do historie.

V mužské polovině startovního pole startovala trojice Čechů, Michal Novák zazářil už v kvalifikaci, když obsadil parádní 4. příčku, jen pár sekund za nejrychlejším Valnesem. „Trať je těžká, ale cítil jsem se svěže a takový lehký. Ze čtvrtého místa jsem překvapený, je to závod po delší době a test formy. Myslím, že postup do semifinále by byl velký úspěch,“ nechal se skromně slyšet před vypuknutím hlavní soutěže.

O splnění zmíněného cíle se postaral ve své jízdě číslo 4, kterou si sám vybral po poměrně dlouhé úvaze a po poradě s trenérem. Suverénním a takticky vyzrálým výkonem se držel ve čtvrtfinále na čele a celou dobu přesně věděl, jak se věci mají. Využil také vzájemného kontaktu a pádu Nora Taugbøla a Slovince Šimence a do cílové rovinky vjížděl jako první. Sice se přes něj přehnal skvěle finišující Chappaz, ale Švéda Grateho za sebou udržel a vybojoval si pokračování v závodě.

A jak končil karlovarský rodák čtvrtfinále, tak začal i semifinále. Počínal si znovu velmi sebevědomě a od začátku diktoval tempo. Balík se díky tomu v polovině jízdy roztrhal, Novák si pohlídal problematický sjezd a levotočivou zatáčku a do cílového prostoru vjížděl v těsném kontaktu s čelem. Finiš si před ním pohlídal Chappaz a trošku Čecha zablokoval, takže druhý skončil Nor Golberg.

Protože však byla jízda svižná, znamenala třetí pozice postup do finále, kde český reprezentant figuroval na MS naposledy v roce 2009 zásluhou Aleše Razýma. Po něm a Martinu Koukalovi v roce 2003 je Michal Novák teprve třetím Čechem historie, kterému se povedlo proniknout mezi top 6 sprinterů na světovém šampionátu. V klasické technice to bylo dokonce úplně poprvé!

Na startu finále působil český reprezentant naprosto uvolněně a svůj postup si evidentně užíval. Do svého životního závodu vstoupil opět sympaticky a i když Klæbo začal všem rychle ujíždět, Michal Novák se držel v boji o druhé místo. Ve druhé polovině tratě zapnuli své motory Chappaz a Golberg a bohužel Čechovi lehce poodjeli. Oba si to ve finiši rozdali o stříbro na cílové linii, daleko za zlatým Klæbem.

Šestadvacetiletý Novák projel cílem po famózním závodě a výkonech na čtvrtém místě, jako by mu čtyřka byla zkrátka souzena. A i když vypadal zklamaně, zajistil své zemi nejlepší výsledek ve sprintu v historii mistrovství světa. Tento úspěch všichni docení možná až s lehkým odstupem, včetně jeho samého.


Další české zástupce mezi muži zastihla smůla

Naopak oba kolegové české jedničky si vybrali pořádný kopec smůly. Luděk Šeller si volil rozjížďku mezi posledními, byl tedy nucen nastoupit do jízdy proti favoritům Valnesovi s Klæbem. Jel slušně v kontaktu s balíkem, ale v klíčové zatáčce doprava směrem vzhůru zhruba po dvou minutách sprintu upadl Švéd Anger, český reprezentant do něj najel a dokonce mu vypnula lyže z vázání.

„Přede mnou spadl Anger a já už jsem neměl čas na to zareagovat. Lyže se mi dostala mezi jeho lyže a vyplo mi vázání. Nasadil jsem lyži a jel dál, ale už to bylo daleko,“ popsal incident na trati ze svého pohledu sám aktér. „Lyže jsme zvolili dobře, pozici jsem si vypracoval pěknou, ale jak by to dopadlo, to už se nedozvíme. Budu se teď soustředit hlavně na další závody,“ zůstává Luděk Šeller motivovaný na zbytek mistrovství. Celkově udržel svou kvalifikační pozici a zapsal 23. místo.

Ondřej Černý v kvalifikaci zajel jedenáctý čas, dle svých slov se ale necítil příliš dobře. Do závodu si chtěl dát hlavně pozor na kolize s protivníky. „Trochu jsem změnil i přístup k závodům z důvodů častých kontaktů se soupeři,“ hlásil před čtvrtfinále. Vyvarovat kontaktu se mu sice povedlo, jenže nakonec pro něj závod skončil v podstatě ještě než pořádně začal. Hned v první zatáčce si ustlal na rozměklém sněhu a i když se rychle zvedl na lyže, svou ztrátu už nedohnal. Cílem projel v hlubokém předklonu a viditelně enormně zklamaný.


