Jizerské hory

Bedřichov: na magistrále panují výborné podmínky, ranní teploty jsou hluboko pod nulou, denní se pohybují okolo +4°C. Jizerská ops upravovala stopy naposledy ve středu v kompletním rozsahu: trať Jizerské 50, magentový okruh, okruh Sudop z Mariánské Hory: Mariánskohorské boudy - Protržená přehrada - Pašerácká cesta - Kasárenská - Knajpa - Mariánskohorské boudy - Mariánská Hora - Josefův Důl, Peklo - Bílá Desná - Souš - Smědava - Předěl - Paličník – Písčiny, z Bedřichova také Valešovka - Studené údolí - Hrabětice - kolem Černé Nisy - Rudolfov, elektrárna

Foto: Petrrr, zdroj: Kamzasnehem.cz

Foto: Petrrr, zdroj: Kamzasnehem.cz

Jakuszyce: podmínky jsou podobné, jako na české straně hor, ve středu večer byla upravena trasa Biegu Piastów. V neděli se na tratích v Jakuszycích bude konat běžkařský závod „lesáků“. Vstup na ostatní trasy by neměl být omezen.
Jablonec nad Nisou – biatlonový areál Břízky upravil v úterý skútrem stopy na klasiku po Jindřichovských loukách, na Maxov, Bamberk, Lučany, Josefův důl a Kapličku.
Kořenov – Příchovice: stopy se upravovaly o uplynulém víkendu. To byly podmínky všude dobré, jen ojediněle se vyskytovala místa s koukajícím asfaltem. Ovšem zejména na loukách nebyl starý podklad a vyšší teploty přes den v posledních dnech určitě stopy negativně poznamenaly. Pokud připadne, opět se to zlepší.

Krkonoše

Harrachov - rolba vyjela ve středu na většinu tras. Je upraveno z Čertovy hory Janova cesta, dále Kládová i Terex, Harrachova cesta k Mumlavskému vodopádu a z Krakonošovy snídaně na Voseckou. Podmínky jsou lepší ve vyšších polohách.
Roudnice – Rezek: v úterý upraven okruh Okružní a Exkurzní cestou do sedla pod Dvoračkami a do Křížlic. Cesta ke Korytu a okruh po louce v Roudnici.
Benecko – okruhy byly upraveny ve středu včetně sjezdu na Rovinka.
Horní Mísečky: ve středu projela rolba trasu z lyžařského stadionu přes Janovu horu na Rovinka a přes Třídomí zpět. Okruhy jsou sjízdné spíše na klasiku.
Vrchlabí - Vejsplachy – díky ranním mrazům se daří udržet výborné podmínky. Z důvodu závodů je areál 2. a 3. 3. od 9 do 13 hodin pro veřejnost uzavřen.
Špindlerův Mlýn přímo v areálu sv. Petr startuje v sobotu legendární závod hlídek Krkonošská 70. Ve středu proběhla strojová úprava velké části trasy závodu včetně sjezdu do Strážného nebo na Jezerní domky. Podrobnou mapu a informace k závodu najdete na stránkách www.krkonosska.70.
Dnes v podvečer byla také upravena trasa Buď Fit.
Velká a Malá Úpa: nejčerstvější stopy jsou ze středy okolo Pěnkavčího vrchu, k Portáškám a okruh Červený vrch. Trasy Lvím dolem, okolo Jelení hory, na Haidu nebo okolo Kraví hory byly upraveny o uplynulém víkendu.
Pec pod Sněžkou - Černá hora– i sem v sobotu zavítají závodníci na trati Krkonošské 70, objíždí Světlou horu a přes Kolínskou Boudu se vrací k Pražské. Ve středu rolba upravila také Černohorskou silnici do Jánských Lázní.

Kladské Pomezí

Foto: Wypozyczalnia nart biegowych Karlow

Wypozyczalnia nart biegowych Karlow

Karlów: po loukách byl upraven okruh na bruslení i klasiku v délce zhruba 4 km. Nového sněhu napadlo asi 10 cm, proto zejména ve vyříznuté stopě bude již vykukovat tráva nebo hlína.