Ženy berou dvojité umístění v elitní dvacítce

Nejlepší českou závodnicí po kvalifikačních jízdách byla Kateřina Janatová. Ta šla do závodu s číslem 13 a v rozjížďce se potkala i s aspirantkou na zlato Linn Svahnovou. „Ona si to většinou hlídá a zas tak se nikam nežene. Julia Kernová je zase dobrá ve finiši, takže si budu muset rozmyslet co a jak. Tyhle dvě bude pro mě těžké porazit, ale zkusím se s nimi vyvézt a uvidím, na co to bude stačit. Chtěla bych rozhodně udržet místo, které jsem si zajela v kvalifikaci,“ prohlásila po rozlosování do čtvrtfinále.

Slova české reprezentantky se víceméně potvrdila, protože právě dvě zmíněné ženy si dojely pro přímý postup. V klíčové pasáži, tedy v ostré pravé zatáčce ve stoupání, obě favoritky trochu poodskočily a pro ostatní zbyl jen boj o čas. A i když rodačka z Jilemnice v závěru dokázala zrychlit, umístila se na čtvrtém místě a nepostoupila ani na čas. Celkově se Janatová umístila na 17. přičce.

„Nemohla jsem si najít dobrou pozici. Myslela jsem, že Svendsenová pojede rychleji a pak se to vždy nějak promísilo a někdo mě předjel. Zklamaná ale nejsem, v podstatě je tohle moje nejhorší disciplína, takže 17. místo beru jako dobrý výsledek,“ komentovala své vystoupení Kateřina Janatová.

Ještě před ní se představila v první rozjížďce debutantka na MS Barbora Antošová. Ta skvěle vzdorovala favoritkám na medaile Skistadové a Dahlqvistové a v podstatě celou délku trati s nimi držela krok na třetím místě. Osudným se jí stal jeden z prudkých sjezdů, při kterém v zatáčce špatně odšlápnula a skončila na zemi. Sen o postupu se jí tedy rozplynul před očima.

„Sama moc nevím, co se tam stalo. Myslím, že se mi v hlubokém sněhu zvrtla noha a bohužel jsem si tam sedla. Jinak se mi povedlo držet pozice za dvěma favoritkami a o to víc mě to mrzí. Měla jsem ještě dost sil, mohl to být hezký výsledek,“ smutnila po závodě nejmladší z českých účastnic. „Ukázalo mi to, že na to mám, že se mám kam posouvat a taky na čem pracovat,“ dodala s optimismem směrem k budoucnosti. Celkově z toho bylo v premiéře na MS 28. místo.

Naděje českých fanoušků se tedy upnuly k jízdě české sprinterské jedničky Terezy Beranové. Ta velmi rychle zvolila jízdu číslo 5, snad aby měla přehled o předchozích rozjížďkách. A jak jsme u ní zvyklí, celou jízdu se držela vzadu a čekala, co vymyslí soupeřky. Už to vypadalo, že jí riskantní taktika nevyjde, ale parádně vyskákala táhlé stoupání, posunula se blíže k čelu a do finiše mohla bojovat i o přímý postup. Ten ji sice o chloupek utekl, ale třetí příčka a čas ji na semifinále stačily, a tak bylo jasné, že bude moci bojovat dál.

V semifinále na to šla mladá česká reprezentantka stejně, soupeřky se ale přeci jen zkvalitnily. Tempo táhly Švédka Ribomová a Norka Skistadová, které nakonec vysokou rychlost udržely až do cíle. Tereza Beranová správně nenačasovala svůj finiš a i když bojovala do posledních metrů, šesté místo znamenalo konec nadějí na top 10. Nutno ale podotknout, že jízda byla nesmírně rychlá a čas šesté Beranové by v každé z rozjížděk stačil na prvenství. Je tedy jasné, že Češka se vydala ze všech sil.

„Nejsem naštvaná, spíš mě to mrzí. S mojí tělesnou konzistencí potřebuju spíš tvrdý sníh, abych mohla dělat rychlé pohyby a neutíkalo mi to pod nohama a pod rukama,“ žehrala nad podmínkami v Planici. Takticky ale zajela obě jízdy tak, jak chtěla. „Takový byl plán. Snažím se šetřit síly tam, kde můžu. Zatím nemám dost síly, ale budu ji mít. Do dvou let vyhraju MS nebo Světový pohár,“ slibovala svým typickým stylem při závěrečném rozhovoru Tereza Beranová, jenž byla klasifikovaná jako 12. v pořadí.

Finále se pak proměnilo v malé švédské mistrovství. Staronovou světovou šampionkou se stala Jonna Sundlingová, která do své kolekce přidala další velké zlato. Na pódiu ji doplnily krajanky Ribomová a Dahlqvistová, vše podtrhla čtvrtým místem smutná Linn Svahnová. Jejich dvě norské soupeřky skončily daleko za nimi a Švédsko ukázalo, že mezi ženami ve sprintu nemá konkurenci. Fanoušci ve středu Evropy ale také mají být na co hrdí, vlajka České Republiky totiž v běhu na lyžích znovu stoupá.


Zdroj: Svaz lyžařů ČR