Velká Deštná, Foto: Vendula Křoustková

Velká Deštná, Foto: Vendula Křoustková

Orlické hory

Deštné v Orlických horách: běžkařské okruhy přímo v Deštném jsou s opatrností sjízdné, leží zde pouze uválcovaný nový sníh bez starého podkladu. Louka za Národním domem se také dá přejet. Cca po 1 km v lese jsou podmínky již výrazně lepší, jen na hodně osluněných místech může být asfalt. Ovšem tato místa se dají bez problémů objet. Rolba upravila trasy naposledy v úterý dopoledne po celém hřebeni od Vrchmezí do sedla Pod Homoli. Opatrnost je potřeba také při přejezdu přes Bukačku, kde je propadlé koryto potoka.
Olešnice v Orlických horách – Čihalka: rolba vyjela v úterý, sněhové podmínky v nižších polohách jsou již horší, zejména ve sjezdu ze Sedloňovského vrchu se mohou ve stopě vyskytnout vytátá místa.
V Orlickém Záhoří vyjela rolba na okruh v pondělí. Sněhová pokrývka je momentálně necelých 10 cm. S opatrností je okruh sjízdný, ale vyskytují se vytátá místa. Z toho důvodu není osvětlen.

Říčky v Orlických horách: i odtud se upravovalo v úterý. Rolba projela hřebenovou trasu od Panského Pole přes Anenský vrch, Mezivrší, Pěticestí do sedla Pod Homoli a sjezd do Říček.
Aktuální úpravu můžete sledovat na destne.info

Suchý vrch

Červenovodské sedlo: na Suchém vrchu a Bukové hoře jezdila rolba o víkendu. Starý sníh někde byl, jinde ne. Určitě je to na horší lyže, občas vykukují kamínky a špinavý podklad.

Rychlebské hory

Dolní Morava: trasy byly upravovány v úterý. Projet okruh Větrný vrch, Zbojnická – nástup možný cca 300 m za Závorou, magistrála k Vilemínce a dále na Slaměnku. Odtud také směr Sedmicestí a do Ski areálu Králičák v Hynčicích.

Hynčice – Ski areál Králičák: na Stříbrnickou, magistrála na Kladské sedlo, Chlupenkovec a Medvědí boudu bylo upraveno naposledy o víkendu.
Paprsek: sněhové podmínky se zlepšily, takže trasy jsou opět upravovány v plném rozsahu včetně stop k rozhledně na Větrově nebo do kamenolomu, kde je možné parkování pro běžkaře. Také sjezd do Petříkova rolba projela, ovšem do nižších poloh sjíždějte s opatrností.
Ramzová – Horní Lipová: upraveno ve středu. Stav by měl být dobrý. Projeto na Smrk, Lesní bar a okruhy u Křížku v Horní Lipové.

Jeseníky

Kouty nad Desnou: okruh okolo Mravenečníku byl upraven v neděli. Trasy u nádrží, Hladová cesta a sjezd k silnici do Koutů také. Na Hladové cestě a ve sjezdu se vyskytují kamínky. V pondělí sněžilo a od té doby rolba nevyjela. Pokud se podaří opravit závadu, mělo by být znovu upraveno na víkend.
Červenohorské sedlo a Praděd: na Vřesovou studánku a okruh Šindelná jela rolba v úterý, magistrála na Petrovku a Švýcárnu se projížděla naposledy o víkendu. Od Švýcárny k Pradědu a Ovčárně upraveno čerstvě ze včerejška a dnešního dne.
Skřítek: okruhy modrý, želený a červený se upravovaly rolbou nebo čtyřkolkou v pondělí. Sněhu je méně, takže pozor na kamínky. Mezi Hvězdou a Vinnou horou hodně kamínků.

Foto: Běžky Karlov-Nová Ves

Foto: Běžky Karlov-Nová Ves

Karlov – Nová Ves: ve středu upraveno ze Skřítku na Ztracené kameny, Mravenčí sedlo, Alfrédku, Mravencovku a do Karlova. Skútr nebo čtyřkolka upravila také okruhy v Nové Vsi.

Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Vysočina

Novoměstsko vzhledem k začínajícímu světovému poháru v biatlonu je aréna uzavřena a jinde se bohužel lyžovat nedá.

Jihlavsko - okruh v areálu Český mlýn je upraven na klasiku i bruslení. Jinde sníh není nebo je ho málo.

Beskydy

Pustevny: v úterý byly upraveny všechny okruhy a nástupní trasy z nižších poloh. Několik problémových míst je z Martiňáku, z Trojanovic je to také horší, odtud je lepší vyjet lanovkou, také v nejnižších polohách od chaty Mír jsou horší místa, dají se však objet.
Solisko – Horní Bečva: v úterý projeta magistrála z osady Mšadla směr západ a také východně na Bukoryšku a k Hlavaté.

Šumava

Lipno - Frymburk- okolo Lipna je bohužel sněhu málo. Dá se však vyrazit nedaleko za hranice do areálu Schöneben (hraniční přechod Zadní Zvonková), kde je upravený okruh, avšak spíše na horší lyže. Vstup je zpoplatněn.
Pasečná- sněhu napadlo málo, takže ani zde se stopy neupravují. Pokud v následujícím týdnu něco připadne, sledujte zprávy na www.bezkypasecna.cz
Churáňov: sněhu je okolo 15 cm, stopy jsou upravené z víkendu v rozsahu asi 25 km. Churáňovské louky, Churáňov – U Mezilesní slati (spodem po kolečkové dráze) – Zlatá Studna, Zlatá Studna – Ranklovská rovina – Horská Kvilda, U Mezilesní slati – Na Hřebenovce – Pod Přílbou, Pod Přílbou – Staré Hutě – Pláně, Pláně – Nové Hutě (pouze do poloviny trasy – dále podmáčeno), Zadov (U Lenců) – Pláně– s odbočkou ke skok. můstku, závodní tratě 1, 2 km, stadion.
Kvilda: sněhu okolo 10 cm, dnes byly upraveny trasy Kvilda – Pramen Vltavy: 6 km (první část k signálce bez stopy, dále pak dvě stopy. Kvilda – Tetřeví cesta: 6 km (jedna stopa), prameny Vltavy – Stráž- Bučina- přes signálku – zpět do Kvildy (první část cesty na Bučinu k signálce není projetá). Ve sjezdech ze Stráže pozor na vytátá místa a kameny. Signálka (jedna stopa).
Modrava sněhu cca 15 cm, ve vyšších polohách více. V úterý byly upraveny tyto trasy: Modrava – Březník – 7,5 km, Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černá Hora – Pramen Vltavy – 8 km, Černohorská nádrž – Modravský most – 2 km, Černohorská nádrž – Filipova Huť (pouze k závoře) – 4 km, Modrava – Rybárna – Tříjezerní slať – Modrava – 12,5 km.
Prášily: v pondělí 27. 2. proběhla strojová údržba okruhu Poledník: Prášily – Slunečná – Liščí díry – Předěl – Poledník – Bavorská cesta (plus Javoří Pila) – Nová Studnice – Prášily a okruhu Laka: Prášily – Formberg – Hůrka – jezero Laka – Zlatý Stoleček – Gsenget – Frantův most – Prášily a Gsenget: Prášily – Frantův most – Gsenget – Prášily
Pozor v lesních úsecích při dojezdech na odtátá místa.
Železnorudsko: sníh 0-25 cm. Sněžení během uplynulého víkendu znovu umožnilo běžecké lyžování na Železnorudsku. Sněhu bohužel nenapadlo tolik, aby byla možná opakovaná údržba našich tratí. Trať Belveder - Hofmanky - Gerlova Huť, Polomský okruh a Pošťák byly v neděli projety rolbou. Podmínky na klasiku jsou poměrně dobré, místy stopa vydřená na terén. Pás na bruslení je měkký a mnohde bez podkladu. Dálnice a zejména okruh Pošťák je na bruslení velmi dobrý. Ve sjezdu z Polomského sedla pozor na dvě místa bez sněhu. Upraven je úsek trati kolem silnice na Sušici směrem na Novou Hůrku. V lesním úseku dále na Hůrku není dost sněhu. Úprava Můsteckého okruhu a tratí směrem na Hojsovu Stráž není možná vzhledem ke zcela chybějícímu podkladu na většině míst. Vzhledem ke špatným sněhovým podmínkám není další úprava možná. Zůstáváme v pohotovosti.
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Foto: Krušnohorská lyžařská magistrála KH západ

Foto: Krušnohorská lyžařská magistrála KH západ

Krušné hory

Krušné hory západ: v okolí Božího Daru proběhla poslední úprava stop v noci na středu. Zatímco některé úseky jsou bez problému sjízdné pěknou stopou a je na nich relativně dost sněhu, jsou zde i místa, kde sníh citelně chybí. Pokud do stopy vyrážíte, berte starší lyže a jezděte s opatrností. Odpolední slunce má navíc už slušně grády a na exponovaných místech bude sníh i během pátku dál ubývat. Kritická místa jsou na Ježíškově cestě.
Podrobné informace ze západní částku Krušných hor najdete na krusnehoryaktiv­ne.cz
Nové Město – Cínovec – Komáří Vížka: o víkendu se bude na Cínovci a v jeho okolí konat závod Krušnohorská 30. Start a zázemí pro závod je u hotelu Pomezí. Podrobnosti ohledně časového harmonogramu a tras závodu najdete na stránkách Ski Tour. Co se týká sněhových podmínek, tak i organizátoři doporučují spíše horší lyže. Nový sníh sice napadl, ale protože většinou chyběl starý podklad, na některých místech rychle odtává. Magistrála Cínovec-Vitiška je dobrá, tam není problém, louky všeobecně - občas jsou vytátá místa, občas tráva, vždy lze volit alternativu průjezdu, okruhy 5 a 10km, propojení na Moldavu. Zde občas koukají kamínky, všechna místa lze objet, Pramenáč - zůstal bez úpravy, pořád dobře sjízdný. Průjezd rolby by byl hodně na hraně, Cínovec - Komárka - úprava až dle situace na víkend, vyšlapaná stopa, dobře sjízdné. Dnes jsme upravili Cínovec - Vitiška, ale kousla se GPS, tak to není zanesené v mapách. Největší problém je slunce, která má odpoledne už docela sílu.
Lesná: ve středu upraven okruh necelých 5 km.
Adolfov: stopu na Krásný Les a Petrovice projela rolba v úterý. Avšak podle zpráv z Kamzasnehem.cz je ve stopě tráva a chybí podklad.
Aktuálně projeté trasy můžete sledovat na zimní mapě mapy.cz

Lužické hory

Luž: nástup z parkoviště je špatný, ale o kousek dál jsou podmínky o trochu lepší. V každém případě ale berte staré lyže a jezděte s opatrností. Na strojovou úpravu není dost sněhu.

Foto: Ski Polevsko

Foto: Ski Polevsko

Polevsko: podle včerejší zprávy ze Ski Polevsko je stále s opatrností sjízdný okruh na Polevském vrchu a Kočárovka, ale pozor, přibývá vytátých míst - mnohde již vyčuhuje podklad… tráva, hlína, asfalt. Na “áčkové” lyže to už není. Na sluníčku sníh bere rychle za své. Vzhledem k podmínkám neplánujeme další strojovou úpravu, dokud nenapadne nový sníh. Podmínky se budou až do neděle spíše zhoršovat, teploty půjdou nad nulu. O víkendu má něco připadnout, tak uvidíme zda vyjede v neděli skútr.